JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הד קולו של נתניהו

חבר הכנסת קרעי נגד כללי האתיקה הבסיסיים

הד קולו של נתניהו ח"כ ד"ר שלמה קרעי צילום: Hagar Cohen wikimedia.commons
ספטמבר 19
09:30 2020

יש לשבח ללא גמגומים את ההישג של נתניהו בהשגת הסכמים עם האמירויות ובחריין. אבל נתניהו האמתי נגלה לעינינו יום יום, והפעם אתייחס לחבר הכנסת שלמה קרעי. באופק הציבורי החל כבר להפציע כוכבו. שמו שגור ומוכר וכבר מתייחסים אליו כ"מישהו".

חבר הכנסת קרעי פרץ לתודעה בזכות שתי אמירות שמנוגדות לאתיקה הבסיסית בכנסת. הראשונה הייתה "תביעתו" מנשיאת בית המשפט העליון לפסול את אחת השופטות במשפט נתניהו. זו אמירה חמורה שיש בה התערבות ישירה בשלטון החוק. אני מניח שקיבל את ברכתו של גדול ממנו, אבל הכשל הוא שלו אישית. האמירה השנייה הושמעה כאשר בישיבת סיעת הליכוד, בנוכחות ראש הממשלה, אמר אותו קרעי שהוא יעמוד בראש מניפי ה-D9 על בניין משרד המשפטים.

אני נזכר בתקופה שישבתי בוועדה להכנת כללי האתיקה לחברי הכנסת בראשות השופט יצחק זמיר, שעם חבריה נמנו גם אסא כשר וסוזי נבות. הגשנו דו"ח מפורט ליו"ר הכנסת דאז ראובן ריבלין. כבר אז חשנו שהרעה מתדפקת על דלתה של הרשות המחוקקת, והצעתנו העיקרית הייתה למנות יועץ מיוחד לאתיקה של חברי הכנסת, שיהיה חייב לעקוב ולייעץ לחברי כנסת לגבי חריגה מן האתיקה ולדאוג שוועדת האתיקה תמלא את תפקידה כנדרש.

ועדת הכנסת דחתה את המלצתנו למנות יועץ לענייני אתיקה. יתר ההמלצות התקבלו והפכו תדריך לעבודת הכנסת וחבריה. קבענו קודקס של ערכים שעומדים ביסוד הכללים. למשל ערך (3): "חבר הכנסת יקפיד לקיים את דיני המדינה ויפעל לקדם את שלטון החוק", או ערך (5): "ימלא את שליחותו בכנסת באחריות, ביושר ובהגינות, מתוך מחויבותו למעמדו כמנהיג בחברה, וישאף לשמש דוגמה אישית להתנהגות ראויה".

לו היה ראש הממשלה מפעיל שליש מה-IQ שניחן בו, היה מוקיע את קרעי על דבריו ותובע אותו לוועדת האתיקה של הכנסת. אבל קרעי איננו בודד, יש קודמים לו בהיררכיה שהם ראשי החץ להרס הדמוקרטיה במדינת ישראל. נגד קרעי וחבריו לא מופעלים משרדי חקירות כפי שמופעלים על מערכת המשפט. חברי כנסת בעלי עמדה נקלית אינם זקוקים לאבטחה, בעוד שמייצגי שלטון החוק ומשפחותיהם נזקקים לאבטחה מוגברת בפני מוסתי הימין.

ימים אלה אינם ימים רגילים. ראש הממשלה לא מצליח לחלוק עם הציבור את השלום עם האמירויות, כי העיניים מופנות לנתניהו על כישלונו בניהול המערכה הקשה ביותר שפקדה את מדינת ישראל שאיננה מערכה צבאית. אבל גם במצב זה אסור שנקל ראש בהפרה הבוטה של כללים התנהגותיים אלמנטריים. שהרי כבר יש אישים המחקים את שלמה קרעי. הבנתי זאת כאשר חבר הכנסת עוזי דיין דרש את סילוקו של מנדלבליט מתפקידו. דיין, שהוא נטע זר בליכוד, הבין שעל מנת לקדם את עצמו עליו להיות דמוי קרעי – לא פחות.

חבר הכנסת קרעי הוא תוצר מובהק של "המהפכה המזרחית" שאבישי בן חיים מוביל. המהפכה שכה שוקדים לשכללה ולהכילה איננה אלא שקר גס באווירה של ישראל 2020. כולנו מכירים חברים ובני משפחה ממוצא מזרחי שקובעים עמדה פוליטית לגופם של דברים. על מנת לתמוך בנתניהו הם אינם זקוקים לתיווכם של קרעי ובן חיים, וכדי להתנגד לנתניהו אינם זקוקים להטפות השווא. ההסתה הבוקעת מפי חברי כנסת כקרעי דורשת תגובה ישירה וברורה. מה עמדתך, בנימין נתניהו?

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

16 תגובות

 1. שמחה
  שמחה ספטמבר 19 2020, 10:46
  ברעם חושף את תחילת קיצה של האתיקה בכנסת

  תיאור ההתנהלות של ח"כ קרעי, כפי שמציג עוזי ברעם, הוא דוגמא להסרת הסייגים המוסריים האופייניים לעושי דברו של נתניהו. הקלות הבלתי נסבלת של שליפות חסרות בסיס ואחריות, הן כיום נחלת רבים, ולא רק בישראל, שקיבלה את השם הלא מחמיא 'פייק-ניוז'. עוזי ברעם מציג את מה שנראה כתחילת קיצה של האתיקה, כאשר יו"ר הכנסת דאז ריבלין דחה המלצות של הוועדה להכנת כללי האתיקה של חברי הכנסת שברעם היה חבר בה. ההמלצה העיקרית הייתה למנות יועץ אתיקה שיוכל להדריך את חברי הכנסת. עתה אנו חווים כמעט מידי שבוע עד כמה היה חיוני לאשר המלצה זו.

  השב לתגובה
  • לשמחה
   לשמחה ספטמבר 20 2020, 00:26
   יועץ אתיקה

   למה רק לחברי הכנסת? למה לא למדליפים מהמשטרה? מהפרקליטות? בוודאי לעיתונאים מהפייק ניוז?
   שמחה אולי שמת לב שכאשר דנה וייס ראיינה את חיים סבן בעת הטקס בבית הלבן ושאלה אותו מה דעתו על ביבי, הוא ענה: מה את שואלת אותי, תשאלי את אמסלם רגב ואוחנה. זוהי אתיקה במיטבה. גם תגובתו של סבן וגם דבריהם של השלושה הללו.
   כנראה שאתה לא תופס שביבי הוא גאון הפרסומת. הוא הקיף עצמו במי שממלאים בנאמנות את צו האתיקה לשמר את שלטון ביבי. זו אתיקה.
   לעומת זאת במפלגת העבודה של ברעם כולם אכלו אחד את השני. זו הייתה האתיקה.
   נו – ולאן הם הגיעו עם האתיקה שלהם?

   השב לתגובה
   • שמחה
    שמחה ספטמבר 29 2020, 10:38
    אתיקה?

    מה שכתבת הוא אכן נכון, בתנאי שתסיר את המילה 'אתיקה'. מוכרים לנו משטרים שבהם איש לא חולק על המנהיג בטוח שאתה מכיר אותם

    השב לתגובה
 2. אורי
  אורי ספטמבר 19 2020, 11:02
  מרגישים את האופל

  זה כבר לא תחילת הסוף זה בעיצומו של תהליך…ביבי משדל רבנים להקליט שיחות ביבי עוצם עיניים כששרים וחכים היושבים תחתיו תוקפים את המשטרה את הפרקליטות את בית המשפט. לא מן הנמנע שגם אמר להם מפורשות מה להגיד …יודעים מאיזה צד הדג מסריח…ומרגישים את האופל של הסוף המר!

  השב לתגובה
 3. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול ספטמבר 19 2020, 11:53
  זה לא חדש! נבחרינו שכחו מזמן מכללי האתיקה

  אני מזדהה עם כל מילה. נבחרינו מראש המשלה ועד אחרון חברי הכנסת חורגים השכם והערב מכללי האתיקה והתופעה הזאת רק הולכת ומתעצמת.
  מה נאמר ומה נדבר אם דו"ח הוועדה הציבורית לגיבוש כללי אתיקה לחברי הממשלה בראשות השופט מאיר שמגר ז"ל מ-2008(שהייתי מעורב בפעילותה) לא מומש ולא אומץ עד עצם היום הזה.

  השב לתגובה
 4. סיגן שמחה
  סיגן שמחה ספטמבר 19 2020, 12:09
  רמת אתיקה ירודה

  תיאור התנהלותו של ח"כ קרעי,כפי שמציג עוזי ברעם, הוא דוגמא להסרת הסייגים המוסריים לעושי דברו של נתניהו. הקלות הבלתי נסבלת של שליפות חסרות בסיס ואחריות, הן כיום נחלת רבים, ולא רק בישראל, שקיבלה את השם הלא מחמיא 'פייק-ניוז'. עוזי ברעם מציג את מה שנראה כתחילת קיצה של האתיקה, כאשר יו"ר הכנסת דאז ריבלין דחה המלצות של הוועדה להכנת כללי האתיקה של חברי הכנסת שברעם היה חבר בה. ההמלצה העיקרית הייתה למנות יועץ אתיקה שיוכל להדריך את חברי הכנסת. עתה אנו חווים כמעט מידי שבוע עד כמה היה חיוני לאשר המלצה זו.

  השב לתגובה
 5. פרופ' אביבה דורון
  פרופ' אביבה דורון ספטמבר 19 2020, 15:27
  העמידה על משמר ערכינו

  בדרך כלל אינני מצדדת בהעלאת סיפורים מן העבר, כי הם גורמים לתחושה של החמצה ומרפים ידיים. יוצא מן הכלל הוא מאמר שמדבר על ההווה והעתיד הקרוב בהקשר של עשייה הכרחית ומביא מן העבר דוגמא בלבד כדי להמחיש את חשיבות הנושא שהוא מעלה. כזה הוא מבנה המאמר של עוזי ברעם, שמעלה על סדר היום הציבורי הצעות מעשיות למימוש ולשמירת ערכי יסוד. זה חשוב . מאמר חשוב זה כולל תרכובת של אזהרה, כיוון של עשייה ודוגמא כיצד זה יכול וחייב להתבצע. תודה לעומדים על משמר הערכים ורגישים לכל סימן של התרופפותם. ברעם הוא בין הבולטים והחשובים שבהם. שנה טובה לכל אחד. שנה טוב לחברה הישראלית שנלחמת על ערכיה

  השב לתגובה
 6. אדי
  אדי ספטמבר 19 2020, 16:24
  דוקטורים בגרוש

  ח"כ קרעי ואבישי בן חיים, שניהם דוקטורים, מדגישים את מה שידוע – השכלה גבוהה ואפילו התואר דוקטור אינם בהכרח סימן לחוכמה יתרה. אצל קרעי זה מודגש אפילו יותר שכן האיש שקוע בעיסוק בגימטריה שהיא סוג של אמונה טפלה ועיסוק תפל שיאה לשרלטנים ולא לאנשים "משכילים" לכאורה.

  השב לתגובה
  • לאדי
   לאדי ספטמבר 20 2020, 20:55
   ומי אתה?

   אדי – של נעליך מעל רגליך כאשר הנך מלכלך על ח"כ ד"ר שלמה קרעי. האיש היקר הזה נבחר למקום 27 בליכוד במחוז הדרום. שים לב – הוא נבחר לא ירש מקומו בכנסת בירושה. שלמה קרעי הוא בן בכור למשפחה שבה 17 (שבע עשר) ילדים. הוא בן 37 וכבר יש לו 6 (שישה ילדים). הוא בעל תואר ד"ר במקצוע שדורש הרבה ידע במתמטיקה וחוץ מזה הוא גם רואה חשבון ומרצה במוסדות אקדמיים.
   לכתוב עליו ד"ר בגרוש זו לא רק גנבת דעת אלא הרבה רצון רע. גם העיסוק בגימטריה כתחביב אינו מצדיק את המילה שרלטנות.
   אדי היקר – ראוי שתתנצל בפני הקוראים וכמובן בפני ד"ר שלמה קרעי.

   השב לתגובה
 7. עירון בלכר
  עירון בלכר ספטמבר 19 2020, 21:16
  מצדיע לך מר ברעם

  ישר ובלי זגזוג

  השב לתגובה
 8. ע.
  ע. ספטמבר 20 2020, 20:01
  שמתם לב מהו סוג האנשים שנתניהו

  משבץ סביבו

  השב לתגובה
 9. ל.
  ל. ספטמבר 20 2020, 20:50
  היום להיות בעל תואר ד"ר

  לא אומר שאתה איש רוח

  השב לתגובה
 10. ש.
  ש. ספטמבר 21 2020, 23:14
  אם יערך מחקר אני סבור שימצא

  שכל משועבדי נתניהו הם אנשים עם אגו פגוע, בעלי יכולת נמוכה, כאלה שמוכנים לשכב על גדר בשביל כבוד וממון, כאלה שמצויידים ביכולות התלהמות. ולא משנה מה עשו קודם ומה למדו.

  השב לתגובה
  • ת.
   ת. ספטמבר 22 2020, 21:14
   ל- ש.

   באמת תגלית מדהימה. כל הכבוד לנתניהו שהקיף עצמו במשועבדים שמוכנים לשכב על גדרות בשבילו. דהיינו בתחום הרלוונטי לנתניהו הם בעלי יכולת גבוהה מאד. גילית את אמריקה. גם הסברת לנו כיצד נתניהו מצליח להיבחר עוד פעם ועוד פעם.

   השב לתגובה
 11. קרן מולכו
  קרן מולכו ספטמבר 22 2020, 22:52
  אין יום שהוא לא מתראיין פעם או פעמיים

  בטלוויזיה. הפך לעמוד תווך במנגנון במזומן של ביבי.

  השב לתגובה
 12. שמואל דמתי
  שמואל דמתי ספטמבר 23 2020, 11:43
  כמה נכון

  כמה עצוב

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור