JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המשחק הרוסי הכפול בסוריה

מעט פרופורציה באשר לטילי 300 S

המשחק הרוסי הכפול בסוריה טילי S300 צילום: SLonoed originally posted to Picasa Web Albums commons.wikimedia.org
אפריל 17
15:00 2018

לפני ימים אחדים הזהיר ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי כי "ישראל עלולה להיקלע לעימות צבאי מול רוסיה", ועוד הוסיף כי בהתרחש עימות שכזה, על ישראל לצאת כשידה על העליונה. מאחר שמדובר במעצמת-על "שמעט" גדולה על מידתנו, אני מסיק שככל הנראה כיוון הלוי לעימות מוגבל/מקומי, בדומה לזה שהתרחש ב-30 ביולי 1970, כאשר במהלך קרב אוויר עם מטוסינו בגזרה המצרית, הופלו חמישה מטוסי מיג-21 שהוטסו בידי טייסים סובייטיים.

איש רב-פעלים ועתיר זכויות הוא אפרים הלוי, ועל כן אביע בדחילו ורחימו את דעתי, שאינה מתיישבת בהכרח עם דעתו שלו. כניסתם של הכוחות הרוסיים לסוריה במהלך מלחמת האזרחים, לוותה בכותרות גדולות ובחשש, שבכך תצומצם מהותית יכולת הפעולה של צה"ל בשטח הסורי. במאמר שכתבתי באותם ימים, הצבעתי דווקא על היתרונות שבנוכחות הרוסית בסוריה, וזאת משום שראיתי ברוסים גורם ממתן ומעין מבוגר אחראי, שיכול אך להועיל בתוך הכאוס הטוטאלי שהתחולל על אדמת סוריה. אין חולק על כך שרוסיה ופוטין בראשה, יעשו תמיד את מה שטוב ומה שמשרת קודם כול את האינטרס הרוסי. מסיבה זו ועל מנת לשמר את משטרו של אסד וצבאו המפורר, לא התנגדה רוסיה לכניסת הכוחות האיראניים ואו המיליציות הסרות למרותם לשטח סוריה, ואלו אכן תרמו לשימור שלטונו של אסד, שהינו אינטרס רוסי ברור ומובהק.

בה בעת מבינים הרוסים היטב, כי יש לתחום ולהגביל את היקף ואיכות הנוכחות האיראנית בסוריה, על מנת שזו לא תהפוך ביום מן הימים לאיום על המשטר הנוכחי בסוריה, או על מנת שאיראן לא תגרור במעשיה משטר זה למלחמה מול ישראל. על כן, לעניות דעתי, מחד גיסא מאשרים הרוסים נוכחות איראנית בסוריה, ומאידך גיסא הם מסתפקים בגינויים בלבד בהתייחסם לפעולות שמבצעת ישראל בסוריה במסגרת אותם קווים אדומים שהוגדרו מראש. כמו כן, גם התיאום הביטחוני וקווי הטלפון הישירים בין תל אביב לבין המפקדה הרוסית בסוריה, ממשיכים להיות פעילים ומועילים כבעבר, ולראיה מערך טילי הנ"מ הרוסיים שעל אדמת סוריה, לא הופעל במהלך מאות הפעולות/תקיפות שביצע חיל האוויר הישראלי בשמי סוריה בשנים האחרונות.

לנוכח הדברים האמורים לא תהיה זו הנחה מופרכת לחלוטין לומר שפעילות ישראלית שנועדה להצר ולהגביל את צעדי האיראנים בסוריה, הינה בעקיפין בעצם גם אינטרס רוסי. מובן שפעילות שכזו עלולה להאיץ את התגובה האיראנית שבוא תבוא, תגובה שעלולה להביא להתלקחות אזורית של ממש, אך גם כאן סביר להניח שתגובה איראנית, ולא מעבר לים אלא ישירות בחזית הצפונית, תעבור איזו שהיא מסננת רוסית קודם לביצועה.

בעקבות תקיפת טילי השיוט האחרונה על יעדים סוריים, שוב איימה רוסיה באספקת טילי S 300  לסוריה, וזאת על מנת לשפר מהותית את כושרה המוגבל של מערכת ההגנה האווירית הסורית הנוכחית, ובעיקר כדי להקנות לה גם יכולת מסוימת ליירוט טילי שיוט, יכולת שאין בידיה כיום. אין ספק שהימצאות סוללות טילים אלו בידי הסורים תגרום דאגה לישראל, אך היא תהיה קטנה משצופים לנו מומחים ופרשנים שונים.

סוללות טילים אלו קיימות כבר שנים רבות ואף נמכרו למדינות רבות, ובכללן מדינות שעימן יש לישראל יחסים ביטחוניים הדוקים, כגון ארמניה, יוון, קפריסין, אוקראינה, קזחסטן והודו. על כן תהיה זו הנחה יותר מסבירה לומר, שמערכות טילים אלו ככל הנראה כבר זכו לביקורים ישראליים קרקעיים ואף אוויריים, כפי שנרמז רק לאחרונה בכתבה על אודות תרגיל אווירי רחב היקף שנערך ביוון ובו השתתפו גם מטוסי 16 F ישראליים. אין ספק שסוללות אלו מוכרות בישראל זה מכבר על יתרונותיהן ועל מגבלותיהן. לכך יש להוסיף את היכולת הייחודית של מדינת ישראל בכל האמור בפיתוח אמצעי לוחמה אלקטרונית, וכן את העובדה שמדובר בסוללת טילים כבדה ובעלת נוכחות נפחית רבה בשטח, תכונות שעושות אותה לנוחה יותר לפגיעה.

עסקנו, אם כן, במשחק הרוסי הכפול על אדמת סוריה, ובטילי 300  S שייתכן ונמצא אותם מולנו בעתיד לבוא, וכמעט שלא הוזכרה התגובה האיראנית שמעסיקה בימים אלו ממש את המערכת המדינית והצבאית בישראל, ותגובה זו קרובה עתה מתמיד, או כפי שהתבטאו לאחרונה גורמים שונים: "היא כבר יצאה לדרך", ואכן היא נושאת בחובה פוטנציאל נפיץ ורב-משמעות – אך בכך הרי עסקתי במאמריי האחרונים.

על המחבר / המחברת

דודי ירון

דודי ירון

סופר ספרי מתח צבאיים, פרשן צבאי/ביטחוני, סא"ל מיל' במודיעין חיל האוויר.

14 תגובות

 1. Kobby Barda
  Kobby Barda אפריל 17 2018, 16:06
  מה עם ה 400

  Kobby Barda קראתי מעניין.
  אתה לא מתייחס לשימוש ב- s400 כאופציה.
  הם כבר בסוריה
  למה?

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 17 2018, 22:22
   S400

   קובי, ה 400 בידיים רוסיות בלבד גם בסוריה וגם בכלל, וכאמור לא עשו בו שימוש בסוריה. למעשה זו מערכת עם שיפורים בטווח, במכ"מ הגילוי אקטיבי, ולכן גם יכולת טובה יותר כנגד טכנולוגיות חמקניות, והתעסקות עם מספר מטרות רב יותר בו זמנית, אך יש לזכור שגם היא כבר בת 20 שנה

   השב לתגובה
 2. סיון
  סיון אפריל 17 2018, 16:47
  אל תקלל אנשים בקללה סינית של חיים בתקופה מענייינת

  אני אגיד ככה
  הולך להיות מעניין הרוסים בבעיה מאוד רצינית מבחינה כלכלית ובמקביל מתחיל להיווצר מערכת מעניינת במזרח התיכון

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 17 2018, 22:28
   דרך מסננת רוסית

   הרוסים אכן בבעיה כלכלית ובנוסף אין להם שום עניין שבחצר של בן חסותם תתחולל מלחמה בין איראן וישראל, ולכן גם הנחתי/כתבתי שפעולת התגמול האיראנית, תעבור קודם ביצועה במסננת רוסית, כדי שתהיה מידתית ולא תצית אש גדולה

   השב לתגובה
 3. ישי זהר
  ישי זהר אפריל 17 2018, 16:57
  גם וגם

  אבל יותר שלילי מאשר חיובי

  השב לתגובה
 4. אחיהו רבר-לרום
  אחיהו רבר-לרום אפריל 17 2018, 22:33
  ל"א

  ואיך העמידות של שתיהן (300/400) ל-ל"א ?

  השב לתגובה
 5. יגאל רומנו
  יגאל רומנו אפריל 18 2018, 09:45
  הבעיה יותר סבוכה מטיל זה או אחר

  סוריה חלשה אבל לא לעולם ועד תוותר על הגולן ועל מאה ההתקפות שעשינו עליהם. וזה שהרוסים תומכים בהם ולא בנו, זאת בעיה לא פשוטה.

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 19 2018, 08:55
   יזדקקו לדורות של שיקום

   יגאל, סוריה לא תחזור לעולם לגודלה ולחוזקה בעבר. שיקום ההריסות בה כולל כלכלתה, יצריכו סכומים דימיוניים שאין שום סיכוי לגייסם, שלא לדבר על הרס כל התשתית האנושית (הגירת 4 מיליון איש/ה) וזאת בכל תחום אפשרי, כגון כלכלה, רפואה, וכד'. בקיצור הדבר האחרון שמעסיק/יעסיק את אסד במצבו, זו רמת הגולן או מאות התקיפות

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני אפריל 19 2018, 22:33
    לדודי ירון הנכבד

    אתה צודק לחלוטין בתגובתך ליגאל. אתה אפילו ממעיט. ההרג, הפצועים, ההרס, הפליטים, יותר מ- 300 אלף נשים סוריות במחנות הפליטים בטורקיה שנמצאות בהריון וזה עוד לא נגמר. ממש בימים אלו הם ממשיכים להרוס את עצמם. נפתח בסוריה מעגל של נקמת דם כנראה לנצח. ראה קרב כרבלא ויום העשורא. גם אם נרצה להחזיר את הגולן – אין למי. אין יותר סוריה כמדינה אוניטרית. כל זמן שאסאד הצעיר יושב על כסאו – זו תעודת הביטוח המוצלחת ביותר עבור ישראל. מה שנותר לישראל לעשות הוא להמשיך להרוס עד היסוד 4-5 מאחזים איראניים משמעותיים. אין מה להתרגש מהטילים הרוסיים.
    ושאלה לדודי ירון –
    אולי אתה יכול לברר עבורי כמה מיגים הופלו בסך הכלצ בקרבות אויר על ידי צה"ל וכמה מיגים הושמדו בתקיפות חיל האויר על הקרקע?
    בתודה מראש

    השב לתגובה
 6. זלמן א.
  זלמן א. אפריל 22 2018, 15:19
  הם משחקים הרבה יותר מסובך

  משחק מרובע ואפילו מחומש. הם יותר מתוחכמים ממה שכמה אנשים חושבים.

  השב לתגובה
 7. רועי סבר
  רועי סבר יולי 24 2018, 13:39
  משחק משולש

  ואפילו מרובע

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור