JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הנין של ברל והנכד של שמרל

חישוב מסלול מחדש ביחסי יהדות ארה"ב וישראל

הנין של ברל והנכד של שמרל יורם דורי
דצמבר 16
10:30 2017

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, יצרה מיני סערה בעקבות דבריה על שירותם הצבאי (ליתר דיוק אי-שירות) של יהודי ארה"ב ותרומתם למען מדינת ישראל. השאלה שצריכה לעמוד לדיון ציבורי אינה האם חוטובלי צדקה בדבריה. גם אם יש מי שחושב שהעובדות שהציגה נכונות, האם הייתה צריכה לומר זאת במצב המתוח הנוכחי בין ממשלת ישראל לבין המנהיגות היהודית האמריקנית?

דברי חוטובלי מעלים לדיון סוגיה אחרת, חשובה לא פחות, והיא מערכת היחסים בין יהדות העולם בכלל – וזו האמריקנית בפרט – עם מדינת ישראל.

העיסוק בסוגיה זו מזכיר לי בדיחה מימי ילדותי: "ברל ושמרל עזבו את מזרח אירופה והיגרו לארצות הברית. בעומדם לפני פקיד ההגירה בניו יורק אמר הפקיד האמריקני: לךָ, ברל, יקראו בוק. שמרל ברח מיד".

שמרל, שנמלט מאימת השם החדש מ"גן העדן" האמריקני, הגיע לפלשתינה, בעוד ברל בנה את חייו באמריקה. בארץ הפך שמרל לשמואל ולחם על עצמאות ישראל במלחמת השחרור, ואילו ברל, עכשיו בוק, הצטרף לפדרציה היהודית בעירו, ולצד חבילות הבגדים ששלח לאחיו בארץ גם תרם סכומי כסף גדולים למגבית היהודית. בשביל ברל היה זה מהלך ברור ומובן מאליו, הרי אחיו חי בארץ רחוקה, ענייה, הנתונה במצב מלחמה כמעט תמידי. האח האמריקני חשב שמחובתו לתרום מכספו כדי לכפר ולו במעט על ההקרבה של האח הישראלי. הייתה זו שותפות רגשית של בני משפחה עם קרבת דם ראשונה שמצאו עצמם בקצוות שונים של הגלובוס.

על עיקרון זה של שותפות בבניין חברה חדשה בישראל (מי במעשה ומי בכסף) בהקמת יישובים חדשים, במימון הבאת עולים מארצות מצוקה, בקליטת ילדים יתומים פליטי שואה ובבניית חברה צודקת בארץ ישראל, הייתה בנויה הסוכנות היהודית במשך שנים רבות. קשרי הדם ממדרגה ראשונה הם שעמדו ביסוד הקשר המיוחד בין היהודים בתפוצות לאחיהם בישראל.

הימים חלפו להם. שנים רבות עברו ונכדיהם וניניהם של ברל ושמרל תפסו את המושכות בידיהם. ילדיו של ברל, האמריקני, נישאו בחלקם ללא-יהודים. האידיש, שפתם המשותפת של שני האחים נעלמה כלא הייתה. שפת התפילה, העברית, נשארה, אך בעיקר הייתה נחלתו של צד אחד בלבד. נראה כאילו דבר לא נשאר מהמשותף לצמד המקורי. לא קשרי דם, לא ארץ לידה, לא שפה ולא הכמיהה לציון. האמריקני הפך ליותר ויותר אמריקני והישראלי ליותר ויותר ישראלי.

גם סדר יומו של הדור השלישי השתנה, אפילו בנושאים הקשורים ליהדות ולישראל. האמריקני (מסיבות חברתיות בדרך כלל) הצטרף לבית כנסת רפורמי ואילו בני הדוד מדרגה שלישית או רביעית בישראל, הדירו, ברובם, רגליהם מבתי הכנסת האורתודוכסים, אך עם זאת האמונה והטקסים הרפורמיים מעולם לא היו מנת חלקם (כמאמר פרופ' שלמה אבינרי – בית הכנסת שאיני הולך אליו הוא זה האורתודוכסי).

זה האמריקני שביקש להמשיך להיות יהודי בארה"ב, ניסה לקשור עצמו לסמלים יהודיים גם אם שינה אותם והתאימם, מבחינתו, לרוח הזמן והמקום. ואילו זה הישראלי לא חש שום צורך להפגין את יהדותו. זה ממש BUILD IN עבורו. בעוד האמריקני ראה במאבק על תפילת נשים עטויות בטליתות בכותל המערבי מאבק עקרוני על יהדותו והמשך קיומו, הישראלי (ברובו) חשב שזה נדנוד מיותר שייתכן שנועד להכעיס, ולא הבין את עקרוניות המאבק המשונה הזה (אף שעניינית תמך בו, אבל רק כשנשאל על כך).

אפשר לומר כי ברבות השנים הפך העם היהודי יותר ויותר לשני עמים, שבמידה רבה רק ה- politically correct מחזיק אותם יחד. פשוט כי לא נעים להגיד אחרת. קשרי הדם חלפו ועברו מהעולם. אומנם ישנם ניסיונות כמו אלו של "תגלית" להביא לארץ צעירים מהתפוצות כדי שיחוו רגשות ישראליים ומעט ישראליות, אך בהיעדר מעקב אחר הבוגרים גם פרויקט זה, העולה ממון רב, אינו ממלא את ייעודו. היום גם הסינים וגם ההודים מזמינים, על חשבונם, צעירות וצעירים אמריקנים לשבוע חוויות במדינות אלו. הטיול הממומן לסין למשל אינו מגדיל את הזדהות תלמידי התיכון מבוקה ראטון, פלורידה עם הסינים בשנחאי.

הטרמינולוגיה שבה משתמשים הארגונים היהודיים ומנהיגי המדינה לתאר את היחסים בין יהודי ארה"ב לישראל נשארה אותה טרמינולוגיה ישנה. השיח נשאר אותו שיח אף שהשתנו התנאים כמו גם הגיבורים.

כמעט כל הארגונים היהודיים האמונים על הקשר עם ישראל ממשיכים לפעול כאילו דבר לא השתנה. כאילו עדיין מדובר בברל ובשמרל, בשני אחים בנים לאותו זוג הורים. כאילו אנחנו עדיין עוסקים בדוד העשיר האמריקני ובקרוב העני הישראלי. לא מנסים לחשב מסלול מחדש. לא מנסים ליצור התאגדויות חדשות. לחפש תחומי עניין משותפים ולהשתמש במאות אפליקציות חדשות של קשר בין בני אדם.

זה הזמן לשינוי גישה ולמציאת חלופות לקשר בין הצדדים. שיתוף פעולה בתחום היצירה והיזמות הטכנולוגית הוא אחד המכשירים העשויים לתת מענה לסוגיה. הארגונים היהודיים האמונים על הקשר עם ישראל חייבים ריענון מחשבתי: הקמת קרנות הון סיכון שתשקענה בחברות הזנק של מו"פ משותף (יהודי -אמריקני וישראלי) יכולה להיות אחד הפתרונות היעילים לבנייה מחודשת של הקשרים. לא עוד דאגה לשאר הבשר "המסכן" בישראל אלא ניצול משותף של היצירתיות והמוח היהודי. טיפוח חדשנות בנושאי מים, אנרגיה ובריאות יכול לסייע בבניית מכנה משותף חדש בין יהדות ארה"ב לישראל.

שבירת מוסכמות, שינוי בגישה וחשיבה מחוץ לקופסה הם צו השעה. המשך המצב הקיים יביא במוקדם או במאוחר להיווצרות שני עמים החיים בשתי מדינות.

על המחבר / המחברת

Avatar

יורם דורי

יועץ אסטרטגי. מילא שורה של תפקידי ייעוץ, דוברות, הסברה במפלגת העבודה ועבור אישים מרכזיים בה.

19 תגובות

 1. יונתן טל.
  יונתן טל. דצמבר 16 2017, 10:57
  הכותל.

  שינאת חינם ובריונות של מפלגות חרדיות,ואינטרסים של מנהיגים חסרי אחריות,הכותל הוא של כולנו כל העם גם מכל העולם לא משנה מיהו.
  הנופלים למען ירושלים חרפו נפשם למען כולנו,הגיע הזמן לדפוק על השולחן ולצעוק עד כאן.

  השב לתגובה
  • אהרון סולומון
   אהרון סולומון דצמבר 18 2017, 10:51
   עד שלא תהיה הפרדה בין דת ומדינה אצלנו

   המצב ילך ויחמיר כי החרדים מתרבחים ונעשים יותר אגרסיבים והפיצוץ עם הלא חרדים בארץ ובטח בחו"ל רק שאלה של זמן

   השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 16 2017, 11:25
  ליורם דורי היקר

  אתה טועה טעות ברמה אסטרטגית. כפי שגם טעו כל אותם יועצים אסטרטגיים שבעצותיהם הסתומות דרדרו את מעמד לקוחותיהם (מנהיגי מפלגת העבודה וכיו"ב) לשפל המעמד הפוליטי.
  הוויץ על ברל ושמרל הוא נחמד, אבל לא יותר מזה. יש להבין שהנסיבות ההיסטוריות השתנו – ודווקא לטובת מדינת ישראל, ובארה"ב בוודאי מבחינת הצד של היהודים. היחסים בין ארה"ב וישראל איתנים מתמיד. אם יש, וכנראה יש, בעייה מסוימת בקשר של חלק מהדור הצעיר היהודי בארה"ב עם ישראל, יש לטפל בו במישור אחר לחלוטין ולא מעצות אחיתופל שעולות ממאמרך. יש לבסס את הקשר לעתיד עם הכיוון הפוליטי החדש של ישראל שהולך ומתרחק מהכיוון של "זקני מפא"י" ויועציהם. לא ג'יי סטריט. אייפאק בחזרה. יהדות בחזרה. אינטרסים פוליטיים ולאומיים במובהק.

  השב לתגובה
  • אפרים אנגל
   אפרים אנגל דצמבר 16 2017, 18:13
   ברל ושמרל

   מתי היית בארצות הברית, עם מי דיברת ואיך אתה יודע כל כך טוב עד כדי שלילת דעתו של יורם.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני דצמבר 16 2017, 21:49
    לאפרים אנגל

    את תוצאות דעתו של יורם אתה יכול לזהות בקלות על פי מעמדה של המפלגה שלמנהיגיה הוא ייעץ. לגבי ארה"ב – אנוכי נמצא בקשר ישיר עם חברים ביהדות ארה"ב, מבקר שם פעמיים בשנה, חוקר את הנושא ומקבל דיווחים שוטפים. התמונה שמצטיירת בתקשורת היא חלקית ומגמתית. קרא מאמרים אחדים שכתבתי על יחסי ישראל-ארה"ב באתר זה. אני בטוח שתלמד כמה דברים.

    השב לתגובה
    • אפרים
     אפרים דצמבר 17 2017, 15:02
     ברל ושמרל

     הייתי לפני שבועיים בארהב אצל קרובי משפחה, הם וחברים דור שני ושלישי לשואה עם נשואים מעורבים אבל קוראים ושומעים על מה שקורה בארץ ומאד לא מרוצים מהתנהלות ביבי וממשלתו

     השב לתגובה
 3. יוסף אבי יאיר אנגל
  יוסף אבי יאיר אנגל דצמבר 16 2017, 11:38
  כתבה מעניינת

  יורם, כתבה מעניינת וניתוח נכון של המציאות. לצערי אני לא רואה היום מנהיג בישראל שירים את הכפפה. עצוב.

  השב לתגובה
 4. גדעון מאיר
  גדעון מאיר דצמבר 16 2017, 12:20
  נתניהו מוביל את יחסי ישראל עם יהדות העולם במדרון חלקלק

  מאמר טוב ומדויק.זה מה שפרסמתי אתמול בטוויטר שלי בתגובה על סדרת המאמרים של אטילה שומפלבי ותגובתו של בן כספית: בעבר הייתה לי הזכות לטפל ב״תיק״ יחסי ישראל עם יהדות ארה״ב. ניהלתי מטעם רוה״מ את המו״מ עם הרפורמים והקונסרבטיבים, ישבתי בועדת נאמן ובשבוע שעבר נפגשתי עם השר לשעבר משה ניסים. אין מילים לתאר את החורבן שנתניהו מביא על היחסים בינינו לבין הקהילה המפוארת בארה״ב. בכיה לדורות

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני דצמבר 16 2017, 21:59
   לגדעון מאיר הנכבד

   אכיר לך תודה, ובטוחני שעם זה יזדהו קוראים רבים באתר, אם תוכל ללמד אותנו מהו החורבן שקורה ביחסי ישראל עם קהילת היהודים בארה"ב ומדוע חורבן זה, אם אכן מתחולל, הוא בכייה לדורות.
   תודה מראש על היענותך לבקשה הנ"ל.

   השב לתגובה
  • ליאורה תדמור
   ליאורה תדמור דצמבר 17 2017, 13:30
   לא רק עם יהוגי התפוצות

   גם היחסים בין חלק מהיהודים בארץ ליהודים אחרים שגרים כאן בדרך לפיצוף בגללת האווירה שבונה נתניהו.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני דצמבר 18 2017, 02:02
    שאלה לליאורה תדמור

    ואם נתניהו ילך – ואני בעד שילך כי מלאו ימיו – האם האווירה בין חלק מיהודי הארץ ליהודים אחרים שגרים כאן לא תהיה בדרך לפיצוץ? האם בכלל את צופה או מחכה לפיצוץ?

    השב לתגובה
 5. משה מזרחי
  משה מזרחי דצמבר 16 2017, 20:27
  יחסי יהדות

  יורם ידידי
  אכן חשיבה מיוחדת שמאפיינת אותך ויחודית לך
  מקווה שיוביל לעשיה בכיוון זה

  השב לתגובה
 6. שלומית שוורצמן
  שלומית שוורצמן דצמבר 19 2017, 11:49
  אין לי ספק כי מספר היהודים בגולה יורד

  וימשיך לרדת בשל ההתרחקות מהדת ונשואי התערובת כך שיתחשבו בהם אצלנו פחות ופחות.

  השב לתגובה
 7. רמי ברכה
  רמי ברכה דצמבר 20 2017, 10:19
  בלי יהדות אין עם ישראל

  בסד
  עם ישראל חי וקיים 3,500 שנה בזכות 3 דברים אחד תורה ,מצוות ,להיות יהודי על פי ההלכה.
  שום עם לא שרד גם האימפריות הגדולות ביותר.
  כך שיהדות מתבוללת רחוקה מיליוני ק"מ מעם ישראל.
  איאפשר להיות נחמדים ולשנות את ההלכה שנקבעה ע"י בורא עולם .
  מי שרוצה אין סוף הוכחות שאך ורק ההלכה על פי היהדות האורטודוקסית היא האמת – מוזמן.
  אני לא רב אני רואה חשבון פעיל אבל 20 שנה לומד וחוקר יהדות במקביל.ומוכן להקדיש זמן בחינם למי שרוצה באמת לשמוע.
  רמי ברכה. 0525148887
  חג שמח

  השב לתגובה
 8. חילוני
  חילוני דצמבר 20 2017, 12:39
  הקשר בין יהודי ישראל ליהדות העולם

  הנו קריטי ומבלעדיו יקשה על מדינת ישראל לשרוד.

  השב לתגובה
 9. מרים ואזנה
  מרים ואזנה דצמבר 20 2017, 22:42
  קשרי ישראל עם הקהילות היהודיות בעולם

  יורם יקירי, הכתבה הזו אכן מציגה מציאות מסויימת שאכן קיימת, העובדה שמרבית הצעירים מחפשים דרך לעזוב את הארץ רק מוכיחה שמשהו בהנהגת המדינה שגוי וחבל, אנחנו מאבדים חברה צעירים ומוכשרים בשל הקשיים בארץ.
  מהכירות אישית איתך אתה בהחלט איש שיכול לגשר על הפערים שנוצרו עם הקהילות היהודיות בפרט והקהילות היהודיות בעולם בכלל.
  יישר כח

  השב לתגובה
 10. מנחם פלדמן
  מנחם פלדמן דצמבר 21 2017, 05:45
  הפער בין היהודים כאן ושם בשני מישורים

  במישור הדתי שם הבעיה הנם החרדים שמבפרם בארץ גדל
  ובמישור האידיאולוגי לאומי הנם חובשי הכיפות שלנו שנעשים יותר ויותר לאומנים ולא יכולים להסתדר עם היהודים הדמוקרטים והליברלים בארה"ב

  השב לתגובה
 11. אתי פאר
  אתי פאר דצמבר 31 2017, 20:34
  ללא יהדות ארצות הברית

  נאבד את תמיכת ארצות הברית

  השב לתגובה
 12. מכיר היטב
  מכיר היטב ינואר 25 2018, 16:24
  רוב היהודים בארה"ב ובעיקר הצעירים

  מתחילים להתיאש ממדינת ישראל ועוד יותר ממנהיגיה. זה יצור נתק שיעלה לנו ביוקר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור