JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מי יחלץ נשים עגונות?

ההקצנה הדתית בישראל

מי יחלץ נשים עגונות? ד"ר אליהו בורוכוב
אוגוסט 06
19:30 2018

בתוך הציבור הדתי בישראל מתקיים זה למעלה מ-40 שנה תהליך של הקצנה. כל הזרמים והגוונים של החברה הדתית מתיישרים בהדרגה לפי הזרם הקיצוני ביותר. לתהליך הזה יש השלכות מרחיקות לכת גם על הזרמים הדתיים המתונים ועל הציבור החופשי (אני מעדיף להשתמש במונח הזה ולא במילה "חילוני").

החרדים הקיצוניים משתמשים במנוף הפוליטי כדי לסחוט מן הממשלה תקציבים גדולים עבור המגזר שלהם, תקציבים שהולכים וגדלים מדי שנה, וגם אכיפה של כל מיני דרישות והגבלות על הציבור החופשי. התהליך הזה קיבל תנופה כאשר החרדים, בעזרת ש"ס, השתלטו על הרבנות הראשית. זה מצב אבסורדי שכן הם עצמם אינם מקבלים את סמכותה של הרבנות הראשית בתחומים רבים, למשל בנושאי הכשרות – הם מקיימים כשרויות נפרדות, כמו כשרות בד"ץ של העדה החרדית ו"כשרות בית יוסף", אבל החמירו את התנאים המוטלים על יצרני המזון, בתי המלון והמסעדות לקבלת תעודת כשרות של הרבנות הראשית. אלו תנאים שעולים הרבה כסף, והציבור המסורתי והחופשי משלם אותו.

ככל שהתגברו הדרישות וההגבלות על כלל הציבור ומכיוון שכל הזרמים בציבור הדתי מתחרים זה עם זה ורוצים להתפאר ב"הישגים" על חשבון החופשיים, גדל התיאבון שלהם, או אם תרצו גדלה החוצפה. האם לפני עשרים שנה היה עולה על הדעת ששר הפנים ינסה לסגור מרכולים בתל אביב או בגבעתיים? האם היה עולה על הדעת שחבורה של כמה עשרות בחורים צעירים מתלמידי הישיבות של הזרם החרדי הזעיר של הרב אוירבך יחסמו את כביש מס' 1 בכניסה לירושלים? או את כביש מס' 4?

הרבנות אוכפת על הציבור החופשי דינים חשוכים בלתי מתקבלים על הדעת בתחום דיני האישות. בין השאר הם מפלים לרעה את הנשים. סוגיה מיוחדת בתחום הזה היא היחס לנשים עגונות ומסורבות גט. אישה עגונה היא אישה שבעלה ברח ונעלם, אבל גם אישה שבעלה שרוי בתרדמת או הוגדר בלתי שפוי ובעיני ההלכה אינו כשיר לתת גט. אין נתונים מוסכמים בנוגע למספר הנשים מסורבות גט במדינה. שדולת הנשים גורסת שיש עד 100 אלף נשים עגונות מסורבות גט (על סמך סקר מיוחד שנערך ב-2004 על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה). לפי אומדנים אחרים היו בשנת 2009 בערך 40 אלף נשים מסורבות גט (לפרטים ראו פרסום של שדולת הנשים בישראל על נשים עגונות).

לעומת זאת הרבנות מדברת על כמה מאות בלבד. מבחינתם מסורבות גט הן רק נשים שבית הדין חייב את בעליהן לתת להן גט ולאחר 30 יום עדיין לא קיבלו אותו. הם מתעלמים מעשרות אלפי תיקי הגירושין שנפתחו בבתי הדין הרבניים ובהם לא הוחלט לחייב את הבעל לתת גט במשך שנים רבות. בשנת 2010, בתשובה לפנייה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, הודיעה הנהלת בתי הדין הרבניים כי "בשל המעבר למערכת מיחשוב חדשה אין אפשרות להעביר להם את מספרם של מסורבי ומסורבות גט" (ראו: סרבנות גט בישראל, מרכז המחקר והמידע של הכנסת 13.3.2011).

פתרון אפשרי לחלק ממקרי העגינות הוא שהבעל יפקיד גט מותנה בבית הדין. פתרון זה היה נהוג בימי הביניים כאשר יהודים הפליגו באוניות, למשל ממצרים לספרד, והייתה סכנה שיטבעו בים או לא יחזרו מסיבה אחרת. גם בזמננו אפשר לאמץ דרך כזאת, אבל הרבנות נמנעת מכך. בעבר היו רבנים, כמו הרב גורן, שפעלו להתרת עגונות בדרך זאת ובדרכים אחרות. אחת הדרכים להתרת עגונות ומסורבות גט היא להפקיע את הנישואים, שפירושה לבטל רטרואקטיבית את הנישואים בגלל פגם כזה או אחר בסידורי הקידושין.

בתוך הציבור הדתי האורתודוקסי יש כאלה, למשל הקבוצה הנקראת "רבני צוהר", המבינים שההחמרה וההקצנה מזיקות. ההקצנה וההחמרה המוגברת של הגבלות שלא מקובלות על הציבור החופשי מרחיקה את היהודים החופשיים מן המסורת ואפילו מביאה לשנאת הדתיים.

והנה נמצאו מתוך הציבור הזה אנשים שמקיימים את מה שאמר הלל הזקן:"במקום שאין אנשים השתדל להיות איש" (מסכת אבות פרק ב, ה). שלושה תלמידי חכמים מהציונות הדתית ובראשם הרב פרופסור דניאל שפרבר ביטלו את נישואיה של מסורבת הגט צביה גורודצקי. הרב דניאל שפרבר הוא פרופסור אמריטוס לתלמוד ונשיא המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן. בשנים 1959–1962 למד בישיבת חברון בירושלים.

צביה גורודצקי פנתה לבית הדין הרבני בבקשה להתגרש מבעלה לפני 20 שנה. בעלה סירב בעקשנות לתת לה גט. בית הדין הרבני הטיל עליו את אחת הסנקציות החמורות ביותר וגזר עליו מאסר עד שייתן גט. הבעל היה במאסר במשך 18 שנה ולא נתן גט. עכשיו אחרי 20 שנה, כאשר היא בת 53, ביטל בית הדין "הפרטי" את נישואיה לאחר שנמצא פגם בקידושים שלה עם בעלה.

לא עבר שבוע והנה נודע שבית הדין הרבני בחיפה התיר עגונה אחרת על ידי ביטול רטרואקטיבי של נישואיה עם סרבן הגט עודד גז, באמתלה שאחד העדים במעמד החופה לא היה שומר תורה ומצוות. במקרה זה הבעל הוכרז כסרבן גט ב-2016 ובית הדין הרבני הגדול פסק שיש לנהוג בו "הרחקות דרבנו תם", כלומר לפי נוהל מלפני כ-800 שנה שהנהיג רבנו תם, שהיה נכדו של רש"י, בן המאה ה-12.

מי יעצור את ההקצנה ויחזיר את ישראל למאה ה-21?

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

10 תגובות

 1. ארנון רגב
  ארנון רגב אוגוסט 07 2018, 17:16
  זה מה שהעם רוצה

  זה מה שהוא מקבל
  מתי תבינו שהעם בוחר את המנהיגים
  הם לא מינו את עצמם

  השב לתגובה
 2. גיורא קימל
  גיורא קימל אוגוסט 08 2018, 04:17
  לא סופרים ניגוד עניינים

  מדוע המאה ה 21? מתי הפרידו את הדת מהמדינה בצרפת ובארה"ב? ובנוגע לסמכות שר שמייצג סיעה דתית לסגור עסקים בשבת: האם אין פה ניגוד עניינים?

  השב לתגובה
 3. מירה קשת
  מירה קשת אוגוסט 08 2018, 13:20
  רק הפרדת דת ממדינה

  יש סיכוי שזה יקרה?

  השב לתגובה
 4. חמינאי
  חמינאי אוגוסט 08 2018, 22:22
  איראן

  זה כאן

  השב לתגובה
 5. שלומית גרטל
  שלומית גרטל אוגוסט 09 2018, 12:29
  ממש לא ברור איך אשים במעצמת ההייטק

  נכנעים לצווים מבישים כאלה.

  השב לתגובה
 6. ירדן פולק
  ירדן פולק אוגוסט 11 2018, 12:10
  לא יאומן איך מדינה מפותחת

  מתנהלת על פי צווים מתקופת האבן

  השב לתגובה
 7. שי
  שי אוגוסט 22 2018, 08:08
  כן ירבו "ממזרים" בישראל!

  לא מבין למה נשים חילוניות מתייחסות בכלל לנושא הממזרות ולא ממשיכות בחייהן ויולדות ילדים עם בן זוג שהן רוצות.
  אם ייוולדו כמה אלפי "ממזרים" בשנה-רק אז הבעיה תיפתר!
  את רשימות "הממזרים"מטעם המדינה צריך להוציא אל מחוץ לחוק!

  השב לתגובה
 8. מה יהיה
  מה יהיה ספטמבר 03 2018, 15:35
  סודן

  זה כאן

  השב לתגובה
 9. moti
  moti מאי 27 2020, 15:11
  ממזרים

  הרבנות (המוחרדת) מרבה ממזרים בישראל. הקפדה עצומה בדיני אישות, גרמת לאין ספור זוגות החיים ביחד ומולידים ילדים ללא נישואין. מבחינה הלכתית (ולא פורמלית) זוגות אילו נשואים כדת וכדין. הרי הם מתייחדים לשם חיים משותפים ויש עדים שיודעים שהם ביחד. זה קידושי ביאה עם עדים לכן הם נשואים. כשהם נפרדים בלי גט הילדים אח"ח ממזרים לכל דבר ועיניין. הרבנות טוענת שביאתם היא ביאת זנות, אבל זה שקר.

  השב לתגובה
  • ממזר
   ממזר יוני 14 2020, 17:12
   כן ירבו "ממזרים" בישראל!

   מצויין!
   כן יירבו "ממזרים" בישראל!

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור