JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • נדל"ן
 •  » מחירי הדיור והפוליטיקה של הקרקעות (1)

מחירי הדיור והפוליטיקה של הקרקעות (1)

הכספים המתגלגלים בקרן קימת לישראל

מחירי הדיור והפוליטיקה של הקרקעות (1) עדי ניב
אפריל 24
09:30 2017

ממשלות ישראל לדורותיהן היו מודעות לבעיית יוקר הקרקע ובעקבותיה למחיריהן הגבוהים של דירות בישראל, שהיו גבוהים מהמחירים במרבית מדינות המערב. המחירים מעולם לא היו גבוהים כפי שהם היום, ולא נראה כי מגמת עלייתם תיפסק.

תהיתם מה הגורם העיקרי לתופעה זו? ובכן, הסיבה המרכזית כלל אינה נעוצה באוזלת ידה של הממשלה, כסברה הרווחת, אלא באי רצונה לפתור באמת את הבעיה הזאת. בניגוד להצהרותיהם הפומביות של כל השרים – אלה הנוגעים בדבר מחמת תפקידם וגם אלה שאין ידם משפיעה אלא מתוקף חברותם בממשלה – לא נראה כי מישהו בממשלת ישראל באמת רוצה לפתור את הבעיה המרכזית הזאת בחיינו.

יתמה הקורא: מה לו לכותב להציג עמדה הנוגדת את הצהרותיו הפומביות של הממשל בישראל לדורותיו? שהרי לא נמצא שר שלא יכריז השכם והערב כי "משימה ראשונה היא לפתור את בעיית הדיור ומחיריו". כותב שורות אלה מודע לפצצה שהוא זורק לחלל הציבורי. ואף על פי כן הריני להצהיר כי איני הוזה. חובת ההוכחה לטיעון זה מוטלת עליי, והרי היא לפניכם:

כל אזרח בישראל בטוח כי רשות מקרקעי ישראל היא הבעלים של קרקעות המדינה. בפי כול נישאת תמיד האמרה "הקרקע היא קרקע מינהל". ולא היא. רשות מקרקעי ישראל היא גוף ממלכתי רשמי שתפקידו לנהל את קרקעותיהן של המדינה ושל קרן קימת לישראל. הניהול המשותף הזה נקבע בשנת 1961 באמנה מיוחדת שנחתמה בין המדינה לבין קק״ל ביוזמתו של לוי אשכול ז״ל, ולפיה הוקם המינהל והופקד על ניהול הקרקעות. מטרת הקמתו הוגדרה כייעול התהליכים ומניעת בירוקרטיה מיותרת. המינהל התחייב להעביר לקק״ל את ההכנסות שנתקבלו מהחכרת קרקעותיה לציבור בישראל.

לקק״ל חלק נכבד מהקרקע בישראל המגיע לכדי 13%. מרבית קרקעות קק״ל הן במרכז הארץ – כאלה שהיו בבעלותה עוד לפני קום המדינה (כ-900 אלף דונם) וכמיליון וחצי דונמים נוספים שנמכרו לה על ידי המדינה ביוזמת דוד בן-גוריון, שרצה למנוע אפשרות של רכישת קרקעות על ידי ערבים וגם ביקש לממן את הוצאות המדינה ולכן להגדיל את תקציבה, שהיה אז דל מאוד. יודגש כי גם מרבית יערות ישראל שבטיפולה של הקרן אינם על קרקעות שלה אלא על קרקעות מדינה שנמסרו לקק"ל על מנת לנהל את יערותיה, גם זאת בניגוד לסברה רווחת בציבור הישראלי. העברת כל הקרקעות לידי קק״ל הייתה במחיר סמלי מאוד, אף שהיווה סכום מכובד שהוזרם לתקציב המדינה דאז.

מאז מדי שנה גדלות הכנסותיה של קק"ל. יודגש כי למעלה מ-80% מהכנסותיה נובעים מקרקעות שהמדינה העבירה לרשותה ורק כ-15% נובעים מתרומות של יהודים בחו״ל. אגב, את אותן תרומות הגיע הזמן להפסיק לחלוטין. אין לישראל במאה הזאת הפריווילגיה להיות תלויה לו בדולר אחד ביהדות חו״ל, אלא במישור הממלכתי, ולא במיקרו של קרן קימת לישראל. ישראל היום מדינה עצמאית וכוחותיה יעמדו לה בתחומים אלה.

הנה כך נצברו בקופתה של קק"ל יותר מחמישה מיליארד שקלים נזילים. יתאר לעצמו הקורא מהו סכום עתק זה ולמה הוא משמש בחיי היום-יום. והנה ההפתעה העיקרית: אפילו במחצית מסכום זה היה בידי המדינה לפתור חלק מרכזי של בעיית הדיור! אבל איש מהפוליטיקאים אינו מעוניין ״לקחת״ את הכספים האלו מקק״ל – אף שאפשר לעשות זאת בקלות, עניין של החלטה פוליטית אמיצה בלבד – היות שהאחרונה היא גוף פוליטי טהור שכל חברי הדירקטוריון שלו וכל צמרתו מתמנים על ידי המפלגות בישראל בתהליך ״סודי״…

בקונגרס זה שבו משתתפים כאלף צירים יהודים מהעולם כולו (מישראל עצמה רק 38% מציריו) ושאינו מוכר למרבית אזרחי ישראל, ממנים המשתתפים – שכולם פוליטיקאים מהדרג השני והשלישי – את כל בכיריה של קרן קימת לישראל, שתנאי העתק הצמודים להעסקתם גבוהים כל כך שהם מעוררים קנאה אפילו בבכירים בשרי ממשלת ישראל. אמנם לאחרונה העבירה קק"ל למדינה סכום נכבד, כדי לגרום למראית עין בחיוניות קיומה ובמטרה להשתיק את מבקריה הרבים בציבור הישראלי. מה הפלא שכל הפוליטיקאים בישראל מתחמקים מלעסוק באמת בשאלה הקריטית הזאת, שמסתכמת במחירי הדיור המזנקים מדי יום?

כיום יש רבים החולקים על זכות קיומה העצמי של קרן קימת לישראל. הטענה הנשמעת היא כי קק״ל סיימה את משימותיה, וכי נושא ההתיישבות וגם תחום פיתוח התשתיות להתיישבות כבר אינם סקטוריאליים אלא הם נושאים ממלכתיים, ולכן עליהם להתנהל על ידי המדינה. מסיבה זו ומפחד מפני הסיכוי להלאמה המתבקשת כל כך החליט הדירקטוריון על ניתוקה מהמדינה, פירוק רשות מקרקעי ישראל וניהול עצמי של קרקעותיה – החלטה זו, אם תצא לפועל, תגרום לעלייה נוספת במחירי הדיור, שהרי מרבית קרקעותיה של קק"ל מצויות במרכז הארץ.

עד כאן בנוגע לקק"ל. בפרק שני בסאגה זו אעסוק בדרך התנהלותה של רשות מקרקעי ישראל ובאחריותה למחירי הדיור המאמירים ואף אציג דרכים אחדות לפתרון.

על המחבר / המחברת

Avatar

עדי ניב

גמלאי. בעבר יו״ר המכון האקדמי למדיניות קרקעית של קק״ל, חבר בכיר בדירקטוריון הקרן וחבר מועצת מקרקעי ישראל.

18 תגובות

 1. שאול אמסלם
  שאול אמסלם אפריל 24 2017, 11:19
  באמת פצצה

  לא יאומן. והכי מדאיג שאף אחד לא פוצה פה.

  השב לתגובה
 2. ציוני
  ציוני אפריל 24 2017, 13:14
  לעדי ניב

  מאמרות חז"ל
  לא יורקים לבאר שממנה שותים.
  וכן – לא רק שתפקידי הקק"ל לא הסתיימו אלא שהם רק בתחילת הדרך.
  וכן עלות הקרקע היא רק חלק ממחיר הדירות. שים נא לב לענין זה.

  השב לתגובה
  • עדי ניב
   עדי ניב אפריל 24 2017, 22:38
   קשקוש

   אין לך מושג על מה שאצה שח.
   חוץ מזה מי שמופיע בעילום שם יודע שהוא מקשקש

   השב לתגובה
   • ציוני
    ציוני אפריל 25 2017, 08:43
    לחבר עמיעד ניב

    כיוון שאין לנו מושג וכו' וכנראה שלך, בצדק רב יש, ניתן לצפות שתגלה לנו מדוע יוסי ביילין ביקש לצרף חבר ערבי לדירקטוריון הקק"ל. מה הקשר של השמאל הקיצוני (מרץ) לקק"ל ומדוע הפחיתו את נציגי מרץ בדירקטוריון הקק"ל משניים לאחד ומה קרה בעקבות החלטה זו?
    אתה גם טוען ש- 15% מתקציב הקק"ל בא מתרומות חו"ל ורצוי כיום לוותר על זה. על כמה כסף מדובר? ואיך זה מסייע ליהודים ממדינות מסוימות להוציא משם כסף? אם בכלל מותר לדבר על זה ואם בכלל צאתה יודע על מה מדובר?
    האם יש קשר בין קק"ל לשמירה על רכוש העם היהודי?
    ובקשר למחירי הדיור – מי קובע את מחיר הקרקע?
    מה הקשר בין מחירי הדירות למערכת המס הכללית שאין לקק"ל השפעה עליה?

    השב לתגובה
    • עמיעד ניב
     עמיעד ניב אפריל 26 2017, 00:16
     המנעות מתשובה ללא הזדהות של השואל

     אין סיכוי שאענה לך אם לא תזדהה .

     השב לתגובה
     • ציוני
      ציוני אפריל 26 2017, 15:45
      לחבר עמיעד ניב

      בתשובתך שלעיל כבר ענית לי. גם הימנעות מתשובה היא תשובה מובהקת. אין צורך שאזדהה. אין לי רצון להפוך את הדיון להתנצחות אישית. הגם שכך מסקנתך השנייה נכונה. אנוכי איש שמכיר ויודע. דהיינו זה לא קשקוש ואני יודע מה אני שח. אני בהחלט מחכה למאמרך השני עם התובנות שציינת שתביא בהמשך. אנא זכור שקק"ל היא רכוש פרטי של העם היהודי. זכור נא עוד דבר – מחירי הדיור לא יורדים בגלל מחירי הקרקע, או מעורבותה של קק"ל. מחירי הדיור לא יורדים מפני שרוב הציבור (בעלי הדירות) לא רוצים בכך.

      השב לתגובה
      • עמיעד ניב
       עמיעד ניב אפריל 26 2017, 23:30
       שפן שיתחבא מאחורי הגזר

       אבקשך לחדול. אין לי כוונה לשוחח עם קיר. חבל שאתה או את פחדנים כאלה בישראל במאה ה21.
       נא לא לפנות אליי יותר אלא עם שם אמיתי ומלא. אפילו אם את-אתה עובד קקל או חבר-ה דירקטוריון או פנסיונר שחרד לדמותו בעיני הצמרת החדשה, שלצערי אינה שונה בהרבה מקודמתה.
       שלום ולהתראות רק עם שם מלא אמיתי ולא כשפן שמתחבא מאחורי הגזר.

       השב לתגובה
    • עמיעד ניב
     עמיעד ניב אפריל 26 2017, 06:27
     אומץ לב

     שאלותיך מצביעות על ידע שרק איש מבפנים מכיר ויודע.
     בשמחה אתייחס להן אחת לאחת אם לא תפחד להזדהות או שתטלפן לי ותאמר לי מי אתה או את

     השב לתגובה
     • לעמיעד ניב
      לעמיעד ניב אפריל 28 2017, 13:31
      זהות

      חבר יקר, אני לא מטלפנת אליך ולא אומרת צלך את שמי. אני לא חשובה. מה שחשוב הוא שאתה לא תעשה חשבון עם מי שגרם לך לפנות לערכאות ולהיכשל בכך בעבר ובכך גם לגרום נזק לאינטרס של העם היהודי. אני מציעה שתשלח לדני עטר לקריאה ומתן הסכמה לכל מאמר שתפרסם על הקק"ל.

      השב לתגובה
 3. ב.
  ב. אפריל 24 2017, 18:45
  אתה אמיץ

  כל הכבוד
  היום הרוב מתקרנפים

  השב לתגובה
 4. דודי שרף
  דודי שרף אפריל 25 2017, 08:47
  מעניין שקרן קיימת עדיין בשליטת מפלגת

  העבודה שכמעט נעלמה.

  השב לתגובה
 5. ??
  ?? אפריל 26 2017, 11:59
  אני מכיר שליחי קקל שהיו בחו"ל

  חגיגה אחת גדולה ואתה לא מבין על מה ולמה

  השב לתגובה
 6. סיגל זיגל
  סיגל זיגל אפריל 27 2017, 13:15
  הכל מתחיל באי שקיפות

  כל גוף ציבורי ובמיוחד כזה שמגלגל סכומי עתק, חייב להיות שקוף.

  השב לתגובה
  • עמיעד ניב
   עמיעד ניב אפריל 28 2017, 16:50
   רב הנסתר על הנגלה

   …והגוף זה בהרכבו דהיום ״משחק״ אותה שקוף אבל רב הנסתר גם היום על הנגלה.

   השב לתגובה
   • לעמיעד ניב
    לעמיעד ניב אפריל 28 2017, 21:04
    קשקוש

    ניב – מה נסתר? כל אחד יכול לכתוב קק"ל בגוגל ולקבל את כל המידע על קק"ל בחינם. מה מסתירים? מי מסתיר? למה מסתיר? אל תקשקש סתם. דבר לעניין. רק תזהר מלשון הרע.

    השב לתגובה
 7. מ.
  מ. אפריל 28 2017, 13:46
  אם היה קצת יותר יושר אצלנו

  היה כאן גן עדן.

  השב לתגובה
 8. אזרח
  אזרח אפריל 29 2017, 10:59
  איך אנשי המימסד כבר מנסים לסתום פיות

  כאילו מדובר בקבוצת מלאכים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בנדל"ן

יתר המאמרים במדור