JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מדינה בתוך מדינה הורסת את המדינה

הקורונה הראתה כמה מסוכנים הם העסקנים החרדים

מדינה בתוך מדינה הורסת את המדינה צילום: ציון הלוי he.wikipedia.org
אוקטובר 12
09:30 2020

לחדר המיון של בית חולים גדול במרכז הארץ נכנסו אברך צעיר הלומד בישיבה חרדית ואיש זקן שהשתתף במלחמות ישראל. שניהם חולים קשה בקורונה. הרופאים מביטים זה בזה אובדי עצות. יש מיטה אחת במחלקת הקורונה עם מכונת הנשמה אחת. מיטה אחרת יש במקום אחר, אבל בלי צוות שיוכל לטפל בחולה. גזר דין המוות של החולה השני ברור מאליו. למי יתנו את המיטה הראויה להצלת החיים?

במדינה מתוקנת שבה רוב האזרחים, ללא הבדל אתני, דתי וגזעי, מצייתים לתקנות הקורונה ונשמרים לא להידבק, התשובה ברורה לרבים. הזקן כבר חי את מרבית חייו ואילו הצעיר מטפל בילדים קטנים הזקוקים לאבא. אבל ישראל איננה מדינה מתוקנת. בעוד שהזקן תרם רבות למדינה וקרוב לוודאי אף שמר על עצמו מפני המחלה הנוראית, הצעיר שאינו יודע מה היא תרומה למדינה זלזל קרוב לוודאי בהנחיות הממשלה, התגרה במשטרה, ועונשו לא איחר להגיע.

הדילמה שמכניסים אותנו אליה מנהיגי החרדים ועסקניה איומה. נכון, חרדים רבים שומרים על נפשם ואף רבנים גדולים קראו לצאן מרעיתם להישמר לנפשותיהם, אבל רבים אחרים מזלזלים בגלוי בתקנות, נצמדים לבית הכנסת, לסוכה, לתפילות המוניות, לטישים ולעוד התכנסויות המשמרות את חיי הקהילה על חשבון אלה מבניה ובנותיה שלא יעמדו בווירוס האיום שיתקוף את גופם.

אילו היינו גרים בשתי מדינות נפרדות, מה היה אכפת לנו, החילונים והדתיים לאומיים המשרתים את המדינה ותורמים לחוסנה הכלכלי. אבל כל בר דעת מבין כי הסגר המוביל לפגיעה אנושה בפרנסתם של מיליון איש וממיט אסון על משפחות שלמות המחזיקות חנות, בית מלאכה או עסק קטן – הסגר נובע מהגידול הרב במספר החרדים המאובחנים כנשאי קורונה. לולא הייתה הצמדה בין מספר הנשאים לסגירת מקומות העבודה לא היינו יכולים לבוא בטענות לחרדים. מעבר לכך, חרדי חולה הוא חולה התופס מיטה בבית החולים שאמור לשרת את כולם.

איך הגענו למצב שמנהיגי החרדים, עסקניהם ואנשיהם מרשים לעצמם לזלזל כך בהוראות המדינה המכוונות להציל את החלשים שביניהם ממוות? איך קורה שמנהיגי קהילות חרדיות מעזים לקרוא ללא חשש להפר את הוראות הממשלה שתכליתן לשמור על כל אזרחי המדינה ולאמץ לעצמם מדיניות משל עצמם בחזקת "איש הישר בעיניו יעשה"?

כל מי שעקב אחרי החברה החרדית מאז הזמין אותה בגין התמים להצטרף לשלטון, יכול היה להבחין בהתעצמותה של חברה זו ובהסתגרותה כמדינה בתוך מדינה. נכון, חלק מבניה החלו ללמוד באוניברסיטאות ובמכללות ונשים חרדיות רבות עובדות בשוק העבודה הכללי, אך העסקנים החרדים המיוצגים במפלגות החרדיות ובמנגנון חרדי רב עוצמה שהוקם בכספי המיסים של החילונים והדתיים הלאומיים, עשו ועושים הכול על מנת למנוע את השתלבותם של הצעירים החרדים בחיי המדינה. הם מונעים את הקמתם של בתי ספר ממלכתיים חרדים, מונעים תקציבים מישיבות המכינות לבגרות, דואגים למנוע גיוס לצבא ועוד. למעשה, הם הורסים את עתידו של הצעיר החרדי שיכול היה להיות רופא, טייס, מהנדס, איש הייטק או שחקן גדול. הם מתירים לצעיר החרדי רק מסלול חיים אחד.

החרדי, צעיר וזקן כאחד, אינו יכול להשתחרר מאחיזתם ונשאר מחויב לרב ולקהילה. הוא וחברי קהילתו אינם מרגישים מחויבים למדינה ולחוקיה, ומשבר הקורונה נותן לכך ביטוי מוחשי. מה שראינו עד כה במחשכים, בקריצת עין, בכאילו, הפך להיות מוחשי. חרדים רבים מצפצפים על חוקי המדינה. אחרי הכול אזרחות ואהבת המולדת הם לא למדו בתלמודי התורה ובסמינרים.

האם מדינה יכולה להרשות לעצמה ציבור של מיליון איש שאינו מכיר בה ובחוקיה? כיצד תתמודד מדינה זו בעת מלחמה עם אויבים מבחוץ כאשר ציבור שלם ימשיך בשלו גם אם הדבר יפריע למאמצי המלחמה? התשובה היא מובן שלא. אף מדינה לא תחזיק מעמד כאשר ציבור שלם מתוכה אינו רואה עצמו מחויב לה ולחוקיה. ראו לבנון השכנה כדוגמה כואבת לכך.

לכן כל אזרח חילוני ציוני או דתי לאומי חייב להבהיר לפוליטיקאים המבקשים את קולו – אנו נצביע אך ורק למפלגה שתסרב לשתף פעולה עם המפלגות החרדיות בהרס חייו של החרדי הצעיר, בהרס אושיות המדינה, בהרס כל מה שיקר לנו, הציונים במדינה.

אם המפלגות החרדיות ימשיכו ליצור כאן מדינה אחת לשני עמים בתוך העם היהודי, תפרוץ כאן מלחמת אזרחים קשה בעוד דור או שניים, כפי שההיסטוריה הראתה לנו. חבל.

על המחבר / המחברת

Avatar

יזהר אופלטקה

פרופסור. החוג למדיניות ומנהל בחינוך. בית הספר לחינוך. אוניברסיטת תל אביב. חיבר וערך כמה ספרים.

15 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני אוקטובר 12 2020, 10:22
  פרופ' אופלטקה היקר

  תודה על מאמר מצוין. הקורונה היא רק אחד הסימפטומים. הפנדמיה האמתית היא הגיבנת החרדית שצומחת על גב החברה הישראלית. נגעת במשפט קצר על המדיניות של בגין כלפי החרדים. בגין לא היה תמים כפי שכתבת. הוא ידע שללא החרדים גח"ל שאח"כ הפך לליכוד לא יוכל להחזיק בשלטון. מכאן צמחה "הברית" של נתניהו עם החרדים. זו לא הייתה השגיאה היחידה של בגין.
  אבל כל זה היסטוריה. השאלה היא מה עושים מעכשיו והלאה כדי למנוע התגשמות החזון האפוקליפטי שלך.

  השב לתגובה
  • יזהר
   יזהר אוקטובר 14 2020, 12:47
   שנתפלל שלא נגיע למלחמת אזרחים בעוד דור או שניים

   יצחק שלום
   אתה צודק לגבי בגין. מה עושים הלאה? כנראה שהדמוקרטיה לא תוכל להכיל ציבור כזה גדול של אנשים שאינו מחויב למדינה וההיסטוריה לימדה אותנו שבמצב זה קמים כוחות לאומניים המבקשים להקים דיקטטורה שתילחם עד חורמה במי שאינו מספיק פטריוט לדעתם. ישנם שני תרחישים. האחד שהחברה החרדית תגדל לממדים שהכלכלה כבר לא תוכל להחזיק אותם והיא תתפורר לחלקים שונים שחלקם הגדול יאמץ אורח חיים של עבודה ולימודים בהשכלה הגבוהה ואז מיעוט קולני וקטן לא יפריע לחברה כולה. או שתפרוץ מלחמת אזרחים בין לאומנים לחרדים כי יש מולנו התהוות של שתי קבוצות שונות זו מזו בשיח – האחת לאומית לאומנית הדבקה בסמלי המדינה והשנייה דתית הדבקה בחזון שאינו בהכרח עולה בקנה אחד עם קיומה של מדינה ואינני מתכוון לאנטי ציונים אלא דווקא לזרם המרכזי בחברה החרדית (ולא כולם חלילה נגד המדינה כמובן, זה מיעוט אבל הרוב יגדירו עצמם בהתאם לחרדיות ולא לישראליות). אנו מתקרבים לשמונים שנה למדינה. בארה"ב פרצה מלחמת אזרחים אחרי שמונים שנות עצמאות – האם ההיסטוריה חוזרת? אינני נביא אבל להיסטוריה יש דרך משלה לחזור על עצמה במקומות שונים ובזמנים שונים. בכל מקרה בסיומה תהיה דיקטטורה מעניינת – לאומית או חרדית. שלא נדע!

   השב לתגובה
 2. אתאיסט גאה
  אתאיסט גאה אוקטובר 12 2020, 11:04
  כל יום שעובר מוכיח עד כמה הבעיה גדולה

  ועד כה לא נחשפה אפילו טיפה האוקיינוס הדתי בכלל והחרדי בפרט שבו מדינתנו הולכת וטובעת

  השב לתגובה
 3. גדעון שניר
  גדעון שניר אוקטובר 12 2020, 11:20
  כך הרגלנו אותם

  למען האמת אין לי טענות לעסקונה החרדית, הם מנצלים את משקלם היחסי באוכלוסייה המתורגם לנכס אלקטוראלי שכול מפלגת שלטון בישראל- ולא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית- אינו יכול לשרוד ללא תמיכתם. תמיכה זו מנוצלת באופן הכי ציני שרק יכול להיות כפי שליצמן אמר ביושר: "אתם תשלמו לנו בכסף ואנחנו לא נתערב בהחלטות המדיניות שלכם" כך במילים אלו פחות או יותר סיכם ליצמן את יחסיו עם נתניהו בבחירות הקודמות.

  כך הפכה מדינת ישראל להיות בת-ערובה (בלי מרכאות) ביד הממסד הדתי/חרדי המנותק ברובו ממטרות הלאומיות ולעיתים אף מתנגח ושולל באופן אקטיבי ואלים כול אלמנט של משילות ממלכתית.
  לפני מספר ימים שמעתי במו אזני עסקן חרדי האומר ביושר רב באחד הראיונות בטלוויזיה כי בכול ישוב בו נכנסים חרדים, זה נעשה במגמה להישאר ולהשתלט עליו, וכי המגזר החרדי ישיג תוך זמן קצר רוב באוכלוסייה בישראל וישתלט על המוסדות הפיננסיים כמו משרד האוצר, ואמר למראיין:"את תשלומי הפנסיה שלך- אנחנו ננהל..",
  הפתרון- שינוי שיטת הממשל הארכאית עי העלאת אחוז החסימה ל- 7% לפחות באופן שיבטל את כוחם של מפלגות "מאזניים" שוליות ש"חונכו" להבין שכול היתר הם מסחטת כספים חינם.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 12 2020, 23:38
   גדעון מכובדי

   שיטת העלאת אחוז החסימה נכשלה. נוצרה רשימה ערבית משותפת שמכניסה 15 חברי כנסת וזו רק ההתחלה. אם יעלו את אחוז החסימה ל 7% תיווצר רשימה חרדית משותפת שתכניס לפחות 15 ח"כים ואולי יותר. אז מה עשינו?
   הפתרון יהיה הדרגתי מאד. יש לעודד תנועת חזרה בשאלה כפי שכבר החלה להתחולל בימינו. להפחית קצבאות ילדים. לתקצב רק בתי ספר ממלכתיים. לתת מלוא הזכויות בביטוח לאומי רק למי שמשרתים את המדינה כחוק. למסות את בתי הכנסת כפי שממסים נכסי נדל"ן דומים. להכניס את כלכלת חצרות האדמו"רים והגמ"חים למסגרת המסים כפי שקיימת לגבי מוסדות דומים.
   זה ייקח זמן. זה יביא למחלוקות בפוליטיקה. אולם זו הדרך היחידה. מה שקורה בתקופת הקורונה זו אינדיקציה התחלתית לקטסטרופה חברתית-כלכלית שכבר החלה להתחולל.

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר אוקטובר 13 2020, 21:23
    רק כך

    נכול- יתקבצו המפלגות הקטנות שכול אחת סחטה כפייכולה גם אם זה ח"כ אחד, אבל עדיין יוותרו 70% במרכז- והם יקימו ממשלה עם אגנדה מוסכמת וכול הקטנים האחרים יצטרפו רק לפי התנאים של המרכז הקובע-
    ורק מכך ניתן למשול ולמנוע את השחיתות והעמדת כל העם בני- ערובה בידיגחמות מנופולטיביות צרות אופק מקומיות

    השב לתגובה
 4. אבי שני
  אבי שני אוקטובר 12 2020, 12:10
  האם מנהיג הקורא להפרת ההוראות אינו חייב בתלונה על הסתה?!

  להערכתי, יש להגיש תלונה על הסתה, המרדה, אי מילוי הוראות וכל תלונה אפשרית כנגד המנהיגים.
  המצחיק שנאמר מפורשות "הישמרו לנפשותיכם מאד". כן, כך, בלשון הזו!

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר אוקטובר 13 2020, 21:29
   אחריות אישית ושכל ישר

   אתה צודק בעיקרון, הוראות מחייבות לטובת העם צריך למלא ולשמש דוגמא אישית.
   הדברים נאמרו תחת ההבנה שההחלטות אינן מקצועיות אלא באות לשרת אינטרס פוליטי צר ולכן הם מאבדים את התוקף המוסרי.
   ההמלצה היתה שבהיעדר אמון וכאוס שלטוני- שכול אזרח יקח אחריות אישית, יפעיל שכל ישר במטרה לשרת את מטרת העל- לבלום את המגפה.

   השב לתגובה
 5. חיים לוי
  חיים לוי אוקטובר 13 2020, 14:39
  השנאה הנוטפת ועיוורת

  פרופ' אופלטקה.
  מדבריך נוטף שנאה ואנטישמיות לכל מי שלא חושב כמוך או עושה כמוך.

  הציבור החרדי נדבק כי הוא ציבור צפוף יותר. יש לו תשעה ילדים ועשרה ילדים, ולא עשרה כלבים. והוא לא גר בבתי 200 ו300 מטרים מרובי חדרים במרומי מגדלי יו.
  דירות 50 עד 100 מטר צפופות.

  ולא, זה לא מכפייה זה מבחירה באורח חיים מסוים, במדינה שמתיימרת לייצג דמוקרטיה.

  תתפלא, לפי נתונתי הלמ"ס 66% מהגברים החרדים עובדים ו72% מהנשים.

  רק שבגלל אתה ושכמותך הם חוטבי עצים ושואבי מים ברובם, כי מה לעשות חרדים לא מתקבלים לעבודות נחשבות שלא ידביקו ויחוללו מגיפה חלילה.

  לכן תנאי המחיה לא מן המשופרים.

  לא משנה מה תגיד כספי המיסים או לא, כל עוד ולא תדבר מספרית אתה בסך הכל הגיג, ואנטישמי, מאוד.

  יש לנו מספיק פילוג בארץ אל תוסיף.

  השב לתגובה
  • יזהר אופלטקה
   יזהר אופלטקה אוקטובר 13 2020, 21:07
   לתקוף מנהיגים ולראות בהם איום מותר וזה לא הופך אדם לאנטישמי!!!

   חיים היקר
   אינני יודע אם חרדי אתה או מייצג את החרדים אך ברור לי שלא קראת לעומק את הטור. הטור אינו תוקף חרדים אלא להפך מרחם על החרדים הצעירים הכלואים בידיהם של עסקנים החפצים להשאירם בורים ועם הארץ שאינם מסוגלים לכלכל את עצמם לבד ולכן מחויבים לבחור רק בהם לשלטון. הבעיה היא שכאשר מדובר במיליון חרדים כל מה שקורה שם משפיע על שאר החברה הישראלית ובמהרה יקומו אנשים רבים מימין ומשמאל שיראו בהם מקור הצרות לכלכלה ולבריאות. לא אני. תפקידי להזהיר. אם לקרוא לי אנטישמי עושה לך טוב, לא אמנע ממך זאת. אבל תזכור שכאשר תוקפים את ביבי, גנץ, ליברמ, בנט, לפיד וכדומה אף אחד לא מייחס זאת לאנטישמיות. כדאי לך להרהר ברגשותיך בשנית. כל טוב.

   השב לתגובה
  • מ.
   מ. אוקטובר 14 2020, 12:39
   השימוש במילה אנטישמיות היה כאן מיותר

   אם כבר אז אנטישמי הוא מי שמכה חיילים, שורף בובות חיילים, מכנה שוטרים ישראלים קלאסיים, מסרב להתגייס לצבא המדינה היהודית, מסרב לעמוד דום ביום הזכרון לחללי צהל, מתנגד למדינה ציונית וכן הלאה

   השב לתגובה
 6. שרית אלדור
  שרית אלדור אוקטובר 13 2020, 18:46
  הם פשוט הבינו כי לקבוצה של מיליון

  יש כוח. אי אפשר להכניס מיליון איש לכלא. הם גם מנצלים זאת היטב כדי לקבל הון תועפות. האבסורד הוא שהחילונים האינטיליגנטים עוד לא הבינו זאת ולא נהנים מהכוח התיאורטי שיש להם.

  השב לתגובה
 7. גאיה לוי
  גאיה לוי אוקטובר 15 2020, 13:15
  הם ממשיכים לזלזל בהנחיות

  הם לא מתביישים להצהיר על כך בפומבי. וממשלת ישראל וארשה מאפשרים להם הכל ועוד מעטירים עליהם הרים של כסף. יותר ויותר ועל על חשבון פראיירים שנמאס להם.

  השב לתגובה
 8. אריאלה ירדן
  אריאלה ירדן אוקטובר 16 2020, 12:44
  אחרי שבמשך כל הפרות הסגר

  נרשם כנראה בירושלים רק דוח אחד על פתיחת בית כנסת, החרדים עוד טוענים שדווקא איתם נוהגים ביד קשה
  ועוד נותנים להם לפתוח תלמודי תורה וישיבות חודשים לפני שנותנים ליתר העם

  השב לתגובה
 9. תושב ארץ הקוידש
  תושב ארץ הקוידש אוקטובר 16 2020, 23:40
  תראו הם הם פתחו ויפתחו את מוסדות החינוך

  בניגוד להוראות. והם לא מהססים להודיע על כך ואפילו לאיים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בדת ואמונה

יתר המאמרים במדור