JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בעל החלומות הלזה

פרשת "מקץ": על חלום ונבואה

בעל החלומות הלזה צילום: אירית לוי מתוך אתר פיקיוויקי
דצמבר 30
19:30 2016

פרשת השבוע "מקץ" חוגגת את הופעתה עם חג החנוכה, השנה כברוב השנים, ואולי לא בכדי מצאו מפרשי תורה ושוחריה הקבלה מעניינת: בין יוסף שהפך למצרי (מכובד), גם אם לא שכח את שורשיו העבריים, לבין המתייוונים בתקופת החשמונאים. ואולם הקבלה זו דחוקה משהו, ושלא לכבודו של יוסף, שהרי הוא שינה זהות ושייכות שלא ברצותו ושלא כמתייוונים – שעשו זאת מתוך בחירה, חלקית לפחות. כמו כן, ראוי לציין כי אירועי הפרשה אינם מערבים שום מאבק לחופש לאומי ודתי.

אך החלק שעורר את תשומת לבי הוא דווקא "בעל החלומות הלזה": החלומות הקשורים ביוסף ופירושיהם. נושא שהחל כידוע בפרשה הקודמת, שם יוסף מפרש את חלומותיו שלו, והנה עתה הוא מפרש חלומות אחרים. בשני המקרים החלומות ופירושיהם הם בעלי אופי נבואי והרי גורל ברמה אישית, משפחתית ולאומית. אך בעוד ששם העניין הוביל למעשה הנקמה של האחים, עתה זה הציל למעשה את מצרים ובדיעבד גם את משפחתו.

נושא החלום הנבואי מעניין ומאתגר, כמו כל חלום, אך היה שנוי במחלוקת ועדיין ראוי לעיון. הקדמונים האמינו בכוחו המאגי-נבואי של החלום, אך נראה כי נביאי ישראל, שלבטח רצו לשמור על מעמדם ועל יכולתם, הם שעשו הבחנה בין חלום, חיזיון ונבואה.

ישעיהו ראה את החלום בלבושו הפשוט: "כאשר יחלֹם הרעב והנה אוכל, והקיץ וריקה נפשו, וכאשר יחלֹם הצמא…" (ישעיהו כט, ח), והנביא זכריה במלחמתו נגד אמונות זרים תפלות החריף באומרו: "כי התרפים דברו און והקוסמים חזו שקר וחלֹמות שוא ידברו" (זכריה י, ב). סיפא זה מצוטט רבות ודומה שהפך מקור לפרשנויות, שכן בהעדר פיסוק סופי במקורות התחכמו אחדים ואמרו כי אפשר לסיימו בשלוש דרכים: נקודה, סימן שאלה וסימן קריאה – מה שמגביר את משמעותו. גם חז"ל מתרחקים משהו מהיבטו הנבואי של החלום, אך עדיין מזכירים זאת בנשימה אחת כנאמר במסכת ברכות (נז עא) "חלום אחד מששים לנבואה".

אכן, אפשר כי חלום יתגשם, אך זוהי ללא ספק משאלת-לב שמגשימה את עצמה. על כל פנים, החלום הוא מעין חלון אל הנפש, שאחד מתפקידיו הפשוטים הוא לשמור על השינה וכן לעבד חוויות שנחוו ביום לאחרונה. אך הוא כמובן יותר מכך. הוא מעין חלון בעל רשת ביטחון עמומה, מעין אפליקציה מופלאה, שהנפש משתמשת בה כדי לעקוף את מנגנוני ההגנה של עצמה ולאפשר העלאת תכנים מסווגים מנבכי התת-מודע, אל מצב תודעתי מיוחד. אך הנפש עושה זאת בשפת-חלום בעלת סמלים ודימויים ובצנזורה כבדה, ואם החלום אינו נשכח – כדרכם של חלומות רבים – לעתים יש צורך לעבור תהליך של חלום-ושברו בסיוע מומחה כדי להבינו.

מעניין לציין כי בעת טיפול שמתבסס על חלומות, המטופל נוטה לזכור יותר, בהרגישו מוגן בסט הטיפולי. החלום חשוב לבריאות הנפשית-פיזית של כל היונקים הגבוהים ואף הנמוכים (ואין זה נדיר לחזות בחיות המחמד שלנו חולמות את חלומותיהן). אך החלום אינו צופה עתידות, ולעתים כאמור שווא ידבר. אך חשיבותו מעבר לכך, שכן כל עוד אנו חולמים אנו חיים, וכל עוד אנו חיים – אנו חולמים, ומוטב שכך, גם אם לא תמיד נרד לעומק פשרו של חלום.

בברכת חלומות חנוכה נעימים.

על המחבר / המחברת

Avatar

סמי ארגון

בהיותו בקורס חובלים נפגע בתאונה. סיים תואר ראשון בפילוסופיה ושני בפסיכולוגיה קלינית. פרסם ספר שירה ושני רומנים.

4 תגובות

 1. קוקי
  קוקי ינואר 02 2017, 09:38
  טוב שאני לא כותב על החלומות שלי

  בטח קורפל היה מצנזר.

  השב לתגובה
  • סמי ארגון
   סמי ארגון ינואר 04 2017, 19:43
   חלום וצנזור

   אפשר להתנחם, קוקי, באמירה 'חלומות שווא ידברו', ולסים בסימן קריאה… ואכן, חלומות הם רק חלומות, לא מעשים ולא מציאויות. ולגבי צנזורה, הרי שהחלום כבר מצנזר בדרך-כלל את עצמו.

   השב לתגובה
 2. דוד ג.
  דוד ג. ינואר 03 2017, 08:15
  כתבה מעניינת מאד

  נהניתי לקרוא את הכתבה שחידשה לי מספר דברים, כמו נושא ההקבלה בין יוסף למתייוונים, ומצד שני ההבדל הגדול בין שני המקרים.כמו כן אהבתי מאד את ההרחבה בנושא סוגי הנבואה ונושא 'פשר החלומות'.
  שנה טובה והמשך כתבות מעניינות !!!

  השב לתגובה
 3. מ.
  מ. ינואר 03 2017, 10:47
  מה שחשוב זה לשים לב לעובדה הבאה

  החלומות הם תמיד בעקבות המציאות.רק לעיתים רחוקות אנשים ממשיכים את הרצף ומנסים לחיות בעקבות החלום (אני מדגישה חלום ולא מאלת לב)ואז בדרך כלל התוצאות לא טובות כי לא מבוססות על המציאות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור