JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ג'ורג' ברנרד שו מבקר בממשלת ישראל

מטאפורה פוליטית עכשווית

ג'ורג' ברנרד שו מבקר בממשלת ישראל ברנרד שו commons.wikimedia.org
יולי 05
19:30 2020

במאמר זה הסופר והמחזאי הבריטי ג'ורג' ברנרד שו מבקר בממשלת ישראל – אך רק ביקור מטאפורי, משום שהוא נפטר בשנת 1950. כמו הביקור, גם ההתייחסות לזנות במאמר זה מטאפורית בלבד.

שו בוודאי היה נזכר בשיחה שהייתה לו עם גברת אחת. במהלך השיחה שאל אותה: "האם את מוכנה לקיים איתי יחסי מין תמורת 10 לירות שטרלינג?" "חוצפה", הזדעקה הגברת, "מה אתה חושב שאני זונה?" כשסיימה לצעוק שאל אותה שו: "האם את מוכנה לקיים איתי יחסי מין תמורת 10,000 לירות שטרלינג?" הפעם הגברת חשבה ארוכות. שו קטע את מחשבותיה כשאמר: "את רואה, הסכמנו שאת זונה. זו רק שאלה של מחיר."

לפני שנעבור לאנלוגיה לממשלת ישראל, שעלותה גבוהה בהרבה מ-10,000 לירות שטרלינג, הערה מגדרית קצרה. למפלגות אין רצון. לאנשים יש. היות שכל מנהיגי המפלגות בכתבה זו הם גברים, המונח "זונה" מתייחס כאן רק לאנשים ממין זכר, וממילא הוא מטאפורי בלבד, כאמור.

העמידו את עצמכם לרגע במקומו של בנימין נתניהו. ראש ממשלה המכהן תחת כתבי אישום פליליים. חשוב לו מאוד שלא לעמוד למשפט או לפחות לדחות את המשפט ולהמשיך בתפקידו. מר נתניהו מבטא זאת בבירור ובעקביות, למשל באמירה שצריכים לחקור את החוקרים ולא אותו. המשך כהונה בתפקיד ראש ממשלה – בחסות הלקונה בחוק המאפשרת המשך כהונה של ראש ממשלה עם כתבי אישום, בשונה משרים, שאינם יכולים לכהן במצב כזה – עוזר לנתניהו במימוש רצונו לדחות את המשפט ככל שניתן.

לצורך כך נדרשת קואליציה. אדם נבון וציני כמו מר נתניהו בוודאי מבין שלקואליציה יש מחיר. מה שמחזיר אותנו לברנרד שו: חשוב מאוד לזהות את מחירה של כל "זונה". אם יש זונה שאת שירותיה אפשר לרכוש תמורת המקבילה ל-10 לירות שטרלינג, מדוע לשלם יותר? אם יש זונה שאת שירותיה אי אפשר לרכוש תמורת פחות מהמקבילה ל-10,000 לירות שטרלינג, אין ברירה אלא לשלם לה סכום גבוה.

מפלגת כחול לבן: המקבילה לזונה ב-10 לירות שטרלינג

כשראשי המפלגה מצהירים שלא ישבו תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום ואחר כך יושבים בממשלה כזו, באמתלה כזו או אחרת, נראה שחשוב להם לשבת בממשלה יותר משחשוב להם לממש את התחייבויותיהם.

כשהם עושים זאת בעיתוי הגרוע ביותר, בדיוק ברגע שבו אולי היה רוב למניעת כהונה כזו, ברור שהם לא ימהרו לעזוב ממשלה, גם כאשר ידרשו מהם לפעול לדחיית ההעמדה לדין, ישירות או בעקיפין.

כשהם בוחרים שהמנהיג שלהם יהיה "ראש ממשלה חלופי", שלדעת רבים לעולם לא יהיה ראש ממשלה, אבל יזכה לכבוד ולכיבודים, ברור שאפשר לקנות אותם בזול.

כשהם בוחרים שהמנהיג השני שלהם יהיה "ברווז צולע" במשרד החוץ במקום שר לביטחון פנים הפועל ללא מורא וללא משוא פנים, אין להם יכולת מיקוח אמיתית מול מי שעשוי להיות מוטרד מחקירות משטרה.

אולי העניין החשוב ביותר – הם מעולם לא מימשו איום לפרק ממשלה בגלל מחלוקת מהותית. קשה להאמין להם שהם מתכוונים לכך ברצינות כשהם אומרים זאת.

ועוד דבר אחד קטן. היום הם "כחול לבן". מחר אולי הם יהיו "כחול", "לבן", "טורקיז" ו"תכלת". כפי שכבר ראינו, אי אפשר לסמוך על יציבות הסיעה הזו. לכן אפשר לקנות אותם בתפקידי שרים, סגני שרים וב"חוק נורווגי".

האם כחול לבן יכולים להעלות את המחיר שלהם?

יש רק דרך אחת. אם נתניהו יאמין להם שהם מוכנים לפרק את הממשלה בנושא עקרוני, הקשור במישרין או בעקיפין בכתבי האישום שלו, הוא יהיה מוכן לשלם יותר. הוא לא יאמין להם אלא אם כן יגיעו עד לסף פיצוץ ויהיו מוכנים לעבור את הסף.

לאחת מהטיות החשיבה קוראים "אפקט ההוצאה האבודה" או "אפקט הקונקורד": כשמישהו משקיע הרבה בפרויקט ומגלה שהוא נידון לכישלון, הוא יתקשה לבחור בחלופה הלוגית ההגיונית של ויתור על מה שכבר הפסיד וסגירת הפרויקט. במקום זאת ימשיך להשקיע ולהפסיד. אם בכחול לבן לא יפעלו במהירות ובנחישות, הם יתקשו הרבה יותר לפעול בעתיד.

המפלגות החרדיות: המקבילה לזונה ב-10,000 לירות שטרלינג

את המפלגות החרדיות אי אפשר לקנות בזול. ראשית, הנציגים החרדים יודעים מה הם רוצים. הם גם אומרים זאת באופן ברור. אם יקבלו את מה שהם רוצים, הם יהיו מאוד גמישים בדברים אחרים.

מה הם רוצים?

עבורם הדבר החשוב ביותר הוא שגברים חרדים צעירים לא יוכרחו לעבוד לפרנסתם. במקום לעבוד הם ילמדו בישיבות. במימון המדינה כמובן. הימנעות מלימודי ליבה היא פועל יוצא של הדרישה הזו.

כל יתר הדרישות שלהם נוגעות לקהילה שלהם ולא לכלל הציבור.

שנית, הם כבר הוכיחו שהם מסוגלים לעזוב ממשלות ואפילו להפיל ממשלות.

שלישית, הם פועלים כגוש אחיד ויציב בעניינים המרכזיים על פי השקפתם.

כמו מר נתניהו, גם הם מבינים שהוא תלוי בהם.

לו באמת היה ג'ורג' ברנרד שו מבקר כאן באופן ממשי ולא רק מטאפורי, אני בטוח שהוא לא רק היה נזכר בשיחה עם הגברת, אלא היה יכול למצוא בקלות את המקבילה הפוליטית לאותה שיחה.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

6 תגובות

 1. הדס מאירוביץ
  הדס מאירוביץ יולי 06 2020, 12:27
  בקיצור המצב גרוע

  ממש

  השב לתגובה
 2. אסתי זיו
  אסתי זיו יולי 06 2020, 15:08
  מחיר

  אוי לנו, כי מחיר הזונות המטפוריות עולה ושלנו רק יורד

  השב לתגובה
 3. טליה
  טליה יולי 07 2020, 12:48
  קצת בוטה

  אבל מגיע להם

  השב לתגובה
 4. דוד בן אשר
  דוד בן אשר יולי 08 2020, 15:21
  המחיר

  הזונה ב 10000 בעיני יותר מכובדת מהאישה "המוסרית" של ה 10 ש"ח. לכן לכלול לבן כדאי להעלות את המחיר

  השב לתגובה
 5. דוד בן אשר
  דוד בן אשר יולי 08 2020, 15:22
  המחיר

  הזונה ב 10000 בעיני יותר מכובדת מהאישה "המוסרית" של ה 10 ש"ח. לכן לכחול לבן כדאי להעלות את המחיר

  השב לתגובה
 6. טל ברוך
  טל ברוך יולי 10 2020, 12:16
  אפילו הוא לא היה יכול לדמיין ציניות כזאת

  לא יאומן

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור