JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חוצפה ישראלית בהנהגת יהדות העולם

הניסיון הישראלי הכושל להיות מודל ליהדות העולם

חוצפה ישראלית בהנהגת יהדות העולם צילום: Mushki Brichta en.wikipedia.org
דצמבר 12
09:30 2017

האמרה העממית הידועה, שיש בה חוכמת חיים רבה, טוענת: "אם לא תהיו תלויים זה בזה, תהיו תלויים זה לצד זה". משמע, אם יהדות ארץ ישראל ויהדות העולם, ובעיקר היהדות הליברלית של צפון אמריקה, לא יבינו שהן תלויות זו בזו, לא ייארך זמן והאסון יבוא. ים של אמרות חכמים מכל הדורות נוכל למצוא בכל מקורות ישראל על הצורך, שאין בלתו, ללכד את השורות בעם ישראל. לכולם היה ברור שללא לכידות בסיסית אין לו קיום לעם שרואה את עצמו עם-עולם, הן במובן הגיאוגרפי והן במובן ההיסטורי. לכידות בסיסית משמעה, הכאוב לפעמים, הוא שחרדים ורפורמים או שמאלנים וימנים (ועוד דוגמאות) יכירו בכך שהם אחים, שיש להם אחריות זה כלפי זה ושיש להם ייעוד משותף. כיום, למרבה הצער, כל הצדדים פועלים במלוא הקיטור כדי לפרק את הלכידות של העם היהודי, ואני רואה בכך סכנה אסטרטגית, לא פחות מן האיום של הג'יהאד האסלאמי או של המהפכה האיראנית.

במאמר שפרסמה קרוליין גליק (מעריב 1/12/17) טוענת הכותבת, כבר בכותרת, כי "ישראל הפכה להיות מנהיגת העולם היהודי, ולקהילה בארה"ב קשה לקבל זאת". היא מבססת את טענתה על העובדה שמצבה הכלכלי של ישראל השתפר לאין ערוך ומספר היהודים בארץ ישראל עולה על מספר אחיהם בארצות הברית. לשיטתה, יהודי ארץ ישראל אינם צריכים עוד לנדבותיהם של יהודי צפון אמריקה. טענה מגוחכת זאת מזכירה את טענתו המופרכת של ביבי הצעיר שמדינת ישראל צריכה להשתחרר מהתלות הכלכלית בארה"ב ואף לוותר על התקציב השנתי בסכום של שלושה מיליארד דולר. לא ארך זמן ואותו ביבי חתם על הסכם אסטרטגי לתקציב גדול עוד יותר ולאורך שנים. משמע, הפנטזיה על ישראל כמעצמה יהודית או כלכלית מתנפצת על ידי מי שהזוּ אותה.

נכון הוא שהתחלפו משמרות בארה"ב ואנו מוצאים פחות יהודים ליברלים בסביבתו של ממשל טראמפ. שנים ארוכות, עד לתום ממשל אובמה, שיחרנו לפתחם של היהודים הליברלים, בעיקר הדמוקרטים, כדי לבקש את עזרתם הפוליטית והכלכלית. ליהודים היקרים האלה הייתה רק בקשה אחת: אנא קבלו את אורחות חיינו היהודיים ואל תצרו את צעדיהם של אחינו הליברלים בישראל. את התגובה הישראלית ניתן לסכם במשפט מחוצף אחד: תנו לנו את תמיכתכם ואל תתערבו בנעשה בישראל. כך למשל סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הרהיבה עוז להטיף ליהודי אמריקה, בארצם, שאין להם זכות להתערב בנעשה בארץ כל עוד אינם שולחים את ילדיהם להתגייס לצה"ל. לחוטובלי אין בעיה לחיות עם הסתירה שבדבריה. בעוד היא מטיפה ליהודי אמריקה הרחוקים, היא בוחרת להעלים עין מן החרדים השותפים לקואליציה שלה, שכל מהותם היא שלילת צה"ל ושלילת השירות בו. עד כמה תרמה בכך הפוליטיקאית הצעירה לחוסנו של העם היהודי, ישפטו הקוראים.

מדינת ישראל מונהגת על ידי קבוצת מפלגות בלתי פלורליסטיות בעליל. חלקן שקועות בקנאות דתית ופוליטית. הן רואות במדינה לא יותר ממכשיר להגשמת האידיאולוגיה הבדלנית שלהן. אין שמץ של סיכוי שמנהיגות ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי ועוד חלקים נבחרים בליכוד יסכימו להעניק לגיטימציה ליהדות הליברלית בארץ ובחו"ל. לכך יש להוסיף את ליקוי המאורות שעוברת ההנהגה הפוליטית בישראל. פרשיות השחיתות, השוחד והשלמונים מתפרסמות חדשים לבקרים. גלריה נכבדה ביותר כבר נשפטה וריצתה עונשי מאסר, כולל נשיא, ראש ממשלה, שר אוצר ורב ראשי לישראל. אין צורך להוסיף על כך את רשימת הרבנים מהזרמים האורתודוקסיים למיניהם שהורשעו בעבירות מין חמורות, כדי להבין שהמנהיגות הישראלית שקועה עד צוואר בביצה מבאישה של חוסר מוסריות. אלה הם המנהיגים שקרוליין גליק רואה בהם מנהיגי העולם היהודי.

בדבר אחד אני נוטה להסכים איתה – לקהילה בארה"ב קשה לקבל את המנהיגות הישראלית הזאת. אפילו לקהילה הישראלית קשה לקבל מנהיגות שכזאת. ההפגנות המתגברות והולכות כנגד מנהיגים מושחתים העומדים בתור לחקירות בלהב 433 מעידות על משבר אמון חריף בהנהגה הקיימת. אם הציבור הישראלי מבקש להקיא אותה, איך ניתן לצפות מיהודי ארה"ב לבלוע הנהגה שכזאת?!

אם כן, המפתח לאיחוי המשבר המסוכן עם יהדות ארה"ב והעולם הוא צניעות ודרך ארץ. הן פוליטיקאים, הן אנשי ציבור והן עיתונאים ובעלי דעה החפצים בחוסנו של העם היהודי, חייבים למתן את דבריהם ולהתגייס לשליחות שהועידה ההיסטוריה לדור הזה, הגברת הסולידריות בין הזרמים השונים. ככל שתרבה מעורבותם של אחינו בתפוצות במה שנעשה במדינת ישראל, וככל שנמתן את הביקורת שלנו כלפיהם, ייטב.

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

9 תגובות

 1. אזרח
  אזרח דצמבר 12 2017, 12:25
  לא רק עם יהודי התפוצות יש להם בעיה

  כעת גם עם חלק מיהודי ישראל. חוק המרכולים הוא רק אבן דרך במשעול ההתרסקות אליה מובילים אותנו

  השב לתגובה
 2. כועס
  כועס דצמבר 12 2017, 18:46
  אתה צודק ואתה עדין מידי

  אם זה לא היה אתר מכובד הייתי מוציא מליבי את כל מה שהצטבר על ליבי כנגד החרדים והלאומנים הדתיים שהפכו יותר ויותר חרדים

  השב לתגובה
 3. יונתן טל.
  יונתן טל. דצמבר 13 2017, 05:53
  יהדות העולם.

  מאמר מצוין,עוד יבוא היום כשנהיה זקוקים לאחינו מהעולם, הם מרוב כעס
  עלינו, ישלחו אותנו "לדבר עם הקיר".
  הקירות ברחבי הארץ עם שמות הנופלים חשובים לי יותר.

  השב לתגובה
 4. יוסי אוחנה
  יוסי אוחנה דצמבר 13 2017, 10:49
  מאמר חשוב

  מאמר חשוב

  השב לתגובה
 5. יוסף פרנקו
  יוסף פרנקו דצמבר 13 2017, 11:09
  קרע בעם

  אמת,ויציב,ונכון,וקיים הדבר הזה עלינו.ואני יוסיף לעניין הקרע בעם שרק הפוליטיקה האומללה שיש בארץ גרמה וגורמת ותגרום לקרע בלתי הפיך.ובא לציון גואל

  השב לתגובה
 6. ירדנה ע.
  ירדנה ע. דצמבר 13 2017, 13:28
  לקרוא את ד"ר מעוז

  להבין ולהשכיל

  השב לתגובה
 7. יהודי
  יהודי דצמבר 13 2017, 18:37
  אז כל אחד יחליט שהוא יהודי

  וכל אחד יעשה מה שהוא רוצה אפילו נגד ניהדות ונגד חוקי התורה?

  השב לתגובה
 8. מלי
  מלי דצמבר 13 2017, 20:30
  תקופה קשה ושקופה

  אנחנו בתקופה קשה ושקופה. מלחמות יהודים אלה באלה. צודק אתה באמרך כי עד שלא נאחד שורות לא תצלח דרכנו.
  ולגבי השחיתויות. תמיד היו, היום הן צפות ביתר שאת.

  השב לתגובה
 9. צבי שפירא
  צבי שפירא דצמבר 14 2017, 05:40
  בעוד יהודי ארץ ישראל נעשים יותר דתיים

  יהודי העולם נעשים יותר חילוניים
  קידמה ונאורות מול הסתגרות ונסיגה
  עתידה של ישראל לא כל כך ורוד

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור