JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אספקת טילי 300 S לסוריה – האם כצעקתה?

אם סופקו הטילים, מדוע טרם הועברו לחזקת הסורים

אספקת טילי 300 S לסוריה – האם כצעקתה?
אפריל 28
19:00 2018

לכל בר-דעת היה ברור כי התקיפה האמריקנית־בריטית־צרפתית על האתרים הכימיים בסוריה, תיענה בתגובה רוסית אופיינית "הולמת". ואכן, בימים האחרונים גבר זרם הידיעות ממוסקבה, שלפיהן כבר גמלה ההחלטה בלב הצמרת הרוסית, לספק בעת הקרובה ממש, טילי 300 S – למערך ההגנה הסורי. מערך זה, שהינו מיושן רובו ככולו, אכן הפגין חדירות רבה, ולמעשה בעת ביצוע תקיפות אוויריות על מטרות סוריות ואיראניות בשטח סוריה, הוכח כבלתי מועיל וכלא מתפקד.

למעשה, סוללות 300 S מצויות על אדמת סוריה כבר כשנה וחצי, אולם הן מוצבות ב"רוסיה הקטנה" – אזור לטקיה וטרטוס – ותפקידן להגן על הכוחות הרוסיים המוצבים שם, בעיקר בשדה התעופה "חממים" ובנמלים הימיים הסמוכים. בהקשר זה חשוב לציין, שמאז הצבתן לא חרגו סוללות רוסיות אלו אף לא פעם אחת ממטרתן העיקרית, קרי הגנה על הכוחות הרוסיים בסוריה, ועל כן לא נטלו מעולם חלק פעיל בשיגורים שביצע מערך ההגנה האווירית הסורית, בניסיונותיו לסכל תקיפות אוויריות על מטרות בשטח סוריה.

בעיצומן של חגיגות יום העצמאות בישראל, נכנסה לנמל טרטוס אוניית משא רוסית, שהועמסה כמה ימים קודם לכן בנמל נובורוסיסיק שבים השחור. בעת שעברה במְצָרֵי הבוספרוס, נצפה על סיפונה של האונייה ציוד צבאי שנראה, על פניו, כסוללת טילי 300 S. קבלת הפנים שלה זכתה האונייה עם הגעתה לנמל טרטוס הייתה חריגה מאוד, ופריקתה לוותה במיסוך עשן כבד. על כן אל לנו להיות מופתעים, שבהמשך למקבץ ההודעות ממוסקבה על אספקת הטילים הקרובה לסוריה, תגיע בקרוב גם הודעה/הודאה, שאכן סוללות ה – 300 S כבר סופקו לסוריה הלכה למעשה, אך הן עדיין נמצאות במשמורת רוסית, ולכך כמה סיבות.

ראשית, מבחינה טכנית/מבצעית, הכרת המערכת ולימודה על ידי הצוותים הסוריים, מצריכה לא מעט חודשים. על כן ועל מנת שלא לחשוף את הסוללות בפני תקיפה ישראלית ולסכן אותן, סביר להניח שהדרכת הצוותים הסוריים, תיעשה תחת מטריית ההגנה הרוסית בשטח "רוסיה הקטנה" שלחוף הים התיכון. שנית, גם לאחר הצבת הסוללות בשטח מערך ההגנה האנטי-אווירי הסורי וברשות הסורים, בהחלט ייתכן שתהיה נוכחות של כמה קצינים ואנשי צוות רוסים, במטרה לשמש גורם מרתיע לרצון הישראלי לתקוף את הסוללות.

לתקיפה ישראלית שכזו תהיה משמעות קשה גם ובעיקר במוסקבה, שכן נטרול/הריסת מערכת נשק שלאחרונה כל העולם עסק בה, ביתרונותיה ובעצם היותה מעין נשק שובר שוויון, יהווה מכה מוראלית קשה גם ובעיקר למוסקבה ולצבא האדום. על כן סביר להניח שאפשרות תקיפת הסוללות תיעשה רלוונטית בתוך דקות רק לאחר שאחת מסוללות ה-300 S הסוריות תשגר את הטיל הראשון בעת תקיפת מטוסינו, וגם אז תיאלץ ישראל להודיע על כוונתה לרוסים, על מנת שיהיה סיפק בידם להוציא מבעוד מועד את אנשיהם מהסוללות.

בעבר כבר כתבתי, כי כנהוג במחוזותינו, גם ביכולתן של סוללות ה – 300 S ובהשפעתן על הזירה הצפונית, אנו נוטים מאוד להגזים. סוללות אלו קיימות כבר שנים רבות, הן שופרו עם השנים, ואף נמכרו למדינות רבות, ובכללן כאלו שמקיימות עם ישראל יחסים ביטחוניים הדוקים. על כן ניתן להניח שמערכות הטילים הללו כבר זכו, לאורך השנים, לביקורים ישראליים קרקעיים ואף אוויריים, כפי שנרמז לאחרונה בכתבה על אודות תרגיל אווירי רחב היקף שנערך ביוון, ובו השתתפו גם מטוסי 16 F ישראליים. אין ספק שסוללות אלו מוכרות בישראל זה מכבר על יתרונותיהן ועל מגבלותיהן. לכך יש להוסיף את היכולת הייחודית של מדינת ישראל בכל האמור בפיתוח אמצעי לוחמה אלקטרונית, וכן את העובדה שמדובר בסוללת טילים כבדה ובעלת נוכחות נפחית רבה בשטח, תכונות שעושות אותה לנוחה יותר לפגיעה מהאוויר או אף באמצעים אחרים.

מובן כי העובדה שסוללות 300 S מצויות בידי מערך ההגנה האנטי-אווירי הסורי דורשת ערנות יתר מישראל, ומובן שאין להמעיט בחשיבות הימצאותן בשטח סוריה, אך בה בעת יש לזכור שלא כצעקתה.

על המחבר / המחברת

דודי ירון

דודי ירון

סופר ספרי מתח צבאיים, פרשן צבאי/ביטחוני, סא"ל מיל' במודיעין חיל האוויר.

12 תגובות

 1. ע.
  ע. אפריל 29 2018, 11:45
  אני מבין שלסורים יהיו במוקדם או במאוחר

  סוללות אס 300
  אני מבין שאם ישראל תתקוף את סוריה הסורים ישתמשו אז בסוללות האלה
  אז תהיה בעיה עם הרוסים
  איך זה יפתר?
  את זה לא הבנתי

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אפריל 29 2018, 18:21
   ישתמשו יותקפו

   מניח שגם לרוסים ברור (ואף ליברמן הצהיר על כך), שאם יעשו שימוש בטילים אלו כנגד/אל מול מטוסינו, הסוללות יתקפו, ויש בכך הגיון מבצעי. כפי שכתבתי, תקיפת הסוללות ללא אקט התקפי מצידם (כצעד מנע מראש), זה כבר יהיה בעייתי הרבה יותר מבחינת הרוסים.

   השב לתגובה
 2. לינוי
  לינוי אפריל 29 2018, 14:58
  עד מתי סוריה תוכל להבליג?

  עד מתי האירנים?
  אנחנו צודקים
  נכון שהם גם חלשים מאיתנו
  אבל הם יהיו חייבים להגיב
  וזה יהיה כואב

  השב לתגובה
 3. דודי ירון
  דודי ירון אפריל 29 2018, 18:25
  יגיבו, אך כנראה באופן מדוד

  להערכתי אכן יגיבו, אם כי בהחלט יתכן שבזירה רחוקה (בחו"ל), שם גם קשה יותר לאתר את המבצעים/שולחיהם (ראה הפיגוע ארגנטינה שבו חלפו שנים עד שאותרו שולחי המבצעים). אם יתקפו בצפון עצמאית ואו באמצעות החיזבאללה, סביר שהתקיפה תהיה מדודה כדי לא להדליק את החזית כולה, מצב שבו גם האיראנים אינם חפצים בשלב זה של ההתבססות על ידם בסוריה

  השב לתגובה
 4. גיל
  גיל אפריל 30 2018, 12:50
  מתחיל להתחמם

  יתכן שההתפוצצות תבוא עוד לפני ההעברה המעשית של הסוללות במצב מבצעי.

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון מאי 01 2018, 21:52
   הכשרה ארוכה

   סביר שכך וכפי שכתבתי, הכשרת הצוותים המקומיים מצריכה לא מעט חודשים

   השב לתגובה
 5. חנן סביון
  חנן סביון מאי 01 2018, 13:56
  הנאום של נתניהו אתמול

  הוסיף הרבה שמן למדורה.

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון מאי 01 2018, 21:55
   משום מה ממהרים

   דומה שאנו אכן טסים זה מול זה בנתיב התנקשות, אך משום מה אנו טסים מהר יותר לקראת אותו "מפגש"

   השב לתגובה
 6. מלי
  מלי מאי 01 2018, 19:30
  כן כצעקתה

  כי זה מוביל להתנגשות רוסיה

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון מאי 01 2018, 21:00
   התנגשות עם רוסיה? לא ממש

   מלי ממש לא, הרוסים שומרים בסוריה על אסד ואותנו הוא מעניין שם הרבה פחות

   השב לתגובה
 7. ד
  ד"ר נו מאי 02 2018, 12:46
  נו?

  נו???

  השב לתגובה
 8. יעקב שוהם
  יעקב שוהם מאי 03 2018, 14:27
  הרוסים לא יוותרו

  יספקו ועוד איך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור