JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תפקיד הרבצ"ר מזיק ומיותר

הנזקים החברתיים שבתפקיד הרב הצבאי הראשי

תפקיד הרבצ"ר מזיק ומיותר סמל הרבנות הצבאית תמונה: Alonnardi commons.wikimedia..org
יולי 18
19:30 2016

המינוי החדש למשרת רב צבאי ראשי מעורר שוב את שאלת הצורך בתפקיד זה בצה"ל ואת שאלת התועלת או הנזק החברתי שהוא מחולל. לשמחתי, אינני מכיר את הרב הנכנס ואף לא את היוצא. הדברים הבאים מתבססים על מה שעלה בתקשורת, והרוצה לסתור אותם, יביא ראיה.

הגמרא קובעת: "אין מעמידין פרנס על הציבור, אלא אם כן קופה של שרצים תלויה לו מאחוריו" (יומא כב ע"ב). ההנחה היא שאין אדם הבא לעסוק בתפקיד ציבורי שאין לו מרכיבים שליליים ברקע שלו. מכאן ניתן ללמוד שכנראה לא יימצא מי שימלא משרה ציבורית חשובה שהוא נקי מכל רבב. אנו צריכים לבלוע את השרצים מעברו של בעל המשרה, ובלבד שידע להנהיג אותנו בדרך נקייה משרצים ורמשים שהוא מצוי בהם.

למרות ההנחה שאין נושא משרה ציבורית נקי מכל רבב, עלינו לברר מהם אותם שרצים שבהם נגוע האיש ולאור המידע שיתקבל להחליט אם ראוי הוא אם לאו. יש הטוענים שבמקרה של הרב הצבאי הנכנס קיימים כמה שרצים חמורים המצדיקים את מניעת המינוי המחפיר. הוא נגוע בהומופוביה, ולדעתו ההומואים לוקים במחלה הטעונה מרפא. הוא עדיין מחזיק מהחוק המקראי שלפיו הלוחמים היהודיים רשאים לבעול "יפת תואר" שלא מזרע ישראל. ולבסוף, דעתו היא שאם ישנה התנגשות בין החוק הצבאי לחוק ההלכתי, האחרון גובר. תפיסות עולם דומות אנו מכירים מן המרחב המזרח תיכוני, הקרוב אלינו והרחוק מלבנו. עלינו לשאול: האם אדם הנגוע במחשבת שרצים שכזאת ראוי שיעמוד בראש מערכת צבאית? נדמה שהתשובה ברורה.

הרבנות הצבאית, במידה רבה של דמיון לרבנות הראשית לישראל, נעשית עם השנים לנטל המעיק על החוסן החברתי בישראל. בשני המקרים פסקה הרבנות מלשמש גורם המקדם את הלכידות החברתית. שליחותה הרוחנית-חינוכית הוחמצה לחלוטין, ובמקום רבנים בעלי שיעור קומה שעיני כול נשואות אליהם, מאיישים את התפקידים האלה עסקני דת המתהדרים בשמרנות ובקנאות. כעת אנו עדים לתופעה שהרבנות, הן הצבאית והן הכללית, נעשית לגורם המלבה את המחלוקת בישראל והמאיים לקעקע את הלכידות החברתית הרעועה ממילא. עתה מתחוור מדוע קבעו חז"ל את הכלל: "אֱהוֹב אֶת הַמְּלָאכָה, וּשְׂנָא אֶת הָרַבָּנוּת" (אבות פא מ"י).

שאלת ההפרדה שבין דת לבין מדינה היא אחת מסוגיות הליבה של החברה בישראל. יותר ויותר אזרחים מתוסכלים מן הכפייה הדתית של קומץ אורתודוקסים המכתיב את ההתנהלות שלנו בשבת, בנישואין וגירושין ובמנהגי הקבורה והאבל. החבל המתוח שבין מדינה דמוקרטית לבין יהודית נמתח עוד יותר ומאיים להיקרע. במקביל מחריפה שאלת ההפרדה בין דת לבין צבא. בצה"ל משרתים יותר ויותר אזרחים ישראליים שאינם יהודים, ערבים או עולים חדשים שאינם מוגדרים יהודים על פי ההלכה. הרוב המוחלט של החיילים משתייך לקבוצות החילוניים או המסורתיים. לכל אלה אין שום צורך ברבנות צבאית. צבא העם לא יכול להיות כזה אם הוא נשלט בידי קומץ אוליגרכים דתיים.

חמור מכול הוא הכרסום שחל במעמדו של צה"ל בקרב הציבור בישראל בשל התנהגות הרבנות הצבאית ובשל העומדים בראשה. בימים שבהם צה"ל נלחם על מעמדו אין שום סיבה הגיונית להעמיד בראש המערכת הרבנית אישיות שנויה במחלוקת. קשה להבין את התעקשותו של הרמטכ"ל למנות לרב ראשי את מי שפוגע בלגיטימיות של צה"ל בקרב החברה בישראל. קשה גם להבין מדוע מעמידים קצין בדרגת תת-אלוף עם מערכת בזבזנית שכזאת בימים של מלחמה על משאבים. כדי לדאוג לצורכי הדת של המיעוט החשוב המשרת בצה"ל, ניתן היה להסתפק בהרבה פחות מכך.

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

7 תגובות

 1. טובה נ.
  טובה נ. יולי 19 2016, 09:14
  אל תתחילו לערב את הצבא בביקורת שלכם

  בבקשה!

  השב לתגובה
 2. נתן
  נתן יולי 19 2016, 13:17
  ממש מגעיל איך כופים עצמם על חילונים

  .

  השב לתגובה
 3. שבי סרולביץ
  שבי סרולביץ יולי 19 2016, 22:33
  מאמרו של דר' יעקב צעוז

  כל מלה בסלע. לצערי מעמדו של הצבא שלנו נשחק מכל היבט שהוא, פוליטקה נכנסה לכל חלקה טובה, הצבא הינו מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, מסקנתי שמתחזקת והולכת עם השנים היא, עד שלא תהיה הפרדת דת ומדינה ימשיכו המריבות וההקצנה במדינה ועל כך אני כואבת ומצרה

  השב לתגובה
 4. R
  R יולי 21 2016, 16:31
  גםבצבאות אחרים יש אנשי דת

  אלא ששם הם עוסקים בפרטים דתיים קטנים ולא בחינוך ולא בעריכת עצרות המוניות וכדומה. אני כמובן מדבר על מדינות נורמאליות ולא על סעודיה או אירן.

  השב לתגובה
 5. צ'
  צ' יולי 22 2016, 08:53
  שמעתי היום בגל"צ את שר השיכון

  הוא אמר במפורש שמה שאמר ראש המכינה הצבאית על ההומואים הנו בעצם כתוב בתורה וכי מה שכתוב בתורה הרי מקודש. אם כך חושב שר בישראל, מה יגידו אזובי הקיר. נותרו עוד שניים שלושה צעדים ואנחנו בתהום.

  השב לתגובה
 6. יעקב אורמן
  יעקב אורמן יולי 22 2016, 10:02
  המונופול הדתי

  על המאמר יישר כח.
  כמו בכלכלה גם בדת מונופול גורם לעיותים חמורים.בכלכלה ראה חברת חשמל נמלים רשות שדות התעופה .
  בדת ברבנות הראשית אורתודקסיה חרדית .ברבנות הצבאית אורתודקסיה חרדית לאומית.
  כל עוד המונופול ימשך העיותים יגדלו.

  השב לתגובה
 7. איל
  איל אוגוסט 23 2016, 13:48
  יכול להיות יותר גרוע

  כאשר הרב הצבאי יהיה הרמטכל
  ואל תצחק אנחנו בדרך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור