JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

האם קהו לקחי המלחמה הארורה ההיא?

"תרבות" הסמוך ויהיה בסדר עלולה להרים ראש

האם קהו לקחי המלחמה הארורה ההיא? דודי ירון (מימין) כקצין מודיעין צעיר במלחמת יום הכיפורים, צמוד לגבו של פרקש זאבי (לימים ראש אמ"ן)
ספטמבר 29
07:30 2017

לאחרונה הסתיים בצה"ל תרגיל הגַיִס הצפוני, תרגיל בהיקף שכמוהו לא נראה זה עשרים שנה. העיתונות כולה סיקרה בהרחבה את מתווה התרגיל, אך בשולי אותן כתבות אפשר היה ללמוד שבמהלך התרגיל נתגלו תקלות אחדות והפרות משמעת ודווקא ברמות שטח בכירות, כגון ברמת המג"דים. הדברים לא תפסו כותרות ראשיות, אלא הובאו כדרך אגב ובשולי הדברים, אך עבורי היוו טלטלה עזה, שהטיחה אותי באחת 44 שנים לאחור.

כשפרצה מלחמת יום כיפור שירתתי כקצין מודיעין צעיר בחזית הדרומית, ומיותר לציין שלא נבדלתי מכל אותם רבים אחרים שמלחמה זו תפסה אותם ואת היחידות שאליהם השתייכו זחוחים, יהירים ובלתי מוכנים. "תרבות" הסמוך ויהיה בסדר משלה אז בכיפה ואופיינה ביהירות ובשחצנות שפשו אז בכול – מִממשלת ישראל, דרך צמרת מערכת הביטחון ועד כמעט אחרון הלוחמים, "תרבות" שעלתה לעם ישראל במחיר דמים כבד, של לא פחות מ-2,656 הרוגים, 7,251 פצועים ו-301 שבויים.

השבר הגדול הזה שינה את חיי, ואין בי ספק שכך בדיוק קרה לעוד רבים מבני דורי. אינני מכוון רק לצבא ולתחומים נוספים אחרים המצויים ברומו של עולם, אלא לכל תחום ותחום בחיי היום-יום, קטן כגדול, חשוב כשולי. צמד המילים "יהיה בסדר" מרתיח את דמי עד עצם ימים אלה. לא אחת נשאלתי, בתחנות חיי ועבודתי השונות, מדוע אני נוהג לבדוק ולוודא שוב ושוב שהדברים אכן סגורים ומובנים לכול.

19 שנים לאחר המלחמה ההיא, בטקס סיום מחזור בבית הספר לפיקוד ומטה בצה"ל, נשא יצחק רבין ז"ל את נאום ה"יהיה בסדר" וכך אמר: "לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם, שם פרטי ושם משפחה – וזהו צירוף שתי המילים 'יהיה בסדר'. צירוף המילים האלה, שרבים שומעים אותן בחיי היום-יום של מדינת ישראל, הוא בלתי-נסבל. מאחורי שתי המילים האלה חבוי בדרך כלל כל מה שלא בסדר: יהירות ותחושת ביטחון עצמי, כוח ושררה, שאין להם מקום. ה'יהיה בסדר' מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים רבות, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו. ה'יהיה בסדר', אותה טפיחת כתף חברמנית, אותה קריצת עין, אותו 'סמוך עליי', הוא סממן לחוסר סדר, לחוסר משמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת החפיף היא, לצערי הרב, נחלת ציבורים רבים בישראל, ולאו דווקא בצה"ל, והיא אוכלת בנו בכל פה. ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש'יהיה בסדר' פירושו שהרבה מאוד לא בסדר".

בתחילת הדברים אזכרתי את אותן חריגות משמעת שאירעו במהלך התרגיל הגייסי האחרון, אך מבלי להיכנס לפרטי המקרים, משום שלא בכך חשיבותם או עיקר העניין. בראשי חלפה המחשבה הטורדנית: האם ייתכן שבחלוף 44 שנים התופעה ההרסנית ההיא עלולה לחזור, והחריגות הללו אולי מהוות את ניצניה הראשונים? עובדתית לא ניתן להתכחש לכך שרוב שדרת הפיקוד הצה"לית כיום, בסדיר ובמילואים, טרם נולדה באוקטובר 73', וחלק קטן ממנה חבש אז את ספסלי הגנים והכיתות הנמוכות. רק להמחשת הדברים, אפילו הרמטכ"ל רב-אלוף אייזנקוט, שאינני מטיל ספק הקל שבקלים בסגולותיו הטובות, התגייס לצה"ל כחמש שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים. אין לי ספק שאותה טראומה מ-73' ידועה ומוכרת גם לצעירים שבינינו, אך בהבדל אחד: הם אינם נושאים עמם באופן קבע את אותה צלקת שמסרבת להגליד, ולא בכדי נאמר: מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין.

אינני פסימי באשר לבאות ולצפוי לנו, נהפוך הוא (אם כי אפשר לומר שפסימי הוא למעשה אופטימי בעל ניסיון), אך לא יזיק לכל אחד מאתנו לקרוא שוב ולהפנים את דבריו של יצחק רבין ז"ל, במיוחד כשבאזור שלנו קל כל כך ללכת שוב בשביה של ה"תרבות" הקלוקלת ההיא.

גמר חתימה טובה.

 

על המחבר / המחברת

דודי ירון

דודי ירון

סופר ספרי מתח צבאיים, פרשן צבאי/ביטחוני, סא"ל מיל' במודיעין חיל האוויר.

12 תגובות

 1. ארנון
  ארנון ספטמבר 29 2017, 08:15
  הוא שהיה

  לצערנו הרב, צה'ל אינו מנותק מהמערכת הפוליטית במדינה וכשזו מזנה את השיח, כששחיתות מולכת בכיפה, ענייני צוללות , גז ועוד כאלה שעדיין לא נחשפו, מתברר שקילקולים שהיו אז, הועצמו והנהגה פוליטית כמו אז, גם היום מוכיחה שאינה ראויה לעם שאותו היא מובילה. רק מעורבות של אנשים מהשורה, התעוררות מהנרקוזה של תכניות הראליתי, יתנו סיכוי למשהו אחר ולא רק רגב ביתן ושאר הסחבות שמובילות בתוך המאפיה שמנהלת וגונבת את המדינה

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון ספטמבר 29 2017, 15:27
   ל"התיישר" עם העוקם

   ארנון, מסכים בכללי עם דבריך, אך אני כיוונתי לצבא ולרוחו שיש לעשות ככל הניתן כדי שזו לא ""תתיישר"" עם זו העקומה של הממשל

   השב לתגובה
 2. יונתן טל.
  יונתן טל. ספטמבר 29 2017, 10:42
  לקחים ומסקנות

  מאמר מצוין,מלא תובנות.
  מניסיון אישי יש אנשים שהם "יהיה בסדר אל תידאג" אז אפס,כלום לא בסדר,הם לעולם ללא פינקס לא מוכנים לרשום כלום,לא מוודאים כלום,הם כל הזמן עסוקים בלא לעשות כלום,אני נותן רק היזדמנות אחת ואחכ מעיף אותם.

  השב לתגובה
 3. שלמה סגל
  שלמה סגל ספטמבר 29 2017, 10:42
  קשה לשכוח

  דודי נוגע בפצע שלא מגליד.
  העלבון והמבוכה שפקדו כל ישראלי באוקטובר 1973 לא ניתנים להשכחה.
  אני לא ארחיב ערב יום הכפורים אבל ימח"ים ריקים, חלפים לא תקינים, מילואימניקים שאינם מתאימים לתפקידי לחימה ועוד ליקויים רבים שהורתם ברשלנות(שהיא ביתו הממזרה של "יהיה בסדר") ובתחושת "סמוך" כל אלו תופעות שלא חלפו מן העולם. נתקלנו באותם ליקויים ממש במלחמת לבנון השניה וב"מבצע" האחרון בעזה.
  כשאין ענישה הולמת לבכירים יתכן שניתקל שוב בעתיד ב"יהיה בסדר"
  גמר חתימה טובה לכל עם ישראל.

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון ספטמבר 29 2017, 15:32
   "מטעמי נוחות"

   שלמה, לזה כיוונתי ובמיוחד לאחר שבתרגיל הגייסי האחרון, מג"ים לא מילאו פקודות מפורשות מטעמי נוחות, בתרוץ שזה רק תרגיל ובזמן אמת ננהג כמו שצריך, ואת זה הדעת לא סובלת

   השב לתגובה
 4. אורי רגב
  אורי רגב ספטמבר 29 2017, 11:07
  דרוש תיקון

  מסכים לחלוטין עם דודי , כותב המאמר. התרגיל הצה"לי רק מאשש את בעיית "הסמוך" שתביא לבעיה במלחמה הבאה .משהו לא מתפקד בצבא והסימן הראשון : בסיסים פרוצים , נשק נגנב , סמים . זה לא זה .

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון ספטמבר 29 2017, 15:35
   טופל אם בכלל

   אורי, לצערי בסיסים פרוצים גנבת נשקים וסמים תמיד היו ובעבר לדעתי יותר מבהווה, אבל אם בעלי תפקידים בכירים מרשים לעצמם להפר פקודות ברורות בתרגיל האחרון, אזיי זה מאוד מטריד ולצערי טופל בשקט אם בכלל

   השב לתגובה
 5. איתן נחמני
  איתן נחמני ספטמבר 29 2017, 11:30
  היא לא יכולה להרים - היא כבר הרימה

  ראה כיצד התנהלו 2 המלחמות ברבנון ושני המבצעים האחרונים בעזה. מתדרדרים. יתרון גדול על האויב בכל אספקט ותוצאות גרועות.

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון ספטמבר 29 2017, 15:45
   מבצע צוק רופס

   איתן, צוק איתן היה רחוק מלהיות איתן והתנהלותו הייתה מבישה, אך משום מה הנושא לא טופל/נחקר כהלכה. הצבא הגדול והחזק במזה"ת הסתבך במשך 51 ימים (כמעט פי שלוש ממישכה של מלחמת יום כיפור)וזאת מול ארגון עלוב באמצעים ובציוד, ובסוף הדרך הגענו לתיקו כשמחסני התחמושת שלנו רייקים ואנו עושים שימוש בפצצות שסיפקו לנו האמריקאים מבסיסם בנגב, פשוט לא נתפס (אם כי כך זה בד"כ גם כשהצבא לא ערוך ומוכן וגם שהממשלה לא מסוגלת לתת לו הנחיות ויעדים ברורים)

   השב לתגובה
 6. יצחק שמשי
  יצחק שמשי ספטמבר 30 2017, 20:46
  קהו

  קהו
  קהו

  השב לתגובה
 7. ריקי
  ריקי אוקטובר 01 2017, 13:36
  מאבא שלי שהשתתף במלחמה ההיא

  הייתי שומעת לפני שנפטר את אותם דברים.

  השב לתגובה
 8. עמי נבון
  עמי נבון אוקטובר 02 2017, 16:46
  רק בני הדור שלחמו במלחמה נצרבו

  הצעירים יותר לא יבינו
  כמו שאנחנו לא הבנו את ניצןלי השואה
  וכל דור הולך ופוחת
  וועוד מעט לא יזכרו
  וחבל מאוד

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור