JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לקחים מהפלת האיליושין בסוריה

הפלת מטוס הביון הרוסי חשפה שלומיאליות סורית-רוסית

לקחים מהפלת האיליושין בסוריה ד"ר יצחק דגני
אוקטובר 02
09:30 2018

מאז ערב יום כיפור לפני שלוש שנים ועד ערב יום כיפור הזה ב-2018 ביצעו מטוסי חיל האוויר הישראלי מאות רבות של גיחות קרביות להפצצת מטרות בסוריה. בדרך כלל נפגעו קשות מתקנים, יחידות "מתנדבים שיעים" ומחסני תחמושת של האיראנים. על פי דבריהם של בעלי הסמכות בישראל, מטרת ההפצצות הייתה, והיא גם בימים אלה, למנוע העברת נשק מתקדם לחזבאללה בלבנון וכן למנוע התבססות כוחות איראניים בסוריה.

אפשר לציין בהערכה רבה מאוד את המקצוענות של חיל האוויר הישראלי. אף לא פעם אחת, למרות הפעילות האווירית האינטנסיבית שלו, לא נתקל חיל האוויר הישראלי בכלי טיס רוסי. כמו כן לא נפגעו חיילים רוסים בזירה הסורית באוויר ביבשה ובים, למרות הפעילות הצבאית האינטנסיבית של הרוסים בזירה הסורית.

התיאום בין הצבא הישראלי לצבא הרוסי, שניזום בעת פגישת נתניהו-פוטין לפני שנים אחדות, פועל היטב. הוא השיג את מטרות שתי המדינות, כל אחת לפי האינטרסים שלה. מצב אידאלי זה השתבש לכאורה בשל הפלת מטוס ביון רוסי על ידי הסורים. ההפלה אירעה בסמוך מאוד לאחת מגיחות ההפצצה של חיל האוויר הישראלי, שכוונה למתקן שבו אוחסן ציוד צבאי מתקדם שהיה מיועד לחזבאללה בלבנון.

הפלת מטוס הביון הרוסי מזכירה נשכחות. בדיוק ב-17 בספטמבר 1971 (לא ייאמן – ממש לפני 47 שנים) הופל מטוס ביון ישראלי שטס מעט מזרחה מתעלת סואץ. המטוס הישראלי שהופל היה מסוג בואינג 377 (סטרטוקרוזר), שהוא במקורו מטוס תובלה בעל ארבעה מנועי בוכנה מצוידים במדחפים, והותקנו עליו אמצעים אלקטרוניים שהפכו אותו למטוס ביון. צוותו מנה שמונה קצינים ונגדים בכירים. שבעה מהם נהרגו ורק מהנדס הטיס הצליח להיחלץ מהמטוס הפגוע ולצנוח, וכך ניצלו חייו. המטוס הופל על ידי טיל מתוצרת סובייטית. סוללת הטילים הופעלה בידי חיילים מצרים, בהדרכה ובפיקוח של מומחים סובייטים. הטיל הסובייטי שהפיל את המטוס היה מסוג SA200, שהינו בעל תכונות כמעט זהות לטיל שהפיל את האיליושין הרוסי במחצית ספטמבר 2018.

לאחר 47 שנים, האיליושין הרוסי שהופל נפגע על ידי טיל קרקע-אוויר מתוצרת רוסית. הטיל נורה בידי חיילים סוריים, שגם הם, כמו המצרים בזמנו, קיבלו אימון והדרכה ממומחים רוסים. המטוס שהופל היה מסוג איליושין 20, שדומה מאוד בגודלו ובתכונותיו למטוס הסטרטוקרוזר הישראלי שהופל 47 שנים קודם לכן. גם בתוכו שולבו אמצעים אלקטרוניים שהפכו אותו למטוס ביון. גם לו היו ארבעה מנועי בוכנה מצוידים במדחפים.

ייצורו של האיליושין החל ברוסיה הסובייטית בשנת 1960 והסתיים בשנת 1978. יוצרו כמה מאות מטוסים מסוגו, ורבים מהם עדיין טסים במערך התעופה האזרחית ברוסיה, כך שהמטוס שהופל היה בן לפחות 40 שנים. מהירותו הייתה כ-500 קמ"ש. דהיינו הטענה של הגנרלים הרוסיים שמטוס F16 ישראלי, שמהירותו כפולה לפחות, "התחבא" מאחורי האיליושין הרוסי שהופל כדי להסתתר מהטיל הסורי – זוהי טענה פאתטית ומעוררת גיחוך. הנקודה המעניינת באמת היא שהצבא הרוסי עדיין משתמש במטוסים מסוג זה לביצוע משימות קרביות.

אחרי הפלת מטוס הביון מצא עצמו פיקוד הצבא הרוסי במבוכה רבה מאוד. 15 אנשי סגל רוסים, רובם קצינים מקצועיים בתחומי האלינט (מודיעין אלקטרוני) נהרגו בתקרית זו. הטיל המיירט היה מתוצרת רוסית. על פי ההערכה, מומחים רוסים שימשו כמפקחים על פעילות המיירטים הסורים. פעילות זו מתבצעת במסגרת הסכמי שיתוף הפעולה והסיוע הצבאי הרוסי לצבא הסורי, המשתקם ממלחמת אזרחים הנמשכת כבר יותר משבע שנים.

לגנרלים הרוסים לא נותרה ברירה אלא לטפול את האשמה על חיל האוויר הישראלי. נראה שהגנרלים הרוסים סברו שכך ישקמו את דעת הקהל בארצם וגם יסתירו את החובבנות שלהם מהמנהיגות הרוסית, ובעיקר מהנשיא פוטין.

יש עוד דבר מעניין מאוד, שצץ מבלי משים בפרשה זו. הסיפורים המומצאים של הגנרלים הרוסים, ואולי הם באמת מאמינים בפנטזיה שיצרו, מעניקה לחיל האוויר הישראלי מוניטין מקצועי יוצא מהכלל. בכך הגנרלים הרוסים מאשרים שהיכולות של טייסי ישראל והציוד המדעי-טכנולוגי שנתון בידיהם עולים על היכולות של חיל האוויר הרוסי. הם לא התכוונו לכך, אבל כך יצא.

ברוב תסכולם הודיעו הרוסים שיספקו במהירות טילי קרקע-אוויר מדגם S300 לצבא הסורי. טילים אלה, יש לציין, עולים ביכולת ביצועיהם על הטיל שהפיל את האיליושין דנן. אולם גם טילים אלה הם בני כ-40 שנים. הם מוכרים בישראל זה שנים רבות ויש ביכולתנו להתמודד איתם בהצלחה.

הגנרלים הרוסים מכירים היטב את יכולותיו של חיל האוויר הישראלי. כך גם הנשיא פוטין. הם אינם מבקשים, עם כל ההסתבכות שלהם בסוריה, לפתוח עימות גם עם ישראל. הם זוכרים היטב שישראל הפילה טייסים רוסים בקרבות אוויר. הם זוכרים היטב שישראל השמידה כ-20 סוללות טילי קרקע-אוויר בסוריה בשנת 1982. מטוסי ישראל הפילו באותו יום כ-90 מטוסי מיג, ואף לא מטוס ישראלי אחד הופל בקרבות אוויר ביום ההוא. כל זה קרה כאשר הסובייטים היו עדיין מעצמה עולמית, חזקה הרבה יותר מרוסיה של היום. לעומת זאת, היכולות של חיל האוויר, המודיעין, הארטילריה והטילאות של צה"ל עולות בהרבה על היכולות של צבא ישראל דאז, כאשר נאלץ להתמודד עם הסובייטים.

לפיכך, ועם כל הכבוד לפרשנים המלומדים למיניהם באמצעי התקשורת הישראליים, לא סביר שהרוסים ישברו את הכלים עם ישראל. נהפוך הוא. התיאום האסטרטגי בין צה"ל לצבא הרוסי יימשך. יופקו לקחים. האינטרסים המשותפים של שני הצבאות ימשיכו לנוע במקביל. ישראל תמשיך לסכל את ההתבססות האיראנית בסוריה על פי מה שיתחייב מהמצב בשטח. יש להניח שהמכות המונחתות באופן שוטף על האיראנים ישיגו את מטרתן. סביר להניח כי בסופו של דבר האיראנים יסולקו מסוריה. הסוגיה המעניינת ביותר היא אם זה יקרה אחרי שהאייתוללות יסולקו מהשלטון באיראן, או עוד לפני כן.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

16 תגובות

 1. אריה גור
  אריה גור אוקטובר 02 2018, 19:23
  אין כותרת

  ההקבלה בין הפלת הסטרטו בסיני לבין הפלת האיליושין מאוד מעניינת. כפי שמצויין במאמר הגירסה הרוסית מומצאת כדי לחפות על הפשלות שלהם במהלך האירוע אבל אני לא חושב שנכון להגיד שמטוס אפ 16 לא יכול לטוס במהירות של 500 קמ"ש כך שדווקא מהירות המטוסים אינה הוכחה לשקר הרוסי.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 03 2018, 16:15
   הערה לאריה גור

   אכן F16 יכול להאט. ראה תגובה מס 3 להלן. אולם במקרה שבו אנו דנים בטוחני שמטוסינו הטילו את החימוש ומיהרו לחזור לבסיסם.

   השב לתגובה
 2. יעקב חממי
  יעקב חממי אוקטובר 02 2018, 20:02
  דבר אחד לא הבנתי

  מה האינטרסים המשותפים של ישראל ורוסיה

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 03 2018, 16:18
   תשובה ליעקב חממי

   האינטרס המשותף הדומיננטי לנו ולרוסים במערכה האווירית בסוריה הוא לא להיתקל\להפריע אחד לאחרים. מעבר לזה לכל צד יש אינטרסים אחרים.

   השב לתגובה
 3. דודי ירון
  דודי ירון אוקטובר 02 2018, 21:12
  קצת בעיניין הטכני

  יצחק ידידי
  בכל זאת בחרת לשייט "בטרטוריה שלי" (אני כמובן צוחק), אז רק כמה הערות, בעיקר טכניות:
  -הסטרטוקרוזר עסק בצילום אלכסוני מסיני אל מעבר לתעלה, וכך ובאותו נתיב עשה
  לא אחת. זה היה די מטומטם לשלוח אותו שוב כמה ימים אחרי שהפלנו סוחוי 7 מיצרי
  שצילם מעל התעלה ולמחרת סאדאת נאם והבטיח עיין תחת עיין. אגב הופל ע"י אס אי 2 E ולא 200, ולהפיל מטוס כזה או איליושין , זה בערך כמו לפגוע בברווז במיטווח, פשוט אי אפשר לפספס.

  – ה 16F לא ניצמד לאיליושין, גם משום שזה האחרון נמצא כ 200 ממטוסינו, ואגב אין בעיה טכנית ל 16 F לטוס במהירות של 500 קמ"ש (ואפשר גם מתחת לזה כשמרימים אף, פותחים מעצורי אוויר ואם צריף מורידים גם גלגלים).

  – אני איתך בנושא התאומים עם הרוסים ושרק הם שיוכלו (אולי) להוציא את הכוחות האיראניים מסוריה. ובכל זאת כמה מילים בנושא האס 300 . לתקוף בנוכחות שלהם קשה יותר אבל בהחלט אפשרי. כללי המשחק ישתנו אם נאלץ לתקוף סוללה כזו (למשל לאחר ירי על מטוסינו), משום שאז הרוסים יראו בכך השפלה להם ולתעשיית הנשק שלהם, ותגובתם עלולה להיות קשה.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 03 2018, 16:28
   דודי מכובדי

   תודה על תשומת לבך ועל הערותיך הנכונות (אם כי לא ברור לי מדוע הצחקתי אותך). האם לדעתך עצם העובדה שהרוסים עדיין משתמשים באיליושין זקן למטרות מודיעין מצביעה על "פיגור" מסוים?
   הרוסים לא מסוגלים, גם אם ירצו, להוציא את האיראנים מסוריה. ההפצצות שלנו מתישות אותם ועולות להם בכסף רב. רק זה מה שיוציא אותם, אם בכלל.
   ה- S300 הוא בעיקר עניין תעמולתי. הרבה זה לא ישנה (מעט אולי כן).
   הרוסים יודעים היטב שאם יתפתח עימות אווירי ביניהם לבין צה"ל הם יצאו ממנו וידיהם על ראשם. וזאת לא בפעם הראשונה.

   השב לתגובה
   • דודי ירון
    דודי ירון אוקטובר 05 2018, 13:55
    הומור, קצת הומור

    יצחק לא הצחקת אותי, כתבתי בהומור שנכנסת לטריטוריה שלי (תחום התעופה), וכמובן שזה נכתב בהומור וכי יש לי בלעדיות בנושא? ועל כן כתבתי לאחר המילים "הטריטוריה שלי", שאני כמובן צוחק…רוצה לומר, מתלוצץ.

    יש הבנה?

    השב לתגובה
    • יצחק דגני
     יצחק דגני אוקטובר 05 2018, 22:14
     דודי מכובדי

     בוודאי שיש הבנה.
     ללא קשר שאלתיך אם עצם העובדה שהרוסים משתמשים באיליושין זקן לא מצביעה על "פיגור" מסוים?
     מה דעתך?

     השב לתגובה
 4. פנחס לוי
  פנחס לוי אוקטובר 03 2018, 19:31
  לא בטוח שהפשלה היא רוסית בלבד

  לא ברור אם מדובר בפשלה רוסית בלבד.על הסורים מיותר לדבר בכלל.

  השב לתגובה
 5. ארנון צביאלי
  ארנון צביאלי אוקטובר 05 2018, 06:47
  אין ספק שלישראל ולרוסיה יש תיאום טוב

  רק שאף אחד לא יודע להסביר בדיוק את הרקע שלו.

  השב לתגובה
 6. יצחק דגני
  יצחק דגני אוקטובר 05 2018, 22:20
  לארנון צביאלי

  הרקע לתיאום הוא שותפות אינטרסים. לישראל נוח שאסד ישלוט בסוריה. כך גם לרוסים. הרוסים מצידם מאד לא רוצים להתעמת עם חיל האוויר הישראלי. יש להם ניסיון מר מאד בעניין זה. לכן הם מעדיפים לשתף פעולה. נוסף על כך לפוטין יש הערכה גדולה מאד ליכולות של ישראל בתחומים שונים שגם בהם קיים שת"פ בין רוסיה וישראל.

  השב לתגובה
 7. אורי מילשטיין
  אורי מילשטיין אוקטובר 06 2018, 06:40
  מניפולציה

  יצחק ידידי,
  תיאור וניתוח האירוע שלך היא מניפולציה, שחלק מן הפרשנים שהזכרת כתבו ואמרו אותו בדבר בדיוק באמצעי התקשורת. מה קרה בדיוק איננו יכולים לדעת כי העובדות חסויות משני הצדדים. לכן גם אין ביסוס לקביעה כי הרוסים משקרים.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 06 2018, 13:06
   מניפולציה

   אורי היקר,
   אכן אתה צודק. יש בדבריי מניפולציה. האם בכל הערכה מודיעינית אין מניפולציה? האם בכל מו"מ פוליטי\דיפלומטי אין מניפולציה? האם אין מניפולציה בפיתוח תיאוריות במדעי החברה על סמך היקשים? האם אין בדברי פרשנים למיניהם אלמנט של ספקולציה?
   ולגבי הרוסים –
   עוד מתקופת הסובייטים כל האידאולוגיה המרקסיסטית\לניניסטית שלהם התבססה על מניפולציות. הם שיקרו כל הזמן וכיום חניכיהם ממשיכים לשקר.
   ועוד דבר – נניח שבאמת הכל חסוי ואי אפשר לדעת מה שקרה באמת – אזי אני מעדיף להיות בצד שלנו. נדמה לי שאתה, עם כל הכבוד, לפעמים בוחר בצד האחר.

   השב לתגובה
 8. יפה ירדני
  יפה ירדני אוקטובר 06 2018, 12:34
  אני איתך האמונה בכוחנו יש לך בסיס

  ואין סיבה לא להסתמך על זה

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 06 2018, 20:33
   ליפה ירדני היקרה

   צודקת. אכן כוחנו רב. אולי יותר ממה שאנו מפנימים. לא הייתי רוצה להיות בעזה, לבנון, סוריה, או לשבת במטוס רוסי, או לאייש סוללת טילי קרקע אוויר שנוצרה ברוסיה אם אכן יתפתח עימות קרבי משמעותי עם מי מאלה.
   לא אלמן ישראל.

   השב לתגובה
 9. פרשננו
  פרשננו נובמבר 11 2018, 15:40
  ההנחות שלך והמסקנות שלך

  מתחילות להתברר עם הרבה סדקים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור