JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שינוי מגמה?

דליקטסן – מעדנייה/מסעדה בנווה אביבים, תל אביב

שינוי מגמה? דליקטסן נווה-אביבים
אוגוסט 22
19:30 2020

חלק מפעליה הקולינריים של רות ברודו כבר זכו לסיקור במדור זה. ראשונה הייתה מסעדת בראסרי, הממוקמת ליד בניין עיריית תל אביב, זו המפורסמת שסגרה שעריה, עד להודעה אחרת, אם תבוא, אך לפני שבועות מספר בעקבות ההשלכות של מגפת הקורונה. ממש לאחרונה עלתה כאן סקירה על מסעדה בשם קופיבר, שהייתה בעצם הצעד הראשון בדרכה של ברודו להקים את רשת בתי האוכל שלה. היום אני מתכוון להרחיב את הדיבור על בית האוכל שפתחה ברודו עם בעלה לשעבר: סניף של דליקטסן שממוקם בשכונת נווה אביבים בתל אביב.

דליקטסן היא רשת של מעדניות, שנועדה בראש ובראשונה לספק אוכל טעים וזמין לאנשים, שאותו יאכלו בביתם. כיום, במקום לעמוד ולבשל, יותר ויותר אנשים מעדיפים לקנות אוכל מוכן בסגנון של פתח ואכול. הקנייה מתאפשרת באמצעות הזמנה בטלפון, או דרך אתר האינטרנט, או בהתייצבות פיזית במקום. המנות המוזמנות, כשהן ארוזות בכלים חד-פעמיים, נשלחות לכתובת המבוקשת, או לחלופין אפשר לבוא ולאסוף אותן מהסניף. לרשת המשנה הזאת יש כבר ארבעה סניפים פעילים, כולם בתל אביב.

אדגיש כי הדברים שאני כותב כאן מתייחסים אך ורק לסניף בנווה אביבים. בסניף זה ביקרתי כלקוח פעמים רבות, בסניפים האחרים מעולם לא הייתי. בחלקו הפנימי של הסניף האמור, הצפוף יחסית, מתבצעות המכירות בלבד, מעבר לדלפקים. אולם קיימת כאן גם אופציה מינימליסטית של ישיבה מחוץ למעדנייה: מדובר בכמה שולחנות וכיסאות ערומים, וכל מי שחפץ בכך יכול לקחת את האוכל שאסף ולהתיישב ולאכל במקום. אין הגשה, אין מלצרים, אין שירות, אין מיזוג. יש לציין שרוב הלקוחות מעדיפים לסעוד בביתם, אולם בשעות השיא כל מקומות הישיבה האמורים תפוסים.

החוזקה היחסית של המעדנייה/מסעדה הזו היא האוכל המוצע. לא מדובר כאן במנות עיליות, אלא באוכל ביתי לארוחות שגרתיות ונעימות. דליקטסן מציעה אוכל חם ובו מנות עיקריות כמו עוף בתנור, קציצות דגים, שניצל, כרוב ממולא באורז ובשר, וכדומה. מבחר של כשבע מנות עיקריות, שאליהן אפשר להוסיף קטניות, ירקות, פסטות וכדומה. כל המנות והתוספות נמכרות לפי יחידות או לפי משקל, והן נארזות ללקוח. חלקן מנות קבועות שחוזרות מדי יום, חלקן משתנות. מעבר לדוכן המנות החמות, יש מבחר סלטים, מתאבנים, מטעמים ותוספות הארוזים מראש בכלי פלסטיק. תוכלו למצוא גם מבחר לחמים מעניין, מאפים, עוגות, ועוד. יש כמובן גם שתייה קרה וחמה. בעקבות לחץ מצד הלקוחות מתאפשר היום למי שמעוניין לשתות קפה במקום, לקבל אותו בספל חרסינה, ולא בכוס חד-פעמית. אולם כאמור זהו הכלי היחיד שאפשר למצוא במקום לשימוש רב-פעמי.

החומרים טובים יחסית למקובל בלא מעט בתי קפה ומסעדות. בבישול ניכרת לדעתי המחשבה היצירתית של ברודו, אם כי אני חוזר ומבהיר שאין מדובר בגסטרונומיה דגולה. בשל הפופולריות הגבוהה של המקום בקרב תושבי השכונה, מחזור הקניות גדול והאוכל טרי. המחירים תל אביביים, כלומר לא זולים. אולם בצהריים ארוחה עסקית שכוללת לדוגמה שניצל, עם תוספת פחמימות לבחירה ותוספת ירקות כלשהם, והכול טעים, נעים ובהחלט משביע, עשויה לעלות 42 ₪ לאדם, וזה מחיר סביר בעיניי.

הסיבה העיקרית שבעטיה בחרתי לסקור את דליקטסן היא העובדה שכנראה מדובר בדוגמה בולטת של תופעה שתלך ותתרחב. הסניף בנווה אביבים נפתח לפני יותר משנה. צעירים, אימהות לילדים, דיירי שכונות ברמה סוציו-אקונומית גבוהה יחסית, עובדים בתעשיות שמתגמלות בשכר נאה, הם דוגמאות לציבורים שמרבים יותר ויותר להעדיף ארוחות מוכנות, שאותן אפשר לבלוס בבית או במקום העבודה.

ההעדפה הזאת הולידה שתי תופעות משמעויות בהרגלי ההסעדה: האחת, חברות משלוחים ממסעדות שקונות להן אחיזה בענף; והשנייה, איסוף מזון ממסעדות וממעדניות למיניהן. ואז באה הקורונה והעצימה את התופעות הללו במידה בלתי צפויה. האם יש כאן שינוי מגמה בענף ההסעדה? אני סבור שכן, אף שלהערכתי בתקופת ביניים, מייד לאחר מציאת הפתרון למגפה, אנשים ישתוקקו לשבת ולאכול במסעדות עצמן כחלק מהשחרור מהסגרים ומהמגבלות. ודאי יהיו גם לא מעט שיידרש להם זמן עד שיוכלו לממן רכישת ארוחות במסעדה, גם אם הן לאיסוף בלבד, אולם הנטייה הכללית לרכישת אוכל מוכן תישאר לדעתי חזקה ואף תתגבר. העולם משתנה. דור הולך ודור בא, כל דור וטעמיו עימו.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

7 תגובות

 1. גילה
  גילה אוגוסט 22 2020, 19:43
  טעים - מסכימה

  זול – לא כל כך. יחסית לתל אביב, אולי

  השב לתגובה
 2. עליזה שטורמן
  עליזה שטורמן אוגוסט 23 2020, 13:51
  זה היום הכיוון

  פחות אנשים מתעניינים בכוכבים מישלוח ויותר במזון עממי זמין עם קצת ניצוצות.

  השב לתגובה
 3. קלמן
  קלמן אוגוסט 23 2020, 17:36
  אלו הן

  הנסיבות של התקופה

  השב לתגובה
 4. עוזי ברעם
  עוזי ברעם אוגוסט 24 2020, 09:22
  הבייקרי בעלת יתרונות אבל...

  ליונתן אומר שאני לקוח של הבייקרי. אבל ככל שעוברים הימים אני ממיר אותה לעיתים למקומות אחרים. הם צריכים לשפר את מקומות הישיבה ולהשתחרר מהמחשבה שאנשים באים רק כדי לקחת.יש להם יתרונות רבים.שרות מאומן ןמצויין.אוכל סביר ממש לא יותר.לפני כמה חודשים חשבתי שהבייקרי תבלע את השכונה. לסיכום יש לה יתרונות אבל היא לא תשיג בלעדיות

  השב לתגובה
 5. מפרגן
  מפרגן אוגוסט 25 2020, 13:43
  בתיאבון

  בתיאבון

  השב לתגובה
 6. בליין
  בליין אוגוסט 26 2020, 13:19
  אוכל

  קדימה אוכל

  השב לתגובה
 7. סיוון שולמן
  סיוון שולמן אוגוסט 27 2020, 12:14
  השאלה מה יקרה אחרי הקורונה

  כאשר אנשים ירצו יותר לצאת ולבלות
  זה לא ישנה את המגמה?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במסעדות וברים

יתר המאמרים במדור