JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שָרְטְרֵז או אָבּסִּינְת

משקאות "חדשים" לגיוון החך

שָרְטְרֵז או אָבּסִּינְת אדגר דגה – שותי האבסינת he.wikipedia.org
נובמבר 29
19:30 2019

בעירי חלה התקדמות באשר לפרהסיה הניתנת לשתיית האלכוהול. לא עוד שורת בקבוקי כרמל מזרחי ובירה נשר, לא עוד בירה מכבי ויינות צ'יליאנים זולים או שיבאס. לכבודו של הלוגם המקומי נפרסו ברחובות עירנו מספר חנויות המיועדות ללוגמים והן מוכרות מבחר של יינות העולם ויקבי בוטיק (כלומר יין המיוצר בארץ הקודש שהתיישן שבועיים ונמכר במחיר של Château Cheval Blanc).

באחת מהחנויות הנ"ל המליץ לי בן תשחורת בחולצת טי ובמכנסיים הדוקים, שניהם בצבע שחור, לגוון את חיכי במשקאות חדשים – שָרְטְרֵז או אָבּסִּינְת. שאלתי את עלם החמודות אם הוא יודע דבר מה על אודות משקאות "חדשים" אלו, והוא הודה שתפקידו רק למכור אותם.

השַּרְטְּרֵז הוא ליקר אלכוהולי ירקרק המיוצר מאז 1737 במנזר שרטרז הגדול, היושב בהרים בשם זה ליד גרנובל בצרפת. המנזר קיבל את פרסומו הספרותי בזכות מבקר הספרות והמשורר מתיו ארנולד, בן המאה ה-18, שתיעד את מסעו החורפי בהרים אל המנזר הזה. הנה הבית הראשון משירו:

Stanzas from the Grande Chartreuse

By Matthew Arnold

Through Alpine meadows soft-suffused

,With rain, where thick the crocus blows

,Past the dark forges long disused

.The mule-track from Saint Laurent goes

,The bridge is cross'd, and slow we ride

…..Through forest, up the mountain-side

אשר לאבסינת, יצרני המשקה האלכוהולי הזה היו Pernod & Fils, יצרני האניס הידועים מצרפת. בסוף המאה ה-18 הם רכשו את נוסחת ייצור המשקה החריף המבוסס על אניס, לענה ואתנול, ששימש קודם לכן כתרופה. במהלך המאה ה-19 הפך המשקה החריף שצבעו ירקרק לחביב על חוגי הבוהמה הפריזאית, ולאחר מכן לנפוץ ביותר ברחבי צרפת.

המשקה דחק את רגליהם של משקאות חריפים אחרים ומצא לו חך אוהד גם בארצות אירופה האחרות. מגפת הפילוקסרה שהיכתה בכרמי צרפת בסוף ה-19 וגרמה למחסור ביין ולהאמרת מחירו, רק האיצה את צריכת האבסינת, והוא היה למשקה האהוד מכל המשקאות האלכוהוליים בצרפת. אך בשיא הצלחתו בסוף המאה ה-19 התחילה גם נפילתו, כאשר קואליציה של ייננים צרפתים שקרנם ירדה וכיסם נפגע, בסיוע הממסד הרפואי המתוזמר והאגודות הצדקניות שנלחמו באלכוהוליזם בכלל, הפיצו מסרים בדבר היות המשקה סם ממכר ואף כזה הפוגע בתפקוד הפיזי וגורם לעיוורון ולדגנרציה. האיסור על ייצור אבסינת והפגיעה במוניטין שלו בתחילת המאה ה-20 נמשכו עשרות שנים, עד לשובו אל מדפי הבארים לפני כעשרים שנה. דמיון קיים במלחמת החורמה שנאסרה על החשיש ושיתוף הפעולה של רשויות הבריאות עם רשויות האכיפה במשך שנים רבות, עד למהפך התודעתי והתרת השימוש בתוצרי החשיש ואף לקביעה כי יש יתרונות רפואיים בשימוש בו.

למשוטט חובב הטיפה המרה מומלץ "אבסינת דיפו" בברלין באזור המִיטֵּה Weinmeisterstraße 4, 10178 Berlin. שם תמצאו את המבחר הגדול ביותר של סוגי המשקה המיוחד הזה ותוכלו לשתות במקום או לרכוש משקה לבר הביתי.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

4 תגובות

 1. נירה עציון
  נירה עציון נובמבר 30 2019, 14:27
  אבל ככל שאני יודעת אבסינת זה ממש

  רעל. מבחינה רפואית.

  השב לתגובה
 2. עוז הרטוב
  עוז הרטוב דצמבר 02 2019, 13:37
  בהרבה ארצות אסור כעת למכור אבסינט

  מקורי עם אחוז אלכוהול גבוה

  השב לתגובה
 3. ציניקן
  ציניקן דצמבר 03 2019, 18:43
  טוש שלא כולם שקועים בשמפניות

  יש גם חסידי משקאות פחות מוכרים

  השב לתגובה
 4. משה עינן
  משה עינן דצמבר 04 2019, 10:07
  אבסינת מפורסם

  שרטרז למדתי ממך בפעם הראשונה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במסעדות וברים

יתר המאמרים במדור