JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חגיגות היובל

כיצד באמת פרצה מלחמת ששת הימים

חגיגות היובל ד"ר, אלוף בדימוס, שלמה גזית
פברואר 04
09:29 2017

השנה נציין חמישים שנה למלחמת ששת הימים. במסגרת חגיגות היובל יערכו ברחבי הארץ אירועים שונים בהשתתפות לוחמים ואישי ציבור, באתרים שונים במרשתת מוצעים סיורים הכוללים תצפיות על קווי הפסקת האש, מלווים בסיפורי מורשת קרב. כלי התקשורת כולם משתתפים בסיכום יובל השנים – מאמרים בעיתונות, תכניות רדיו וטלוויזיה.

לפני ימים מספר רואיינתי גם אני על ידי צוות הפקה זר המכין תכנית באורך של שלוש שעות על המלחמה. השאלה הראשונה שנשאלתי הייתה: "למה פתחה ישראל במלחמה?"

"למה אתה שואל זאת?" השבתי, "ישראל לא הייתה זו שפתחה במלחמה".

"אתה מכחיש שישראל הייתה זו שפתחה ב-5 ביוני בתקיפת שדות התעופה במצרים?" הגיב המראיין.

"לא. אינני מכחיש זאת, אך זו לא הייתה פתיחת המלחמה", הייתה תשובתי.

מלחמת ששת הימים נחתה על כולנו – ישראל, מצרים, שאר מדינות ערב, ואפילו על האו"ם, ברית המועצות וארה"ב – בהפתעה גמורה. דוגמה קלאסית של הידרדרות למלחמה שאף אחד מן הצדדים לא תכנן ולא ביקש.

הסברתי למראיין כי ישראל אמנם ירתה את הירייה הראשונה, אך זו לא הייתה פתיחת המלחמה.

כעשר שנים קודם לכן, בתום "מבצע קדש", ישראל אמנם הצליחה להסיר את איום המסתננים והשיגה חופש שיט במְצרי טיראן וסנפיר לאילת, אולם היה עליה לפנות את כל השטח שכבשה בסיני, צה"ל נסוג מחצי האי סיני ומרצועת עזה. מצרים יצאה מחוזקת מבחינה מדינית שכן קיבלה בעלות על תעלת סואץ, צבאה נשאר פרוס ממערב לתעלה, סיני נשאר אזור מפורז, ומעמדו של נאצר התחזק כמנהיג חשוב בעולם הערבי.

מלחמת ששת הימים החלה, למעשה, ב-14 במאי 1967, היום שבו הפרה מצרים את ההסכם שהושג לאחר "מבצע קדש", והחלה להעביר את כוחותיה מזרחה, אל תוך סיני ולאורך גבול ישראל. 100 אלף לוחמים ו-900 טנקים מצריים נפרסו במזרח סיני. הופרה הרגיעה ונולד איום אשר אפשר לצבא המצרי לפתוח באש בכל רגע, ללא התרעה מוקדמת.

תשעה ימים מאוחר יותר, עשה נאצר צעד נוסף להגברת המתיחות כשהכריז על סגירת מְצרי טיראן לכלי שיט ישראלים, כוח מצרי הונחת בשארם-א-שיח וכך חודש המצור הימי על אילת. גם צעד זה היה מנוגד להסכמים. למחרת פרסם חסניין היכל, בכיר עיתונאי מצרים באותה עת, מאמר בעיתון אל-אהרם, וקבע: "סגירת מצרי שארם-א-שיח לשיט ישראלי עשתה את המלחמה לבלתי נמנעת". כך, מצרים היא שפתחה למעשה במלחמת ששת הימים.

שבועיים לאחר מכן, משכשלו הניסיונות הדיפלומטיים לפתור את המשבר, ב-5 ביוני, בשעה 07:45, יצא חיל האוויר למבצע "מוקד", תקף את בסיסי חיל האוויר של מדינות ערב והפתיע אותן לחלוטין. תוך שעות בודדות הושמד על הקרקע כמעט כל חיל האוויר המצרי ונזק רב נגרם לבסיסים ולמסלולי ההמראה שלו. הרחבת הלחימה בגדה המערבית, ברצועת עזה וברמת הגולן הייתה הידרדרות שישראל הופתעה ממנה ונמצאה מתגוננת ומגיבה. באף לא אחת מזירות אלו, לא הייתה זו ישראל שפתחה באש.

הסברתי למראיין כי האשמה לפתיחת המלחמה, מונחת כולה על כתפי נשיא מצרים, גמל עבדל נאצר.

איני יודע כמה מהישראלים רואים את מלחמת ששת הימים בעיניו של המראיין, כלומר רואים את ישראל כמי שיזמה את המלחמה. אנו, הוותיקים, שכבר היינו אז אנשים בוגרים, זוכרים היטב את המציאות המתוחה ששררה בארץ בשבועות שקדמו לתחילת הלחימה, זוכרים את חוסר האונים של המערכת המדינית הבין-לאומית לפתור את המשבר שנוצר.

אני מעלה דברים אלו לא כתזכורת לפרשייה היסטורית. ראוי שנלמד את הלקח – תהליך הידרדרות כזה או אחר עלול לפקוד אותנו שוב, תהליך שלעתים קרובות איננו בשליטתנו.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 04 2017, 23:59
  לאלוף גזית הנכבד

  ראוי להזכיר את הקמת המפקדה המשותפת למצרים,סוריה, ירדן ועיראק ואת תכניותיהם לתקוף את ישראל.
  ראוי להזכיר את המלחמה על המים בצפון.
  ראוי להזכיר את תפקיד הסובייטים בדחיפת הערבים למלחמה.
  ראוי בייחוד להזכיר כי בהסכמי הנסיגה אחרי מבצע סיני האמריקאים התחייבו לפתוח בכח את מצרי טיראן אם המצרים יסגרו אותם. ארה"ב הודיעה לישראל שהיא אינה מתכוונת לקיים את התחייבותה זו. הדבר עמד לגרום נזק עצום לישראל שקיבלה נפט דרך נמל אילת.

  השב לתגובה
 2. יונתן טל
  יונתן טל פברואר 06 2017, 11:20
  מלחמת ששת הימים.

  מלחמת ששת הימים מהמוצדקות שבמלחמות.מרגע שמונה דיין קיבלנו תעצומות נפש בטחון ומוראל אדיר.כששייקה נתן קריאה סדין אדום.פרצנו עם נתקה ז"ל בשעגות קרב. הפקודה של המחט ציפורי .השמדת הצבא המיצרי.חשבנו שלא יהיו יותר מלחמות.אבל זה לא היה כך.

  השב לתגובה
 3. ליאור מנדל
  ליאור מנדל פברואר 06 2017, 18:49
  למה זה חשוב כעת?

  איזה לקח יש?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור