JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מחפשים שעיר לעזאזל

על העמקת הקיטוב בין ימין לשמאל והאשמת השמאל במשבר

מחפשים שעיר לעזאזל פרופסור ניצה נחמיאס
אוקטובר 31
09:30 2020

משבר הקורונה המתמשך העלה את השאלה: מי אשם בקטסטרופה העכשווית? נדמה כי החלטת הכנסת לאסור הפגנות נותנת תשובה ברורה לשאלה מי אשם בהתפרצות המסוכנת והמתמשכת של הקורונה: "השמאל האנרכיסטי".

מי שעוקב אחר השיח בחברה הישראלית מגלה מגמה של התעצמות הקיטוב בין מה שמוגדר כ"ימין" למה שמוגדר כ"שמאל". הקיטוב בין המחנות הולך ומחריף ומתבטא בשיח ובהתנהגות החברים בשתי הקבוצות. לא ברור האם החברים בימין או בשמאל יודעים מה מקור שמות התואר "ימין" ו-"שמאל". אלה נקבעו בצרפת לאחר המהפכה הצרפתית, כאשר באופן שרירותי חולק אולם האסיפה הלאומית לשני חלקים: בחלק הימני של האולם התיישבו המצדדים בהמשך המלוכה, ובצד השמאלי התיישבו המצדדים בחיסול המלוכה והמשך המהפכה. מאז הפכו "שמאל" ו"ימין" לעמדות חברתיות/פוליטיות, כאשר ה"שמאל" בעולם מייצג אידיאולוגיה סוציאליסטית-קומוניסטית והימין מייצג אידיאולוגיה קפיטליסטית.

עוד לפני הקמת המדינה ועד אמצע שנות ה-70 שלטו בישראל מפלגות השמאל. המושגים "שמאל" ו"ימין" התייחסו בעיקר למצב כלכלי-חברתי. מפלגות השמאל דגלו באידיאולוגיה חברתית-סוציאליסטית ומפלגות הימין דגלו באידיאולוגיות של שוק חופשי וקפיטליזם. מפלגות וארגוני שמאל בעולם ובארץ מאמינים במיסוי גבוה של הכנסות ובחלוקת העוגה הלאומית בצורה שוויונית. הימין בעולם ובארץ דוגל במיסוי נמוך ככל האפשר, ובעידוד מדיניות כלכלית-קפיטליסטית.

בשנת 1977 אירע המהפך הפוליטי הידוע, הליכוד עלה לשלטון, השמאל ירד מגדולתו, ומאז למעלה מ-40 שנה אידיאולוגיית הימין הקפיטליסטית שולטת במדינה. מפלגות הימין מכתיבות וקובעות את המדיניות הפוליטית והחברתית של מדינת ישראל: כל המהלכים, האסטרטגיות, מדיניות החוץ והפנים, חלוקת התקציב, פיתוח הבריאות, החינוך והרווחה. ברם למרות העובדה שמפלגות השמאל כבר אינן מכתיבות ואינן קובעות את מדיניות החוץ והפנים, הן הפכו להיות האחראיות לכל מה שפגום ומזיק בחברה הישראלית.

מדוע ואיך הפך השמאל, שכבר כמעט מחצית מאה אינו קובע מדיניות ושאינו חלק מהמוסדות האחראיים על קבלת החלטות, להיות מילת גנאי המסמלת את כל מה שלא נכון ולא מתפקד במדינה? מה גרם לדה-לגיטימציה של תנועת השמאל שהקימה את מדינת ישראל, וניצחה בכל מלחמות ישראל?

הדרך הטובה להבנת המצב האבסורדי השולט בשיח הציבורי במדינה, היא להשתמש במושג "שעיר לעזאזל". המושג מבטא את התהליך שעבר השמאל בישראל בעשרות השנים האחרונות. השמאל הפך להיות ה"שעיר לעזאזל" של כל התחלואים הכלכליים, החברתיים והפוליטיים שהחברה בישראל סובלת מהם, למרות העובדה שאינו אחראי ואין לו כל השפעה של ממש על המדיניות החברתית-כלכלית.

הקואליציה המסורתית של מפלגות הימין והמפלגות הדתיות מכתיבה את כללי חלוקת העוגה הלאומית. בעקבות מדיניות קפיטליסטית חזירית ארוכת שנים, ושחיתות שלטונית מתמשכת בהנהגת שלטון הימין, נוצרו פערים כלכליים בין שכבות האוכלוסייה השונות והתגברה אפליית השכבות החלשות. נוסף על כך, מערכות השירותים הציבוריים הכוללות שירותי בריאות, חינוך, סעד ותשתיות, סבלו מהזנחה רבת שנים ומהיעדר תקציבים חיוניים.

עם פרוץ מגיפת הקורונה בחורף שעבר, נוצר בישראל משבר בריאותי-חברתי-כלכלי שלא ידענו כמותו. הקורונה הוכיחה את ההזנחה המתמשכת של מערכת הבריאות ואת הניהול הלא נכון של המערכת הכלכלית. לציבור נגרמו נזקים כספיים, נפשיים וחברתיים, ולמעלה ממיליון עובדים, עצמאיים ושכירים, איבדו את פרנסתם. הנהגת המדינה בראשות בנימין נתניהו, הוכיחה כשל מוחלט בניהול המשבר. וכאן נכנס לתמונה "השעיר לעזאזל".

לאחר שאזרחי ישראל המתוסכלים יצאו לרחובות בהמוניהם, ודרשו מהנהגת המדינה לקבל על עצמה אחריות לכישלון הקטסטרופלי של ניהול המגיפה, נאלצו מפלגות הימין, האחראיות לכישלון, לספק להמונים תשובה. ללא היסוס נשלף ה"שמאל" כשעיר לעזאזל.

בספר ויקרא מסופר שאהרון הכהן סמך את ידיו על ראשו של השעיר (הכבש), התוודה על כל חטאי ופשעי עם ישראל, ושלח את השעיר למדבר: "וְהִקְרִיב אַהֲרֹן אֶת הַשָּׂעִיר אֲשֶׁר עָלָה עָלָיו הַגּוֹרָל לה', וְעָשָׂהוּ חַטָּאֶת. וְהַשָּׂעִיר אֲשֶׁר עָלָה עָלָיו הַגּוֹרָל לַעֲזָאזֵל, יָעֳמַד חַי לִפְנֵי ה' לְכַפֵּר עָלָיו, לְשַׁלַּח אֹתוֹ לַעֲזָאזֵל הַמִּדְבָּרָה" (ויקרא טז 9–10).

מהו "שעיר לעזאזל"? פסיכולוגים מסבירים את התופעה כ"בחירת אדם או קבוצת אנשים מסוימת והגדרתם או האשמתם, שלא בצדק, כאחראים ואשמים לכל התופעות השליליות או לתוצאות גרועות של אירועים שהם בעצם מעשה ידינו, ואנחנו היינו צריכים לשאת בתוצאות שלהם". זוהי התנהגות אגרסיבית המחפה על תחושת אשם פנימית. איננו מסוגלים לקחת אחריות למעשינו, ואנחנו מחליטים שאדם או קבוצת אנשים אחראים לשגיאות או לכישלונות שהם בעצם מעשי ידינו.

במקרה של התפרצות הקורונה, השמאל האשכנזי, המפונק, המתנשא, נבחר להיות השעיר לעזאזל ונמצא כאחראי להתפשטות מגיפת הקורונה ולהפצתה, בעיקר בהפגנות.

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

7 תגובות

 1. ט.
  ט. אוקטובר 31 2020, 15:03
  יש לכך אשם אחד

  וכולם יודעים במי מדובר

  השב לתגובה
 2. לפרופ' נחמיאס
  לפרופ' נחמיאס נובמבר 01 2020, 10:44
  את בטוחה?

  בהפגנות האשכנזיות מופצת הקורונה? הרי משתתפים בהן אלפים אחדים בלבד. המומחים אומרים שבחוץ אין הדבקה. וחוץ מזה לפחות חצי מהמפגינים הם סוחרים מקופחים וחוטבי עצים ושואבי מים של סקטור התרבות. ביניהם אין כמעט אשכנזים. "השמאל המתנשא" כמעט לא הולכים להפגנות. זה לא מתאים להם. חבל להם על הזמן. שישחקו הפלבאים. ממילא ביבי ימשיך להיות ראש ממשלה. ככה זה בדמוקרטיה. אז מאיפה הסיפור על השעיר לעזאזל? ומה זה רלוונטי לימינו? ולמי זה בכלל משנה?

  השב לתגובה
  • הלו
   הלו נובמבר 01 2020, 23:41
   לא הבנת את רוח המאמר

   מה שאתה מתייחס אליו כטענת הכותבת זאת בעצם אמירה כנגד הימין שמייחס טענות שקריות נגד השמאל. צריך גם הבנת הנקרא!

   השב לתגובה
 3. דוד בן-אשר
  דוד בן-אשר נובמבר 01 2020, 23:05
  איך זה שהעניין ימניים?

  שאלה לניצה נחמיאס. אם המינוח שמאל ימין מושתת רק על המצב הכלכלי אז איך זה שהעניים המקופחים תומכים בימין. אולי יש אלמנט נוסף (לאומנות, ערבים, אהבת הקוסם) שמשפיע על הנטיה הזאת? או שהם העניים הללו לא רואים איך עובדים עליהם כל השנים?

  השב לתגובה
 4. שמואל גנור
  שמואל גנור נובמבר 02 2020, 17:42
  כמה שאת צודקת

  בכל אשמים השמאלנים
  הם הרי השתדלו את הקורונה בסין

  השב לתגובה
 5. שלום ארגמן
  שלום ארגמן נובמבר 03 2020, 17:41
  אין לי מה להוסיף

  את צודקת וזה עצוב

  השב לתגובה
 6. שמעון אלבז
  שמעון אלבז נובמבר 04 2020, 21:41
  נגמר בכל העולם עידן השמאל-ימין

  המפלגות המסורתיות הולכות ונעלמות. מנהיגים חדשים יקחו את השלטון. אולי טובים אולי גרועים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור