JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

במשקפת סגורה רואים למרחוק

עמיר פרץ השכיל לראות לא רק לטווח הקרוב

במשקפת סגורה רואים למרחוק ד"ר רוני מש
דצמבר 16
20:15 2016

דיברו בו סרה, לעגו לו כשהיה שר ביטחון והגיע לצפות בתרגיל צה"ל שבמהלכו נתנו בידו משקפת וזו, התברר למבוכתו מאוחר מדי, הייתה "סגורה". תכניות סאטירה הציגו את השר המובך, קריקטורות הופיעו בעיתונות הישראלית, ביקורות מימין ומשמאל על התאמתו לתפקיד, שימוש נלעג בתמונתו בעיתונות בארצות ערב. אבל כמה מפתיע, דרך המשקפת הסגורה ראה עמיר פרץ את מה שאף אחד אחר לא ראה. הוא ראה כיצד כעבור שנים, בקיץ 2014 במהלך מבצע צוק איתן, תציל מערכת כיפת ברזל חיי אדם רבים ויקרים במדינת ישראל, אלפי רקטות שישוגרו מעזה לישראל לא ישיגו את יעדן וקלף מיקוח אסטרטגי של החמאס יתפוגג.

המנהיגות, פנים רבות לה. יש האומרים כריזמה, יש האומרים כושר הכרעה, יש האומרים אינטליגנציה, גם אינטליגנציה רגשית, וכולם צודקים. אבל רק מעטים מצביעים על כך שמנהיגים בעלי חזון מוכרים ככאלה לרוב רק לאחר כהונתם, ולעתים רק לאחר מותם. מנהיגות וחזון הפכו למושגים שחוקים בקרב מנהלים ומנהיגים בעשורים האחרונים, אבל חזון הוא בהכרח תמונה הרחוקה מאוד מההווה, מהמצב הקיים. חזון הוא היכולת לראות למרחוק, כאשר כוחות ההווה דוחפים ולוחצים לעסוק בבעיות של כאן ועכשיו.

רוב מנהיגי העולם המערבי בעידן שלנו עוסקים בהווה, בפעולות קצרות טווח שתוצאותיהן נראות לעינו של הבוחר עוד בקדנציה הנוכחית. זאת בשל החתירה לזכות בקדנציה נוספת, בבחירה מחודשת. עובדה זו עומדת בסתירה גמורה לראיית העתיד הרחוק יותר, זה שמעבר לקדנציה. ראיית העתיד הרחוק מתרחשת על פי רוב כנגד דעות פופוליסטיות, כנגד כוחות התובעים (אפילו בצדק) לפתור בעיות נוכחיות.

מנהיגים דגולים וגם גדולים, כך כתב בזמנו ישעיהו ברלין, רואים למרחוק וזוכים לרוב אפילו לבוז וללעג מצד הציבור ומובילי דעה בעודם מכהנים. רק בראייה לאחור, מנהיגים שכאלה מוערכים. אולי בהקשר זה יש מקום לומר מילה טובה על האיש שבהיותו שר ביטחון התבונן במשקפת כשהיא אטומה, זכה ללעג ולבוז והפך לבדיחה. אולי הוא לא ראה את הטווח הקרוב דרך המשקפת, אבל הוא ראה לטווח הרחוק מאוד. באוגוסט 2006, על אף כל המתנגדים, והיו רבים כאלה בתוך משרדו, עמד על כך שייעשה פיתוח של מערכת כיפת ברזל וקבע שהפרויקט יהיה בעדיפות ראשונה לפיתוח.

בימים אלה קוצרים אנו את פירות חזונו ועיקשותו של האיש בעל המשקפת האטומה. הוקהה כמעט לגמרי הקלף האסטרטגי של אויבי ישראל הן מדרום והן מצפון.

על המחבר / המחברת

Avatar

רוני מש

ד"ר. מרצה בכיר באוניברסיטת אריאל בחוג לסוציולוגיה ובתואר שני בפסיכולוגיה ארגונית-תעסוקתית. משמש כיועץ לחברות עסקיות ולמספר גורמים במערכת הביטחון.

7 תגובות

 1. גרישה
  גרישה דצמבר 16 2016, 23:07
  האמת

  כמה נכון ופשוט.

  השב לתגובה
 2. לולן ממושב גורן
  לולן ממושב גורן דצמבר 17 2016, 00:42
  לד"ר רוני מש

  בשלום הגליל עמיר פרץ היה שר ביטחון. ביקר כאן וצפה ללבנון דרך משקפת חסומה. אמרנו לעצמנו – תרנגולת עיוורת. אז מר רוני מש כדאי שתדע שגם תרנגולת עיוורת מוצאת לפעמים גרגר. זה לא עושה אותה תרנגולת רואה.

  השב לתגובה
 3. לירון
  לירון דצמבר 17 2016, 10:02
  למה שר ביטחון צריך לדעת להשתמש

  במשקפת?
  זה מה שקובע?
  למה צחקו עליו?סתם התנשאות של מי שהיו קצינים בצבא ולאו דוקא מצטיינים

  השב לתגובה
 4. דורון .ש
  דורון .ש דצמבר 17 2016, 20:17
  דרך המשקפת

  אכן יפה כתב ד"ר מש במאמר הקצרצר והממצה. חלק מהחברה בישראל נהנת מציניות של הטווח הקצר.אך היא זו שרואה את הטווח הארוך דרך משקפת אטומה

  השב לתגובה
 5. איש מפלגת העבודה
  איש מפלגת העבודה דצמבר 18 2016, 12:01
  אין לי טענות בענין המשקפת

  יש לי בעיה גדולה בקשר לתרומתו להרס המפלגה.

  השב לתגובה
 6. יונתן טל
  יונתן טל דצמבר 18 2016, 12:32
  מנהיגות

  חכ עמיר פרץ מנהיג מבטן ולידה.מכבד כל אחד.מנהיגנו מימין ומשמאל יכולים ללמוד אצלו.

  השב לתגובה
 7. בנצי
  בנצי פברואר 10 2017, 09:50
  יחסית לליברמן פרץ היה גאון צבאי

  כל האנשים שביקרו את פרץ על זה שלא היה גנרל פתאום משבחים את ליברמן שעשה שירות צבאי מקוצר כאפסנאי בדרגת טר"ש

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור