JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

האם תיפול חומת בני ברק?

כיצד מתמודד העולם החרדי עם החידושים הטכנולוגיים

האם תיפול חומת בני ברק? אבי רוזנטל
ינואר 08
09:30 2019

באחת מהרצאותיו סיפר הצלם נפתלי הילגר על מסעות הצילום שלו בעולם. בזכות העובדה שיש לו גם דרכון זר הוא הצליח להיכנס לארצות שישראלים מנועים מלהיכנס אליהן ולצלם שם.

בביקורו בצפון קוריאה, שאליה, כידוע, כניסת ישראלים וזרים רבים אחרים אסורה, הוצמדו אליו נהג ומדריך, כנראה על מנת שיראה ויצלם רק מה שהשלטונות מעוניינים שיראה.

הילגר שאל את המלווים שלו על מצבם הכלכלי. ותשובתם הייתה: "אתה לא מבין דבר. פה נפלא ואילו תושבי ארצות הברית רעבים".

שלטונות צפון קוריאה מונעים מתושבי המדינה גישה למידע על מה שקורה מחוצה לה על מנת לשמר את שלטונם.

להערכתי, מתישהו בעתיד צפון קוריאה ודרום קוריאה תאוחדנה למדינה אחת תחת המודל הדרום קוריאני.

אני מכיר שתי דוגמות של מדינות שחולקו ולאחר מכן אוחדו: גרמניה ווייטנאם.

גרמניה דומה לקוריאה. גם שם ניסו שלטונות מזרח גרמניה להסתיר מהאזרחים מידע על מה שקורה מחוץ למדינה, לייפות את מה שקורה במדינה ולתאר תמונה מעוותת לרעה של מה שקורה בחוץ. זה לא ממש עזר. כ-3 מיליון מתוך 17 מיליון מזרח גרמנים ברחו למערב.

לולא הייתה נבנית חומת ברלין, המספר היה גדול בהרבה. בסופו של דבר גם חומת ברלין נפלה ומזרח גרמניה אוחדה עם מערב גרמניה.

הוצ'י מין וחבריו להנהגה הקומוניסטית בצפון וייטנאם לא היו צריכים להסתיר את מה שקורה בדרום, שכן שלטון הגנרלים המושחת שם לא היה טוב למרבית האזרחים. לולא האמריקאים, היה מתמוטט הרבה קודם. התוצאה הסופית: וייטנאם אוחדה למדינה אחת בהנהגת הקומוניסטים.

ואילו אצלנו, בישראל, חלק מהרבנים והעסקנים החרדים פועלים גם הם על מנת שלקהילות החרדיות לא יגיע מידע מהעולם החיצוני. הם מציגים את העולם החרדי שבתוככי הקהילות כעולם נפלא ואת זה שבחוץ כעולם מעוות. בנוסף למניעת לימודי ליבה, צמצום האפשרויות של גברים לעבוד ומניעת גיוס לצבא, הם נלחמים גם בטכנולוגיה.

נגד הטלוויזיה הם מנהלים את "מלחמת העולם הראשונה". כשהופיעה הטלוויזיה נאסר על חרדים לצפות בה או להחזיק אותה בבתיהם. החרדים צייתו לרבנים ולעסקנים. ואלו האחרונים ניצחו במלחמה.

הטלוויזיות היו גדולות ואילו דירה של משפחה חרדית ממוצעת הייתה קטנה וצפופה. היה כמעט בלתי אפשרי להחזיק בבית טלוויזיה מבלי שאחרים ידעו. התוצאה הצפויה למי שהִמרה את פי הרבנים הייתה חרם קהילתי. זהו עונש חמור במיוחד לאדם החי בקהילה תומכת. אחרי שנתפס כבר לא יוכל להתפלל בבית הכנסת של הקהילה, ובין השאר גם יתקשה למצוא שידוך לילדיו.

ואכן, המלחמה הסתיימה בניצחון הרבנים והעסקנים החרדים: טלוויזיות כמעט לא נכנסו לבתים חרדיים.

כמי שהיה בצעירותו סרבן טלוויזיה אידיאולוגי, לא ממש הופתעתי מהניצחון הזה.

טלוויזיה הייתה ועודנה בעיקר אמצעי בידור ובעבר הייתה גם "מדורת השבט". החרדים ממילא רואים את עצמם כנבדלים מהשבט, ולכן לא היה לכך כל משמעות בעיניהם.

בחלוף השנים נאלצו החרדים לצאת ל"מלחמת עולם שנייה", והפעם נגד המחשב, האינטרנט והדיגיטל.

הקרב הראשון נגד המחשב והאינטרנט היה קשה יותר מהקרב נגד הטלוויזיה, משום שטלוויזיה היא בעיקר אמצעי בידור, ואילו מחשב הוא חלק אינטגרלי מהעבודה ומההתנהלות בעולם המודרני. כך גם האינטרנט שאליו מתחברים באמצעות המחשב והוא משמש למשימות יומיומיות כמו קשר עם הבנק או משרדי ממשלה, תשלום חשבונות ארנונה, חשמל, גז ומים. במקצועות רבים משלבים עבודה אנושית עם כלים ממוחשבים שהעובד צריך לרכוש בהם מיומנות.

אך למעשה, לעבודה במחשב מהבית עשויים להיות יתרונות גם על פי תפיסת העולם החרדי. גברים המשלבים מעט עבודה עם לימודים תורניים בישיבה יכולים לעבוד במחשב מהבית בשעות הנוחות להם.

גם נשים חרדיות עובדות יכולות ליהנות מגמישות בשעות העבודה באמצעות המחשב. הן אף עשויות להרוויח דבר נוסף: עבודה במרחב המוגן של ביתן במקום בסביבת עבודה חילונית, שהיא מרחב שבו נמצאים ביחד נשים וגברים חילונים, חרדיות וכופרים גמורים.

חרם מוחלט על המחשב והאינטרנט היה לא מעשי. ועל כן הם הסתפקו בשימוש באינטרנט כשר המצנזר תכנים אינטרנטיים רבים.

הטלפונים החכמים שכבשו את עולמנו הקשו עוד יותר את המלחמה בטכנולוגיה. יש בהם גישה לאינטרנט אבל גם גישות נוספות לתכנים, למשל: באמצעות אפליקציות. טלפונים החכמים יש גם שימושים מעשיים רבים כגון ניווט ברגל או ברכב בעזרת וייז או מפות של גוגל ומציאת זמני ההגעה של אוטובוסים לתחנה.

הרבנים והעסקנים התמודדו עם הבעיה באמצעות טלפונים כשרים. אלו טלפונים שנוונו את היכולות שלהם באמצעות סגירת פונקציות, כגון גישה לאינטרנט, התקנת אפליקציות ואפילו שליחת הודעות SMS.

הטלפונים החכמים, בניגוד לטלוויזיות, הם קטנים ונמצאים ברשות בעליהם בכל זמן ובכל מקום. קשה לדעת האם האברך או הצעירה החרדית מחזיקים בכיסם טלפון חכם. קשה לדעת האם הוא כשר או לא כשר?

יש כאלה שהופכים את הטלפון הכשר ללא כשר ויש כאלה שפותרים את הבעיה באמצעות החזקת שני טלפונים: אחד כשר ואחד לא כשר.

לפי פסיקת הרבנים השימוש בטלפונים חכמים אסור. יתרה מזו, יש גם דיונים הלכתיים בשאלות כגון האם מותר לנפץ אייפון (שם הקוד שלהם לטלפונים חכמים) שבבעלות מישהו אחר? האם מותר לא להחזיר אייפון לבעליו? וכיו"ב.

במלחמה הזו הרבנים והעסקנים כנראה יפסידו.

חרדים רבים נחשפים לאינטרנט. לפעמים מדובר באנשים המשתמשים במחשב במסגרת עבודתם ובמחשב יש גישה לאינטרנט. לפעמים העבודה מחייבת שימוש באינטרנט. ייתכן  שהם מחזיקם מחשב בבית לצורך עבודתם וילדיהם מנצלים חוסר תשומת לב על מנת להיכנס למחשב בהיחבא ולגלוש באינטרנט. וכידוע, הרבה יותר קל לגלוש באינטרנט בהיחבא בטלפון חכם.

השימוש במחשבים, באינטרנט ובטלפונים חכמים רק ילך ויגבר. יותר ויותר פונקציות יומיומיות ניטרליות מבחינה דתית יתבצעו באמצעותם. יותר ויותר חרדים ייאלצו להיחשף אליהם, וכך גם להיחשף לעולם שמאחורי החומות.

חומת בני ברק המטאפורית נופלת בהדרגה, אבן אחרי אבן, ולא בבת אחת כפי שנפלה חומת ברלין, אך נפילתה היא בלתי נמנעת.

כמו ששליטי צפון קוריאה היום ושליטי מזרח גרמניה בעבר פחדו שנתיניהם ייחשפו למה שקורה במקומות אחרים, כל גם חלק מהרבנים וחלק מהעסקנים החרדים פוחדים שצאן מרעיתם ייחשפו לעולם החיצוני ויבחרו בו.

החששות של הצפון קוריאנים והמזרח גרמנים מובנים בהחלט: העולם בחוץ הרבה יותר טוב מהעולם שהם מציעים (קוריאה) או הציעו (מזרח גרמניה). אם ניתנת לנתיניהם בחירה ביניהם, הם יבחרו את העולם החיצוני ויעשו ככל שביכולתם על מנת לעבור אליו.

האם גם העולם היהודי החרדי כל כך גרוע שהרבנים והעסקנים צריכים לחשוש מנטישה המונית?

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

9 תגובות

 1. ענת מנשרוב
  ענת מנשרוב ינואר 08 2019, 13:54
  כפי שזה נראה כעת

  החומה החילונית תתמוטט קודם

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author ינואר 09 2019, 13:26
   עצם התגובה

   ענת, תודה על תגובתך
   עצם העובדה שקראת את זה באינטרנט והגבת מחזק את הטענה. כנראה שאת קוראת גם דברים אחרים באינטרנט. בדיוק מה שאותם עסקנים ורבנים מנסים למנוע.

   השב לתגובה
 2. שי ענבר
  שי ענבר ינואר 08 2019, 14:08
  מעבר לחומות

  אני מסכים שעניין הסלולר הוא מאבק אבוד של הממסד החרדי ורק עניין של זמן. מה שמטריד אותי הוא התמשכות הבדלנות ותחושת העליונות של החברה החרדית. כל עוד יתאפשר להם עודף כוח פוליטי הנושאים הלא פחות חשובים: לימודי ליבה, שרות צבאי והשתלבות בשוק העבודה לא ייפתרו וכאן ההפסד הגדול של החברה הכללית.

  השב לתגובה
 3. עטרה נווה
  עטרה נווה ינואר 08 2019, 19:51
  החרדים בניו יורק משתמשים בטכנולוגיה

  והם לא פחות קיצונים ואולי אף יותר

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author ינואר 09 2019, 13:29
   החרדים בניו יורק אינם מקשה אחת

   עטרה, תודה על תגובתך
   יש מגוון רחב של חרדים בניו יורק. קשה להכליל. בשונה מהמצב בארץ רובם עובדים. לא כולם קיצוניים. גם בארץ לא כולם קיצוניים.

   השב לתגובה
 4. חרדי
  חרדי ינואר 09 2019, 12:43
  מהפכת טכנולוגיה של המידע

  האינטרנט והמחשבים וכל מה שקשור בהם
  אף אחד לא יצליח לחסום

  השב לתגובה
 5. ע.
  ע. ינואר 12 2019, 19:37
  זה לא שהם לא יודעים מה קים

  הם פשוט מפחדים
  חלקם מאלוהים שיעניש כי כך הם חונכו
  ורובם מפחדים מתגובת משפחתם וקהילתם שיקחו להם הרכוש והילדים והפרנסה

  השב לתגובה
 6. גיורא קימל
  גיורא קימל אפריל 27 2019, 13:25
  בגולה החרדים היו יותר פתוחים

  לפני השואה הייתה מכסה לקבלת יהודים לגימנסיות 10% מהתלמידים – כאחוז היהודים באוכלוסיה. למרות כחלק נכבד מהיהודים שם היו חרדים נוצר מצב שנערים ונערות יהודים רבים נדחו על ידי מערכת החינוך הפולנית מעל כיתה ה'. הדבר הזה נוצר א) בגלל שחלק ניכר של הפולנים לא נרשמו לגימנסיה ו ב) חלק גדול של ה"חרדים" רצו ללמוד לימודים כלליים.

  השב לתגובה
 7. חיים
  חיים אוגוסט 12 2019, 21:56
  מאמר מוטעה לחלוטין

  הכותב מדומיין שה"בני ברקים" לא מודעים לעולם שב"חוץ".
  צר לי לאכזב, אבל הם יודעים הרבה יותר ממה שאתה יודע על בני ברק.
  זה שהרבנים מנסים למנוע את החשיפה לאינטרנט, לא שייך כלל נושא, אלא לקיום מצות "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם", כפי שאסור ליהודי להתייחד עם אשה שלא נשואה אליו, זה לא משום פחד שמא הוא יגלה משהו שהוא לא ידע עד היום.
  יש כלל תלמודי: סחור סחור אמרינן לנזירא, לכרמא לא תקרב..
  לא כולם שומרים על עצמם כמו שצריך, אבל אפשר לומר שיש פריחה בשרותי האינטרנט המסונן, בסייעתא דשמיא.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור