JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ההתנגשות עם האיראנים בגולן

לא למדנו לקחי מלחמת לבנון השנייה

ההתנגשות עם האיראנים בגולן אלוף בדימוס שלמה גזית
פברואר 21
09:30 2018

ב-10 בפברואר 2018, בשבת לפנות בוקר, חדר מל"ט איראני לשטח ישראל. המל"ט זוהה כבר בשלב מוקדם על ידי מערכות ההגנה האוויריות של ישראל, ויורט בהצלחה על ידי מסוק אפאצ'י של צה"ל. בתגובה לתקרית תקף צה"ל מטרות איראניות בסוריה, אולם עקב ירי נ"מ סורי נפגע מטוס F 16 "סופה". הטייסים הפעילו נוהל נטישה והמטוס התרסק בשטח ישראל.

עקבתי בדריכות אחר הדיווחים מהקרב האווירי שהתנהל ברמת הגולן, והופתעתי מההאשמות הגורפות לגבי אחריותם של הגורמים האיראניים שבסוריה, ומן ההצהרות שנשמעו על החלטה איראנית לפתוח במלחמה גלויה עם ישראל.

טהראן אומנם הכחישה מייד כל אחריות למל"ט שחדר לשטח ישראל, מה שמצביע על כך שאין לה כל כוונה להיכנס לעימות צבאי עם ישראל, אולם אצלנו פירשו הן הדרג הצבאי והן הדרג המדיני הבכיר את שיגור המל"ט ככוונה איראנית לפתוח בעימות צבאי ישיר. מכאן גם נבעה ההחלטה להגיב מייד ולתקוף מן האוויר את בסיס שיגורו של המל"ט בתדמור הרחוקה.

תקיפה נרחבת כזו של מטרות אויב הוכיחה את העליונות המוחצת שיש לישראל ולחיל האוויר בזירה, אך האם לאחר שהמל"ט האיראני יורט והושמד, היה צורך להגיב בעוצמה גדולה במיוחד? אני תוהה באשר להחלטות הדרג המדיני – מי הוא זה שפירש אצלנו את חדירת המל"ט כהחלטה איראנית לפתוח בעימות צבאי ישיר וגלוי עם ישראל? מדוע בחרנו להפוך תקרית טקטית מקומית לפתיחת מלחמה?

אין לי ספק כי בלוח הזמנים של שבת לפנות בוקר, לא הייתה זו החלטה של הקבינט. אני מניח שההחלטה התקבלה במהלך שיחה חפוזה, בין הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה. שיחה שהתקיימה בטרם נחשפה התמונה המלאה של מה שקרה בצפון, וללא שהות ויכולת לקיים דיון וניתוח מעמיקים של המצב החדש שנוצר והשלכותיו. ראוי שהחלטה לפתוח במלחמה תתקבל בישראל רק בעקבות ניתוח ודיון יסודיים, על בסיס תמונת מודיעין אמינה ושלמה ובעקבות הערכה צבאית ומדינית עם כל הגורמים הנוגעים בדבר. החיפזון במקרים שכאלה הוא מן השטן.

אל לנו לשכוח כי לפני שתים עשרה שנים נקלעה ישראל בדרך דומה למלחמת לבנון השנייה. ועדת וינוגרד, ועדת החקירה הממלכתית שקמה בנושא, פרסמה בזמנה את המלצותיה, אך ככל הנראה לא הפקנו שום לקחים.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

4 תגובות

 1. אמיתי ריכמן
  אמיתי ריכמן פברואר 22 2018, 11:42
  כנראה שהאלוף לא מבין את המצב כיום

  אויבנו נחלשו מאוד ואנחנו התחזקנו בהרבה

  השב לתגובה
 2. זהר רובין
  זהר רובין פברואר 23 2018, 09:59
  צה"ל הפיק את הלקחים וכיום מוכנים לכל התפתחות

  המגיב צודק בהחלט

  השב לתגובה
 3. ראובן נחמני
  ראובן נחמני פברואר 23 2018, 13:30
  קשה לחיות כך במתח ולחצים

  אבל אין לנו ברירה. נחישות וביטחון עצמי הם הדרך היחידה. זה הרי לא תלוי רק בנו. אסור לנתפורר ולהתיאש. אין סיבה.

  השב לתגובה
 4. אבשלום נגב
  אבשלום נגב פברואר 25 2018, 11:07
  רק זה חסר לנו

  אין רגיעה והממשלים המתלהמים מכל הכיוונים רק יגדילו הפיצוץ

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!