JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

על חבל דק

התקיפות הישירות בסוריה דוחקות את האיראנים לתגובה

על חבל דק דודי ירון
אפריל 10
00:25 2018

כל מי שמצוי, גם אם לא לעומקם של דברים, בהתנהלות הביטחונית בסביבתנו הקרובה, הבין על נקלה שהתקיפה שבוצעה ביום שני לפנות בוקר אינה מעשה ידי האמריקנים, כפי שדיווחו תחילה כל המקורות כולם. האמריקנים נוהגים לאשר את ביצועיהם, גם בשל אותה שקיפות מחויבת, שהרי על משלם המיסים האמריקני לדעת מה נעשה בכספו. יותר מכך, אם היו האמריקנים תוקפים (ובהחלט ייתכן שעוד יעשו כן), הרי שתקיפתם כפעולת ענישה הייתה מופנית אל שדה התעופה הסמוך לדמשק, שממנו המריאו אותם מסוקים שהטילו את חביות הנפץ והכלור. כך נהגו האמריקנים בעבר לאחר שחיל האוויר הסורי ביצע תקיפה כימית.

השדה שהותקף ביום שני לפנות בוקר הינו T-4, אותו שדה תעופה שהתקפנו אנחנו בדיוק לפני חודשיים, לאחר ששוגר ממנו המל"ט האיראני שעמד לחדור לשטחנו. שדה תעופה זה משמש הן את הכוחות האיראנים והן את אלו הרוסיים, וללא קשר לתוצאות התקיפה, בעצם ביצועה יש כמה מסרים רבי-חשיבות:

 • לאור הצהרת נשיא ארצות הברית על רצונו להוציא את חייליו מסוריה, הרי שהתקיפה האחרונה נועדה להעביר שדר לסורים – אך בעיקר לאיראנים, שלפיו עם או בלי ארה"ב, ישראל נחושה לעצור את המשך ההתבססות האיראנית בשטח סוריה. כמו כן, ישראל לא תסכים להמשך העברת נשק איראני לחזבאללה או לכוחות הפרו-איראניים בסוריה, וסביר להניח שזה בדיוק היה יעד התקיפה האחרונה, קרי פגיעה במשלוח נשק משמעותי שהגיע בדרך האוויר מאיראן ל-T-4.
 • לפני כחודשיים הפילו הסורים מטוס F-16 ישראלי, ואף שהופל באמצעות טיל נ"מ מיושן וטעות בשיקול דעת הטייסים, הפלה זו לוותה בכותרות ענק אצל אויבינו. אלו ציינו בהתלהבות לא מועטה כי הסתיים עידן העליונות האווירית הישראלית, ומעתה ייאלצו הישראלים לכלכל מחדש את צעדיהם ועוד כותרות כיוצא באלו. התקיפה האחרונה מבהירה היטב לכל אלו שחגגו את הפלת המטוס כי לא מיניה ולא מקצתיה.
 • אינני מרמז חלילה שראש הממשלה נתניהו יוזם תקיפות מסוג זה ומאיץ את ביצוען על מנת להסיט ממנו והלאה את כל שדבק בו באחרונה, ובכך לשנות באחת את סדר היום בשיח הציבורי. עם זאת, כל בר-דעת מבין שכאשר מתרחשת פעילות ביטחונית שכזו, הרי שמצבו משתפר במקצת. סביר שבקרוב מאוד נשמע שוב את אותן הצהרות העוסקות באיראנים וכמובן לא ייפקד מקומו של "האיום הקיומי". מעבר ל"חזית" הפנים-ארצית, עצם ביצוע התקיפה נועד גם לשדר אל מעבר לגבול שראש הממשלה, חרף צרותיו מבית, אינו מסונדל או מוחלש כלל ועיקר כשמדובר בסוגיה ביטחונית בכלל ובסוגיה האיראנית בפרט.

לאור כל האמור לעיל, תקיפת שדה התעופה T- 4 היא פעילות המשכית של שגרת תקיפות ארוכה בסוריה, אלא שהפעם, לפחות מבחינת האיראנים וכנראה גם מצד הרוסים – ששחררו הודעה חריגה למדי והדגישו את אחריותנו לתקיפה – מדובר בקפיצת מדרגה מסוימת שעלולות להיות לה השלכות משמעותיות. בניגוד לתקיפה שבוצעה לפני חודשיים, שהייתה תגובה נקודתית לניסיון חדירת המל"ט, הפעם בוצעה תקיפה יזומה על מיני-טריטוריה איראנית, ולכול היה ברור מראש כי בין הנפגעים יהיו אנשי צבא איראנים. המשך תקיפות כגון אלו, שעל נחיצותן כמעט אין חולקים, שקולה להליכה על חבל דק, משום שהיא דוחקת את האיראנים יותר ויותר לתגובה, וזו סביר שתבוא ועלולה להביא עימה התלקחות גדולה.

בהקשר זה, ראו נא מאמר קודם שבו סימנתי את חודש מאי כחודש מועד להתלקחות.

על המחבר / המחברת

דודי ירון

דודי ירון

סופר ספרי מתח צבאיים, פרשן צבאי/ביטחוני, סא"ל מיל' במודיעין חיל האוויר.

21 תגובות

 1. חולניק
  חולניק אפריל 10 2018, 07:52
  מעניין

  מסכים לחלוטין עם דברייך.

  השב לתגובה
 2. לבני
  לבני אפריל 10 2018, 08:43
  מסכים לחלוטין....

  אין ספק לגבי מי עומד מאחורי התקיפה הזו, הדפוס הזה של "בישראל סירבו להגיב", כבר מזמן הפך לסוג של הודאה מצד ישראל…
  אין גם ספק שמתקיפה לתקיפה, האיראנים, הסורים והרוסים (בכוונה ע"פ הסדר הזה) נדחקים יותר ויותר לפינה עד לשלב שתגובה תגיע כך או אחרת והשאלה היא באיזה אופן?
  אותי אישית מסקרנת התגובה הסורית שצצה לאחרונה ושחוזרת על עצמה שוב ושוב על כך שהם הצליחו ליירט/להפיל חלק מהטילים ששוגרו לעברם, מצד אחד, הייתי מצפה מהם לפחות חהציג שברי חימוש ובפרט כאלה שאולי יימצאו עם סממנים ישראליים בדמות כתב/מק"ט וכו…. מצד שני, בהחלט יש לקחת את הדווחים הללו בערבון מוגבל ומצד שלישי… אם אכן יש ביכלתם לפגוע בסוגי חימוש מסויימים, אז באמצעות מה?…. בסופו של דבר, אני לא מאמין שהם מסוגלים לפגוע בפצצות מונחות כאלה ואחרות אבל מצד שני, בחימטש דוגמת טיל שיוט (וכבר פורסם שחיל האוויר מפעיל שכאלה ע"ע מה שמוכר בשם המסחרי" דלילה") הרי שמדובר במטרה שטסה בגובה נמוך יחסית, מטרה שאינה מתחמקת ובמהירות לא גבוהה יחסית…. אם הסורים מצליחים כדבריהם לפגוע בחלק מהחימושים הללו… הרי שזה מעניין כשלעצמו…

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 10 2018, 17:29
   קשקוש

   לבני, ההודעות הסוריות הללו הן קשקוש לצרכי מורל פנימי בלבד. אין לסורים יכולת ליירט חימושים אוויריים כמו אלו המשוגרים לעברם. לרוסים יש יכולת כזו אך מוגבלת למדי וזאת בעזרת סוללות ה 300/400 SAץ אכן אילי שיוט אינם מהירים, אך ביכולתם לטוס בגבהים מאוד נמוכים כך שגילויים מכ"מית בעייתי למדיי

   השב לתגובה
 3. פסימי
  פסימי אפריל 10 2018, 15:32
  בסוף תהיה התלקחות

  אנחנו נסבול בעיקר. אירפה וארצות הברית רחוקות. הכל מתרחש כאן בתח הבית.

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 11 2018, 13:29
   יש כבר סימנים לכך

   לצערי יש כבר סימנים שכך אכן יקרה (פרסום מאוד חריג של האיראנים עם תמונות ההרוגים והיום עם תוצאות התקיפה)

   השב לתגובה
 4. שאול מזרחי
  שאול מזרחי אפריל 10 2018, 16:55
  ככל שעוברות השעות נראה שאתה צודק

  וזה אולי מפחיד אבל אין ממש דרך אחרת

  השב לתגובה
 5. Gershon Giron
  Gershon Giron אפריל 10 2018, 17:33
  בוחנים את מערך ההגנה?

  יש מצב שחיל האוויר בוחן את יכולות ההגנה שם?

  השב לתגובה
 6. שלומי חורב
  שלומי חורב אפריל 10 2018, 17:35
  מדויק

  אלוף! מדויק וחד כתמיד

  השב לתגובה
 7. Lana Laor
  Lana Laor אפריל 10 2018, 17:36
  חבל דק מאוד

  חבל דק מאד. קודם דיבורים פיטפוטים וציורי ם ילדותיים ובהמשך התקפות והרג איראנים.
  זו דרכו מסיבותיו.אנחנו נהיה הקורבן כולל טייסים שיהיו בפעולות הבאות.

  השב לתגובה
 8. אורי
  אורי אפריל 10 2018, 19:49
  לחלוטין לא יהסס להגיב בשל חקירותיו.נהפוך הוא!!!

  מאמר מתומצת ומעניין.יחד עם זאת לאירנים ברור שבמקרה של ביבי הרי שלמרות שביבי ידוע כהססן וכאחד שאיננו מחרחר מלחמות הרי הוא לחלוטין לא יהסס להגיב בשל חקירותיו.נהפוך הוא!!!

  השב לתגובה
 9. זק נריה
  זק נריה אפריל 10 2018, 20:05
  מאיר את הנושא

  כתוב יפה ובהחלט מאיר את הנושא

  השב לתגובה
 10. משה ספיר
  משה ספיר אפריל 11 2018, 12:32
  לא חבל דק

  הכותרת הנכונה: מגלשה

  השב לתגובה
 11. בונד
  בונד אפריל 11 2018, 18:29
  אם טראמפ יתקוף

  גדל עוד יותר הסיכוי דיתקפו אותנו

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 13 2018, 10:52
   ...ולהפך

   על זה יש לומר …ולהפך, משום שבהעדר תגובה ובמיוחד לאור כל ההצהרות הכביכול תוקרפניות, יבינו אז האיראנים שאנו אכן לבד, ותאבונם לתגובה כנגדנו רק יגבר

   השב לתגובה
 12. א'
  א' אפריל 13 2018, 10:48
  הנשיא טראמפ מתגלה כבדיחה

  ככה מגיבים בתגובה צבאית מבצעית?

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 13 2018, 19:14
   התנהלות שבין מצחיקה לעצובה

   מסכים איתך א' לחלוטין, כך לא פועלים ועכשיו לא ברור אם בכלל יתקפו וגם אם אכן יעשו זאת, הרי שיתקפו בעיקר נדל"ן שכן מטוסים/מסוקים וכד' כבר פוזרו מזמן במקומות מסתור

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני אפריל 14 2018, 04:18
    ל- א ול- דודי ירון המכובדים

    יש להתפלא פליאה רבה על שניכם. אתם גם לא מקנים הערכה רבה לנשיא טראמפ. בזה אתם מצטרפים לכל מיני אנשי תקשורת קשקשנים שלא פוסקים להשמיץ את הנשיא האמריקאי.
    ארצות הברית, ביחד עם עוד מעצמות אירופיות כבר נמצאת בתוך תהליך של תקיפה את סוריה. דבריו של טראמפ אחרי התקיפה האחרונה בגז היו ברורים לחלוטין. כמו החלטתו בעניין ירושלים והשגרירות צפו להחלטה גם בעניין הסורי.
    הוא גם יציג את פוטין והרוסים ככלי ריק.
    לא אלמן ישראל.

    השב לתגובה
    • דודי ירון
     דודי ירון אפריל 14 2018, 16:22
     איש באמונתו יחיה

     יצחק נכבדי,
     עם או בלי השיוך לקשקשנים כאלה או אחרים, חולק עליך לחלוטין גם באשר לאיש ובוודאי באשר לדרך פעולתו, אך זה בסדר גמור ואיש באמונתו יחיה

     השב לתגובה
 13. י
  י אפריל 14 2018, 12:43
  הסיפור רק מתחיל

  אף וועדת מומחים לא היתה מצליחה להרכיב צירוף כזה הזוי של מנהיגים.

  השב לתגובה
  • קלפן
   קלפן אפריל 14 2018, 17:10
   צירוף הזוי של מנהיגים

   זה נמשך גבר יותר משבע שנים. הג'וקר הגדול היה אובמה. טראמפ עושה פריש מיש. אבל מי שיוצא הכי גדול הוא נתניהו. ממש הכל מצליח לו. בהחלט מגיעים לו סיגרים ושמפניה שאפילו הציבור לא משלם עבורם אלא מילצ'ן. מה זה אכפת לכם?

   השב לתגובה
 14. עדן נחום
  עדן נחום אפריל 16 2018, 11:53
  בואו נפתח הימורים

  ואני אומר:
  האם אירן תתקיף: כן
  מועד אחרון לתגובה: 15.5.18
  עוצמת התגובה: נמוכה מאוד

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור