JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

געגועיי לשמעון פרס

שמעון פרס ידע לנהל משבר

געגועיי לשמעון פרס שמעון פרס ז"ל צילום: Ministry of Defence Flickr
ספטמבר 30
09:30 2020

עבדתי עם פרס בקרבה רבה כאשר הייתי מזכ"ל המפלגה והוא ראש הממשלה בימי ממשלת הרוטציה בינו ליצחק שמיר. אבל קרבתנו הפוליטית הייתה מפוקפקת, וב-1992 נתתי את תמיכתי ליצחק רבין בפריימריס מול פרס. ובכל זאת, השנים עוברות ואני מהרהר בחולשותיו ויתרונותיו של כל אדם שהיה בקרבתי, ללא אינטרסים וללא כעסים שהזמן גרמם.

מסקנתי ברורה – היום חסר לנו ראש ממשלה כשמעון פרס. רבים שחים על חולשותיו. על מעמדו ההפכפך בציבור. השיח מתעלם מכישוריו הייחודיים. בין 1984 ל-1986 הוא הוביל גם את התכנית שהצילה את כלכלת ישראל וגם נסיגה מתוכננת מדרום לבנון. ראיתי את פרס ב-1985 עם תכניתו הכלכלית להדברת האינפלציה. להכנת התכנית לקח את טובי הכלכלנים של אז, מיכאל ברונו ואיתן ברגלס. שלא כהיום, הוא נתן להם את מלוא הגיבוי והזמין פוליטיקאים קובעי עמדה לשיחה עמם על מנת שישוכנעו שהגזרות הכלכליות יחלצו אותנו מהמשבר.

אני זוכר שיחות שלי עם מיכאל ברונו, שהיה מקובל גם על שר האוצר דאז יצחק מודעי. ממני ביקש פרס להביא להידברות עם ההסתדרות, שנאבקה בכל כוחה נגד התכנית. הוא הביא את הנושא להכרעת הממשלה. חלק משרי הליכוד – כמו שרון, לוי וקצב – התנגדו, אבל הוא הוביל להכרעה אחרי ישיבה של 14 שעות. הוא ועימו שר האוצר ניהלו את התכנית לפרקיה, התגברו על התנגדויות וגייסו את דעת הקהל. ופרס החזיק בשרביט.

שמעון פרס היה אדם שפניו גילו את תחושותיו. לנוכח כישלון היו פניו מקומטות והוא נראה עייף ופחות חיוני. כאשר הוא לחם למען מטרה נראו פניו כמו מגוהצות עד שהשיג את המטרה. נתניהו הוא אנטי-תזה לפרס, כי יש פער אדיר בין כושרו הרטורי ליכולת הניהול והביצוע הדלה שלו. אצל פרס פרויקטור היה פרויקטור, עם גיבוי ויוקרה.

אני, שממש לא נחשבתי ל"איש פרס", מתגעגע אליו. לראייה, ליכולת הביצוע ולכושר הניהול. עבדתי עם אחרים מוכשרים, אולי אפילו מחוברים יותר לציבור, אבל למציאות של היום נחוץ פרס – שמעון פרס חדש.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

14 תגובות

 1. שמחה סיגן
  שמחה סיגן ספטמבר 30 2020, 12:57
  מה נשאר בזיכרון הציבורי ממנהיג שנוי במחלוקת

  עוזי ברעם, מעלה במאמרו סוגיה מעניינת, שעיקרה היא המורשת שמשאיר אחריו מנהיג שהיה שנוי במחלוקת. ברעם מתמקד בתרומתו של שמעון פרס לעם ישראל. ואכן אנו מכירים לא מעט דמויות היסטוריות, שייזכרו בשל התרומות החיוביות שלהם, ואת אלה הבעייתיות שהיוו מקור לא אכזב לכותרות לא מחמאות ייתפסו לאחר שנים כזוטי זוטות. שמעון פרס שספג לא מעט ביקורת ציבורית, שייך לאלה שקנו את עולמם בשתי פעולות מעוררות התפעלות והצליח להתמודד עם מציאות קשה של כלכלה קורסת ולשים קץ להרפתקה הקרויה מלחמת לבנון הראשונה, בכך שהורה לצה"ל לסגת מרוב חלקיה של לבנון. עוזי ברעם מעלה על נס את תרומתו של פרס וסביר להניח שברבות הימים תישכח הביקורת הציבורית נגדו. כאן המקום להזכיר כי. גם ראש ממשלת בריטניה, ווינסטון צ'רצ'יל ספג ביקורת קשה, אך האנושות מעריצה אותו בשל עמידתו האיתנה בתקופת הבליץ הנאצי, שהצילה את אירופה והעולם מהטירוף הנאצי. חשוב להזכיר כי שמעון פרס, הוא גם אבי הכור בדימונה, ואחד השושבינים ברכישת נשק מתקדם מצרפת שאפשר לישראל הצעירה להגן על עצמה

  השב לתגובה
 2. .אביבה דורון
  .אביבה דורון ספטמבר 30 2020, 14:26
  מנהיגות ערכית

  עם השנים מתגבשת ראייה פרספקטיבית לגבי מצבים ויותר מכל- לגבי אנשים שפעלו כאן ואינם כבר איתנו.
  מאמר זה מדגיש את תכונותיו של שמעון פרס כמופת להתנהגות מנהיגותית שבנויה על אחריות, רצינות והתעלות מעל נטיות אישיות לטובת הכלל. המחבר, עוזי ברעם, שהיה בין הפעילים בחברה, במפלגה ובחיים הפוליטיים, חש בזמן אמת את המהלכים שהשפיעו על כולנו והיה שותף לתהליכים מרכזיים . על כן להשוואה שלו בין הקיים היום להתרחשות אחרת, יש תוקף פוסטפריורי, כלומר ביסוס מן הנסיון. דומני שהוא מבטא עמדות של רבים מאלה שהכירו את ישראל לפני עידן נתניהו. וייתכן שבין הקוראים המזדהים עם תחושותיו יהיו שיעלו מזכרונן דמויות אחרות, אך כולן תהיינה שונות ממי שנמצא היום בתפקיד, והן קשורות למצבי עבר, שגם המשברים הונהגו ביושרה ובאחריות ציבורית.
  חשוב להזכיר שיכול וצריך להיות כפי שהיה כאן קודם.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 01 2020, 00:57
   לגב' אביבה דורון

   הנני שותף בהחלט לגעגועיו של עוזי ברעם לשמעון פרס. איפה ישנם עוד אנשים כאלה?
   אבל, וזה אבל גדול מאד, אינני יכול להימנע מלהעיר לך שלא יכול להיות וכנראה שלא צריך להיות כפי שהיה כאן קודם. זו אפילו לא אשליה, בלשון המעטה. חברה אנושית לא דורכת במקום. כך קורה גם בחברה הישראלית.

   השב לתגובה
 3. איתן גולן
  איתן גולן ספטמבר 30 2020, 17:33
  מאמר פוליטי מרגש

  ולא שיגרתי.

  השב לתגובה
 4. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול ספטמבר 30 2020, 23:44
  געגועים והערכה לשמעון פרס ולמנהיגים מסוגו

  מהמאמר המצוין של עוזי ברעם משתקפת מורשתו של פרס בכל הקשור למנהיגות, חזון, יכולת ניהול, קבלת המלטות, הכרעות חשובות ותרומתו הביצועית ברמה הלאומית.
  על רקע המציאות בימים טרופים אלה מביע עוזי ברעם, כרבים אחרים, בצדק געגועים לשמעון פרס

  השב לתגובה
 5. נחשון צ.
  נחשון צ. אוקטובר 01 2020, 11:08
  עוזי ברעם חזק כמו תמיד

  איך מביאים שינוי?

  השב לתגובה
 6. עוזי ברעם
  עוזי ברעם אוקטובר 01 2020, 18:01
  מותר להתגעגע וגם לקוות

  נכון יצחק חברה לא צריכה לצעוד במקום וגם מדינה. אבל כאשר השינוי מביא בעטיו לאוירת ההתססה שהגיעה לארץ שסדר היום כולו מוכתב מנקודת ראות של אימת הדין. מותר להתגעגע לארועים ואישים בעבר בתקווה שכאילו יקומו גם בעתיד

  השב לתגובה
 7. נחום מור
  נחום מור אוקטובר 01 2020, 19:43
  לדעתי רבין עלה עליו בהרבה

  בהובלת מדינה לא בהובלת פרויקטים

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם אוקטובר 02 2020, 11:40
   סוגייה מעניינת

   לנחום שלום עלית על נקודה מאד רגישה. ברוב שנותי ביקרתי את פרס. תמיכתי ברבין ב1992 נבעה מאמונתי שהוא טוב יותר כמועמד מנצח אבל לא מתאים יותר לתפקיד..רבין היה טוב מפרס ביכולת להשיג תמיכה ציבורית למהלכיו. הוא בשום אופן לא היה טוב ממנו בהובלת ממשלה אל יעדיה. לא רציתי לעסוק בכך אבל קביעתך הפסקנית הצליחה למשוך את לשוני

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני אוקטובר 03 2020, 05:35
    עוזי מכובדי

    הסוגיה המעניינת שהעלית מובילה אותי למחוז זיכרון עמוק יותר. הלוא פרס היה אחד מ"נערי בן גוריון" שנבחרו על ידו להנהלת המדינה. ביניהם היו למשל: טדי קולק, ארנסט דוד ברגמן, משה דיין ויצחק נבון.
    לעומתם ראה נא את ה"אישים" שביבי בחר כדי שיסייעו לו בניהול המדינה: דוד ביתן, דודי אמסלם, אמיר אוחנה, מירי רגב ומיקי זוהר.
    יחי ההבדל הקטן שאולי אומר כמעט את הכול. אלו היום פנינו ומי שמייצג אותנו כיום באו"ם ועוד מעט גם בוושינגטון הוא "אבא אבן הקטן" השגריר גלעד ארדן. עם סגולה כבר אמרנו?

    השב לתגובה
 8. גדעון שניר
  גדעון שניר אוקטובר 02 2020, 16:16
  חלום ושיברו

  אכן, שמעון פרס איש רב זכויות בעשייה ובחזון שאולי מחמיץ עתה לראות במו עייניו ניצנים "למזרח תיכון חדש"
  ואני עדיין לא מסוגל להתגבר על אתנן "מחיר השלום" שפרס טבע- לזכר מאות קורבנות חלום העיוועים של אוסלו

  השב לתגובה
 9. סביון
  סביון אוקטובר 02 2020, 19:24
  אפשר להתווכח על רמת מנהיגי השמאל

  הימין לא העמיד עד כה שום מנהיג שהותיר חותם משמעותי.

  השב לתגובה
 10. יהורם נרקיס
  יהורם נרקיס אוקטובר 03 2020, 21:23
  לא חשבתי אף פעם אחורה

  עשיתי זאת בעקבות המאמר
  נדמה שאתה צודק

  השב לתגובה
 11. אבישי טנא
  אבישי טנא אוקטובר 04 2020, 11:17
  כל שאני יכול להגיד

  הללויה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור