JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

דברי ימי "המלך" נתניהו הראשון

נתניהו שם עצמו מעל לחוק

דברי ימי "המלך" נתניהו הראשון צילום: zeevveez Flickr en.wikipedia.org
יוני 26
13:00 2020

ויהי בימי נתניהו הראשון, בשנת שנים עשר למלכותו, והימים ימי קורונה ומשבר, ו"המלך" נתניהו עשה הטוב בעיניו, בעיני משפחתו ושלטונו, עשה הטוב בעיני החרדים, הטוב בעיני הלאומנים, אך את הרע לאחדות עם ישראל ולדמוקרטיה.

והמלך נתניהו הוא אמן הדיבור והרטוריקה, אמן ההבטחות ואמן אי קיומן. והמלך נתניהו הוא אמן בניצול נאמנים והתכחשות להם, למען הרחק כל טוען אפשרי למלוכה. ונתניהו הוא אמן ההפחדות ואמן בהפרד ומשול ובהסתת איש ברעהו למען יאריכון ימיו על כס המלוכה.

ואלו עושי דברו של המלך, מלחכי הפנכה:

אמיר אוחנה, שר המשפטים לשעבר, אשר כבר התחיל להחליש מבפנים את מערכת אכיפת החוק, להפחידה ולהצר את צעדיה. שר המשטרה בהווה, אשר נשלח להטיל מורא ולסכל כל יכולת של המשטרה והשופטים להגן על העם ועל הצדק מפני רצונו של המלך להמשיך לשלוט ואשר ינסה למנות אנשי שלומו כדי שיגנו על המלך ומשפחתו ועל המשך שלטונו.

ויאמר אוחנה: "למה בכלל אנחנו מזדעזעים מהרעיון של אי ציות לפסיקת בית המשפט, בניגוד למשל לרעיון של אי־ציות לפקודה בלתי חוקית בעליל שאנחנו מורגלים בו?"; "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות נמצאת בחופשה, ועל פי הדלפה גיבשה את דעתה עוד לפני השימוע."; "לא הייתה כאן הדלפה אחת, אלא עשרות ואולי מאות הדלפות. כל עבירה כזאת נושאת עבירה של שלוש שנות מאסר."

יריב לוין, יו"ר הכנסת, ראש אספת נציגי העם, אשר הצהיר על כוונתו להצר את צעדי מערכת המשפט ואף איים עליה, ויפעל למנוע מהאספה לעשות את מלאכתה.

ויאמר לוין על בית המשפט העליון: "השתלטה קבוצת מיעוט שמאלנית קיצונית, שמנסה להכתיב את ערכיה לחברה כולה"; "השופטים צריכים לחשב מסלול מחדש. צריך לשים למערכת המשפט גבולות ברורים. אני לא אאפשר את הסגת הגבול של הרשות המחוקקת. הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר להתערב באופן חופשי בעבודת הכנסת, ואפשר להנחית הוראות על הבניין הזה כאילו הוא נמצא מתחת, או שהוא ברמה נחותה אל מול הרשות השופטת, זה דבר בלתי מתקבל על הדעת."

מירי רגב, שרת התרבות לשעבר ושרת התחבורה והטקסים בהווה, אשר מונתה על מנת לפאר את משפחת המלוכה, ולהשתלח בכל מי שמנסה לזעוק "המלך הוא עירום".

ותאמר רגב: "זה הוגן ונכון לקרוא לנתניהו אבי האומה"; "העם בחר בנו ולא בשופטים! החוק זה מה שקובע מי שהעם בחר בו, ומכיוון שנתניהו קיבל הכי הרבה קולות, מה שהוא עושה זה בהתאם לחוק"; "הם עומדים שם לפחות מול 20 פרקליטים והיועץ המשפטי, מול מעצמה חקירתית שחקרה פה כאילו מדובר על פשעים של הנאצים."

מיקי זוהר, רב המשתלחים, אשר נשלח להפחיד ולאיים כל אימת שיש סיכוי להגבלת כוחו של המלך.

ויאמר זוהר: "התקשורת מתאמת חקירות. בעצם נותנת את הרעיונות – המשטרה מממשת אחרי יום יומיים"; "מה שקורה כאן זה ניסיון הפיכה, רוצים לקחת לנו את השלטון. יש כאן ניסיון להדיח את ראש הממשלה שלא בקלפי"; "אתה גם בסכנה, כולנו בסכנה חברים. רק תעז להתבטא נגד הפרקליטות, אתה תהפוך להיות מטרה. גם אני מטרה"; "כדאי לך לפחד, כי אם מחר בבוקר יחליטו להתלבש עלייך אלה שלא אוהבים אותך בתקשורת וינסו להעצים את זה, תאמיני לי שהמשטרה יקפצו עלייך."

דודי אמסלם, שר הסייבר, המקשר בין הממשלה לכנסת, ראש המשלחים איש ברעהו ואספסוף במערכת החוק והמשפט.

ויגן אמסלם על נתניהו בנוגע לתיקיו הפליליים ויאמר: "המצאתם שקר, מסכת של שקרים. אתם וכל הצבא בחוץ. יש צבא שלם. עם חיל אוויר, ארטילריה והכול. התקשורת והאקדמיה, כל האנשים שמפגינים ברוטשילד". ויתקוף את ח"כ סגלוביץ בכנסת: "אתה שיבשת חקירה כראש להב, לכן אתה יודע את האמת אז אתה תשתוק כשאתה מדבר על ראש הממשלה."

וכל שאר השרים נאלמו דום מפני פגיעתו של המלך במנעמי השלטון שיוענקו או לא יוענקו להם. ובימים ההם אין שופטים בישראל, מלך הישר בעיניו יעשה.

מה שאנחנו רואים וחווים בשבועות ובחודשים האחרונים זה כתיבה, תוך כדי יישום, של הספר "המלך" על ידי נתניהו, אשר יאפיל על הספר "הנסיך" של מקיאוולי. היורש של "המלך" כבר יגיד, כפי שאמר שלפני אביו כל שהיה כאן זה פרדסים, שהאבא שלו הוא נצר לדוד המלך. אז "סוף סוף" יש לעם ישראל שוב בית מלוכה עם מלך, מלכה ונסיך יורש עצר – "ביבי מלך ישראל". ולמרבה התדהמה יש רבים שקונים את כל זה ושרים בקול גדול "ביבי מלך ישראל", והוא בטוח שהוא כזה ושהכול מגיע ומותר לו ולמשפחתו!

נתניהו חושב שהוא מוצלח וטוב עד כדי כך שהוא מעל לחוק, או שהחוק לא צריך להיות מיושם כלפיו, לפחות לא כל עוד הוא ראש ממשלה. מבחינתו הוא ראש ממשלה לכל החיים. נתניהו חושב שהוא מעל הציבור הרחב ושאנחנו צריכים להודות לו על כך שהוא מואיל בטובו לשלוט על ישראל. לתפיסתו ולתפיסת משפחתו, אלו שמבקרים אותו הם או כפויי טובה או שמאלנים בוגדים המסכנים את ישראל.

נראה כי בעיני ה"מלך" נתניהו ובני משפחתו, "המדינה זה אני", אמרה שנהוג לייחס למלך צרפת לואי ה-14 הידוע לשמצה, ששלטונו העריץ הוביל למהפכה הצרפתית.

לסיום הייתי רוצה להביא מדברי מנחם בגין, 13.3.1952:

(הממשלה) "תהא חייבת ללמוד – ללמוד אחת ולתמיד – כי אין היא "שופט" בישראל ואין הוא (ראש הממשלה) "בעליה" של מדינתנו… ואם לא תלכו בדרך המשפט, אלא תעשו מעשי שרירות, בכח "חוקים" – נתבע אנחנו אתכם לדין. ועדיין יש שופטים ביהודה, יש דיינים בישראל – על אפם וחמתם של ראש הממשלה דהיום ושל שר המשפטים דהיום. בסמכותו של אזרח חפשי, הריני, איפוא, להזהיר את הממשלה מפני מעשי שרירות רודניים, הפוגעים בזכויות היסוד ובחופש הביטוי".

על המחבר / המחברת

שי ענבר

שי ענבר

עורך מדור: אקדמיה. ד"ר, מרצה בקריה האקדמית אונו. עוסק בשכנוע ושינוי עמדות, בנושא של יהודים וערבים, ובשיטות מחקר איכותניות. בעבר מנהל המחלקה למחקר איכותני במכון למחקרי שוק.

14 תגובות

 1. ד.
  ד. יוני 26 2020, 19:59
  צודק אבל קצת בוטה

  השפה קצת מקלקלת.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author יוני 28 2020, 08:03
   קלקול

   חבל שהשפה קלקלה לך. ניסיתי בכל דרך מנומסת ומכובדת כבר כמה פעמים.
   חשבתי שבצורה כזו אולי יתעורר יותר עניין.
   מעבר לכך עברנו את שלב הנימוסים. אנחנו בתקופה קריטית לחברה הישראלית ונתניהו מוליך אותנו לתהום.

   השב לתגובה
 2. נסיך
  נסיך יוני 27 2020, 12:23
  הוא לא מלך

  הוא קיסר!

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author יוני 28 2020, 08:05
   תואר

   נסיך, מלך, קיסר אלה רק שמות תואר. המהות היא שהאיש מוליך אותנו לשלטון יחיד נוסך פוטין וארדואן ואם לא נתעשט בקרוב זה יהיה סופי.

   השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר יוני 29 2020, 07:48
   שלטון יחיד

   כך או כך זה אסוננו

   השב לתגובה
 3. נתין
  נתין יוני 28 2020, 18:05
  אמרת "ראשון" כי אתה חושב שאחריו יבוא

  בנו? אוי לנו!

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר יוני 29 2020, 07:47
   שושלת

   לצערי זה הכיוון אליו מדינת ישראל הולכת בעינים סגורות לרווחה.

   השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 28 2020, 19:00
  שי ענבר מכובדי

  כתיבה יפה ומליצית. אבל מדוע אתה קושר לביבי כתרים שלא מגיעים לו? האם אתה מנסה לשכנע את הקורא הפלבאי שביבי הוא הגדול מכולם? אל תשכח שלא כולם ניחנו בחוש הומור מקאברי.
  ולגופו של עניין – נראה לי שביבי מבין שימיו כראש ממשלה מסתיימים. לחכן הוא מתעקש לסחוט מאוצר המדינה עוד כסף. הוא מבין שיהא עליו להתמודד עם ההאשמות החמורות בבית המשפט. בעיני רוחו הוא יכול לראות שישכנו אותו ב"משכן" שהכינו עבור אהוד אולמרט.
  את תמיכת ימינה הוא איבד. אין לו "גוש ימין דתיים" שיגיע ל- 61. גם בליכוד נבעים סדקים במעמדו. פרשת הצוללות מתחילה להתגלגל. מי יודע לאן זה יגיע.
  בהחלט צפוי "תיקון" פוליטי.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר יוני 29 2020, 07:46
   סכנה אמיתית

   יצחק דגני מכובדי
   הלוואי ויכולתי לקבל את הניתוח שלך, אהיה מאושר לטעות.
   כרגע הניתוח שלי הוא בדיוק הפוך. אני לא רואה שהדברים הולכים לכיוון של סגירת הדלת מאחורי נתניהו וזריקת המנעול.
   כבר חשבנו שזה המצב לפני שנה ולפני שנתיים. בינתיים ההסתה רק מתחזקת והרצח הפוליטי (אולי של עיתונאי או מישהו אחר) כבר בקלפים.
   הדמוקרטיה הישראלית שבירה ביותר. שלטון החוק עבר תהליך מאורגן של דה-לגיטימציה וההמון נהיה בוטה, קיצוני וחופשי יותר להתנהג בצורה אנטי-דמוקרטית ואלימה.
   צר לי להיות פסימיסט מטבעי אני בדיוק ההפך.

   השב לתגובה
 5. נביא זעם
  נביא זעם יוני 29 2020, 19:09
  סוף תקופת שלטונו

  !

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author יולי 01 2020, 08:04
   אשרי המאמין

   לצערי אני לא רואה את הסוף.
   הוא רק צובר כוח וההתנגדות נחלשת.
   זה בכלל לא נראה כמו הסוף. לא שלו, אולי שלנו.

   השב לתגובה
  • דפנה
   דפנה יולי 04 2020, 09:09
   נקווה בכל זאת שימיו בשלטון ספורים

   שי, אהבתי את המאטפורה התנכית בה השתמשת.
   הציטוט שהבאת בסוף הכתבה חזק מאד. חבל שלא מצטטים אותו יותר בתקשורת.
   אני ,בכל זאת ,מקווה כמו אחד המגייבים פה, שרצף האירועים המצטברים לאחרונה: משבר כלכלי, סדקים בימין, ופרשת הצוללות שצפה מחדש (והבגץ שהוגש בעיניינה, יבקעו סדקים במעמדו של נתניהו ויובילו את תום עידן שלטונו.

   השב לתגובה
 6. ג.
  ג. יוני 30 2020, 20:52
  הוא מעל החוק

  הוא קובע את החוק ומתאים אותו אליו אישית

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author יולי 01 2020, 08:05
   אין חוק למלכים

   ולכן צריך לעשות כל מאמץ לשחרר אותנו מאחיזתו הרעה.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור