JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אור בעלטה

מחשבות אישיות בעקבות מותו של אריק שרון

אור בעלטה אריק שרון ז"ל Wikipedia
ינואר 13
23:21 2014

מעולם לא הצבעתי בעבור מפלגה שבה שובץ אריק שרון כמועמד. עם רבים מרעיונותיו ומפעולותיו לא הסכמתי, עם אחרים כן. אחרי שהשיב המנהיג את נשמתו לבורא, מרגיש אני צורך להסביר מדוע אני חש צביטה בלב, תופעה לא שכיחה אצלי כשמנהיגים הולכים בדרך כל חי.

בשנת 1973 נשמטה לפתע הקרקע מתחת לרגליי. מתחת לרגלי כולנו. בכהות חושים סירבנו לראות את המתרחש סביבנו ולהכיר בו. יהירות חסרת בסיס ושחר אפיינה את התנהגותנו. במשך כחודש וחצי, עד לראש השנה, פיקדתי כקצין מילואים על מעוז בתעלת סואץ. זחוחים ואדישים רבצנו שם, אל מול המצרים שעסקו בהכנות הגימור למתקפה.

השתחררנו עם בוא החג ועולם כמנהגו נהג. כעבור כמה ימים, במהלך יום הכיפורים, הוזעקנו אל הדגל. פרצה מלחמה שנפתחה רע ונמשכה עוד יותר גרוע. שבנו למדים שאך פשטנו, ונדרשו לנו שעות ספורות כדי להבין שאנחנו מעורבים בזעזוע קטלני. בפעם הראשונה בחיי חשתי סכנה קיומית, ברמה הלאומית. התקוות שהגלגל יתהפך ותיכף נתפכח מחלום הבלהות, סרבו להתממש.

ימים ספורים מתחילת הקרבות כונס כוח החי"ר המובחר שלנו בבהילות. הוצגו בפנינו טילי כתף קטנים חדשים שהגיעו זה עתה ברכבת אווירית מארה"ב. לפני שהחל תדרוך חפוז ביותר בהפעלתם, טרחו להבהיר לנו כי ממש באותו הזמן מתנהל בקרבת מקום קרב שריון מכריע. אם גם בו ייכשלו כוחותינו, הרי שאנחנו, עם הטילים המגוחכים האלה, נפריד בין הצבא המצרי ובין תל אביב. כך במפורש.

בכל יום ובכל שעה התנפצו התקוות שתלינו בגיבורים שונים של המלחמות הקודמות. גנרלים שהיו לאגדה הפכו באחת לחוליות בשרשרת כישלונות. עיני כולנו היו נשואות לאריק שרון. אמנם שרתי בחזית באוגדה אחרת, במרחק גדול מהמפקדה שלו, אולם כולנו עקבנו אחרי מהלכיו יותר מאשר אחרי התרחשויות קרובות בהרבה. כולם ראו בו מושיע, וכולם ידעו שהוא הביא את המהפך ואת הניצחון הקשה כל כך.

אם הייתה זו הרגשה סובייקטיבית או אמת צרופה – קשה לדעת. אבל אין לי כלל ספק כי לאמונה באריק ובדרכו באותה מלחמה, היה חלק נכבד בתוצאותיה המדהימות. הייתי אז בחור צעיר, אב לילדה בת שלושה חודשים. הרגשתי בבירור כי הוא סייע לכולנו לעבור מעל התהום שנפערה. דבר שכזה לא נמחה מזיכרונך לעד.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

3 תגובות

 1. משה קצ'ר
  משה קצ'ר ינואר 17 2014, 11:31
  גיבור ואיש צבא

  אבדנו את ראש הממשלה האחד עשר של מדינת ישראל כבר לפני 8 שנים בעת שקיבל את אירוע המוחי השני שמימנו לא הייתה דרך חזרה לחיים תקינים. נהוג לדבר דברים טובים לאחר פטירתו של האדם לכן רציתי לשבח את אריאל שרון ז"ל ולהגיד שמורשתו תמשיך להצמיח דור של לוחמים ומנהיגים. סיפורים רבים של לוחם למופת על קרבות הכרעה מול אויבים נחושים שהושבעו למחוק את מדינת ישראל מי מפת העולם יעמדו לדורות כחומת מגן . אדם אחד שהשתתף בכל המלחמות של מדינת ישראל בתור חפ"ש , מפקד , סא"ל פיקוד דרום איש צבא שהקדיש את חייו למען תחושת הביטחון של אזרחים. אריאל שרון ז"ל זכה להנהיג את העם כולו , אדם שעבר דרך קשה ונתן מעצמו הרבה יותר מי מה שהוא קיבל בחזרה , אדם שאהב להגיד על עצמו שהוא יהודי. אדם שמסר את נפשו לשלומם של אזרחי המדינה איש יקר לכולנו יהיה זכרו ברוך

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל ינואר 17 2014, 12:22

   תודה. אני שוקל לפתוח מדור שיח-לוחמים באתר. מה דעתך?

   השב לתגובה
   • משה קצ'ר
    משה קצ'ר ינואר 20 2014, 23:57
    שיח-לוחמים

    בהחלט רעיון טוב. כל אחד מי איתנו חווה הרבה חוויות בצבא והשירות צבאי זה חלק בלתי נפרד מאיתנו. אני זוכר היה לנו ספר הפז"ם שכל דור של לוחמים ותיקים שמשתחררים כתבו בו, וכשהגיע הרגע שלנו להמשיך את המסורת מאוד התרגשתי לקרוא את הסיפורים של לוחמים לפני 40 שנה ולראות תמונות , זה עולם בפני עצמו.

    השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור