JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תגובה, חצי תגובה

האם ירי טילי ה-SS21 הסוריים הנו מסר לירושלים?

תגובה, חצי תגובה דודי ירון
יולי 25
10:30 2018

בשל כמה גורמים שבאו והתכנסו יחדיו תהא זו הנחה סבירה בהחלט לומר שירי טילי ה-SS21 מסוריה בצהרי יום שני לא נועד לפגוע במורדים בדרום רמת הגולן, כפי שטרחו להבהיר לנו כל אמצעי התקשורת והפרשנים, אלא היה זה דווקא ובעיקר מסר ואף תגובה לירושלים, גם אם הייתה זו תגובה שקולה, מתונה, מרומזת, בבחינת "תגובה, חצי תגובה". בטרם ניכנס לעומקם של דברים, אבקש לציין שלחדירת מטוס הסוחוי והפלתו בצהרי יום שלישי אין לא כלום לירי הטילים, והערכות שהייתה זו התגרות או בחינת עירנות ותגובה מצידנו – אלו הם דברי הבל. אין לי ספק שחדירת מטוס הסוחוי נבעה מטעות התמצאות וניווט של טייס הסוחוי בעת שטס בשטח מצומצם, ובאזור שככל הנראה לא טס בו כבר זמן רב.

אקדיש תחילה מילים ספורות לטילי ה-SS21 ולאלה שקדמו להם. המדובר בטילים לטווח קצר-בינוני, טילים שהחליפו בזמנו את טילי הפרוג 7, שאותם אף ניתן היה לכנות רקטה ארטילרית. במהלך מלחמת יום הכיפורים שיגרו הסורים טילי פרוג 7 לעבר מטרות שונות בצפון הארץ ובכלל זה פגעו טילים אחדים בשדה התעופה ברמת דוד וגרמו גם לנפגעים בנפש. בתגובה לתקיפה זו יצא חיל האוויר להפציץ את בניין המטכ"ל הסורי בדמשק.

באשר לאירוע ירי הטילים ביום שני, יש לבחון את המתרחש בסוריה בכלל בימים אלו ממש. מהצד האחד הניצחונות בקרבות הקרקע ושחרור שטחים שהוחזקו בידי המורדים מעלים הן את מצב הרוח הלאומי והן את רמת הביטחון העצמי של הממשל המרכזי. מצד שני, אותו שלטון ממש ממשיך להביט מעלה השמיימה בתסכול ולקבל כמעט כגזירת גורל את הביקורים התדירים והרועשים של מטוסינו במרחב האווירי הסורי. לתסכול הסורי מתווספת העובדה שפטרוניה, ואולי יש לומר אדוניה הרוסיים של סוריה, מאפשרים בשתיקה, בנצירת אש, ויש האומרים אף בתיאום הדוק, את המשך פעילותו הרציפה של חיל האוויר הישראלי במרחב הסורי. בתגובה לאותן תקיפות מושמעים שוב ושוב איומים סוריים, אך לכול ברור כי הסורים נזהרים היטב במעשיהם, משום שהדבר האחרון שנחוץ להם הוא מעורבות צבאית ישראלית במלחמת האזרחים.

יממה בלבד קודם לירי טילי ה-SS21 שוב תקפו מטוסי חיל האוויר באזור מסיאף שבפרברי חמה, והפעם לא נתקפה מטרה איראנית אלא מתקן סורי ממש. שוב עלתה אותה תחושה של חזרה הדרגתית של הביטחון העצמי, בגדר: חוזרים להיות מדינה ריבונית, וככזו עלינו להגיב על תקיפה בשטחנו ופגיעה בריבונותנו, אך תגובה זו עליה להיות זהירה, מתונה, כך שתוכל להשתמע לשתי פנים. לשון אחר, תגובה שאפשר יהיה לפרשה כטעות מבצעית או "זליגה", אך עם זאת כיוון מעוף הטילים ופגיעתם בסמוך כל כך לגבול יגרמו לטרדה מעבר לגבול, טרדה שתבוא לידי ביטוי בהזנקות, שיגור טילי ירוט ואף אזעקות וירידה למקלטים ביישובי רמת הגולן והגליל המזרחי. שיגור הטילים השבוע אכן השיג מטרות סוריות אלו, ולכך נוסף לסורים בונוס בדמות מבוכה ישראלית מסוימת, בשל תוצאות השיגור המבצעי הראשון מאז ומעולם של מערכת "קלע דוד" (לפנים "שרביט קסמים").

לסיבות האלו אפשר להוסיף את העובדה ששיגור הטילים בוצע בדיוק בשעה שראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל הישראליים נפגשו במטה הכללי בתל אביב עם שר החוץ הרוסי לברוב ועם הרמטכ"ל הרוסי גרסימוב. מקריות גרידא? לא ממש. לעניות דעתי באותה הזדמנות של תגובה-חצי-תגובה סורית נקבע עיתוי שיעביר בזמן אמת למתדיינים בקריה בתל אביב, ובעיקר לאלו הרוסים, מעין מסר המביע את אי הנחת הסורית מעצם השת"פ והתיאומים שבין מוסקבה לירושלים, ושוב – המסר מרומז ואינו בוטה, שכן הסורים מכירים ובעיקר מוקירים את חלקה של רוסיה בהצלת השלטון המרכזי בסוריה ושימורו.

נשאלת השאלה אם בראייה סורית המסר ה"כמעט מעודן" הובן בירושלים, ואם הסורים ירהיבו עוז בנפשם להיות ברורים יותר לאחר שיבוצעו תקיפות נוספות בתחומם.

 

על המחבר / המחברת

דודי ירון

דודי ירון

סופר ספרי מתח צבאיים, פרשן צבאי/ביטחוני, סא"ל מיל' במודיעין חיל האוויר.

15 תגובות

 1. אפרים כהנא
  אפרים כהנא יולי 25 2018, 12:13
  להתייחס ליכולות ולמעשים ולא לכוונות

  דיאלוג של איתותי הרתעה הוא דבר מקובל ביחסים הבינלאומיים. הכותב מנתח היטב את השתלשלות האירועים ונראה שאין מקריות בין ביקורו של לברוב בירושלים ושיגור הטילים.
  לגבי חדירת המטוסים לשטחנו, ייתכן מאוד שהחדירה נבעה מטעות.
  יחד עם כל זאת התגובות של ישראל לשני אירועים אלה היו נכונות ובמקומן. ביחסים הבינלאומיים, צריכים להתייחס ליכולות ולמעשים ולא לכוונות.
  ברגע שמשוגר טיל, או כאשר מטוס מנסה לחדור למרחב האווירי שלנו יש לפעול נגדם, גם במחיר של חשש מהסלמה. הסלמה שלאור ההתפתחויות בסוריה הולכת ומתקרבת. כדי לאשש את טענתי, אזכיר לקוראים שרק אתמול המשיכו לפנןת 350 מוקשים ברמת הגולן, כדי לאפשר כניסת כוחותינו אם וכאשר יהיה צורך בכך.

  השב לתגובה
 2. ?
  ? יולי 25 2018, 14:23
  מתי תתרחש ההתנגשות הראשונה

  בין מטוסים או טילים רוסיים לכוחות ישראלים?

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון יולי 25 2018, 21:18
   בסבירות נמוכה

   עברנו ארוע כזה במלחמת ההתשה, אך הפעם המצב שונה לחלוטין בגישה, בתאומים ולכן התנגשות יזומה כזו סבירותה נמוכה, תאונה/אי הבנה בהחלט עלולה להתרחש

   השב לתגובה
 3. גדעון שפיגל
  גדעון שפיגל יולי 25 2018, 17:52
  רוסים מתחילים לכעוס עלינו

  נקווה שזה יגמר טוב. הם לא מספקים טילים ומטוסים לסורים ויסכימו שאנחנו נפיל אותם.

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון יולי 25 2018, 21:23
   כועסים? לא ממש

   באשר לכעס הרוסי, לא מדוייק, הם מגנים באופן של יציאה מידי חובה לא מעבר לכך. בעבר נהנו המאבדות הסוריות וסיפקו להן מטוסים נוספים במחיר מלא. אגב הסוחוי 22 זה כלי מאוד מאוד מיושן

   השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יולי 25 2018, 22:39
   לגדעון שפיגל

   השאלה היא לא מתי הרוסים יתחילו לכעוס עלינו כיוון שהם עושים מאמצים מרובים שאנו לא נכעס עליהם. בעבר, כאשר ישראל הייתה הרבה יותר חלשה והרוסים היו סובייטים חזקים, לימדנו אותם מספר לקחים שהם לא ישכחו זמן רב. הם למדו להיזהר מאיתנו ועל כן הם משתפים פעולה ופועלים בסוריה בהרשאה שלנו. אני יודע שקשה להפנים עובדות אלה. אולם זו המציאות.

   השב לתגובה
   • חחחחח
    חחחחח יולי 29 2018, 13:28
    הגזמת ד"ר דגני

    רוסיה יושבת ורועדת מישראל מעצמת על שלא יכולה לפתור גם בעיות הטחוניות קטנות

    השב לתגובה
 4. יעקב פורת
  יעקב פורת יולי 25 2018, 18:39
  ברור כשמש

  טילים כאלה גדולים נורים לכוון הגבול בשביל להתמודד עם כמה מורדים?

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון יולי 25 2018, 21:27
   בעבר ירו גם סקאדים

   לאו דווקא גודל הטילים מעיד על כך, משום שבמהלך מלחמת האזרחים הסורים ירו על המורדים לא אחת טילי סקאד, הגדולים מהותית מאלו שנורו הפעם SS21

   השב לתגובה
 5. שמעון ח.
  שמעון ח. יולי 26 2018, 21:28
  זאת תגובה?

  מוכן להתפזר על עשירית תגובה. בבלאגן שיש בסוריה לא כל דבר כזה מתוכנן.

  השב לתגובה
 6. יעקב שחם
  יעקב שחם יולי 28 2018, 13:44
  הפעם גם הרוסים כועסים

  בסוף זה יתפוצץ.

  השב לתגובה
 7. ירון
  ירון ספטמבר 20 2018, 14:05
  אל תעצבנו את הרוסים

  תזהרו מלעצבן את הרוסים.

  השב לתגובה
 8. אמציה
  אמציה נובמבר 01 2018, 12:32
  כן ועוד איזה מסר

  גדול וברור

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור