JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ממשלת יש"ע וממשלת ישראל

השפעתה של מועצת יש"ע על קבלת ההחלטות

ממשלת יש"ע וממשלת ישראל עוזי ברעם
יוני 14
09:30 2020

מועצת יש"ע היא כיום מוקד לקבלת החלטות. כל ישיבתנו בשטחים תלויה על בלימה, אבל מועצת היישובים האלה מאיימת קשות על נתניהו.

אחת ההחלטות הנבונות ביותר של הימין הדתי, בעיקר המתנחלי, הייתה ההחלטה להתפקד בהמוניהם לליכוד. הם הצליחו לא רק להביא מתפקדים אלא גם ליצור לחץ על כל אחד מחברי הכנסת של הליכוד.

התוצאות לא איחרו לבוא. לפני יותר מארבע שנים התנהל משא ומתן בין נתניהו לראשי מפלגת העבודה בראשות יצחק הרצוג על כניסה לממשלה. נתניהו רצה במהלך וגם הרצוג. המהלך נכשל כי יוסי דגן, מראשי המתנחלים, שכנע את אביגדור ליברמן להצטרף לממשלה ולמנוע בכך את הצטרפות העבודה.

למרות הטון הימני של נתניהו ולמרות הלגיטימציה הציבורית לישיבה בשטחים, יש"ע ומועצת יש"ע אינם זוכים לתמיכה ציבורית. רוב הציבור לא ביקר בשטחים מעולם ולפי הסקרים רובו מתנגד לסיפוח. ההווייה הימנית-דתית לא זוכה לתמיכה אמיתית בכל נושא ההתנחלות. ואף על פי כן חשיבותה של מועצת יש"ע בעינה עומדת. הם מדברים עם השגריר האמריקני בישראל, שרק תפקידו הדיפלומטי מונע בעדו להיות חבר מועצת יש"ע. הם נוסעים לפגוש את ג'ארד קושנר, מדברים עם האוונגליסטים ומאיימים על נתניהו, שחושש מאוד מהשפעתם על חברי הכנסת של הליכוד.

מעטים בציבור הימני חוטאים במחשבות על "גאולת ישראל". סגנונו של סמוטריץ' הוא סגנון של מיעוט מבוטל בציבור. אבל לנציגות מועצת יש"ע יש השפעה בקביעת המדיניות יותר מאשר מפלגות קואליציוניות ידועות.

מועצת יש"ע ציפתה לממשלת ימין. לפסקת התגברות. לחוקים שישרתו את מטרות המתנחלים. הממשלה עם כחול לבן טרפה את ציפיותיהם, אבל לא את כוחם להשפיע על עמדות נתניהו והליכוד.

אני יודע בצורה מוסמכת ששגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר מקיים קשר הדוק עם ראשי המפלגה הדמוקרטית, שעשויה להיות מפלגת השלטון בארצות הברית. הוא הודיע להם את מה שמכחיש נתניהו – שהסיפוח המוקטן יהיה חלק מתכנית השלום של טראמפ, תכנית שלדבריו מאומצת על ידי ממשלת ישראל. כך הוא מנסה להשיג את תמיכתם במהלך. עמדה כזו מבטאים גנץ ואשכנזי, השואפים למסגרת מדינית לכל המהלך. מועצת יש"ע רוצה סיפוח גדול ללא זיקה לתכנית טראמפ. אינני יודע מה רוצה נתניהו עצמו, בעיקר היום, כאשר הנשיא טראמפ מוטרד מבעיות אחרות ושונות.

השדרוג במעמדה של מועצת יש"ע נותן לחבריה תחושת כוח, משל היו ממשלה. ממשלת יש"ע.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

18 תגובות

 1. שמחה סיגן
  שמחה סיגן יוני 14 2020, 11:33
  חוק אחד לישראל וליישובי יש"ע

  מסכים עם הניתוח של עוזי ברעם. סיפוח הגדה על כל חלקיה הוא מתכון לצרה נוספת לקורונה ותוצאותיה. מאידך, צריך להחיל את החוק הישראלי על גושי ההתיישבות, מה שיביא גם ליישור קו עם הנורמות המקובלות בישראל, בעיקר בסדר העדיפויות התקציבי. אין צורך בסיפוח הבקעה, יש שליטה ישראלית והסיפוח רק יגרום למהומות מיותרות. יחד עם זאת,צריך לקחת ברצינות את הקטע הפלסטיני בתכנית המאה, גם ברמה העניינית, גם כג'סטה של רצון טוב למחברי "תכנית המאה" וגם להוכיח כי מי שדוחה את ההסכם הוא הצד הפלסטיני.

  השב לתגובה
  • פרופ' אביבה דורון
   פרופ' אביבה דורון יוני 14 2020, 19:09
   אדונים מטעם עצמם

   חשובה מאד התמונה שמאיר עוזי ברעם: הפער בין מועצת ישע לבין הציבור הישראלי גדול. כך גם מואר השוני בגובה להט-הסיפוח שבין רוב המתנחלים לבין מי שאמורים ליצג אותם. המועצה המזיקה הזו מרגישה את עצמה כ"אדוני הארץ" כפי שנקרא ספרו של עקיבא אלדר ,אך בניתוח שלפנינו האדונים לא מייצגים עם ולא קהילה שלמה. זהו מצב מעורר תקווה מחד אך מאידך זה מקומם : כיצד קומץ אנשים מינו את עצמם לפגוע בחברה הישראלית, במדינת ישראל ובטחונה. אולי ההתקוממות הרגשית- רציונאלית שמעורר מטמר זה, תמציא דרכים לשנות את מעמד המחליטים ללא הרשאה?

   השב לתגובה
   • לפרופ' אביבה דורון
    לפרופ' אביבה דורון יוני 14 2020, 22:12
    שאלה חשובה

    נכון טענת. הנהגת המתנחלים רואים עצמם כ"אדוניי הארץ". מאידך הנהגת אש"פ, הרש"פ והוואקף רואים את עצמם כ"אדוני הארץ".
    מי צודק?
    איך מיישבים את המחלוקת?
    מראש תודה על התייחסות בלתי מתחמקת.

    השב לתגובה
    • פרופ' אביבה דורון
     פרופ' אביבה דורון יוני 15 2020, 14:37
     הלוחשים על אוזנו...

     שאלתך שייכת לתחום שבין העמים.אני מוכנה לענות גם יל כך בהזדמנות אחרת. עכשיו אענה נל הנוגע לדבריי כאו: בתגובתי דנתי בכוחות הפועלים בתוך החברה הישראלית שבה הרואים את עצמם אדוני הארץ ואדוני-ההחלטות על חיינו, אינם מייצגים רוב בחברה שהם משפיעים בכוחניות על גורלה. הם הלוחשים על אזנו של ראש הממשלה ישירות. ובנסיבות שנוצרו מי שישפיע עליו אישית, משפטי על חיינו. למותר לציין שמנקודת ראות של מערכת דמוקרטית, זהו מצב בלתי נסבל שלא לדבר על התוצאות..

     השב לתגובה
 2. אורי
  אורי יוני 14 2020, 12:19
  הבייס קובע

  ביבי מחשבן לא רק למועצת ישע עוא חי בתחושה שכל העם זז ימינה
  הבייס שלו בנוי על ימניים בכל חלקי הציבור והוא לא יפגע בהם

  השב לתגובה
  • פרופ' אביבה דורון
   פרופ' אביבה דורון יוני 15 2020, 06:02
   אדונים מטעם עצמם

   חשובה מאד התמונה שמאיר עוזי ברעם: הפער בין מועצת ישע לבין הציבור הישראלי גדול. כך גם מואר השוני בגובה להט-הסיפוח שבין רוב המתנחלים לבין מי שאמורים ליצג אותם. המועצה המזיקה הזו מרגישה את עצמה כ"אדוני הארץ" כפי שנקרא ספרו של עקיבא אלדר ,אך בניתוח שלפנינו האדונים לא מייצגים עם ולא קהילה שלמה. זהו מצב מעורר תקווה מחד אך מאידך זה מקומם : כיצד קומץ אנשים מינו את עצמם לפגוע בחברה הישראלית, במדינת ישראל ובטחונה. אולי ההתקוממות הרגשית- רציונאלית שמעורר מטמר זה, תמציא דרכים לשנות את מעמד המחליטים ללא הרשאה?

   השב לתגובה
 3. שמואל סופר
  שמואל סופר יוני 14 2020, 13:02
  המתנחלים באופוזיציה

  ומכתבים גהינום למדינה

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 14 2020, 21:59
  לעוזי ברעם היקר

  ברשותך, אני מקווה, אבקש להוסיף לדבריך את העניינים כדלהלן –
  1. ישיבת מאות אלפי ישראלים והון העתק שהושקע באיו"ש אינם מסמנים שישיבתנו שם תלויה על בלימה.
  2. אין צורך לספח את בקעת הירדן. היא סופחה כבר לפני 53 שנים. אבי הרעיון היה יגאל אלון שלנו. השתתפתי במפגש ביולי 1973 כאשר יגאל הציג את הנושא לראשונה בבית לסין הישן. אפילו תרמתי את חלקי בהתייחסות לעניין מקורות המים, מוחייבה, תכנית הע'ור וכו'. זה אינו "פטנט" של ביבי.
  3. שמעתי מבוז'י בשיחה אישית בארבע עיניים כי אכן הוא וביבי היו מעוניינים בצרוף המפלגה לממשלה. כאשר בוז'י שב מהפגישה האחרונה עם ביבי הוא כינס את הח"כים של המפלגה כדי לעדכן אותם. יחימוביץ' התנפלה עליו בברוטליות והודיעה שהיא לא תצטרף לממשל בנימין נתניהו. היא איימה בפילוג המפלנה וכך הרעיון נפל. אם בוז'י היה מצליח בתכניתו ברור לחלוטין שגורל המפלגה היה אחר כמו גם מסלול ההתפתחות הפוליטית של המדינה.
  4. רון דרמר הוא איש של ביבי 100%. נכון ורצוי מאד שהוא מקיים קשר עם אגף מסוים במפלגה הדמוקרטית בארה"ב. זה אומר שאם טראמפ יפסיד ישראל תישאר בתמונה. מעניין שאתה תמיד משכנע אותי שביבי יודע מה שהוא עושה.
  חוץ מזה – שנהיה כולנו בריאים

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם יוני 15 2020, 09:53
   להיצמד לאמת

   כבר אמרתי לך ואתה חוזר על הסיפור שאיננו אמיתי.יוסי קוציק היה אחראי למו"מ עם ביבי.ביבי חזר מכל הסיכומים בלחץ המתנחלים שהביאו לו את איבט. זה פשוט מייאש שאני אומר לך זאת לא פעם ראשונה ואתה מנפנף בשלי שהתנגדה אבל לא היה בכוחה להכשיל.בוזי קוציק וכבל הזדעזעו מרמת אי האמינות של ביבי זה הסיפור אין אחר.אשר לדרמר שנינו מסכימים שהוא מדבר עם שתי המפלגות וזה נכון אבל הוא אומר להם שישראל מקבלת את תכנית טראמפ כולה זה לא מה שביבי אומר בישראל.אז מדוע לתמוך בו?

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני יוני 15 2020, 16:07
    עוזי מכובדי

    א – לא טענתי שיש לתמוך בביבי. מדוע סיימת את תגובתך לדבריי במשפט זה?
    ב – נאמר במקורותינו: המביא דברים ששם אומרם מביא גאולה לעולם. כתבתי על מה ששמעתי מבוז'י עצמו. הוא גם התבטא בחומרה רבה. בשל הנימוס לא ציטטתי את דבריו כהווייתם. את אותה התובנה שמעתי בעצמי גם משלי יחימוביץ'.
    אין לי ספק שהמתנחבלים לחצו על ביבי. השאלה היא מה בסופו של דבר קבע את פני הדברים.
    יש בידי מידע נוסף שמחזק את הערכתי. כיוון שמידע זה אינו מכלי ראשון אני נמנע מלהעלותו בפומבי.
    חוץ מזה אל תתייאש. מה שנעשה – אין לשנותו. זה מה יש.

    השב לתגובה
    • עוזי ברעם
     עוזי ברעם יוני 16 2020, 09:09
     אמת יש רק אחת

     יצחק שלום לא רוצה להתפלמס על עבר אבל בעוד שאני אומר לך מפי הגבורה היינו המנהלים הישירים למו"מ קוציק הרצוג וכבל. אין לי ברירה אלא לתת תשובה שלמה. ביבי ישב אתם ב2016 יחד עם יריב לוין. הוא הפליא אותם בויתוריו למעט בנושא התקשורת. אני התנגדתי למו"מ אבל יוסי קוציק דיווח לי על ההתקדמות והופתעתי לטובה. למחרת אמר להם ביבי "נכון,אמרתי לא יכול לחתום" פניהם חוורו והם דברו עם ביבי גלויות על אמינותו. עוד הם מתדיינים ולחדר פרץ כבל ואמר ראשי המתנחלים בחוץ הם הביאו לו את איבט במקומנו .זה כל הסיפור זה ששלי התנגדה לא מעלה ולא מוריד אבל הם נפלו קרבן לשקרי ביבי. וקוציק אמר לי "צדקת"

     השב לתגובה
 5. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול יוני 15 2020, 12:34
  לדחות את הסיפוח עד אשר הבעיות הפנימיות ייפתרו

  הניתוח של עוזי מעניין ונכון לטעמי. נשאלת רק השאלה אם זה הנושא שצריך להעסיק את קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות דווקא בשעה זאת, כאשר יש נושאים קריטיים ובוערים יותר ובראשם פילוג העם והסכנה לדמוקרטיה ולשלטון החוק.

  השב לתגובה
 6. דוד גת
  דוד גת יוני 15 2020, 22:31
  הסיפוח של ישע בדחיפות המתנחלים

  ניראה פתאום יותר ריאלי מתמיד.

  השב לתגובה
 7. פסימוש
  פסימוש יוני 16 2020, 12:08
  צריך להבין

  הימין והדתיים והחרדים הם רוב
  הם בסוף יסתדרו בניהם בקשר לחלוקת בשלל ומנהיגיו ביחד את המדינה

  השב לתגובה
 8. ר.
  ר. יוני 17 2020, 12:33
  מדובר באנשים קיצוניים, לאומנים,

  גזעניים

  השב לתגובה
 9. מסתכל מהצד
  מסתכל מהצד יוני 21 2020, 12:24
  אנשי ישע והימין האקטיבי השתתקו לפתע

  כנראה שהגיעו לפשרה
  כלומר הולכים בינתיים לסיפוח חלקי בלבד
  ונראה מה יהיה בהמשך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור