JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פתאום נתניהו נזכר בז'בוטינסקי

נתניהו מכשיר שותפות יהודית-ערבית

פתאום נתניהו נזכר בז'בוטינסקי ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military
ינואר 06
09:30 2021

נתניהו מנסה לנצל כל סיטואציה על מנת לזכות בבחירות. הוא שמגן עלינו מאימת הקורונה ומביא לנו את החיסונים בעצמו. עוד מעט יאמין שהוא גם המציא אותם ושינע אותם. אבל אין טעם להכחיש – אימת הקורונה ותקוות החיסונים עומדים בראש מעייניו של הציבור הדואב והמודאג.

אמנם, הטיפול במגפה היה פוליטי להדהים, וראש הממשלה גם התגלה בכישלונו הניהולי והפוליטי. לכן אין תמה שהוא מתגדר בחיסונים. אבל יש תמה ברומן שהוא מנסה לקשור עם מנסור עבאס, איש רע"ם. התנועה האסלאמית הדרומית איננה קרובה לאבו מאזן ולרשות הפלסטינית כמו עודה וטיבי. התנועה האסלאמית הדרומית וכמוה התנועה האסלאמית הצפונית קרובות הרבה יותר לחמאס, וכתנועות דתיות יש להן מכנה משותף רחב.

כאשר עבאס בוחן גישה חדשה לפוליטיקה הישראלית הוא מוצא את נתניהו. ונתניהו, המסית הכי עקבי נגד התקרבות יהודית-ערבית, נזכר פתאום בערגה בדברי ז'בוטינסקי על שיתוף הפעולה היהודי-ערבי במדינה שהגה. יש אין-ספור הקלטות המעידות על יחסו של נתניהו למיעוט הערבי. בסוגיה זו לא תיאמן מידת האופורטוניזם שלו, שסותרת את השקפת עולמו.

מנקודת ראותי יש ברכה רבה בתפנית של נתניהו. הוא, אדריכל הימניות, נותן גושפנקה מראש, לא מותנית בזמן, כדי ליצור שיתוף פעולה יהודי-ערבי. אני סבור כבר שנים אחדות שהוצאת הערבים ממשוואת השותפות בשלטון היא טעות אסטרטגית. הביקורת עליהם אומרת שאינם נאמנים לערך היסוד שעליו מושתתת המדינה, היינו "מדינה יהודית", וליברמן אומר תמיד שאסור לשתף פעולה עם מפלגות לא ציוניות.

זיקתם של הערבים לעניין הפלסטיני היא כזיקתם של החרדים לרב ש"ך ולרב קנייבסקי וכזיקתם של המתנחלים לרב ליאור ולרב אליהו. אין קל מלסתור את המשוואה שיצרתי – הם "ערבים" והם "יהודים".

אני מאמין שכל חלקי החברה זכאים להשתתף בניהול המדינה על בסיס פרוגרמטי. יש לי ביקורת קשה על עודה וטיבי, שהחרימו את הלוויית שמעון פרס והתנגדו להסכמי השלום האחרונים. אבל עמדה זו איננה פוסלת שותפות עם מפלגותיהם.

ההחמצה הגדולה של המחנה הליברלי הייתה אחרי תוצאות הבחירות השניות לכנסת ב-2019. היה אז סיכוי להחליף את נתניהו אם היה איחוד מלא של הכוחות, כולל הרשימה המשותפת. כבר אז פקפקתי ביכולתו של גנץ לייצר מנהיגות אלטרנטיבית אמיתית.

נתניהו, בבואו לקושש קולות על מנת להעביר מעל ראשו את רוע הגזרה של משפטו, הכשיר שותפות עתידית עם הנבחרים הערבים. אינני יודע עם שותפות זו תתקיים, אבל היא כבר איננה פסולה, ואת ההכשר עם חותמת המהדרין נתן נתניהו עצמו.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

9 תגובות

 1. ש.
  ש. ינואר 06 2021, 11:42
  אני נגד פסילה אוטומטית של מפלגות ערביות

  אבל אני כמובן גם נגד חיבוקים מלאכותיים שבאים מתוך אינטרס של רגע.

  השב לתגובה
 2. שמחה
  שמחה ינואר 06 2021, 11:57
  נתניהו יצר את הקשר עם רע"מ משיקולי הישרדות

  מאמרו של עוזי ברעם מציג זווית ראייה חדשה שרבים מקווים שתעמוד במבחן הזמן, אך לא במחיר המשך כהונתו של נתניהו. הקשר החדש עם מנסור עבאס מרע"מ הוא עסקי גרידא ואין מאחוריו כל מניע אידיאולוגי. עבור נתניהו זה צו השעה להישרדות. דעותיו על הערבים לא השתנו. יחד עם זאת, אם קשר זה יהיה בדרגת חיוניות כמו הקשר עם החרדים, ויימשך יותר משנה שנתיים, לדינמיקה שלו תהיה תרומה חיובית לשיתוף הערבים בניהול המדינה. אך כצופה מהצד, אני בהחלט בעד שקשר זה לא יחזיק זמן רב וניתן יהיה לחדש אותו עם ממשלה נטולת נתניהו.

  השב לתגובה
 3. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול ינואר 06 2021, 12:21
  אולי סוף דרכו

  בכישלונו הניהולי של נתניהו אין חדש. עכשיו נחשף גם כישלונו הפוליטי וטוב שכך.
  ניסיונותיו לקושש קולות מכל עבר, כולל מתומכי חמאס, הם ציניים ופתטיים ונקווה שזה מסמן את סוף דרכו.
  מאמר חשוב שראוי לתשומת לב ולתגובות.

  השב לתגובה
 4. נילי ט.
  נילי ט. ינואר 06 2021, 13:39
  פחות משנה למה נתניהו עושה את זה

  יותר חשוב שזה קורה וכולם רואים שזה אפשרי.

  השב לתגובה
 5. אבי
  אבי ינואר 07 2021, 11:13
  לא להתרגש

  בעוד יומיים הוא יגיד ההיפך.

  השב לתגובה
 6. שלמה ברקאי
  שלמה ברקאי ינואר 08 2021, 11:16
  אתה מחמיא לנתניהו

  לא ז'בוטינסקי ולא עמדות אידיאולוגיות
  הכל הצגות

  השב לתגובה
 7. אזרחוביץ
  אזרחוביץ ינואר 09 2021, 22:09
  ביבי הוא בדיוק ההיפך

  ז'בוטינסקי העריכו הבסיסיים

  השב לתגובה
 8. שרית היימן
  שרית היימן ינואר 10 2021, 11:19
  הבעיה איננה בראש הממשלה

  הבעיה נמצאת אצל הבוחרים שמאפשרים לעשות מהם צחוק. וזה לא רק בציבור הערבי.

  השב לתגובה
 9. פרופ' אביבה דורון
  פרופ' אביבה דורון ינואר 13 2021, 22:21
  הפוליטקאי שיופתע

  הרבה אמרות ופתגמים נוצרו מסיטואציות מפתיעות. השכיחה שבהן היא זו שמציבה אדם- בכל דרגה, תפקיד, או פעולה משפטית – נוכח תוצאות שונות מאלו שציפה להן כשתכנן מהלך מסוים במלוא הכוונה. תוצאות בלתי צפויות שכאלה מניעות גלי תהודה לכיוונים שונים ואף הפוכים מן המתוכנן. עוזי ברעם מאיר באופן בהיר ומשכנע כיצד נתניהו, הפוליטיקאי המנוסה ה"קוסם" נקלע למצב המפתיע גם אותו והמשכו ייצא משליטתו לטובת הכיוון הערכי מוסרי וחברתי.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור