JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לא אחזור לשם כל כך מהר

מסעדת יפו תל-אביב

לא אחזור לשם כל כך מהר הבר במסעדת יפו תל-אביב צילום: יונתן קורפל
אוגוסט 14
19:25 2017

חיים כהן הוא ללא ספק שם דבר בקולינריה המקומית. המסעדה שלו, "יפו תל-אביב", קיימת כבר כחמש שנים, אנחנו הגענו אליה כעת לראשונה. אודה כי באנו ברגשות מעורבים, משום שמסעדה אחרת שלו, "דיקסי", הייתה ברשימת המועדפים שלנו זמן רב עד שהתדרדרה בעינינו והדליקה אצלנו נורה אדומה. אולם "יפו תל-אביב" הינה מסעדה מדוברת וכלל לא עולה על הדעת להתעלם ממנה. הגענו אם כן סקרנים והיו לנו ציפיות גבוהות.

מבחינה קולינארית יש במסעדה את כל רוחב ההיצע, אם כי המבחר איננו גדול מדי. אני נמנה עם אלה המעדיפים מסעדות שיש בהן היצע מנות קטן קצת יותר, אבל עם התמחות במנות. בין היתר תוכלו למצוא כאן: אנטריקוט על העצם; רוטולו ברווז עם פסטה מגולגלת, ברוטב בשמל; ספגטי פירות ים ברוטב יין וחמאת עגבניות; פילה לוקוס בחמאת מרווה ויין; שווארמה אוקטופוס וקלאמרי עם ביצה עלומה; זנב שור; קציצות מוסר, ועוד.

בין המנות הראשונות: גירוס שפונדה טלה עם צזיקי; כיסוני בצק במילוי לבנה (שישברק); טונה צרובה על חצילים; טרטר דג; לזניה טרטר בקר; וכן הלאה. למעשה יש במסעדה שני תפריטים. בתפריט הצוהריים במחיר המנה העיקרית (מתוך רשימה מוגבלת) כלולה גם מנה ראשונה (מתוך רשימה מוגבלת). בתפריט הערב, הרחב מעט יותר, כל מנה מתומחרת בנפרד. חלק מהמנות חוזרות על עצמן בשני התפריטים.

רוב מבקרי המסעדות מוצאים כי המסעדה, למרות היותה בבעלותו של שף צמרת, מגישה אוכל עממי אהוב ומקובל. אני מרשה לעצמי לחלוק על קביעה זו. לעניות דעתי מדובר בחומרי גלם, בהרכבי מנות ובדרך הכנה שבוודאי אינם עממיים. פירוט הרכבי המנות בתפריט אף מנסה להדגיש זאת.

בצד החיובי של המאזן אין ספק שמדובר בחומרי גלם טובים, בסידור מנות ראוי, ובבניית מנות שהוקדשה בה מחשבה. לעומת זאת אני סבור כי יש כאן תוצאות שאינן מצדיקות את היומרה שאופפת את המסעדה, ולא את המוניטין של בעליה. מנת קבב הכבש, שמרכיביה מוגשים קרועים, לא הגיעה למסת הנפח המינימלית כמנה עיקרית, וטעמה היה בדירוג נמוך בסולם האישי שלי יחסית לרוב המסעדות שבהן סעדתי מנה עממית זו. וזוהי רק דוגמה לתופעה רחבה הרבה יותר.

המנה בצלחת

               קבב כבש בנוסח מסעדת יפו ת"א

הבעיה המרכזית במסעדה היא המחירים. אין שום הצדקה למחירים שמחייבת המסעדה, לא בפני עצמם ולא יחסית לתמורה. ובאשר למחירי היין – אלו מוגזמים עוד פי כמה וכמה. רשימת היינות והאלכוהול האחר מכובדת בהחלט. ספק אם תמצאו כאן בקבוק יין במחיר סביב מאה שקלים. רוב ההיצע מתומחר במאות שקלים לבקבוק, ולא מעט, גם באלפי שקלים!

הישיבה במסעדה היא או סביב שולחנות, או על כיסאות מוגבהים מול הבר או מול דלפק המטבח הפתוח. השולחנות לא גדולים ואינם מכוסים במפות, כפי שהיה מצופה ממסעדה שכזאת. השירות סביר, אם כי הצוות דוחק בסועדים במטרה לפנות את המקומות בהקדם, יותר מבכל מקום אחר שבו ביקרתי. המסעדה שוכנת בקומת הקרקע במגדל משרדים, מיקום לאו דווקא רומנטי, אך הדקורציה הפנימית מעניינת. במשך ימות השבוע רוב הסועדים הם עובדי המשרדים, כנראה ברמות ניהול שונות, כאלו שמקום העבודה ממן את השבעת רעבונם. בסוף השבוע מגיעים אלו שיכולים להרשות לעצמם לסעוד כאן (לא מעט מהם עושים שימוש גם אז בחשבוניות הסעודה). חדרי השירותים סבירים. יש חנייה בשפע בחניון התת-קרקעי הגדול של הקומפלקס.

לאור כל האמור, לא סביר שאשוב לאכול במסעדת יפו תל-אביב במהרה. אפשר כמובן לבוא ולהתרשם אישית, וכל אחד מכם יקבל החלטות על פי טעמו האישי, בהתאם להרכב הפרמטרים המובא על ידו בחשבון, ומשקלם הסגולי של הפרמטרים בחישוב האישי.

טלפון: 03-6249249

כתובת: יגאל אלון 98, תל-אביב

ציון אישי: 8.4

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

9 תגובות

 1. אודי
  אודי אוגוסט 14 2017, 20:34
  לא לחזור

  לא לחזור

  השב לתגובה
 2. אדי
  אדי אוגוסט 15 2017, 10:37
  הקללה של הר ברכה

  האוכל, כמה שלא יהיה מוקפד וטעים אינו מצדיק את המחיר הגבוהים והמחירים הגבוהים אינם מצדיקים כבילה של הסועדים למסגרת זמן.
  מה שחרה לי באופן מיוחד היה השימוש המודגש ב"טחינת הר ברכה": בכל מנה שמלווה בטחינה הודגש מוצאה של הטחינה ובים היינות המומלצים היו יינות שמוצאם גם הם מהר ברכה. יצוין כאן כי הר ברכה (השוכנת ליד שכם) היא אחת מההתנחלויות המתועבות ביותר (אם ניתן לדבר על מדרג של התנחלויות שכל אחת מתועבת בפני עצמה) – תושביה, יחד עם תושבי יצהר הסמוכה, נוהגים להתנפל, להתאנות ולפרוע חדשות לבקרים את שכניהם הפלסטינים (מבורין בעיקר). הישיבה במקום, בראשותו של אליעזר מלמד הידוע לשמצה, היא קן של צפעונים אלימים.
  אני לא אחזור למסעדה הזו ולו מהסיבה הזאת לבדה.

  השב לתגובה
  • אודי
   אודי אוקטובר 12 2017, 13:59
   הר ברכה טחינה שומרונית

   יצויין שטחינת הר ברכה מיוצרת על שומרנים בהר גריזים ואין לה קשר להתישבות עם השם הדומה.

   השב לתגובה
   • אדי
    אדי אוקטובר 13 2017, 11:07
    צודק

    אני מכה על חטא, בדקתי ואכן טחינת הר ברכה מיוצרת על ידי שומרונים. העצבים שלי על מתנחלי התנחלות הר ברכה המתועבת סימאו את עיניי. אני מציע למשפחת כהן, בעלי המפעל השומרונים להצהיר על כך שאין קשר בינם לבין ההתנחלות הסמוכה.

    השב לתגובה
 3. עדן
  עדן אוגוסט 15 2017, 11:56
  מאז שחיים כהן הפך לסלב

  המחירים עולים התמורה יורדת

  השב לתגובה
 4. ל.
  ל. אוגוסט 16 2017, 14:14
  לא יודע אם אצל הצדיק קורפל אפשר להגיד

  את המילה:
  פלצ…
  אז זאת דעתי

  השב לתגובה
  • שי
   שי מאי 30 2020, 17:46
   אכזבה אכזבה אכזבה

   אכלנו ביפו תל אביב בערב הפתיחה לאחר הקורונה.
   קשה לתאר אכזבה גדולה מזאת..
   גם בתוך התפריט הדל מאוד, "הצלחנו" להזמין מנות שאזלו, איכות וכמות האוכל הייתה ברמת הסבירות ולא סנטימטר גבוה מזה, והמחיר? כנראה שחלק ניכר ממנו שולם ליחסי הציבור של חיים כהן..
   לסיכום, הגענו נרגשים ושמחים לערב שהיה אמור להיות שמחה גדולה לכולם, ויצאנו מאוכזבים מעצמנו על הבחירה העלובה שעשינו.
   עשו לעצמכם טובה, יש כנראה מסעדות הזקוקות יותר ללקוחותיהם מחיים כהן, לכו אליהם.

   השב לתגובה
 5. כ.
  כ. אוגוסט 17 2017, 14:52
  חיים כהן פוליטיקאי של קולינאריה

  כבר מזמן לא עושה משהו אמיתי בשטח אבל לא מוכן להודות בזה

  השב לתגובה
 6. גיא
  גיא פברואר 15 2018, 09:41
  מסכים מאד

  אכלתי שם ואני מסכים ב 100 אחוז כ
  עם מה שכתוב כאן, בנוסף לא מורגש שזאת מסעדת שף באווירה אלה סוג של נאפיס

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במסעדות וברים

יתר המאמרים במדור