JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

יחס לא מספק של עלות מול תמורה

מסעדת סרפינה

יחס לא מספק של עלות מול תמורה מסעדת סרפינה בתל-אביב צילום: יונתן קורפל
דצמבר 25
19:30 2019

המסעדה המדוברת ביותר בתקשורת בעצם הימים האלה היא "סרפינה" (Serafina) התל-אביבית, כנראה לא מעט בעזרת מסע מוצלח של יחסי ציבור. מדובר במסעדה חדשה שהיא חלק מרשת זכיינות עולמית. מסעדת האם ממוקמת בניו-יורק, ומתארחים בה "סלבס-על" רבים. עד כה כבר הוקמו קרוב לארבעים סניפים ברחבי העולם, רובם ככולם מנסים להתקרב לזוהר של המודל לחיקוי, וכעת גם במדינת תל-אביב.

אחת הביקורות המפורטות הראשונות על המסעדה נכתבה בעיתון "הארץ". הייתה זו הביקורת המנומקת הקשה והשלילית ביותר שנתקלתי בה עד כה על מסעדה במקומותינו, והכול בשפה גבוהה מתובלת בציניות. עם הזמן נוספו עוד ביקורות. באחת מהן נכתב כי מדובר במסעדה האיטלקית הטובה בארצנו. אחרי שני ביקורים במסעדה, בהרכבים שונים, אני מרשה לעצמי לצרף גם את דעתי המנומקת.

למסעדה יש אם כן אוריינטציה איטלקית. התפריט כולל כמה קטגוריות: ראשונות, ביניים, פיצות, פסטות, עיקריות וקינוחים. בכל קטגוריה יש מבחר לא גדול, אולם מי שמכיר את דעתי האישית, יודע שבוודאי אינני מתייחס לכך כאל חיסרון. מבחר היינות והאלכוהול סביר בהחלט. המנות עשויות מחומרים טובים, ההגשה נכונה ויפה, התוצאה הסופית – הטעם, פחות. מבלי להעמיק ולהתפלסף אפשר לקבוע כי חלק מהמנות טובות, חלקן בינוניות, ויש מנות שבצדק ידורגו אף פחות מכך. בביקורנו השני, שניים מתוך ארבעת הסועדים החזירו כל אחד מנה אחרת שלא הסכימו להמשיך ולאכול. הקינוח שהזמנו נראה מדהים, אך בה בעת היה חסר טעם ממשי (ראו תמונה כאן מתחת לפסקה). זוהי בעצם ליבת הביקורת המוצגת בפניכם כבר בשלב זה של המאמר.

סרפינה מושקעת והדקורציה שלה היא מעבר למקובל במקומותינו. ההושבה נוחה למדי. לכל סועד מפית בד. אלה יחדיו יוצרים אווירה מהודרת יחסית לממוצע הנהוג במסעדות בישראל. השירות סביר, המלצרים אומנם מתודרכים, אך לא יזיקו להם תרגול והתנסות נוספים לשיפור תפקודם, שכן הוא איננו מתאים למסעדה שמתיימרת להיות יוקרתית. תלבושתם האחידה של המלצרים היא בהחלט סממן אלגנטיות חיובי, שאיננו מספיק שכיח במסעדות שלנו.

סרפינה ממוקמת בחלקו המערבי של רחוב איינשטיין לכיוון הים, אזור רמת אביב החדשה, בשכונת מגורים חדשה יחסית שבה עסקים רבים ממלאים את קומות הקרקע של הבניינים הגבוהים, או של המבנים הסמוכים. אפשר בהחלט למצוא חניה בסביבה הקרובה.

המחירים במסעדה גבוהים, גם יחסית לתל-אביב, ובוודאי אם מתייחסים לתמורה. למרות זאת התל-אביבים נוהרים בהמוניהם למקום. גם במועדים פחות מבוקשים המסעדה מלאה. בשעות ובימי העומס משתרך תור ממתינים לפני פתח המסעדה. לכן מומלץ מאוד להזמין מקומות מבעוד מועד.

אני תקווה שמנהלי המסעדה יתגברו על מחלות הילדות של המקום. קיימים, לדעתי, שני תסריטים אפשריים שסיכויי ההיתכנות שלהם פחות או יותר שווים. ייתכן שהמסעדה תמשיך בדרכה הנוכחית, מה שידרדר את המצב וידחק אותה לקרן זווית. חלק מהסועדים הנוכחיים הגיעו חרף העובדה ששמעו ביקורות שליליות. אבל אם גם הם יתאכזבו בעצמם, הם לא יתנו עוד הרבה הזדמנויות, אם בכלל, למסעדה. האפשרות האופטימית תתממש אם המנהלים יפיקו לקחים, יתקנו את הטעון שיפור, ויביאו להתעצמות גלי הביקוש שיגאו לשיאים בלתי מוכרים. בתוך זמן קצר יחסית נדע אנה מובילה המציאות. מומלץ למנהלים להתייחס ביתר רצינות לאתר האינטרנט של המסעדה. הוא היה מראש לא מוצלח דיו, וגם קרטע. בזמן כתיבת מאמר זה הוא אפילו נעלם.

הכתובת: איינשטיין 10, רמת אביב

הטלפון: 03-657-9080

ציון אישי: 8.6

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

9 תגובות

 1. אודי אשל
  אודי אשל דצמבר 26 2019, 09:45
  הייתי ואני פחות מנוסה בענייני גסטרונומיה

  מסכים לביקורת.

  השב לתגובה
 2. משה פתל
  משה פתל דצמבר 26 2019, 20:36
  הייתי ונהנתי

  הבישול, החומרים, השירות, המקום, והמחירים הכל היה בסדר גמור.

  השב לתגובה
 3. אבישג
  אבישג דצמבר 27 2019, 13:04
  הכותב כנראה עדין

  אני הייתי משתמשת במילים יותר ציניות על המסעדה

  השב לתגובה
 4. ליהי
  ליהי דצמבר 28 2019, 10:04
  מסכימה

  המסעדה מרשימה ויפה אבל האוכל בינוני ביותר.

  השב לתגובה
 5. אלחנן דמרי
  אלחנן דמרי דצמבר 28 2019, 10:09
  לא מצאתי שם שום דבר מיוחד

  שום דבר מיוחד

  השב לתגובה
 6. צביה חכמי
  צביה חכמי דצמבר 29 2019, 12:43
  כולם מקטרים

  וכולם הולכים

  השב לתגובה
 7. שרה ריכמן
  שרה ריכמן דצמבר 30 2019, 10:23
  יש לי ביטוי עוקצני שיתאר נכון את המסעדה

  אבל אני חוששת שאנשי האתר לא יאשרו את הטוקבק.

  השב לתגובה
 8. י.
  י. דצמבר 30 2019, 11:11
  תתרגלו

  נגמר עידן הפרגיות והלאפה והעמבה. העולם הקולינארי זלנו השתפר.

  השב לתגובה
  • זמירה כהן
   זמירה כהן דצמבר 31 2019, 10:48
   זה נכון אבל ....

   כנראה שהתפתחת רק במישול של מרכיבי האוכל, ואין לך התייחסות לבישול, לשירות וליחס בין העלות והתועלת. או שלא הבנת את המאמר.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במסעדות וברים

יתר המאמרים במדור