JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

על הפליה וגידול ילדים

פרשת "וישב"

על הפליה וגידול ילדים מכירת יוסף בידי אחיו יצירה של Raffaellino Bottalla commons.wikimedia.org
דצמבר 23
19:30 2016

כתמיד אני שב לקרוא בדחילו בפרשת "וישב", סיפור יוסף ואחיו מטלטל את נפשי, אני עוצר, ומקווה לרגע שאולי יחזרו בהם האחים ממעשה אכזריותם, ולא נצטרך לעבור שוב טלטלה בגינם.

אמנם לא חסרים מעשי רצח ונקם בתורה, אך מעשה זה הוא אולי מהחמורים והקשים שבהם: בניו של יעקב – רדופי קנאה, תסכול ושנאה – מתנקמים באחיהם הצעיר ומשליכים אותו לבור שיימק שם. הם אינם נותנים לבם לתחנוניו, יתר על כן, לאחר שהשליכוהו הבורה, סעדו לבם בלחם כאילו לא קרה דבר.

רק שני אחים "צדיקים" היו בסאגה הזאת, ראובן ויהודה. הראשון, שחש אחריות כאח הבכור והאחראי, מנע את רציחתו של יוסף. כראובן נוכח לדעת שיוסף נעלם בהיעדרו, ביים את "טריפתו" של יוסף כדי להסביר את פשר היעלמותו לאב האומלל. השני, אולי רחום יותר או אולי רודף שלמונים, הציע למכרו לישמעאלים.

נשאלת השאלה: מאין נבעה שנאה יוקדת זו? ברור לכול כי מקורה בעיקר בהפליה לטובה שהפלה יעקב את בנו יוסף. הוא הכין לו, ורק לו, "כתונת-פסים", בגד להתפאר בו, וראה בו כבן זקונים, אף שלא היה כזה על פי הגדרה – לא נולד בעת זקנת הוריו וגם לא היה הילד האחרון (כסבו יצחק, למשל). ראוי לציין, כי סופר הפרשה מדייק בראייתו בכותבו: "[…] כי בן זקונים הוא לו" (בראשית לז ג), היינו, ליעקב בלבד. אך האם זו סיבה מספקת לעורר ולהגביר את הקנאה הטבעית הקיימת בין אחים לכדי מעשה נקמה אכזרי שכזה?

אל לנו לשכוח, כי לא נפקדו גם חלקו ותרומתו של יוסף, שלימים כונה "הצדיק", לשטנה כלפיו. נראה כי בזכות הביטחון והתמיכה שקיבל מאביו, הוא יצר עמו מעין קואליציה, והלשין על כמה מאחיו. נוסף על כך יוסף לא היסס לפרש את חלומותיו הנבואיים למורת רוחם של כל בני משפחתו, כולל אביו, שאמנם גער בו, אך השתיק את העניין.

כדי להבין את ההפליה והקנאה הללו, ובכלל, להבין את פרשת יוסף ואחיו, יש לבחון את מערכת היחסים ששררה במשפחת יעקב המורחבת. ראשיתה בעת שהותו של יעקב אצל לבן. שם לובתה אהבתו לרחל והחלה טינתו ללאה, וכך לימים נוצרו למעשה שני מעמדות, שני סוגי בנים: בניה של רחל, ובניהן של שאר הנשים. אנו לומדים על כך גם מאהבתו הגדולה של יעקב לבנימין, כפי שבאה לידי ביטוי במיקוח שהתנהל מאוחר יותר סביב שיבתו מצרימה לכש"נתגלה" הגביע באמתחתו של בנימין.

יעקב אבינו, כשאר הדמויות בתורה, מוצג כאדם בשר ודם, וכאב שטעה טעות גורלית בחינוך וגידול ילדים. אך אנו כולנו, כבני אדם רגילים, שאף אנו איננו חסינים בפני טעויות, יכולים ללמוד ממנו איך להקפיד הקפדה יתרה ביחסינו עם בנינו ובנותינו, עם בני משפחתנו ועם בני אנוש באשר הם.

ובאשר להפליה, למצער, היא עלולה לקרות במשפחות לא מעטות. אולי זה טבעי ונורמאלי שהורה יחוש קרבה וקשר נפשי חזק יותר כלפי אחד הילדים, זה אנושי, אך אין זה אנושי וכלל לא הגון, לא חינוכי וודאי לא מועיל, להבליט זאת ולתת לכך ביטוי יתר במילה ומעשה.

על המחבר / המחברת

Avatar

סמי ארגון

בהיותו בקורס חובלים נפגע בתאונה. סיים תואר ראשון בפילוסופיה ושני בפסיכולוגיה קלינית. פרסם ספר שירה ושני רומנים.

5 תגובות

 1. מיכאל מ.
  מיכאל מ. דצמבר 24 2016, 13:07
  הערכים השתנו

  מספיק להתייחס לערכי העבר שכיום אינם מקובלים. יותר לא נסרול אישה בוגדת כפי דמצווים בפרי הקודש.

  השב לתגובה
 2. סמי ארגון
  סמי ארגון דצמבר 24 2016, 20:58
  טיעון לא ברור

  למר מיכאל מ. השלום והברכה,
  אני מתקשה להבין את תגובתך. נדמה כי 'אני מדבר בחיטין ואתה עונה בשעורים'. המאמר אינו מזכיר כלל בגידת אישה, וכן טענתך לגבי ערכי העבר וערכי ההווה – אינה ברורה. בברכת חג אורים שמח.

  השב לתגובה
 3. דרורה צ.
  דרורה צ. דצמבר 25 2016, 10:32
  מי שמפלה בין ילדיו יוצר בעיה שלא נמחקת

  צריך לעשות הכל שזה לא יקרה

  השב לתגובה
 4. דוד ג.
  דוד ג. דצמבר 26 2016, 19:22
  מבט אחר

  סמי, אתה צודק מאד באומרך בעצם שהפסיכולוגיה האנושית לא השתנתה מימי אבותינו ועד היום. רק שהיום אנו עֵרים יותר לרגשות של כל הנפשות הפועלות – אבל לצערנו זה לא תמיד כך, וטוב שאתה מאיר את הנקודה הזאת וקורא לנו – לקהל להיות נאור ומודע לדברים החשובים הללו

  השב לתגובה
 5. מי זה?
  מי זה? דצמבר 27 2016, 10:03
  פרשות השבוע לדעתי הפרטית

  סיפור ישן שכל אחד מלביש עליו פרשנות בכל כוון אפשרי. בקיצור פלטפורמה להלביש עליה מה שרוצים. הטענה לא דוקא כלפי הכותב המסוים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור