JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מעתה אל תאמרו לבקר בחריפות, אִמרו לסמוטרץ'

על הדרת הנשים בחברה הישראלית

מעתה אל תאמרו לבקר בחריפות, אִמרו לסמוטרץ' ח"כ בצלאל סמוטריץ' צילום: איתן פולד he.wikipedia.org
ינואר 22
19:26 2018

כבר בשנות החמישים של המאה הקודמת נחשב ד"ר חיים גמזו לאחד המבקרים החריפים ביותר בשדות היצירה. יום אחד זכה אפרים קישון בהברקה חדשה כשיצר משמו של גמזו את הפועל "לגמוז", קרי מתוך קרבה רעיונית קולעת, לגדוע או לקטוע. מאז באה שלווה לישראל וכולם גומזים את כולם, וכל המרבה הרי זה משובח.

אבל דור דור ומבשריו, דור דור וקטלניו, ומבחינה זו דורנו משתבח בהקצנה חולנית של פולחן יהודי שצריך להיות בטל מן העולם, ובין היתר נמצאים נביאיו בדורנו מפיצים דברי נאצה שיש בהם תרומה להדרת נשים, זו שאינני יכול שלא להגדירה כמוטציה חדשה של צרעת, שחשבנו שכבר עברה מן העולם.

גם הדור האחרון בישראל מתחיל להסתייע במציאת גומז נשים חדש המתאים לתקופתנו זו, המרחיבה גבולות הדרה שלא ידענו כמותה. המועמד נשוא כבוד זה הוא ממפלגת "הבית היהודי" המאתגרת אותו. הוא קנה לעצמו זכות להיחשב ללוחם עז-לשון בכל מקום שבו ניתן להביס אישה ולהחזירה לתלם מבזה, בהתאם לרוח היהדות. לאיש הזה קוראים בצלאל סמוטריץ'. מעתה לא ייאמר "לגמוז" אלא "לסמוטרץ'".

הסמוטריץ' הזה, המטיף להדרת נשים עבריות כמו עלינו זה עתה מהמדבר, לוהב כלהבה שאינה חדלה מלבעור ועושה כל שבכוחו להנציח ולהאדיר את הדרת הנשים המשתוללת בארץ כמגיפה טורפת, ולמגינת-לב שוברת שיאים בזמן הזה.

לצורך הבהרה: הציונות התאפיינה מראשיתה ועד להשגת העצמאות, וגם לאחריה, בשוויון מלא בין נשים לגברים. הייתה זו תופעה שמינפה את חזון אבות הציונות ותרגמה אותו למעשי התיישבות כבירים, תוך יצירת תשתית מדהימה של הפרקים הנועזים ביותר בתולדות העם העברי.

הנשים נטלו חלק בכל התחומים לא פחות מהגברים. היכן שלא תשליכו חכה, תמצאו את העבריות האמיצות האלה בצד עובדי הפלחה, בצד עובדי המשק, בצד בוני המושבות, הכפרים, העיירות וכמובן הקיבוצים מלוא הארץ. במלחמת העולם השנייה אלפי נשים צעירות התגייסו לצבא הבריטי לתרום חלקן להבסת הנאצים. אחרות, כחנה סנש, נמנו עם אלה שצנחו באירופה מעבר לקווי האויב. אחרות נחשבו ללוחמות נועזות לתפארת בתקופת המחתרות.

כשנה וחצי לאחר מלחמת העצמאות זכינו גם בטייסת מבצעית ראשונה שפרשיות חייה נקראות בימינו כאגדה. שמה של הנערה-הטייסת הנועזת היה יעל רום (פינקלשטיין – לימים רעייתו של פרופ' יוסף רום). בשנת 1951 היא סיימה בהצלחה קורס טיס, ושירתה כקברניטה של מטוסי הובלה גם בטיסות מבצעיות מעבר לקווי האויב. רום נודעה כטייסת הקרבית הראשונה בעולם המערבי. עלילותיה רבות ומפליגות מעבר לדמיון. אך לזכותה גם מעשים רבי תעוזה שנועדו לקדם את הנשים באזרחות, לעשותן ראויות לכל תפקיד שקיים.

אגדת רום בוודאי השפיעה על אותן נערות נפלאות שלפני למעלה מעשור פרצו שוב את תקרת הזכוכית בחיל האוויר, ביניהן אחדות מהמגזר הדתי, והוסמכו לטיס בתפקידים קרביים ואחרים. והנה בימים אלה התבשרנו כי טייסת ותיקה, בדרגת רב-סרן קודמה לתפקיד מפקדת טייסת ותוענק לה דרגת סגן-אלוף. קצינה נוספת תועלה אף היא לאותה דרגה בתפקיד אחר.

מה פלא שגיליוטינת הדרת הנשים הסמוטריצ'ית שלו עצמו ושל ידידיו, לרבות הרב החשוך אליהו מצפת, הופעלה מייד לסמוטרץ' את כלל הנשים הקרביות ואחרות המשרתות בכל החילות. הסמוטריץ' ודומיו התגוללו אש ולהבה על הרמטכ"ל, על מפקד חיל האוויר ועל כולנו שפרצנו "פִּרצה נוראה" בחומת ההדרה הבזויה הזו, חומה שממשיכה להתגבה, צבועה בכתמים מכוערים המוקיעים את היהדות הפולחנית כמצורעת.

על המחבר / המחברת

Avatar

עמוס אריכא

סופר וצייר עברי. בעבר הרחוק היה קצין משטרה בכיר. חיבר עשרות ספרים מהם שהיו לרבי מכר בעולם.

5 תגובות

 1. צאלה
  צאלה ינואר 22 2018, 23:29
  אמור לי מיהם מנהיגיך

  ואומרת לך איזה עם אתה.

  השב לתגובה
 2. אמיר עציוני
  אמיר עציוני ינואר 23 2018, 13:01
  אנחנו הולכים ומתמזגים במרחב הערבי

  דומים יותר ויותר לשכנינו

  השב לתגובה
 3. עירית אור
  עירית אור ינואר 24 2018, 10:02
  יחס משפיל כלפי נשים

  הוא אופייני מאוד לאנשים מאמינים מכל הדתות. קיצוני המאמינים הם בראש מדירי הנשים. חלק מתופעת הפרימיטיביות שעוד לא עזבה את העולם ורבים מאמינים לה.

  השב לתגובה
 4. חנן גור
  חנן גור ינואר 26 2018, 13:23
  כל מי שלא חושב כמוך

  כבר פסול?

  השב לתגובה
 5. נילי ס.
  נילי ס. פברואר 13 2018, 19:46
  אני מסכימה שהוא נוראי

  אבל מה שמבהיל יותר זאת העובדה שיש רבים נוראים יותר

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!