JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ארוחה שעלותה 2500 אירו

סיפור קצר על עסקה בברלין

ארוחה שעלותה 2500 אירו אבי גולדברג
ינואר 20
19:30 2019

לחובבי המזון העילי, אבהיר מייד כי אין מדובר בסיפור קולינרי על אודות מסעדת שף שעלות האוכל המוגש בה שערורייתי, אלא על אודות מסעדה "רגילה" שהחשבון עבור הארוחה בה, שולם כפי שיסופר.

כל המגיע לעיר המלכותית פוטסדם בגרמניה, מקום מגוריו של פרידריך הגדול, ומבקר בארמון "סן סוסי" ("ללא דאגה" בצרפתית) שבנה המלך, אינו יכול להישאר שווה נפש ליופייה של העיר. בבחינת "קנאת מלכים תרבה בניינים", המנטרה של השליט הפרוסי שהתקנא ב"מלך השמש" לואי ה-14 הצרפתי ובמפעלו הארכיטקטוני.

כמטחווי קשת מגני הארמון, בסמטה רגועה, ניצב זה זמן רב שלט המציע בניין למכירה. את חזיתו של הבניין מכסה שכבת פיח אפור. בינות לקמרונות החזית ניגרת לשלשת יונים על פסלי עלמות חן נושאות כדים בסגנון הקיטש הניבלונגי מבית האופרה הווגנרי. בקצרה, הבניין ידע ימים יפים יותר מאז שנבנה בסוף המאה ה-19.

"אני מראה לך את הבניין שהיה פעם כה יפה, אך עכשיו דרושה עבודה רבה כדי לשקמו ועל כן לא נמצאו לו קונים", אמר המתווך.

טיפסתי במדרגות הרחבות של הבניין, שתקרתו מעוטרת בפיתוחים מסולסלים ונברשת עתיקת יומין משתלשלת ממנו מטה ומפיצה אור מנורות דמויות נרות, אחזתי במעקה העץ החלק מצופה לכה כהה, ובכל קומה נגלו לפניי דלתות לבנות גבוהות שהזמינו אי אז בעבר אל דירות רחבות ידיים. בראש גרם המדרגות חדר שגגו מקומר ומחלונו ניבט הארמון המלכותי המוקף גנים.

הפיתוי לרכוש בניין בעירו של פרידריך הגדול, להשקיף לארמון שבו התארח וולטר, מרביץ פילוסופיה במלך הנאור בעוד יוהאן סבסטיאן באך מגיש לו את "המנחה המוזיקלית", היה רב.

"תזקק לעורך דין מיומן ובעל סבלנות רבה שיוכל לממש את העסקה", אמר המתווך המנוסה. "הבניין נמצא בבעלות העירייה והיא דורשת את שיקומו על פי הנחיות מדוקדקות".

"אם תרצה אמליץ לך על חברת עורכי דין ידועה בברלין שניתן לסמוך על שירותיה המשפטיים".

"קבע לי פגישה למחר בבוקר", ביקשתי ממנו.

בשעה תשע בבוקר קר חציתי את הכיכר הציורית ז'נדרם מרקט בליבה של ברלין. עורך הדין הצעיר שקיבל את פניי בבניין פירמת עורכי הדין הגדולה, נטל על עצמו את ייצוגי בעסקה. את התגמול עבור שירותיו סיכמנו כבר בפגישה זו, בטרם ירד למורכבותה המשפטית של העסקה. ציינתי לעצמי בסיפוק שעורך הדין הצעיר טרם התחיל לגבות שכר טרחה מופרז בלשון המעטה.

סוף טוב הכול טוב! הודעה במייל שקיבלתי מפרח עורכי הדין הברלינאי בישרה לי כי כעבור חודשיים מאומצים של מו"מ עם העירייה הושלמה העסקה. את שכרו הנמוך של עורך הדין שילמתי בשמחה, תוך ידיעה כי עשיתי עימו עסקה טובה בקבעי את שכרו מלכתחילה. כשהגעתי שוב לעיר, הזמנתי אותו ואת המתווך למסעדת "עדנן" האלגנטית שבמערב העיר, מעין פיצוי על הטרחה הרבה תמורת השכר הזעום. הארוחה עברה בנעימים, את בחירת היין נתתי בידי עורך הדין הצעיר.

במהלך הארוחה החלפנו דברי נימוסין עד שהמתווך, כדרכם של מתווכים, תיאר בפנינו עסקת נדל"ן חדשה: רכישת בית מידות במחיר מופחת. אליה וקוץ בה: את הבניין מחזיקים חברי אגודה שיתופית רבים וההליך לרכישתו עשוי להיות מסובך. אני הנהנתי בראשי בהבנה והסתייגתי מעסקאות מורכבות לאחר חודשים של מו"מ בעסקה שאך הושלמה. עורך הדין לגם את יין הריין המצוין שאותו בחר, ביקש פרטים נוספים, (לאחר שהתנצל על כך שהוא עובר לדבר בגרמנית). המתווך מסר פרטים לעורך הדין, בגרמנית שפת אימם, ואני רק הבטתי בשניהם, כמו בשני שחקני פינג פונג המחליפים ביניהם במהירות את הכדור.

לאחר מכן שבנו לשוחח על דא ועל הא עד שהוגש הקינוח ונפרדנו בלחיצות ידיים חמות, לא לפני שפרעתי את החשבון בסך 265 אירו שכלל גם תשר.

לא חלף אלא שבוע מאז הארוחה הנעימה ולתיבת הדואר שלי הגיע מכתב מחברת עורכי דין מכובדת בברלין ותוכנו – חשבון על סך 2500 אירו. פרטי החשבון: "ייעוץ והכוונה בסוגיית רכישת בניין מחברי אגודה שיתופית שניתנה בתאריך…", נחשו? הערב שבו סעדנו ליבנו בנעימים!

טלפנתי למתווך וסיפרתי לו על המעטפה ותוכנה הלא נעים בעליל, ואמרתי לו שלדעתי הוא זה שצריך לפרוע את החשבון, משום שהוא פנה לעורך הדין במהלך הארוחה וקיבל ייעוץ בעל פה, ולכן אני אינני הנמען הנכון.

המתווך המנוסה, בלא שירים את קולו השיב: "אולי מבחינה תאורטית אתה צודק, אך מבחינה מעשית מתווכים לעולם אינם משלמים דבר, אלא גובים עמלות. בנוסף, רכשת זה עתה בניין ושילמת לעורך הדין שכר טרחה נמוך, אז קבל את החשבון ברוח ספורטיבית, הוסף את הסכום למחיר הארוחה שאכלנו וזה ימתיק את התשלום".

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

אבי גולדברג עורך דין, מנהל חברות וכותב ספרים.

5 תגובות

 1. אלברט מנדל
  אלברט מנדל ינואר 21 2019, 14:28
  כאשר עושים עסקים עם אנשים

  מתרבויות אחרות יש הפתעות לכאן ולכאן

  השב לתגובה
 2. פרקטי
  פרקטי ינואר 23 2019, 13:20
  נראה שלמרות התוספת הלא צפויה

  זה עדיין היה משתלם מאודאני צודק?

  השב לתגובה
 3. דלית אשל
  דלית אשל ינואר 24 2019, 10:38
  מניסיון מסויים בכמה ארצות

  היעוץ והתווך שם יקר אבל הוגן ומקצועי

  השב לתגובה
 4. יאיר שיבולת
  יאיר שיבולת ינואר 25 2019, 16:45
  ראש ישראלי וראש גרמני

  שני קטבים.

  השב לתגובה
 5. נועם ב.
  נועם ב. פברואר 26 2019, 15:25
  אתה כנראה כמו איש עסקים מנוסה

  לא עשית מזה סיפור. קורה וממשיכים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בנדל"ן

יתר המאמרים במדור