JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מו"מ חשאי אפשרי

מה צריך לעשות בקשר לחמאס?

מו"מ חשאי אפשרי אלוף בדימוס שלמה גזית
אפריל 11
12:20 2018

לאור אירועי "צעדת השיבה" האלימים בשני ימי השישי האחרונים, ולאלו שעוד נכונו לנו, אני חושב כי אין מנוס מלפתוח בערוץ שיחות חשאי עם הנהגת חמאס. ישראל אומנם מסרבת לדון בנושאים מדיניים עם חמאס בשל היותו ארגון טרור, ואינה רואה בו שותף אפשרי לשיחות, אולם ידוע לכול כי ישראל מדברת עם חמאס זה שנים. ניהלנו מו"מ לשחרור גלעד שליט, ואנו פועלים היום בעניין גופות חללינו, וכך נהגנו ועודנו נוהגים גם בשאלות אחרות.

לאחרונה נסוגה ישראל במידה מסוימת מגישתה שלא לנהל שיחות עם חמאס, ואף שיגרה את האלוף יואב מרדכי להשתתף בצוות בין-לאומי שיציע תוכניות לפיתוח ולקידום רצועת עזה.

כמי ששירת שנים רבות במערכת הביטחון וכמי שחי במדינה ומצוי בכל המתרחש בה, אינני תמים לחשוב כי אכן ניתן לשכנע את חמאס, ואף לא את הנהגת אש"ף ברמאללה, להגיע להסכם שלום עם ישראל, הסכם קסמים שיפתור את כל השאלות שבמחלוקת, לרבות מעמד ירושלים וזכות השיבה, אך אני מאמין כי ניתן להגיע להסכם מדיני אשר שני הצדדים זקוקים לו ומעוניינים בו, הסכם שיאפשר דו-קיום. ברור לי כי תישארנה סוגיות מסוימות וקשות בלתי פתורות.

למעשה כבר לפני כשלושים שנים יזמה וקיימה ממשלת ישראל שיחות שנוהלו בחשאיות מוחלטת עם הנהגת אש"ף בטוניס. שיחות אלו הניבו הסכם מדיני גלוי, שבמסגרתו שני הצדדים התעלמו מן האמנה הפלסטינית של אש"ף, חרף תוכנה האנטי-ישראלי.

לדעתי, עלינו לנהל מו"מ במטרה להגיע להסכם מדיני עם ההנהגה הפלסטינית, אך המו"מ חייב להתנהל בחשאיות מוחלטת, ללא לחצים של גורמים פוליטיים ושל דעת הקהל, משום שאחרת לא נוכל להגיע לכדי הסכמה. עם זאת אין מניעה לנהל בה בעת גם שיחות גלויות, בידיעה שאין סיכוי כי אלה יניבו פירות (כך גם היה בעת שהושג ההסכם באוסלו). הצגה גלויה של הסכם מוגמר, אם וכאשר יושג, היא שתביא לשינוי גם בדעת הקהל בקרב שני הצדדים.

לנוכח המצב השורר היום ברצועת עזה עלינו להתערב ולפעול מיידית למציאת פתרון. אל לנו לחכות לאסון שיפגע בתושבי ישראל כמו גם בתושבי הרצועה.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. אמנון ג.
  אמנון ג. אפריל 11 2018, 12:30
  למה אתם מסרבים להבין

  הם רוצים הכל
  לא מוכנים לוותר
  מוכנים להמתין הרבה זמן

  השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר אפריל 11 2018, 15:23
  ריאליזם פוליטי

  השאלה היא לא האם אפשר לנהל משא ומתן, אלא על מה!
  ניתן לנהל משא ומתן אמיתי רק אם יש חפיפה כל שהיא בין המינימום של שני הצדדים. ניתן יהיה להתייחס ברצינות לטענתך אם תגדיר את תחום האפשר. תחום כזה היה בין ישראל ומצרים, ובין ישראל וירדן, מה שלא נראה כרגע עם הרשות ווודאי שלא עם עזה.
  בינתיים האינטרס הישראלי שתהיינה שתי ישויות נפרדות: עזה והגדה, אבל זה לא נופל בתחום של אף אחת משתי הישויות הללו.
  משאת נפש היא עניין חשוב,אבל ריאליזם פוליטי הוא הכרח קיומי

  השב לתגובה
 3. ניסים כהן
  ניסים כהן אפריל 15 2018, 15:53
  לא יעזור אתם כלום

  אלא כוח

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור