JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חרדים לערכים

המסכה הפסאודו-מוסרית של העולם החרדי

חרדים לערכים צילום: ציון הלוי he.wikipedia.org
אוגוסט 02
09:30 2016

חברות דתיות נתפסות בעיני עצמן ובעיני רבים בחברה הלא דתית כערכיות ומוסריות יותר. בשל כך, כנראה, התנהלות לכאורה על פי אמונה דתית זוכה להערכה רבה יותר מזה ולהנחות מופלגות מזה.

במשך שנים רבות אני טרוד בשאלה: הכיצד? מעולם לא קיבלתי את הגישה הזאת ותמיד תהיתי על רגשי הנחיתות של האוכלוסייה החילונית ועל הקבלה של תחושת העליונות המוסרית והערכית של חברות דתיות.

המקרה האחרון ששמענו – התאבדותה של אסתי ויינשטיין – עורר בי צורך לכתוב ולעורר דיון בעניין המטריד הזה. אין ספק מבחינתי. צריך לקרוע, אחת ולתמיד, את המסכה הפסאודו-ערכית-מוסרית של החברה החרדית!

מצד אחד קיימים רגשי העליונות של האנשים החיים על פי הדת. מצד שני קיימים רגשי הנחיתות של חלקים לא מבוטלים באוכלוסייה הקרויה חילונית. התבטלות ערכית וקבלה של התנהגויות לא ערכיות ולא מוסריות אם רק נעשות "בשם אלוהים".

בהתבוננות מבחוץ על החברה החרדית יש לא מעט דברים שאפשר לכבד ולהעריך, כגון הסתפקות במועט במובן החומרי, מתן בסתר, עזרה הדדית ועוד, אך מלעומת זאת העולם החרדי, כמו זה של חסידות גור, סובל מבעיות ערכיות ומוסריות, שרק חלקן נחשף לעיני כלל הציבור, כפי שהתברר במקרה הטרגי של אסתי ויינשטיין.

חוסר שוויון – מעמד האישה בחברה החרדית נחות, ובעצם מדובר על שליטה גברית והתבטלות הנשים בחברה זו לטובת הגברים. מובן שהחברה החרדית טוענת את ההפך, אך מספיק להתבונן על חוקי הגירושין או מעמד החליצה על מנת להבין את עומק חוסר השוויון.

ניצול – ניצול קונסטלציה פוליטית וכפייה של מיעוט על רוב האוכלוסייה. מצב שבו קבוצה שלמה של גברים מורשים לא לעבוד ולקבל קצבאות על מנת ללמוד בישיבה מלמד על ניצול כלל האוכלוסייה לטובת מטרות החברה החרדית ותפיסותיה, בניגוד לתפיסה של החברה הכללית.

התנשאות – החברה החרדית תופסת את עצמה עליונה על שאר האוכלוסייה. מבחינת החברה החרדית היהדות זה הם וכל פרשנות אחרת היא כפירה והתנגדות לרצון האל.

בדלנות – החברה החרדית מוציאה עצמה מכלל החברה ואיננה מעוניינת לקחת חלק ולהתערות בה, הן מסיבות של רגשי עליונות ותפיסה שכולם צריכים לאמץ את דפוסי התנהגותם והן מחמת התנגדות לעצם קיומה של המדינה החילונית בדרכה הציונית.

דוגמטיות – אינדוקטרינציה – חשיבה חד-ממדית ומקובעת זה 200 שנה לפחות. חוכמת היהדות במשך אלפיים שנות גלות הייתה היכולת להשתנות ולהתאים את עצמה לזמן ולמקום. החברה החרדית טוענת שהיהדות שמרה על עם ישראל כל השנים הללו. זה אולי נכון, אך זה נעשה באמצעות היכולת להשתנות. עכשיו החברה החרדית בקיבעון שלה מאיימת על שלמות עם ישראל. נסתכל רק על האולטימטום האחרון של החרדים לראש הממשלה בנושא פשרת הכותל. בכך מאיימים החרדים ליצור קרע בעם ישראל בין אורתודוקסים לבין קונסרבטיבים ורפורמים.

גזענות – ניקח, רק לדוגמה, את היחס של העולם החרדי האשכנזי לעולם החרדי המזרחי. מובן שאין נישואין בין שתי הקבוצות. חדשות לבקרים אנחנו מדווחים על הדרה של תלמידות מזרחיות מבתי ספר חרדים אשכנזים. וכמובן יש נושאים רבים נוספים.

התאבדותה של אסתי ויינשטיין בעקבות ניתוקה האכזרי מילדיה לא צריך להישאר רק בתחום האישי והמשפחתי שלה. למקרה הזה, ולרבים אחרים, יש חשיבות ציבורית גדולה. יש כאן אחריות חברתית של החברה החרדית והכללית (בשל שתיקה והשתקה) לפגיעה המתמשכת אשר הביאה אותה לשים קץ לחייה. המקרה חושף את ערוותה הערכית והמוסרית של החברה החרדית.

מי שעקב אחרי המקרה, שמע את המשפחה החרדית אומרת – אחרי שניסתה ללא הצלחה למנוע את הקבורה לפי רצון המנוחה – שעכשיו הם סולחים לאסתי. במקום להכות על חטא, במקום לבקש ממנה סליחה, הם סולחים לה. על מה הם סולחים? על הפשע שעשו לה בזה שניתקו אותה מילדיה, בזה שהשמיצו אותה והעלילו עליה, על שהסיתו נגדה את ילדיה, על שגרמו לה ייאוש שהוביל בסופו של דבר להתאבדות?

זהו כמובן כשל ערכי ומוסרי שהם אינם מבינים ואינם מקבלים, אבל אנחנו צריכים לזעוק אותו ולהוקיע אותו. המצב שבו החברה הכללית מוכנה לסבול התנהגויות שליליות ולא מוסריות אם הן נעשות בשם הדת – בשם אלוהים – אינו מצב בריא. אם התנהגויות כאלה היו נעשות שלא בשם האמונה, הן היו נשללות מיד ובמקרים מסוימים אף מובאות בפני שופט.

על המחבר / המחברת

שי ענבר

שי ענבר

עורך מדור: אקדמיה. ד"ר, מרצה בקריה האקדמית אונו. עוסק בשכנוע ושינוי עמדות, בנושא של יהודים וערבים, ובשיטות מחקר איכותניות. בעבר מנהל המחלקה למחקר איכותני במכון למחקרי שוק.

6 תגובות

 1. מיואש
  מיואש אוגוסט 02 2016, 12:40
  כאשר רב עושה מעשה מגונה בילד או אישה

  בני משפחתם מגינים על הרב ומעלימים את המעשים האסורים מהרשויות. ממשיכים להעריץ את העבריין.שליטה טיפוסית בחברות פרימיטיביות.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author אוגוסט 02 2016, 13:08
   אסור להתייאש

   הדברים נכונים ויש רבים אחרים. לכן צריך לעורר ולהתעורר. לזעוק ולהוקיע. צריך להשפיע על הממשלה, ללא קשר לנטייה ימינה או שמאלה. זו ערכי-מוסרי וזה בנפשנו.

   השב לתגובה
 2. דפנה נורדן
  דפנה נורדן אוגוסט 02 2016, 13:46
  מסכימה עם כל מילה !!

  שי, אני מסכימה עם כל מילה ומילה שכתבת!!
  מכיוון שכה הטבת לנסח אין לי מה להוסיף .
  רק לקוות שיתעורר דיון בעקבותיה, ואתרום את המעט בכך שאשתף את הכתבה .
  דפנה

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 03 2016, 04:08
  נכון מאד

  מסכים עם שי ענבר.
  רק לא ברור לי מאין הרעיון שהחברה החילונית חשה רגשי נחיתות מות החרדים.
  נהפוך הוא. הם חיים במצב אומלל. הביאו את הגלות לכאן.
  בעובדה – רבים מאד מהצעירים שלהם הופכים לדתל"שים. לעומת זאת רק מעטים ביחס "חוזרים בתשובה".
  אם לא הייתה קיימת כאן מערכת פוליטית "משוגעת" מזמן הם היו מצטמצמים.

  השב לתגובה
 4. שרון איציק
  שרון איציק אוגוסט 05 2016, 15:11
  חרדיות

  המאמר מעמיד, לדעתי, לא בחומרה מספיקה את פשעי החברה החרדית כלפי החברים בה. זוהי חברה דכאנית, גזענית, מפלה ומשמרת שלטון של מגדר אחד על פני השני. לדעתי יש כאן מאפיינים מובהקים של כת.

  השב לתגובה
 5. נולי
  נולי אוגוסט 06 2016, 14:18
  בדרוב החרדים יהפכו לרבע מהאוכלוסיה

  על פי תיאואית השבטים זל נשיא המדינה
  מה יהיה?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור