JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

השמאל גילה את חוק יסוד משאל עם

הצעת חוק יסוד: משאל עם – שוויון בנישואין וגירושין

השמאל גילה את חוק יסוד משאל עם ד"ר שאולי שארף צילום: אורטל רייסמן
ספטמבר 29
09:30 2020

בחודש יולי האחרון הוגשה, כמעט בחשאיות, הצעת חוק על ידי חברי הכנסת ניצן הורוביץ, תמר זנדברג ויאיר גולן בכותרת: "הצעת חוק-יסוד: משאל עם – שוויון בנישואין וגירושין", המבקשת לשאול את הציבור בסוגיית הנישואים האזרחיים. גם לנוכח הסקרים המוזכרים בדברי ההסבר לחוק, אינני יודע אם רוב הציבור אכן תומך בהצעתם למתווה הנישואים והגירושים בישראל – זאת נדע רק לאחר שהקולות ייספרו במשאל עם. אולם בוודאי שהצעתם להעלות סוגיה כה חשובה למשאל ציבורי היא רצויה, או כפי שהיטיבו לציין בדברי ההסבר, "חוק-יסוד מוצע זה נועד לתקן את המעוות באמצעות שימוש בכלי הדמוקרטי המתאים ביותר לכך – משאל עם. בעזרת אמצעי זה, יזכו אזרחי ואזרחיות ישראל להביע את עמדתם באופן רשמי בפני נציגיהם, ונציגי הציבור ישתחררו ממגבלות ואילוצים קואליציוניים אשר בעטיים נבצר מהם לפעול בהתאם לרצון הציבור." במילים אחרות, השיטה הפרלמנטרית לפעמים אינה מקדמת את עמדת הרוב, ומיעוט כרוני עשוי להקשות את קידומן של עמדות פוליטיות, אף שיש להן תמיכה רחבה בציבור. הפתרון לכך מצוי בדמוקרטיה הישירה.

מרקו פאנלה, שעמד בראש המפלגה הרדיקלית באיטליה, גילה את השיטה הזו כבר בשנות השבעים של המאה הקודמת. מפלגתו, התומכת בערכים ליברליים והמשמשת אופוזיציה לממסד האיטלקי השמרני, הצליחה לקדם את עמדותיה הפוליטיות בזכות משאלי עם, אף שכוחה האלקטורלי אינו עולה על 3% מקולות הבוחרים בבחירות הארציות. המפלגה הרדיקלית היא בעצם השיאנית בקידום נושאים להצבעה במשאלי עם באיטליה, ואף שבמקרים רבים הציבור התנגד לשינויים הפוליטיים המוצעים, במקרים אחרים תמך בהצעות שהיו מתקשות לעבור דרך הפרלמנט האיטלקי, כמו ההסכמה לגירושים ולהפלות במדינה הקתולית.

השיטה הדמוקרטית הטהורה כבר אינה קיימת, אולם במנגנון הקיים היום, "דמוקרטיה ישירה", עדיין מצוי האלמנט המרכזי – לשאול את דעתו של הציבור ישירות לגבי סוגיות פוליטיות חשובות. כך נהוג כמעט בכל העולם הדמוקרטי, גם בשנים האחרונות: עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי (הברקזיט), סוגיית ההפלות באירלנד, שינוי המערכת הפיננסית בשוויץ, נישואים חד-מיניים בטייוואן ושאלת העצמאות במסגרות פוליטיות כגון קטלוניה בספרד, הכורדים בעיראק ואיי קלדוניה ליד אוסטרליה (שאגב, בחרו להישאר תחת ריבונות צרפת). ישנן מדינות הפונות למשאל הישיר על כל צעד ושעל. המפורסמת שבהן היא שוויץ, אשר ערכה למעלה מ-600 משאלים מיום היווסדה כקונפדרציה. מעניין שבארצות הברית דווקא המדינות (states) עושות שימוש תדיר במנגנוני המשאלים הישירים, ומדינת קליפורניה היא השיאנית שבהן – מעל 1,200 משאלים עד היום, וידה עוד נטויה. הישראלים אולי יופתעו לגלות כי ישראל היא אחת מארבע המדינות היחידות בעולם המערבי שלא ערכה בפועל הליך דמוקרטי ישיר כלשהו, יחד עם ארצות הברית הפדראלית, יפן והודו.

לדמוקרטיה הישירה יש כוח לקדם החלטות פוליטיות מסוימות אשר עשויות להיעלם בסבך השיטה הפרלמנטרית, הקוברת לפעמים את עמדת הרוב המספרי בשם הפשרה הפוליטית. הראשונים להבין זאת היו הפוליטיקאים ממחנה הימין שקידמו את חקיקת "חוק יסוד: משאל עם" בשנת 2014. לפי החוק, אם הממשל בישראל מבקש לוותר על ריבונות ואין הסכמה פרלמנטרית של 80 חברי כנסת, ייערך משאל עם בעניין זה. בימים אלו חבר הכנסת צבי האוזר אף מקדם חקיקה המרחיבה את תחולת חוק היסוד על כל יישוב בשטחי יהודה ושומרון "שממשלת ישראל החליטה על הקמתו".

חשוב לזכור כי משאל עם אינו "מנגנון ימני", ואף על פי שקיימת רתיעה מסוימת משיתוף הציבור בקבלת החלטות פוליטיות, הצטרפות פוליטיקאים ממחנה השמאל לקידום הדמוקרטיה הישירה בישראל היא חשובה – תהא הסוגיה אשר תהא – בעיקר לנוכח המשברים הפרלמנטריים שחווה ישראל בשנים האחרונות.

על המחבר / המחברת

Avatar

שאולי שארף

ד"ר. מרצה בפקולטה למשפטים במרכז האקדמי פרס ברחובות. עמית בכיר במכון בגין למשפט וציונות. חוקר במשפט חוקתי ובמשפט בינלאומי פומבי.

7 תגובות

 1. לד
  לד"ר שאולי שארף ספטמבר 29 2020, 09:56
  על ההצעה של יאיר גולן וחבריו

  אלוף (מיל) ח"כ יאיר גולן הוא אדם בעל משנה סדורה. בגרמניה בין שתי המלחמות וחוקי נירנברג נישואין אזרחיים היו מקובלים (וגם כיום). גולן (יחד עם ניצן וזנדברג) מבקשים להחיל גם בישראל נישואין אזרחיים. זה מה שמעסיק את ח"כ גולן כיום?

  השב לתגובה
 2. צבי הרמן
  צבי הרמן ספטמבר 29 2020, 11:52
  אולי זה באמת הפתרון

  תודה לד"ר שארף על המאמר הרציני

  השב לתגובה
 3. דורון מיכאלי
  דורון מיכאלי ספטמבר 30 2020, 17:36
  יש ארצות שבהם בלא מעט סןגיות יש משאל

  וזה בעיני שיא הדמוקרטיה.

  השב לתגובה
 4. חיים בראל
  חיים בראל אוקטובר 01 2020, 11:12
  אולי בתאוריה זה נכון

  במציאות הישראלית הנוכחית זאת תהיה עוד זירה לפי.וח הרפש וגועל הנפש

  השב לתגובה
 5. דוד דנציגר
  דוד דנציגר אוקטובר 02 2020, 19:39
  הרעיון מצוין

  אלא שבחברה הישראלית התעמולה, הסמכויות, הפוליטיקה, ההתפתחויות ובעיקר השיקולים שלא יהיו ענייניים אלה פוליטיים – יהרסו את הרעיון החיובי.

  השב לתגובה
 6. עודד הדר
  עודד הדר אוקטובר 03 2020, 21:21
  ראיתי כמה משאלים בנושאים שונים בשוויץ

  תענוג אזרחי של ממש.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור