JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הסלמה בעוטף

הייתכן? כך קורה בישראל של נתניהו, ליברמן ואיזנקוט

הסלמה בעוטף ד"ר יצחק דגני
אוגוסט 09
11:00 2018

9 באוגוסט 2018 לפנות בוקר. צבע אדום בכל עוטף עזה ואף במועצות אזוריות מעבר לעוטף. יש נפגעים בצד הישראלי. עוד לא ידוע כמה מהם הרוגים, כמה פצועים ומה חומרת פציעותיהם. כנראה נגרם נזק לרכוש. הוא מתווסף לעשרות אלפי דונמים של שדות חקלאיים, חורשות ושמורות טבע שרופים מ-140 ימים (מאה וארבעים ימים!) של אורגיית עפיפוני ובלוני תבערה. כאלף שריפות.

כאשר רמטכ"ל נמנע מלירות על מפריחי עפיפונים ובלוני תבערה "מסיבות מוסריות", כדבריו; כאשר רמטכ"ל ושר ביטחון מוכנים לספוג התקפות טרור אש במשך ארבעה וחצי חודשים; כאשר ראש ממשלה, בוודאי בחלק משמעותי מזמנו, עסוק בתיקי האלפים; כאשר חוקרי משטרה בכירים עסוקים ברדיפה אחרי ראש ממשלה; כאשר עיתונות של "תעשיית הדכדוך", כולל "עיתונאים בכירים", עסוקה שבוע אחר שבוע בירידה לחייו של ראש ממשלה – יש לכך תוצאות בשטח. האויבים קולטים את המתרחש ומסלימים.

אין כוונת כותב שורות אלה לטעון שאין למצות את הדין עם ראש ממשלה שחטא. אולם, בכל התוקף, יש להדגיש שכל דבר חייב להיעשות בזמן המתאים. כדאי לכל רודפי הצדק לשים לב שטרור האש משתולל דווקא כאשר החקירות הידועות מתעצמות.

כאשר רמטכ"ל מכריז שאין להתגונן בתקיפות מפני "ילדה שנושאת מספריים"; כאשר מדינה שלמה נכנסת לאורגיה ז'ורנליסטית בשל משפט מטומטם ובזבזני לחייל שהרג מחבל (אחרי 11 דקות); כאשר שר ביטחון מראיין ארבעה אלופים שמביניהם ייבחר אחד למשרת הרמטכ"ל, ואחד מהם טען בפומבי שצה"ל מתנהג בשטחים כמו שהתנהגו בגרמניה בין שתי המלחמות – ולא הודח מהצבא יום אחרי אמירה איומה, שקרית ומטומטמת שכזו; כאשר כך מתנהגים שועי ה"מעצמה החזקה ביותר במזרח התיכון" – אל לנו להתפלא שהמנוולים בעזה יוצרים הסלמה. מדוע שלא יסלימו? הרי ישראל המעצמתית משחקת בדיוק לידיים שלהם.

על ישראל להגיב הפעם בעוצמה שעוד לא נראתה כמוה, בדומה להצהרותיו של הנשיא האמריקני נגד אויבי ארה"ב והאנושות. בשום אופן אין להיכנס לרצועת עזה עם כוח קרקעי. הכול יש לעשות באמצעות ירי מנגד, מהאוויר, מהים ומהיבשה. יש לפגוע גם במנהיגי הטרור החמאסי, לא רק בפעילים או במפריחי העפיפונים.

ישראל הפכה את עצמה מטרה לתוקפים מסוגים שונים בהעדר תגובה הולמת. תחילת התופעה בהחלטתו של ראש הממשלה שמיר להימנע מלהגיב על 40 סקאדים של סדאם. בימים אלה ממשלת נתניהו לא הגיבה על כאלף שריפות של טרור ועל החלטת חמאס להקים מפעל לייצור פאנלים מבטון לדיפון מנהרות.

כל התרפסות תעודד את תוקפנות האויבים. יש לשנות את הגישה – וללא דיחוי נוסף.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

10 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר אוגוסט 09 2018, 12:18
  בהיעדר מנהיגות

  יפה טענת
  מול טרור יש להעמיד "קיר ברזל" שלא יותיר תקווה בלב מי שחרט על דגלו את חיסולה של מדינת ישראל.
  לא די בסיסמאות כמו "אפס סובלנות" או "נראה להם", ששר הבטחון מרבה לפזר, כאשר אין מאחרויהם דבר (נכון לרגע זה) והם נותרים מילים נבובות המפוררות את שארית כושר ההרתעה. הבלגה יכולה להיות לעיתים יתרון, אם יש תוכנית מאחוריה, שבינתיים אינה ניכרת לעין, אך כאשר היא נתפסת כריפיון בעיני הצד השני, יש לכך מחיר כבד.
  ניראה כאילו ישראל מצפה שיפול כבר איזה טיל על גן ילדים כדי שתהיה לה "לגיטימציה" מצד אירופה הליברלית להגיב באופן "לא מידתי"
  על היעדר מדיניות, ושקיעתה של מנהיגות משלמים ביוקר.

  השב לתגובה
 2. יעקב שדה
  יעקב שדה אוגוסט 09 2018, 12:21
  כוח חשוב אבל לא מספיק לבדו

  מי שחושב שהוא יכול לכפות על אויבינו מה שאנחנו רוצים וכל תנאי שנראה לנו רק בגלל שאנחנו חזקים טועה ומטעה.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוגוסט 09 2018, 23:23
   יעקב שדה הנכבד

   מדינת ישראל קיימת כבר 70 שנים רק בזכות הכוח וההרתעה. אם כוחנו לא היה מספיק – לא היינו כאן מזמן. בשל כוחנו נחתמו הסכמי שלום עם מצרים וירדן. וגם נרקמו יחסים מסוימים עם עוד מדינות בסביבה.
   אין לנו צורך וכוונה לכפות על אויבינו "כל מה שאנו רוצים" אלא רק השקטת האלימות והטרור נגדנו וזה יכול להיעשות רק בכוח.
   כל הדגמת רפיסות ורפיון רוח יעודד את האויבים. כדוגמאות לכך אתה יכול לקחת את אוסלו, את ההסכמים למיניהם שנערכו עם הפלסטינים וכיו"ב.
   הם צריכים לדעת ולהפנים שעבור כל פגיעה בנו הם ישלמו מחיר כזה שהעניין לא יהיה כדאי להם.
   בימים אלה צריך להכותם בעוצמה עד שהם יתחננו להפסקת המכות מצידנו. אח"כ יהיה אפשר לשקול את הצעדים להבטיח הפסקת אש ארוכת טווח. אגב – בעניין זה אני חייב להוסיף – המכות לא יכללו בשום אופן כניסה קרקעית לרצועה, אלא ייעשה שימוש באש מנגד בלבד.

   השב לתגובה
 3. דודי ירון
  דודי ירון אוגוסט 09 2018, 12:47
  קבינט הכסילים כבר דן בפינוי ישובים

  דגני נכבדי
  כתגובה למאמרך, החלטתי לצרף את אחד משלושת הפוסטים שכתבתי אתמול

  הם שולטים הם מכתיבים, ומשורש המילה "הרתעה", נותר בקושי רק…רע

  תגובת החמאס הערב ושוב על פי כללי המשחק החדשים שכפה עלינו חד צדדית, יכולה אולי להעיד שההסכם אכן בטווח יד. החמאס הוא שקובע את הכללים, הוא שקובע מתי וכמה יורים, ומתי חודלים. זאת לדעת, במחצית השנה הנוכחית, כבר ירה החמאס פי 20 רקטות מאלו שירו בכ"א מהשנתיים האחרות. כדרכם בקודש הם כמובן גם יגידו את המילה האחרונה (באש כמובן) מעמדת כח, וזאת עד בסמוך למועד כניסת ההסכם לתוקף (אם וכאשר כך אכן יקרה). ואילו אנו שלא מנהלים בשום פנים ואופן מו"מ עם החמאס, כבר מבוהלים מהאפשרות שההסכם המתגבש, יחמוק לנו מבין האצבעות, ולכן צה"ל בהנחיית ממשלת ישראל הימנית הלוחמנית והמשופעת במרי ביטחון, ממשיך להגיב בדיוק בדרך שבה קיפודים מזדווגים, כלומר בזהירות בזהירות, או כפי שמכנה זאת דובר צה"ל בשפת הסגי נאור האופיינית לו: "בעוצמה ובנחישות", ובתוך דקות סביר שכבר נופצץ בתמונות וקיטעי וידאו, המעידים על אגרוף הברזל הצה"לי
  לגבי מתווה ההסכם המתגבש, אין לי ספק שנושא הנעדרים והאזרחים השבויים יכלל בו, שכן אף ממשלה לא תעמוד בלחץ הציבור אם תעז שלא להכיל אותם בהסכם, אם כי המחיר להחזרתם/שיחרורם הוא עדיין בגדר נעלם (מדד נועם שליט?). מטרידה לא פחות העובדה שנושא הפרוז והפיקוח במהלך אותן חמש שנות שקט שבהסכם, לא נזכר כלל. לשון אחר, סביר שלאחר אותן חמש שנות שקט, נגלה שמאות הרקטות שביידי החמאס כיום, הפכו לעשרות אלפים ובטווחים ודיוק משופרים, בדומה למערך המצוי כיום בידיי החיזבאללה.
  אז בהגיון ההפוך השולט במזה"ת, אם האש תמשך ואף תגבר, אות וסימן הוא, שההסכם עם אלו שאיננו מוכנים לדבר איתם, קרוב מתמיד

  השב לתגובה
 4. .ח.
  .ח. אוגוסט 10 2018, 07:17
  מה שרואים מפה לא רואים משם ....

  אפשר להיות יותר צנועים לפני שמבקרים את כל אלה שמכירים את העובדות טוב יותר.

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 10 2018, 20:02
  ל- ח. עלום השם

  סלח לי על הבוטות. אבל מספיק כבר עם הקשקשת על אלה שיודעים יותר טוב. מה צריך לדעת כדי לטפל בארבעה וחצי חדשי שרפות? מה צריך לדעת בכדי לטפל בסכינאים שבאים יום יום לרצוח? מדוע מבצע נגד טרור מעזה צריך להימשך 51 יום?
  מספיק כבר עם ההתבטלות וההתקטנות והצניעות מול אלה שמכירים את העובדות יותר טוב.
  כאן קבור הכלב.

  השב לתגובה
 6. רבקה שטרן
  רבקה שטרן אוגוסט 13 2018, 16:05
  מי שבוחר במנהיגים האלה

  צריך לקבלם לטוב ולפחות טוב
  מי האלטרנטיבות?

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוגוסט 14 2018, 15:56
   לרבקה שטרן הנכבדה

   דנתי בתגובה לטרור. לא בבחירת מנהיגים. טיפול בטרור, לא רק תגובה, גם יזמה, זה עניין להחלטה שלטונית שמתקבלת גם בהשתתפות הדרג המבצע. אצלנו בשוטף, לצערי, זה לא קורה.

   השב לתגובה
 7. גיורא קימל
  גיורא קימל אוגוסט 14 2018, 16:59
  ככה זה עובד

  בתחילת יולי 1947 הוצאו להורג בתלייה 3 חברי מחתרת יהודים על ידי הבריטים. כול ההשתדלויות למנוע את תלייתם לא נשאו פרי. זמן קצר אחר כך נחטפו שלשה סרג'נטים בריטים ונמצאו תלויים בחורשת איקליפטוסים בנתניה. אמנם חיילים בריטים הגיבו בהשתוללות ברברית בתל-אביב שגבתה 5 קורבנות של יהודים תמימים, אך מאז שום חבר מחתרת לא הוצא להורג.

  השב לתגובה
 8. ל.
  ל. ספטמבר 18 2018, 21:03
  וההסלמה נמשכת

  וכל הישראלים מרוצים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור