JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מורין גיבורת ישראל

במקום שיש אנטי-ישראלים השתדלי להיות ישראלית

מורין גיבורת ישראל מורין זראי
יוני 15
09:30 2018

בחודש מאי החולף ביקשו אחיי הרפורמים מ-HUC שבלוס אנג'לס לקיים את ה-טקס השנתי היוקרתי ביותר, הוא טקס הענקת התארים, שגולת הכותרת בו היא הסמכת רבנים, נשים כגברים. כמי שהשתתף בכמה וכמה טקסים כאלה בשלוחה הירושלמית של המוסד המכובד, הרי שהם משופעים בהדרת כבוד, עומק רוחני, אהבת עם ישראל – בארץ ובתפוצות – ואהבת מדינת ישראל. כל הערכים המופלאים האלה עמדו למבחן באותו הטקס בלוס אנג'לס.

לראשונה נתוודעתי לשערורייה שנקשרה בטקס זה כאשר קראתי את דבריה של קרוליין גליק ב"מעריב" בסוף השבוע האחרון. הגברת גליק האשימה את כל הרפורמים ואת כל הקונסרבטיבים ב"אימוץ גישות אנטי-יהודיות". כמי שמכיר מעט את אנשי הזרמים הללו, גם בארץ וגם בחו"ל, התרעמתי מאוד הן על ההכללה הגסה והן על חוסר הדיוק. מעל לכול ניסיתי להבין – מה משיגה הגברת, שרואה עצמה מגן-ישראל, בטיפוח הסכסוך בין הזרמים ובהעמקת המשבר שבין יהדות ארץ ישראל ליהדות הליברלית של אמריקה?!

חיפשתי ומצאתי את הנאום של אותו סופר יהודי שעל כרעיו בונה הגברת גליק את התזה המופרכת שלה: הרפורמים מאמצים גישות אנטי-יהודיות. ואכן, כאשר קראתי בו בעיון, גיליתי שותף נאמן לגברת גליק, רק מן הצד הנגדי. האיש הזה החליט לפרק את העם היהודי דווקא לעיני הרבנים הצעירים ששמו להם למטרה לשרת את היהדות, לשמר ולשפר אותה ככל שניתן. לדעתו, יש לחדול מנישואין בין יהודים ולהיפתח לנישואין עם לא יהודים. זאת ועוד, איננו רואה כל אסון בכך שהעם היהודי ייטמע בגויים כיתר העמים ההיסטוריים המפוארים.

רבים מאחיי הרפורמים נחלו אכזבה מרה מן הנאום הבלתי צפוי, שעורר סערה ביהדות ארצות הברית. הדובר אישר בכך את טענותיהם של גורמים אנטי-ליברליים בארץ ובחו"ל והעניק להם את הלגיטימציה להמשיך ברדיפה ובהשמצה של היהדות הליברלית. דוגמה טובה לכך הייתה מאמרה של הגברת גליק. מישהו מקרב היהדות הליברלית התנדב להגיש לה את הקורבן הליברלי על מגש של כסף, והיא נגסה בו במלתעותיה באכזריות מופלגת. הדברים נעשו חמורים יותר כאשר פנה הדובר לטפל בסוגיה הישראלית. לשיטתו, יהדות ארץ ישראל לבשה את דמותם של הרוצח הנתעב ברוך גולדשטיין ושל חרדים הרודפים אחר נערה שלא התלבשה לפי הסטנדרטים שלהם. כך נראית כל יהדות ארץ ישראל בעיניו, וכך הוא משתמש באותן ההכללות של אויבתו הרעיונית קרוליין גליק. אוי לי מזה ואבוי לי מזאת.

כאשר הדהדו דבריו האנטי-ישראליים באולם החגיגי, נפלה דממה דקה בין הנוכחים, כולם נשתתקו, אישה לא צייצה ורב לא צווח. רק צעירה ישראלית אחת, מורין זראי, הרהיבה עוז וקמה בהפגנתיות ועזבה את האולם. במאמר שפרסמה מיד לאחר מכן, הסבירה מדוע עזבה את האולם כמחאה על דברי הקטגוריה נגד מדינת ישראל של הנואם הראשי. כמי שגדלה בישראל בימיה של האינתיפאדה השנייה, היא מבינה את מה שהנואם אינו רוצה להבין, שחומת ההפרדה סביב שטחי יהודה ושומרון היא הכרח ביטחוני. הוא תיאר את מתיישבי חברון – שגם אני, יעקב מעוז, מלא בביקורת כנגדם – כמי ש"מוקפים בחומות העשויות מגופותיהם של נערים חיילים". היא הזדעזעה מן התיאור הפשטני של הנואם את ישראל בצבעי שחור-לבן בלבד, כאשר הזכיר את הרוצחים היהודיים ודיבר על חרדים קיצוניים. כך נראית ישראל בעיניו: מתנחלים וחרדים קיצוניים. לשמע הדברים חשה מורין שהאולם מסתחרר סביבה. היא פנתה בשקט למשפחתה, שהגיעה מן הארץ לטקס החגיגי, וביקשה את רשותם לצאת את האולם. שיירה קטנטונת של ישראלים יצאה ולא מצאה יותר את מקומה באותו האולם. המשנה מלמדת אותנו: "ובִמְקוֹם שֶׁאֵין אֲנָשִׁים, הִשְׁתַּדֵּל לִהְיוֹת אִישׁ" (אבות פ"ב, מ"ה). במקום שאף אחד אינו קם להגנת ישראל, קמה מורין ועשתה זאת בשם הישראלים.

כישראלי, יהודי, ציוני וליברלי, התקוממתי אף אני. אִם צעירה ישראלית אינה מוצאת את מקומה במוסד יהודי ליברלי, המוסד הליברלי בצרות. הקשר שיצר המוסד (גם אם לא התכוון לכך מראש) בין פלורליזם דתי לבין פסילת הלגיטימציה של ישראל הרסני לכל הצדדים, ליהודים בעולם, לישראלים בארץ ויותר מכול לערבות ההדדית שישנה, או שצריכה להיות, בין יהודים באשר הם. ביקורת פוליטית על מדינת ישראל, לגיטימית. כתב שטנה נגדה, פסול מעיקרו. בימים של התגברות תנועת החרם על ישראל, אנחנו הישראלים נעשים רגישים יותר ויותר לטענות כאלה; בעיקר כאשר הן באות מפי יהודים, ובעיקר כשהן באות מפי יהודים שיש ליהדות ארץ ישראל הליברלית הזדהות רעיונית רבה איתם. במונחי המונדיאל, נראה שמנהיגי HUC הכניסו גול עצמי, או כפי שאמר לי ידיד ממנהיגי הרפורמים בארץ "אכלו אותה". אני מחזק את ידיהם של יהודים ליברליים רבים, נכבדים לא פחות, אולי אף יותר מן הנואם הלזה, שפרסמו מאמרי ביקורת ויצאו כנגד התופעה הנלוזה הזאת. עתה נותר לאסוף את השברים ולנסות לבנות מחדש את מערכת האמון ההדדי שבין יהדות ארץ ישראל ליהדות אמריקה הליברלית. בהצלחה!

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

11 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר יוני 15 2018, 10:19
  נעתקו המילים

  נעתקו המילים
  לכול מדינה יש הקוויזלינגים שלה,
  איך זה שבעמינו אנו משופעים באנשים כאלה.. נבצר ממני,
  וחמור יותר- חסר אונים

  השב לתגובה
 2. חיה ארגמן
  חיה ארגמן יוני 15 2018, 11:58
  למה להתנצל כל כך הרבה בגלל אדיוט אחד

  מה עם כל הדתיים האותודוקסים שהם נגד הציונות
  מה עם החרדים שדורפים דגל ישראל
  מה עם נערי הגבעות שמשליכים אבנים על דוטרים

  השב לתגובה
 3. איציק ברוך
  איציק ברוך יוני 15 2018, 12:39
  יישר כוח

  יישר כוח אח יקר. מאמרים כמו שלך דורשים תפוצה יותר גדולה.עוד אנשים צריכים לקרוא להבין ולהפנים.מערכת ההסברה שלנו רחוקה מלהיות מושלמת ויש למצוא תפוצה גדולה ככל האפשר לתובנות מעין אלו.

  השב לתגובה
 4. הרצל חבושה
  הרצל חבושה יוני 15 2018, 18:38
  מצפה הילה

  יעקב ידידי היקר . יקרה בעיניך היהדות . יקרה בעינך המדינה . ויקר העם המפולג הזה . אמנת היסוד של התנועה הרפורמית לא השתנתה מיום היווסדה . היא מציגה ויכוח מהותי על תפיסת מרכזיותה של ארץ ישראל בהווייתו דל העם היהודי . על פי אמנה זו מרכז העולם היהודי הוא בקהילה ולא בארץ ישראל . . אינני אומר בכך כי כל יהודי רפורמי שאני מכיר דוגל בתפישה זו . אני מכיר רבים שתפיסתם ואמונתם רפורמית . מאמינים באל דתיים שמורא השם וערכי היהדות לרגליהם . אינם שומרי הלכה . הצטערתי לקרוא כי הטכס המרכזי של התנועה לא הימצאו הרוב מגינים על ישראל . אל לנו להלין אלא על עצמנו

  השב לתגובה
 5. כוכבה
  כוכבה יוני 16 2018, 12:18
  צדיק אתה

  להפיץ כמה שרק אפשר

  השב לתגובה
 6. ח
  ח יוני 17 2018, 15:45
  לא בכל אני מסכימה עם המאמר

  בעצם רק בדבר אחד שמורין ראויה לשבח.

  השב לתגובה
 7. ???
  ??? יוני 18 2018, 15:51
  שמעתם מה אמר היום ג'ו ליברמן

  מי שהיה הסנטור החרדי הראשון בארה"ב
  הוא חושב שהיחס בישראל לקונסרבטיבים ולרפורמים והיחס לנשים יגרום לקרע עם יהדות ארה"ב

  השב לתגובה
 8. ח.
  ח. יוני 19 2018, 12:57
  אבל היא היוצא מן הכלל המוכיח את הכלל

  כמה עצוב

  השב לתגובה
 9. ציפי אברהמי
  ציפי אברהמי יוני 19 2018, 22:03
  הלוואי וירבו כמותה בעם ישראל

  הכי כואב זה מרעילים מבית

  השב לתגובה
 10. מאיר נגבי
  מאיר נגבי יוני 25 2018, 15:54
  צודק

  צודק
  צודק

  השב לתגובה
 11. שחר בר שלום
  שחר בר שלום יולי 10 2018, 12:59
  יש יהודים שהם שונאי יהדות קיצוניים

  ולא ברור מאיפה זה בא

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור