JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

איך לא להיות חיות-אדם

המלצותיי האישיות לחיילים

איך לא להיות חיות-אדם ד"ר אולק נצר
פברואר 27
19:30 2019

למי שטרם הורעל בקנאות, ברור שהיו ויש בין משרתי כוחות-הביטחון בשטחים כאלה שהאפיון "חיות אדם" מתאים להם. אנשים כאלה קיימים בכל אומה. הבעיה היא שגם לנוכח מאות ואלפי מקרים שהתפרסמו בעשורים האחרונים של התנהגות לא הולמת מצד החיילים שלנו, איש לא אמר להם איך עליהם להתנהג כלפי האוכלוסייה המתמרדת בשטחים כדי לא להיכשל ב"פשעים נגד האנושות".

אם יבוא יום ואלה האחראים עליהם יעמדו לדין, הם יימצאו אשמים על שלא מנעו התנהגות לא חוקית באמצעות הוראות ברורות המפרטות מה אסור לעשות לאוכלוסיית האויב. בעיניי, גם כל יפי הנפש ששלחו את בניהם לשרת שם ו"למלא את חובתם על הצד הטוב ביותר", יימצאו אשמים על שלא אמרו להם במפורש איך עליהם למלא את החובה הזאת מבלי לחטוא בעבירות נגד עקרון טוהר הנשק, כלומר להיות שותפים לפשע על ידי חיפוי על חבריהם.

מן המקרה האחרון – שבגללו השתמשה השדרנית אושרת קוטלר בביטוי "חיות אדם", וגם ממאות קודמיו, ברור לחלוטין שהנפשות הפועלות הללו נהגו על פי הנורמה המקובלת ביחידה שלהם, כלומר אין זה עניין של חריגים; אז במקום לחכות שאלה שחינכו אותם והביאו את הצבא למצב כזה יעשו משהו בנידון, כל אדם פטריוטי והגון, במיוחד כל הורה ומחנך, חייב לקבל על עצמו את התפקיד הזה – למנוע מקרים שכאלה בקרב אלה המשרתים באזורים המועדים לפורענות. אני מתחיל במצווה עם רשימה לדוגמה, וכולם מוזמנים להעתיק, לשפץ ולהסביר דעתכם זו לחיילים שלכם בדגש על כיבוד החוק בכל מקרה.

המדינה הטילה עליכם את התפקיד להשליט חוק וסדר על אוכלוסייה אזרחית. תפקידכם קשה ומחייב גבורה והסתכנות שונה מאשר בקרב: התאפקות בשימוש באמצעי לחימה, גבורה בשמירה על החוק, על הכבוד האישי שלכם כלוחמים, על כבוד המדינה ועל כבוד האדם וחירותו.

אוכלוסייה זו היא ברובה עוינת ובתוכה קיימים גורמי טרור, אולם אסור לכם לנהוג באוכלוסייה המקומית הערבית כמו באויב כל עוד אינכם מגלים ביניהם אנשים המתנהגים כאויב, מסכנים חיים או מתפרעים. זוהי המשמעות של טוהר הנשק.

כאשר אינכם יודעים בדיוק מה מותר ומה אסור לכם לעשות לאזרחים בשטחים – זכרו זאת: עליכם להתייחס אליהם בדיוק כמו שהייתם מתייחסים אליהם אילו היו יהודים. אתם חייבים להגיב על פי מעשי האנשים בשטח ולא על פי זהותם הערבית. לרבים בינינו יש דעות קדומות ושנאה כלפיהם – בתפקידכם כשומרי חוק אסור לכם לפעול מתוך רגשות שכאלה.

אסור לכם לציית לפקודה שהיא בלתי חוקית בעליל, כמו לירות באנשים בלתי חמושים, להרוג שבויים או להתעלל בהם.

כשומרי חוק עליכם להתנגד בתוקף לביטויים של שנאה והסתה או איומים כלפי האוכלוסייה המקומית הפלסטינית מצד חבריכם, כי יש בכך משום הסתה לביצוע פשעי מלחמה. עליכם לומר להם שהם מסיתים לביצוע פשעים ועלולים להסתבך עם החוק. במקרים שהסכנה נראית מוחשית עליכם לדווח על כך למפקדיכם.

עליכם להימנע מהתנהגות גסה, תוקפנית, אלימה ומשפילה כלפי האוכלוסייה בכל מצב שאיננו עימות אלים, כמו בביצוע חיפושים על גופו של אדם או בביתו, בעת מעצרים ובכל מצב שבו הם נתונים חסרי אונים לחסדיכם. עליכם להתנהג בתוקף אך בנימוס, כמו שאנחנו דורשים מאנשי המשטרה בארץ. מותר לכם למלא את תפקידכם בכוח סביר כדי לבצע את המשימה למרות התנגדותם. אסור לכם לגרום להם עוול מיותר. מותר לכם לנהוג בהם כמו שהייתם רוצים שינהגו בכם אילו הייתם במצבם.

זכרו: אתם מייצגים את מדינת ישראל כלפי אוכלוסייה שאנחנו רוצים להגיע למצב של חיים ושלום עימה. כל התנהגות פסולה כלפיהם תחמיר את התנגדותם ותעודד, תחזק ותצדיק את גורמי הטרור.

זכרו: גם האויב נברא בצלם אלוהים – גם ביחס אליו חל הפסוק "לפתח חטאת רובץ".

ונשמרתם מאוד לנפשותיכם!

על המחבר / המחברת

Avatar

אולק נצר

ד"ר במדע התנהגות יישומי. חוקר בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית ופעיל בהדרכת אי-אלימות. חיבר 5 ספרים. חווה את השואה.

11 תגובות

 1. דיטה
  דיטה פברואר 28 2019, 13:46
  אומה שבניה נוהגים רע כלפי זרים

  סופה שבניה ינהגו רע אחד כלפי השני

  השב לתגובה
 2. אלישבע ריכטר
  אלישבע ריכטר מרץ 01 2019, 14:54
  הלאומנות והדת משתלטים על תרבותנו

  ומוחקים את כל הערכים אליהם חתרנו פעם.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר מרץ 02 2019, 09:07
   פסילת הלאומיות

   אלישבע
   ציינת לאומנות ודת בנשימה אחת בקונוטציה שלילית לעומת "ערכים אחרים" שלא פירטת מהם. בואי נרחיב מעט את הדיון במושגים אלה שלהם את מייחסת את כול הרע בעולמינו.

   לאומנות אומרת שקבוצה מסוימת שואפת להגדיר את זהותה עי העדפה לחיות במסגרת תרבותית מסוימת בעלת סממנים הייחודיים המאפיינים אותה כמו, כמו ערכים, דת, סמלים, חגים, שפה, דגל המנון וכו. והם אפילו מוכנים להיהרג למען הבטחת שלומה וקיומה. זו תכונה ביולוגית הישרדותית המשותפת לבני אדם ושאר ברואי תבל. גם היום ניתן לראות כיצד התפרק הבלקן למדינות קטנות, ברית המועצות התפרקה למדינותיה, טיבט נלחמת להיפרד מסין, קטלוניה מספרד, הכורדים מעירק וטורקיה, בלגיה, סקוטלנד, אירלנד, הפלסטינים, ואפילו קליפורניה דיברה לאחרונה על שאיפתה להתנתק מהפדרציה של ארצות הברית. ומן הסתם זו רשימה חלקית. האיחוד האירופאי המשותף שמחק גבולות גיאוגרפיים, ניצב עתה בפני משבר נוכח שאיפות בדלנות לחזור לחלוקה הישנה, לשפה, למטבע ולתרבות ייחודית.

   הייתה פעם מגמה ועדיין של התומכים במחיקת כול הגבולות בין מדינות, אינטרנציונל גלובלי. זה כמו שלבני אדם ימחק השם, ויזוהה רק על פי מספר זיהוי חקוק על זרועו אם בכלל. נראה שזה לא עומד במבחן התכונה האנושית לזהות ייחודית. כי "לכול אדם יש שם", ולכול חברה יש את תרבותה ומדינתה, העוגן היציב בתהפוכות החיים.

   מה דעתך?

   השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 01 2019, 21:23
  לד"ר אולק נצר

  חיות אדם הם אלה שרוצחים נשים בגלל כבוד המשפחה. חיות אדם הם השהידים הקדושים. חיות אדם הם אלה ששורפים טייס בכלוב ברזל בעודו בחיים.
  נצר היקר, אני רוצה שתדע שחיילנו פועלים בשטחים במשך כ- 50 שנים – תחת הוראות פתיחה באש מפורטות. אני רוצה שתדע שלהתנהגות של צה"ל בשטחים אין דוגמה היסטורית מקבילה. התנהגות אנושית ומתחשבת באופן יוצא מן הכלל.
  לצערנו יש בינינו אידיוטים שימושיים כמו בצלם ושוברים שתיקה שמוציאים את דיבתנו רעה. משום מה אתה שמת את עצמך ביניהם. טול קורה מבין עיניך.

  השב לתגובה
 4. א.
  א. מרץ 02 2019, 13:15
  ההסטוריה מוכיחה

  אומות לא מוסריות נעלמות

  השב לתגובה
 5. ב.
  ב. מרץ 02 2019, 15:47
  ל - א.

  מה הקשקוש הזה?
  איזה אומות לא מוסריות נעלמו?
  על פי התאוריה שלך מה יהיה גורל הגרמנים? היפנים? האיראנים? שהרי אומות אלה מפורסמות ברמת מוסריותן הגבוהה?

  השב לתגובה
 6. עידן
  עידן מרץ 03 2019, 12:31
  נערים צעירים נפשם נפגעת בשירות בשטחים

  והם הופכים חסרי רגש ונטולי ערכים אנושיים

  השב לתגובה
 7. ישראלי
  ישראלי מרץ 03 2019, 21:04
  לעידן

  להפך. נערים צעירים נוטלים אחריות ומגנים על עמם וארצם. הם לומדים מהר מאד מי הם נטולי הערכים האנושיים ומי הם הטרוריסטים. הם מתבגרים ומגלים אנושיות רבה כלפי אלו שרוצים להשמיד את מדינתם.
  אתה קצת התבלבלת.

  השב לתגובה
 8. גרשון אדלר
  גרשון אדלר יוני 17 2019, 09:48
  אני צופה בקרוב הקצנה במה שיתירו לחיילים

  לעשות מול אזרחים. אנחנו בבעיה גדולה.

  השב לתגובה
 9. חנה ברוכי
  חנה ברוכי יוני 22 2019, 14:33
  זה תלוי בשני דברים בלבד

  חינוך ודוגמא אישית של המנהיגים

  השב לתגובה
 10. מישהו
  מישהו מרץ 27 2020, 21:53
  אתה עוד תראה מה יהיה כאשר ביהודה

  ושומרון תגבר הקורונה ועם זה יגבר הפחד ממקשר עם הפלסטינים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור