JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פצצת זמן

עצימת עיניים לא תפתור הבעיה ברצועת עזה

פצצת זמן אלוף בדימוס שלמה גזית
דצמבר 06
09:30 2016

חלפו כמעט תריסר שנים מאז פינתה ישראל את רצועת עזה. פינוי כל ההתנחלויות בחבל ארץ זה והוצאת כל כוחות הביטחון ממנו, לוו במחאות ובהתנגדות מצד רבים, אך דומני, במבט לאחור, שהרוב בישראל, ואני ביניהם, סבורים שהמהלך היה נכון ו"ברוך שפטרנו…"!

אלא שלא באמת נפטרנו מן הרצועה. בעיני העולם, רצועת עזה עודנה שטח כבוש בידי ישראל. לדידם הפינוי ב-2005 היה היערכות שונה של הכיבוש, תוך המשך שליטה ישראלית מוחלטת על השטח ועל האוכלוסייה. ובאשר למציאות היום-יומית המורכבת והקשה ברצועה – הרי זהו איום חמור ומיידי על ישראל. מטרידה במיוחד העובדה שממשלת ישראל מתעלמת מן האיום הזה, ומתייחסת לנושא כאילו באמת נפטרנו מן הרצועה ומבעיותיה.

בטווח המיידי ניתן לזהות ברצועה שני איומים צבאיים: איום המנהרות ואיום הרקטות המסוגלות לפגוע כמעט בכל נקודה בדרום המדינה ובמרכזה. לשני איומים אלו אין לנו מענה משביע רצון. אולם הם אינם אלא משחק ילדים לעומת האיום האסטרטגי העלול לקום עלינו בשנים הקרובות – התפרקות "מדינת הרצועה", התפרקות שתיפול על ראשנו.

ברצועה חיים כשני מיליון תושבים, הדחוסים בתוך שטח של כ-360 קמ"ר. הם סגורים מכל עבר – ביבשה, בים ובאוויר. ל"מדינת הרצועה" אין מקורות הכנסה, והיא מתקיימת למעשה מתמיכת סוכנות הסעד של האו"ם, ומתרומות של מדינות ערביות במפרץ. רק כך מתאפשרים כיום בטריטוריה זאת תנאי קיום מינימליים.

מאגר מי השתייה העומד לרשות תושבי הרצועה מתכלה והולך. מי הים חודרים למי התהום וממליחים אותם, ואין אף מקור חוץ המספק לתושבים מים מתוקים. על החקלאות המקומית כבר מזמן נאלצו לוותר. לעת חירום תידרש ישראל לשמש מקור המים המיידי והיחיד לאוכלוסייה המקומית.

חמורה לא פחות היא בעיית אספקת החשמל. ברצועת עזה אין תחנות כוח מספיקות, ועיקר החשמל מגיע מישראל. אך ישראל, מסיבותיה היא, איננה מוכנה ואולי אף איננה מסוגלת להגדיל משמעותית את אספקת החשמל. אין עתיד לרצועה ולאוכלוסייתה ללא תחנות כוח שתספקנה חשמל לתושבים, ושתאפשרנה הקמת מתקנים להתפלת מי הים.

כמו כן, אי-אפשר להמשיך ולדחות את הקמתו של נמל ימי ברצועת עזה, אשר יאפשר גישה וקשר ימי בין הרצועה לעולם.

כל יום שעובר ללא שינוי במצב הקיים וללא טיפול בבעיות הנ"ל מקרב את סכנת הקריסה של "מדינת הרצועה"; מקרב את המשבר שעלול להביא את שני מיליון התושבים לנסות ולפרוץ החוצה. וכפי שידוע לכול, הכיוון היחיד שקיים עבורם הוא מזרחה, לעבר שטח ישראל. בל נשלה עצמנו כי הגדר שהקמנו תחסום את עשרות אלפי הפלסטינים שיסתערו עליה בניסיון נואש לישועה.

כפי שאמרתי בראשית דבריי, ממשלת ישראל מתעלמת מן האיום העזתי. הגישה הרווחת בירושלים היא שאין זה מענייננו. מרגע שפינינו את הרצועה חדלנו לשאת באחריות. גישה זו לא תעמוד בעת משבר, ואם לא תינקט יֹזמה מייד – יפרוץ המשבר במועד קרוב. ישראל איננה יכולה להתעלם מן הבעיה, ועלינו להפריד לפחות בין בעיות הביטחון השוטף לבין הצורך לפעול מיד למניעת הקטסטרופה.

אמנם ישראל לא תוכל ואף לא תידרש להתמודד לבד עם הנעשה ברצועת עזה, אך היא זו שיכולה וחייבת להעלות את הבעיה בפני העולם, ועליה ליזום הקמת קואליציה בין-לאומית שתכלול את האו"ם, את המעצמות הגדולות, את מצרים ואת טורקיה, כמו גם את שאר מדינות ערב לשם התמודדות עם הבעיות החמורות ברצועת עזה.

במאמרי האחרון באתר זה, קראתי לנשיא ארה"ב להיכנס לפעולה באזורנו, תוך ייזום צעדים קטנים וחלקיים. ייתכן ואפשר להציע לדונאלד טראמפ לעמוד בראש תכנית בין-לאומית להצלת רצועת עזה, תכנית אשר תעניק לו מעמד ויוקרה בין-לאומיים.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

4 תגובות

 1. דבר אחר
  דבר אחר דצמבר 06 2016, 15:44
  טועה ומטעה. רוב הציבור כיום סבור שההתנתקות היתה טעות.

  http ://www.nrg.co.il/online/1/ART1/613/828.html

  השב לתגובה
  • עודד
   עודד דצמבר 07 2016, 14:04
   טוב שעזבנו את עזה

   לדעתי עדיף לא לשלוט במליון ורבע ערביי עזה לטובת 5000 מתנחלים. יש לנו מספיק בעיות ביהודה ושומרון.

   השב לתגובה
 2. ישעיהו
  ישעיהו דצמבר 07 2016, 10:27
  יש מדיניות קבועה ויציבה

  שאין מדיניות

  השב לתגובה
 3. אריאל
  אריאל דצמבר 07 2016, 14:01
  קל להתעלם ולא לחפש פתרונות

  קל להתעלם לכן הממשלה עושה מה שקל ולא מחפשת פתרונות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור