JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הרחקת נשים מטקסים לאומיים

מעצבי הטקסים שמים מכשול בפני האישה

הרחקת נשים מטקסים לאומיים צילום: יעקב מעוז
מאי 15
09:51 2020

במורשת התרבות הישראלית, יום הזיכרון לחללי מערכת הביטחון ונפגעי פעולות האיבה הינו יום מקודש ביותר. זהו אחד הימים המיוחדים שבהם הרוב המוחלט של הציבור בישראל מתלכד סביב רעיון מרכזי אחד, זיכרון הבנות והבנים שהקריבו את חייהם בהגנה על האומה. ההזדהות עם המשפחות השכולות מחזקת את השורות ותורמת רבות ללכידות החברתית, המאותגרת והמעורערת בידי עסקנים פוליטיים וסוכנים שבטיים. זהו יום שהוא בבחינת הזדמנות פז למחנכים ולמנהיגים חברתיים לקדם התעלות על הפלגנות, להציג את פניה היפות של החברה הישראלית ולהדגיש בעיקר את עקרון השוויוניות, שעליו אמורה להתבסס הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

דא עקא, שני הטקסים המרכזיים והממלכתיים ביותר ביום הזיכרון, בכותל המערבי במעמד נשיא המדינה ובהר הרצל במעמד הרמטכ"ל, המפכ"ל ובכירים אחרים, התקיימו בסתירה מחפירה לעקרון השוויוניות הדמוקרטי. ימי הזיכרון והעצמאות הם המועדים שבהם אנו מספרים לעצמנו בשל מה הקרבנו מחיר יקר כל כך. אנו מנסים לנמק את המחיר ומתארים בפרוטרוט את ההישגים של החברה הישראלית ושל המדינה. אנו חוזרים ומדגישים לעצמנו עד כמה נאורים אנחנו ביחס לעמים ובעיקר ביחס לעמי הסביבה המזרח תיכונית הדוויה. הכול טוב ויפה, יש לנו בהחלט במה להתגאות. אך יש לנו גם במה להתבייש, ובעניין זה אנו הולכים בחושך. מה שחמור יותר הוא שההנהגה שלנו מובילה אותנו אל החושך הזה, תחת להאיר אותו.

בשני טקסי יום הזיכרון לא הופיעה אף לא אישה אחת בין כעשרים הדוברים בפני האומה כולה. הדרת נשים ממובילי הטקסים צועקת לשמיים. בבתי העלמין הצבאיים קבורות נשים כמו גברים ואימהות מבכות את ילדיהן כמו האבות. בטקס הדלקת המשואות באותו הר הרצל זכינו וראינו ממבחר הנשים המשמשות מופת לכל החברה הישראלית. נשים חוקרות, הוגות, מלמדות, מרפאות, לוחמות ומנהיגות. אין אפילו צורך לתאר זאת. כל מי שעיניו בראשו רואה זאת יום יום בכל אתר ואתר. הייתכן שבמדינת ישראל בטקסים המקודשים ביותר לא תופיע אף לא אישה אחת?!

אני יכול לנחש מה מניע את מעצבי הטקסים לשים מכשול בפני האישה. ברחבת הכותל, שהפכה לבית כנסת אורתודוקסי ולזירת לחימה על מקומן של נשים בתפילה, החליטו להעלים את הנשים מהטקסים שבהם מופיעים רב הכותל, הרב הראשי הצבאי והרב הראשי למדינה. לדמויות האלה רקע מפואר בהדרת נשים, אם לא רדיפתן. גם הטקס בהר הרצל הפך לטקס דתי אורתודוקסי מחמיר, נקי מכל חשש ישראליות או ר"ל חילוניות. לא שירת משוררים עבריים ולא דברים מפי אם, אחות או בת שכולה. אל מלא רחמים, פרק תהילים, קדיש ועוד סממנים דתיים, שהם חשובים כשלעצמם, אך אינם מספיקים. טקסי יום הזיכרון אינם מבטאים את השקפתם של ציבורים רבים בישראל, ואם אינם כאלה, למה הם נועדו?

אני תמה על נשות ישראל, המונות לפחות מחצית מאוכלוסיית ישראל, איך עדיין לא הפכו את הקערה על ראשם של מעצבי הטקסים הלקויים הללו. אני גם תמה היכן הם הגברים המאמינים בשוויוניות מלאה. היכן כל הארגונים הפלורליסטיים המתהדרים בנוצות של לחימה חברתית לשוויון. קול דממה דקה. לא יהיה מופרז לומר שלפחות 75% מכלל הציבור בעד שוויוניות בטקסים הלאומיים. אך הרוב המכריע הזה, יחד עם מנהיגותיו ומנהיגיו, אחוזי שיתוק לנוכח האוליגרכיה הדתית, השמרנית והבלתי דמוקרטית, השולטת בו באמצעות זרועות המדינה הדמוקרטית. אני גם מנחש שבקרב מעצבי הטקסים לא יושבות נשים, ואם יש כאלה הרי שהן מושתקות. לא סביר בעיניי שנשים בנות-דעת תשבנה בפורומים האלה ותקבלנה בשוויון נפש את קיפוחן.

טקסי שנת תש"ף כבר מאחורינו. נמנעתי מלעורר את המחלוקת העמוקה הזאת ערב יום הזיכרון, מפאת קדושת זכרם של הנופלות והנופלים. יש לציבור הישראלי הדמוקרטי והשוויוני כמעט שנה שלמה להתעשת, להפגין, לדרוש, לתבוע, ואם יש צורך לנקוט אמצעים משפטיים כדי לאלץ את המדינה לנהוג בשוויוניות מלאה בטקסים הלאומיים של יום הזיכרון. אם רב שמרני כזה או אחר יתנגד לכך, הרי שהוא מוזמן לשבת בביתו, לצפות באקרנים וללמוד תורת-אמת; כיצד מנהלים טקסים שוויוניים בחברה נאורה, פתוחה ודמוקרטית, עם זיקה חזקה, לא פחותה משלו, ליהדות. העדרו מבין דוברי הטקס יהיה פחות נורא מהעדרה של האישה. גם אם מדובר במנהיגים הרוחניים, ענקי הדור, לפיד האש של מדינת ישראל, מופת לדורות, כמו רב הכותל, הרב הצבאי הראשי או הרב הראשי לישראל, ספרדי או אשכנזי, הרי שנוכחותם חשובה פחות מנוכחותה של אם שכולה או מנהיגה רוחנית-חברתית, שיש לה מה לומר, לא פחות ואולי אף יותר מהוד קדושתם.

אם הצלחנו לחולל את השינוי הזה בשנה הבאה עלינו לטובה, הרי ששפר גורלנו. אם לאו, סכנה מוחשית מרחפת מעל הטקסים הרשמיים בכך שהם מאבדים מן הלגיטימיות שלהם אצל רוב החברה בישראל. לא יהיה מפתיע אם גם בהקשר זה יופיעו טקסים אלטרנטיביים שיציפו את הארץ ויהפכו את הטקסים הלאומיים לטקסים של כת מסוימת אחת בלבד.

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

9 תגובות

 1. מתי חגי
  מתי חגי מאי 15 2020, 18:03
  הריאקציה והחושך בשרות כיבוש המרחב הציבורי ע"י אנשים קשים שאין להם אלוהים.

  כל הכבוד לך יעקב על המאמר החכם והעצוב הזה.
  בעידן הפוליטי הנוראי בו אנו חיים, איבדתי כמו רבים כל תקווה לשינוי זועק לשמיים גם בתחום הזה.
  מי יתן וקריאתך תניע תהליך מבורך של שינוי שידיר מהמציאות שלנו את אנשי הריאקציה והחושך שיצרו מונופול חשוך על כל מה שמתחכך עם מנהגים שיש בהם חיכוך למה שהם קוראים דת והלכה.
  שבת שלום יערב.

  השב לתגובה
 2. יקיר בן ארי
  יקיר בן ארי מאי 15 2020, 22:15
  אני גאה שיש מאמרים שכאלה

  איך זה יכול לקרות במדינה נאורה?

  השב לתגובה
 3. רינה אלמוג
  רינה אלמוג מאי 16 2020, 22:47
  אף שרה, אף חברת כנסת, אף מנהיגה

  לא מוחה
  ממה מפחדות הנשים?
  לאן תוביל אותנו השתיקה?

  השב לתגובה
 4. עמנואל בשן
  עמנואל בשן מאי 19 2020, 15:10
  כולנו מגלים אדישות ולא מתייחסים

  ופתאום אתה המום איך זה בכלל קורה בחברה שלנו
  רק בארצות כמו בעודיה ואיראן יש הדרות כאלה

  השב לתגובה
 5. אילנה ש
  אילנה ש מאי 20 2020, 14:04
  הכי חשוב לי שגבר וא שכתב מאמר רציני זה

  ובלשון שאיננה משתמעת לשתי פנים

  השב לתגובה
 6. נתנאלה
  נתנאלה מאי 24 2020, 00:17
  מאמר חזק ונוקב וצודק

  צריך לפרסם ולהפיץ
  חשוב שכל אחת תעשה זאת בין חבריה ומכריה

  השב לתגובה
 7. גיאורה מונד
  גיאורה מונד מאי 26 2020, 23:08
  איך מאמר כזה חשוב חמק ממני

  מישהו שמכיר אותי סיפר לי עליו ואני שמחה
  אני דווקא מידי פעם באתר שלכם אבל החמצתי

  השב לתגובה
 8. אסתר
  אסתר מאי 30 2020, 12:26
  מצדיעה לך

  כל הכבוד
  אם ירבו כמוך אולי תפקחנה העיניים

  השב לתגובה
 9. דליה ברון
  דליה ברון יוני 08 2020, 23:14
  כמה גורמים מחלישים את הנשים בארץ

  וקודם כל הראיה של הדתות את האישה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור