JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

נבואת החטא הקדמון

על המעבר מחיים הרמוניים עם הטבע לניצול של הטבע

נבואת החטא הקדמון ד"ר אורי מילשטיין
ינואר 11
09:30 2020

סיפור גן העדן בספר בראשית (פרקים ב' ו-ג') וסיפור קין והבל (פרק ד') הם אלגוריות למהפכה הנאוליתית (החקלאית) שגרמה למעברן של חברות ההומו סאפיינס מציוויליזציה של נוודים הניזונים מציד, לרבות דיג וליקוט, לציוויליזציה של ייצור מזון ונכסים אחרים. המהפכה התחוללה לאחר שהם בייתו את הדגנים, הקטניות ובעלי החיים, ופיתחו טכנולוגיית השקיה. התוצאה המיידית הייתה תחילתה של ציוויליזציה צבאית, שבה אחים רצחו ורוצחים אלה את אלה; ותחילתו של מרוץ חימוש שנתן למין האנושי, אחרי עשרת אלפים שנה, כלים להשמדת החיים עלי אדמות, כפי שהעריכו אלברט איינשטיין ואחרים אחרי הפצצת הירושימה ונגסקי, בסוף מלחמת העולם השנייה.

כך פָּרַש האדם הקמאי מן הטבע שאיתו חי בהרמוניה מיליוני שנים, ופיתח עולם אנושי המנצל את הטבע, סוחט ומשמיד את משאביו בקצב הולך וגדל, ומפתח מקורות כוח לנטרול איומים ההופכים לבומרנג המאיים עליהם עוד יותר. מסתבר שבידי עורכי ספר בראשית, לפני כאלפיים וחמש מאות שנים, השתמר מידע על התרחשויות שקדמו להם בכעשרת אלפים שנה והם אף הסיקו מסקנות לגביהן. את משמעותן של המסקנות הללו, התחלנו להבין רק בעשרות השנים האחרונות. הדבר מלמד על כך שהם ואבותיהם לא רק שהתעניינו בדינמיקה של אבולוציית האדם והשפעתה על הטבע, אלא גם הבינו את אבני היסוד שלה. מכאן, שהיו להם כלים קוגניטיביים לנבא/לצפות את העתיד, כפי שצופים היום את העתיד ברפואה, בכלכלה, באקולוגיה ועוד, באמצעות טכנולוגיות מתוחכמות בהרבה.

זאת ועוד, מסתבר שאבותינו הקדמונים ראו במהפכה הזאת גם התפתחות שלילית ואף בלתי הפיכה, ולכן חטא-על שעליו ייענשו לא רק החוטאים – האדם, חוה והנחש שבמשל – אלא כל צאצאיהם, עד שיבוא קץ על מין האדם, ואולי על החיים/האורגניזם בכלל. משמעות זו, של משל גן העדן בעיניהם, מוכחת לא רק בתוצאה של הגירוש מגן עדן, אלא גם באופיו של החטא עצמו: אכילה מפרי עץ הדעת.

אומנם מדובר רק ב"דעת טוב ורע" המשויכת, מקראית ועכשווית, לשאלות של התנהגות מוסרית. אבל אם אכילתו של פרי עץ הדעת גורמת לאוכלים, כדברי הנחש ש"היה ערום מכל חיית השדה", דהיינו אינטליגנטי, לפקוח את עיניהם ולהיות כאלוהים, "יודעי טוב ורע", יש משמעות שונה לטוב ולרע שבמשל. שהרי אלוהים אינו נבחן בהתנהגותו המוסרית, שכן הוא, בלשונו של אפלטון, אידאת המוסר, ומעל לכל בחינה.

ב"פרשת בראשית" מצטיין אלוהים בכושרו לברוא ישויות – את היקום, ואת האורגניזם על כדור הארץ, וגם את גן העדן – דהיינו בעזרת הדעת שלו הוא מכיר לעומק את המציאות ויודע לעצב אותה. בפרק א' מופיע הציון "טוב" ("וירא אלוהים את האור כי טוב") שבע פעמים, לא במובן של התנהגות מוסרית, אלא במובן של איכות הנברא. מכאן, ש"טוב" משמעו כאן לברוא עולם המתפקד כהלכה, מנטרל איומים ושורד, ו"רע" משמעו לברוא עולם פגום שיקרוס. אפשר שזהו המוסר הטבעי: נִטרול איומים. טיעון זה מתחזק במה שאמרה חוה על פרי עץ הדעת: "נחמד העץ להשכיל", דהיינו – להבין טוב יותר את המציאות. וכך פירש גם ר' יוסי בר זמרה, בבראשית רבה: "מכאן שמוסיף חכמה" (י"ט, ה').

המהפכה הנאוליתית שחולל החטא הקדמון – אכילה מפרי עץ הדעת – היא שלב דרמטי בהתפתחות התרבות המדעית, והנגזרת הטכנולוגית שלה. מדובר לכאורה על עבירה פלילית ודתית, שכן מחוקק-העל (אלוהים) קבע שהפרי אסור למאכל. אבל אם ה"טוב" מכוון להבנת המציאות ותפקודה, הרי שאין מדובר כאן באיסור נורמטיבי שקבע המחוקק/אלוהים, אלא בעצה של בורא-על שמכיר היטב את ברואיו, ויודע שהמהפכה הנאוליתית והתרבות המדעית יובילו לקץ החיים עלי אדמות. והראיה: הבורא שבמשל אמר לאדם: "ביום אָכלך ממנו מות תמות". והנה, לא רק שהאדם הראשון לא מת לאחר שאכל, אלא הוליד בנים וחי תשע מאות ושלושים שנה, לפי הכרונולוגיה המקראית. הפירוש של הרמב"ן, ואחרים, ש"אילולא אכל היה חי לעולם" הוא מיתולוגי ואינו מתיישב עם ההיגיון של המשל.

לעומת זאת ב"קהלת רבה" (ז', י"ג) מצוי הסבר קוהרנטי: "רְאֵה אֶת מַעֲשֵׂה הָאֱלֹהִים כִּי מִי יוּכַל לְתַקֵּן אֵת אֲשֶׁר עִוְּתוֹ, בְּשָׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן, נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן, וְאָמַר לוֹ, רְאֵה מַעֲשַׂי כַּמָּה נָאִים וּמְשֻׁבָּחִין הֵן, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי, תֵּן דַּעְתְּךָ שֶׁלֹא תְקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי, שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְתַקֵּן אַחֲרֶיךָ…"

על פי מדרש זה המהפכה הנאוליתית והתרבות הטכנולוגית החריבו את מה שברא אלוהים, דהיינו קלקלו את ההרמוניה שבטבע. את הקלקול הזה לא ניתן לתקן. לכן, בניגוד לתקוות שהטכנולוגיה תשפר את פריון האדמה ותגדיל את היבולים – "קוץ ודרדר תצמיח לך", ובסוף התהליך יִכלו החיים עלי אדמות "כי עפר אתה ואל עפר תשוב".

סימן לנבואת קץ החיים מצוי כבר בפרק ד', במשל קין והבל, המאפיין את הציוויליזציה שלנו שיסודה בחטא הקדמון: המהפכה התחוללה, בני האדם יצרו את מזונם, ומייד החלו מלחמות בין רועי צאן (הבל) לעובדי אדמה (קין) שבנו ערים, אך נאלצו לנדוד כי "האדמה לא תוסף תת כוחה לך". החל מרוץ חימוש ומרוץ פיתוח כלכלי היסטורי המזינים מלחמות צבאיות, ומלחמות כלכליות, דתיות, לאומיות, ואחרות. המלחמות הגרעינית והתרמו-גרעינית וזיהום הסביבה מאיימים על עצם החיים.

והלקח שהנחילו לנו מחברי המשל הקדמונים: אף שהאינטליגנציה האנושית מסוגלת לחקור את המציאות ולהבין רבדים עליונים אחדים שבה, אין היא מסוגלת, כדברי אפלטון, לדעת את עולם האידיאות, וכדברי עמנואל קנט, לחשוף את האמת כשהיא לעצמה, לשפר כאן ועכשיו את מה שחוללה האבולוציה במיליארדי שנים, ולתקן מה שהרס החטא הקדמון. מכאן, שכאן ועכשיו, הוא האויב של העתיד הרחוק, שלא לדבר על הנצח, שהוא, כפי שנאמר במשל, חסום בפני החיים על ידי "החרב המתהפכת".

על המחבר / המחברת

Avatar

אורי מילשטיין

ד"ר. פילוסוף ביטחוני וחוקר מלחמות עצמאי שלא השתלב בשום ממסד, לרבות הממסד האקדמי. "שובר מיתוסים". פרסם ספרים ומאמרים רבים.

49 תגובות

 1. השואל
  השואל ינואר 11 2020, 11:39
  החלפת כיוון?

  תמיד כתבת על קרבות

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 11 2020, 15:33
   פילוסופיה ביטחונית

   אני חוקר את אבני היסוד של המציאות בהנחה שהתשתית שעליה בנוי הכול הם איומים וניטרולם. קרבות שייכים לכך אך לא פחות מהם נבואת קץ החיים שבמשל החטא הקדמון.

   השב לתגובה
 2. שרלוט אדלר
  שרלוט אדלר ינואר 11 2020, 12:59
  מחכים ! (ח' בשוא)

  מעניין ומחכים. תודה לד"ר מילשטיין.

  השב לתגובה
 3. מלכה גור
  מלכה גור ינואר 11 2020, 14:24
  גרמת לי לחשוב

  וזה קורה לי לעיתים רחוקות בקריאת מאמרים באתרתים ובעיתונים בארץ

  השב לתגובה
 4. רבקה ריינגיוורץ
  רבקה ריינגיוורץ ינואר 11 2020, 15:50
  ביקורת החשיבה הסטנדרטית

  פרשנות מעניינת של המשל המקראי. שיש בו גם התרסה נגד האבולוציה שהביאתנו עד הלום. חשיבתו הביקורתית של ד"ר מילשטיין מנערת את החשיבה הממוצעת שהיא נחלת הרוב.

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 11 2020, 17:22
   לשפר את המציאות

   היכולת שלנו לשפר את המציאות תלויה ביכולתנו להבינה. החשיבה הסטנדרטית מכוונת לשפר את מעמדם של החושבים על חשבון המציאות ולכן הגענו עד הלום בכל התחומים וגם במציאות הפוליטית המקרטעת שלנו היום

   השב לתגובה
 5. עמי שחר
  עמי שחר ינואר 11 2020, 16:20
  הארה מרתקת ומדהימה על תחילת עידן התחרות והמלחמה וקץ עידן התום כבר מבראשית

  ראשית אורי יקר – תודה.
  תודה על ההארה בדבר ראשית התפנית בחיי אנוש והתחלת הקונפליקט.
  > " התוצאה המיידית הייתה תחילתה של ציוויליזציה צבאית, שבה אחים רצחו ורוצחים אלה את אלה; ותחילתו של מרוץ חימוש "…
  אבל, דומה שיש להמתין לפרקי המשך שכן יש עדיין הרבה קצוות פרופים לאחר הסיפא כאן.

  השב לתגובה
 6. יואב נצר
  יואב נצר ינואר 11 2020, 17:42
  500 כורים גרעיניים ימסו בעקבות קריסה כלכלית

  500 כורים גרעיניים ליצור חשמל ימסו בעקבות קריסה כלכלית, כלאמר כשלא תהיינה ממשלות מתפקדות כדי לערוב לבטיחותם בפרט ולתפקודם ככלל.
  שימו לב לפתרון האלגנטי – המונע קריסה פיננסית כללית:
  https ://netzerconsulting.wordpress.com/2019/10/05/corrected-fractional-reserve-system/

  השב לתגובה
 7. ישראל
  ישראל ינואר 11 2020, 18:04
  מכל מלמדיי וגו'

  מכאן מתבקשת השאלה, מדוע אתה מקיים בכל זאת את מאבקיך הבלתי מתפשרים במיתוסים הקמים עלינו לכלותנו ובמחדלים הצבאיים השונים…..
  בכל מקרה יישר כוחך !!!

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 11 2020, 19:59
   לנטרל איומים

   המאבקים שלי מונעים על ידי עקרון השרידות/חוק ההתמדה הדוחפים לחפש לאפשרות לנטרל איומים גם כאשר מדובר באיומים מובנים.

   השב לתגובה
 8. דני מילר
  דני מילר ינואר 11 2020, 18:06
  תמיכה בכותב דר׳ מילשטיין

  דר׳ אורי כל-כך קולע! כמו גם כתבות אחרות מפרי כתיבתך
  תמשיך במעשיך הטובים למען יידעו יבינו יפנימו.
  דני מילר

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 14 2020, 09:02
   פרשת קין והבל

   דני ידידי,
   הצפת מטוסים מתקדמים ויקרים מאוד במי שיטפון, בבסיס חצור והמאמצים להסתיר את מחדל מלמדים בפעם המי יודע כמה, שצאצאי קין במערכת הביטחון לא יידעו ולא יבינו ולא יפנימו והם אלה ששולטים עלינו כפי שמתפרש מפרשת קין והבל.

   השב לתגובה
   • דני מילר
    דני מילר ינואר 14 2020, 11:53
    מצילים חיים

    דר׳ אורי , כן כולם סובלים מהאימרה ״יהיה בסדר״
    בעיקר בצבא זו בעיית משמעת של חיילים ״לא חיילים!״
    שאין מספיק פיקוח כדי שהמשימה תתבצע כראוי.
    הצלחה במעשיך היום מצילה חיים בעתיד..!
    עלה והצלח
    דני מילר

    השב לתגובה
 9. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 11 2020, 18:14
  למה התכוון הנביא?

  הפסימיזם בהתגלמותו. כאן ועכשיו הוא האויב של העתיד הרחוק. אין עתיד רחוק כי הוא חסום על ידי החרב המתגלגלת.
  מה המסקנה? – "אכול ושתו (ועוד משהו מהנה שאינו מוסרי) כי מחר נמות"
  האם זו התובנה שאליה מכוון אותנו הד"ר מילשטיין במאמרו המלומד?

  השב לתגובה
 10. בת האיכר
  בת האיכר ינואר 11 2020, 18:15
  האמנם?! מסביר את נבואות אחרית הימים

  מאמר מאלף וחריף שמסביר את ההתחממות הגלובאלית והיחסים בין ערב למערב ואת נבואות גוג ומגוג!

  השב לתגובה
 11. נחשון
  נחשון ינואר 11 2020, 18:52
  תגובה

  אורי שלום- אני מסכים בהחלט עם ההנחה שלך שבעולם שבו יש אנשים חושבים אז כנראה שיהיו גם כאלו ש"בודקים את הגבולות" לעיתים קרובות במחיר כבד לטווח הקצר אך אם אני בוחן את הדברים בראייה ארוכת טווח לדעתי דווקא המתריסנות וחוסר הרצון ללכת בתלם שהותווה הם המייחדים את המין האנושי ומי אם לא הקב"ה היה אמור לדעת זאת כשברא אותנו… כל ההתקדמות האנושית כולל התגליות הגדולות נבעו ממלחמות וסכסוכים שרתמו את המוחות הגדולים לפתרון בעיות – השאלה האמיתית בעיני היא האם רצוי שנהיה עדר פועה בגן העדן האלוהי או שנהיה אנשים חושבים שמקבלים אחריות על מעשיהם ויוצרים בעזרת הידע את סביבתם-(מי שמאמין כמוני, מאמין שקיבלנו את היכולת הזו גם מהקב"ה) לגבי עניין הסביבה- אני מאלו שמאמינים שרוב הדיבור היום הוא שטחי רדוד ולא מועיל אבל נותן לאנשים תחושה נעימה שיש "אויב" מפחיד שאנו יצרנו במו ידינו וצריך להלחם בו- איך יעשו זאת אין לאף אחד תשובה טובה אבל העיקר שכולם מודאגים. המשך לאתגר!

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 11 2020, 20:13
   הכול במידה

   הלקח של משל החטא הקדמון המנוסח גם בספר משלי שלנו וגם באתיקה של אריסטו שהכול המידה. קיצוניות בכל תחום מזמינה אסונות.

   השב לתגובה
 12. משה ורדי
  משה ורדי ינואר 11 2020, 19:27
  תודה

  כ"כ נכון היה לצור קשר בין תורה וימינוץ. מאלף!

  השב לתגובה
 13. שמעון
  שמעון ינואר 11 2020, 23:58
  התפוח שלא מילא את תפקידו

  אם הפרי נברא לאוכלו …לפקוח את עיניהם ולהיות כאלוהים, "יודעי טוב ורע",
  הרי אוכליו וצאצאיהם היו צריכים להבחין בין טוב ורע. לא צריך להתבונן רחוק מדי בהיסטוריה,ולראות שזה לא קרה.
  אז הם ושאר בני האדם נענשים למרות שהפרי היה לא מוצלח ???

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 12 2020, 07:25
   הישג המדע

   הישגי המדע והטכנולוגיה מלמדים שזה כן קרה והם אלה שמסכנים את החיים עלי אדמות.

   השב לתגובה
  • בת האיכר
   בת האיכר ינואר 12 2020, 07:42
   הנחש עבד על חוה!

   מה שמלמד שלאדם אין את הכישורים להבחין בין טוב לרע. ולכן נאסר הפרי

   השב לתגובה
 14. גדעון שניר
  גדעון שניר ינואר 12 2020, 08:35
  היו ימים

  שתי הארות:

  1.בראשית פרק א נאמר:"ויאמר להם אלהים פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה,ורדו בדגת הים ובעוף השמים ובכול חיה הרמשת על הארץ..,"
  פסוק זה ואחרים בהמשך מספקים תמיכה לתומכים בדעה שהטבע קיים כדי לשרת את צרכי האדם כפי הציווי האלוהי, אין תזכורת כאן לצורך לחיות בהרמוניה עם הטבע.. ועל כן השליטה על הטבע נתונה בידי האדם לרתום אותו לצרכיו.

  2. שאלת הסיבה והמסובב, מה בא קודם. המסה יוצאת מנקודת הנחה שלאדם באותם ימים הייתה התבונה והיכולת לצפות פני העתיד. אך ניתן לראות את הדברים בכיוון הפוך. כול פילוסוף צופה ובוחן את המציאות בה הוא חי, מנסה להבין את ההקשרים בין התופעות ומכאן לנסח את תפיסת העולם הנשענת כאמור על בסיס המציאות הקיימת באותם ימים. כך מתפתחות תיאוריות פילוסופיות שונות (וכבר הצגתי את הבדלים בין הובס וקאנט כדוגמא לכך).

  לזכור, שבאותם ימים לפני כ 4000 שנים לערך, מציאות החיים הקשה הייתה עובדה יום יומית קיימת, והיה צורך להסביר לבני החברה מדוע הסבל בכאלה החיים, וסביב המדורה סופרו הסיפורים הללו יחד עם מוסר השכל חברתי של אחוות אחים, רצח קנאה וכו. כפי שנעשה באירועים אחרים כמו המבול, זו הייתה הדרך להקנות ערכים, חינוך, ידע, אתיקה חברתית ומתן תשובות לשאלות וסקרנות שהמציאות הציבה בפני האדם באשר הוא.

  לציין, שסיפורי הבריאה כמו גם המבול מופיעים בכתבים וסיפורי עם עתיקים, בגירסאות די דומות במקומות שונים בעולם העתיק אף שלא היה כול מגע אנושי ידוע ביניהם עקב ריחוק גיאוגרפי שלא לדבר על יבשות שונות. מכאן התפתחה תיאורית התערבות חיצונית("מרכבות האלים") לפיה לא ניתן לשלול את תפיסת האלוהות כ יישות חוצנית (עד שלא יוכח אחרת), כך יכול היה פילוסוף חיצוני"- להשקיף על, לנסח וללמד את האדם הבור באותם ימים- את מהות החיים והצפוי להם שהרי הדביר שימש מכשיר קשר לכול דבר.. שרק לכהן הגדול ולמשה כמובן היה הקוד להחליף מילים עם הישות האלוהית.. וצריך היה להיזהר שלא לגעת בדביר מחשש למכת זרם חשמל קטלני…

  נחמד – שעוד נשאר לך זמן גם לדברים כאלה..

  השב לתגובה
  • לגדעון היקר
   לגדעון היקר ינואר 12 2020, 22:17
   לא חבל על הזמן שלך?

   תגובה כל כך ארוכה ורצינית לפיליטון שמתאים לגב האומה?
   ליאור שליין היה עושה מטעמים מהחלסטרה התורנית של ד"ר אורי מילשטיין.

   השב לתגובה
   • אורי מילשטיין
    אורי מילשטיין ינואר 13 2020, 17:09
    באת לקלל ויצאת מברך

    ל"גדעון היקר" שחושש להגיב בשמו: ומה עם זמנך היקר לקרוא לא רק את תגובת גדעון שניר אלא גם את ה"חלסטרה" שלי? וכיוון שהחלטה להקדיש ל"פיליטון" שלי את זמנך היקר, אז כאותו בלעם בן בעור שבטח שמעת עליו, באת לקלל ויצאת מברך. תודה!

    השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 13 2020, 17:17
   בריאת יקום

   בהרמוניה של האדם עם הטבע, כפי שהבינו מחברי האלגוריה, לפי הפירוש שלי, נכללים גם תזונת האדם מן הטבע ולא תזונת הטבע מן האדם. זאת משמעות שליטת האדם על הטבע. אכילת פרי עץ הדעת תגרום לכך, לפי המשל, שהאדם יברא לעצמו יקום/בועה שבו תיהרס ההרמוניה ולכן יכלו החיים עלי אדמות.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני ינואר 13 2020, 21:56
    לד"ר אורי מילשטיין הנכבד

    שאלה – האם באמת יכלו החיים עלי אדמות? מתי זה יקרה? באיזה קצב?
    איך זה מסתדר עם אבולוציה של מיליוני שנים, הומו ארקטוס של מאות אלפי שנים והומו ספיינס של 100 אלף שנים?

    השב לתגובה
    • אורי מילשטיין
     אורי מילשטיין ינואר 14 2020, 09:21
     מתי החיים יתתמו

     יצחק דגני היקר!
     א. את השאלה עליך להפנות למחברי האלגוריה ולא אלי. אני הצגתי פירוש אך אין זה אומר שזאת דעתי.
     ב. לפי הפירוש שלי מדובר בתהליכים ובנושאים כגון אלה אין דרך לקבוע מתי זה יקרה.
     ג. וגם בלי האלגוריה המקראית שפירשתי, יש הסכמה כללית בין הקוסמולוגית שהחיים על כדור הארץ יתמו כשתכבה השמש והיא תכבה.
     ד. יש אפשרויות אחרות לכישלון החיים כמו פגיעת גוף שמימי גדול בכדור הארץ. זה קרה בעתיד וסביר להניח שזה גם יקרה.
     ה אני מזמין אותך ואת הקוראים האחרים לקרוא את ספרי "קץ החיים" שפרסמתי ב-1994.

     השב לתגובה
 15. אהרן סיאני
  אהרן סיאני ינואר 12 2020, 09:54
  ״נבואת החטא הקדמון״

  אהבתי ושמחתי ללמוד רבד נוסף על הבנתי הנוכחית.
  אישית מעריך אני את דעתו של ידידי המלומד ד׳ר אורי מילשטיין ושמחתי ללמוד דבר נוסף על סיפור בראשית.
  אחד הדברים שאוהב אני ללמוד מאורי ידידי הוא שאורי אינו משתייך ל״כת ה PC״ ותמיד יביע דעתו על אף תגובות ולמרות תגובות (כת ה PC) המנסה לערער על דעתו ולא תוך התעמתות והתייחסות עיניינית לטיעוניו.

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 14 2020, 10:32
   פרישה מן הפרדיגמה

   אהרון היקר!
   זה גורלו של מי שפורש מן הפרדיגמה כפי שכתב תומס קון בסור הקלסי.

   השב לתגובה
 16. מישל כהן
  מישל כהן ינואר 12 2020, 12:34
  מאמר פילוסופי ברמה

  גבוהה

  השב לתגובה
 17. מוטי א
  מוטי א ינואר 13 2020, 05:52
  מדוע לכתוב את הטקסט?

  שלום אורי,
  זוהי פרספקטיבה מעניינת על סיפור בראשית. קראתי וצפיתי בדוקטור ג'ורדן פטרסון שמסביר את סיפור בראשית בתור הקוד האבולוציוני הטמון בתוכנו והמאבק בין כאוס וסדר. לשיטתו – הסיפורים מבטאים השאיפה לפענח את העולם. מה הייתה לדעתך כוונתו של המחבר התנכי לפי פרושך? למה חיבר את הטקסט אם הוא סבור שסוף כולנו הוא להשמיד את עצמנו?
  תודה – מוטי

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 14 2020, 08:49
   נזקי התרבות הטכנולוגית

   שלום מוטי,
   לשאלתך: לדעתי המחבר המקראי העריך כי התרבות הטכנולוגית שהתפתחה ומתפתחת בקצב גובר והולך בציוויליזציה שלנו, והמיועדת לנטל איומי מצד הטבע/יקום שברא אלוהים, תפר את האיזון/ההרמוניה העדין שבבריאה ותגרום לתהליך של קץ החיים.

   השב לתגובה
   • אבי
    אבי ינואר 14 2020, 17:11
    מרקחת

    מרקחת רקח ד״ר מילשטיין
    מעשה אלכימיה במילים מפה ושם עד שהצליח לבלבל את היוצרות ואין תחילת ואין סוף ויש בסיר : אלוהים חטא קדמון גן עדן קאנט ואפלטון וכשמערברין אותם עולה מדרש רבא,וכל כך למה? לד״ר שרקח פתרונים (אולי)
    גם מרק שאוכלים צריך לדעת להכין לא כל שכן הצהרה פילוסופית כביכול או מסה שהפכה למעמסה על הקורא
    ובכול זאת כמו אחרי כול קול חליל מהמלין או מפתח תקוה יש נוהים ויש המהנהנים בהבנה •
    עם זאת יכול שבינתי אינה מגעת עד לשד התבשיל ולכן אני מתנצל בפני כל אלה שהבינו אותו לא כול שכן כלפי הרוקח .

    השב לתגובה
    • אורי מילשטיין
     אורי מילשטיין ינואר 15 2020, 08:44
     לבסס את הטיעונים

     אבי היקר!
     לומר שאינך אוהב את מה שכתבתי יכולת להסתפק בשתי מילים. שאר דבריך מלמדים עליך יקירי ולא על מה שכתבתי.
     שמח הייתי אם היית מבסס את טיעוניך ולא רק בפסוקי שיפוט החוזרים על עצמם. כי יכולתי להתייחס אליהם.
     העיקר שאתה מרוצה!

     השב לתגובה
 18. יונה ארבל
  יונה ארבל ינואר 13 2020, 10:10
  מאמר מעניין

  את רוב הנאמר אני מקבלת.

  השב לתגובה
 19. א.
  א. ינואר 14 2020, 10:54
  אני מעדיף את הפילוסופיה הזאת

  על ניתוחי קרבות ממלחמת השחרור שנראיים מידי נקודתיים ופחות מעניינים.

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 14 2020, 17:42
   אבני היסוד

   כפי שתיווכח בעתיד, אחרים מעדיפים את ניתוחי הקרבות. בעיניי הכול מקשה אחת, שכן המסה הזאת עוסקת באבני היסוד של הווית הצבא והמלחמה.

   השב לתגובה
 20. מאיר יעקבוביץ
  מאיר יעקבוביץ ינואר 14 2020, 15:57
  מעדיף מאמרי מלחמות שלך

  אני מעדיף את המאמרים שלך על קרבות ומלחמות

  השב לתגובה
 21. עודד נאמן
  עודד נאמן ינואר 15 2020, 10:42
  שמתי לב שיש כאן חבורה שמבקרת אותך

  אולי פשוט קשה להם להבין מאמר ברמה גבוהה. אולי הם מאלה שכל מה שהם יודעים זה לבקר. שיכתבו מאמר משלהם ונראה מה שיש להם להגיד בנושא ולא סתם שלילה לשמה.

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 16 2020, 07:15
   מחוץ לגדר

   עודד היקר,
   מכיוון שאני פועל עשרות שנים הרחק מן הפרדיגמה השלטת בישראל לא רק בתרבות אלא גם בתקציבים, תמיד נמצאים אנשי שמוצאים בי פגמים שהרי אם אני צודק איך אני נמצא מחוץ לגדר?!

   השב לתגובה
 22. שון נשר
  שון נשר ינואר 15 2020, 19:25
  ולי יש דיעה אחרת בכיוון שונה

  כל הכבוד לד"ר הנכבד שכותב במסירות ומעמיק במאמריו.במקום מאמרים פילןסופיים או מאמרים על קרבות היסטוריים שיכתוב משהו על ההווה ועל העתיד שצפוי לנו. מעניין אותי לדעת מה חושב האיש עם כל חוכמתו על מה שרורה כטן ויקרה בקרוב. תודה מראש.

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין ינואר 16 2020, 10:34
   נושאים אקטואליים

   תודה שון על המחמאה!
   על בעיות ההווה אני מפרסם אחת לשבועיים שלושה במוסף יום שישי של "מעריב", מקיים על כך אחת לחודש סדנה פתוחה לכולם בלוד, ומעלה אותה ביוטיוב, בפייסבוק ובטוויטב, ומפיץ לרשימת התפוצה שלי. וכן מרצה על כך במקומות שמזמינים אותי להרצות וגם את ההרצאות מעלה לרשת ושולח לרשימת התפוצה.

   שלח אלי בבקשה מייל (וגם אחרים מוזמנים) ואכניס אותך לרשימת התפוצה.
   להלן המייל שלי:

   urimilsh@smile.net.il

   השב לתגובה
 23. צביה חכמי
  צביה חכמי פברואר 05 2020, 09:31
  לא לדאוג

  הטבע החל לנקום וזה עוד רק ההתחלה

  השב לתגובה
  • אורי מילשטיין
   אורי מילשטיין פברואר 05 2020, 10:47
   טבע=אלוהים

   לפי ברוך שפינוזה, הטבע=אלוהים. מסתבר שפרי עץ הדעת עשה את המין האנושי לא חכם אלא מתחכם וכמו שכתבה רחל המשוררת בשירה "יונתן": "על כולנו במחיר החיים לשלם, את מעט הדבש הטעום"

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור