JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מה יהיה אחרי הבחירות?

ההרפתקנות עלולה להתפוצץ לנו בפנים

מה יהיה אחרי הבחירות? אלוף בדימוס שלמה גזית
ספטמבר 06
09:30 2019

נכון להיום ישראל מבקשת להימנע מכל הסתבכות מיותרת ומהסלמה במצב הביטחוני, וכולי תקווה שכך גם יהיה בזמן הקצר שנותר לנו עד ליום הבחירות, ושנעבור תקופה קצרה זו בשלום. עם זאת, אין לי ספק שהרמטכ"ל ושאר בכירי מערכת הביטחון עומדים מדי יום בפני דילמה לא קלה – לקבל ולמלא את הוראות הדרג המדיני, או להתנגד לבצע פקודות בלתי אחראיות.

ישראל נהנית, נכון לעכשיו, מהסכמת שתי המעצמות הגדולות, ארה"ב ורוסיה. שתיהן עוצמות עין ומתירות לנו להיות "השוטר של המזרח התיכון". למעשה, ממשלת ישראל הזמנית מנהלת מדיניות ביטחון כאילו הייתה גם היא מעצמה עולמית, שאמונה על שמירת הסדר ברחבי המזרח התיכון כולל איראן, עיראק, סוריה, ירדן, לבנון וכמובן – יהודה ושומרון ורצועת עזה. אנו יוזמים ואנו מגיבים, העיקר שהציבור בישראל יאמין שיש ממשלה בירושלים השומרת על ביטחון אזרחיה, ואף יסיק כי ראוי להצביע שוב עבור אותה הנהגה בראש המדינה.

אולם עלינו לזכור היטב כי ארה"ב ורוסיה גם מתירות לנו להסתבך לבד, ובל נטעה, אף אחת מהן לא תבוא לעזרתנו אם יגיעו הדברים לכדי התנפצות ביטחונית. בצדק יאמרו לנו במקרה שכזה "אתם מדינה מבוססת ועתירת ניסיון, אתם בוודאי יודעים מה שאתם עושים".

המדיניות הנוכחית של ממשלת ישראל מתעלמת מסכנת הסלמה אפשרית, אומנם מצבה הביטחוני של ישראל טוב, ואין סכנה למתקפה יבשתית של כוחות צבא ערביים מצפון או ממזרח להשמדת ישראל, אולם האיום כיום טמון ברקטות ובטילים המצויים לאלפים סביבנו, ואלה עלולים לפגוע בתשתית האזרחית והלאומית של המדינה.

האם רוצים אנו לחיות בצל איום זה? רשימת האתרים הרגישים במדינה איננה גדולה, והיא מוכרת היטב גם לאויבינו. חלקה הגדול של אוכלוסיית המדינה איננו מוגן כהלכה, וגם אם ניתן יהיה לצמצם את האיום הפיזי על חיי התושבים, אנו עלולים להיקלע לשיתוק כמעט מוחלט של המדינה, שיתוק כל המערכות הלאומיות, לרבות נמלי האוויר והים, נזק שתידרשנה שנים לשקמו.

לפני כשלושים שנה היו אלה ראשי שירותי הביטחון שהתנגדו לצעדים הרפתקניים של הממשלה בירושלים שביקשה לפעול באיראן. הם התנגדו והצליחו. היכן ראשי מערכת הביטחון כיום? הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש המוסד וראש שב"כ? האומנם הם יושבים בשקט ושותפים למדיניות ההרפתקנית של ממשלה המבקשת לנצח בבחירות? בעוד חודש תיכון בירושלים ממשלה חדשה, ממשלה שתטען בצדק שלא היא הנושאת באחריות למה שקורה ויקרה בשבועות הקרובים. ראשי מערכת הביטחון הם אלה שיישאו בתוצאות.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. מ.
  מ. ספטמבר 08 2019, 12:50
  מה השורה התחתונה?

  מה המסר?
  הפעם לא מספיק ברור

  השב לתגובה
 2. חזאי
  חזאי ספטמבר 09 2019, 13:07
  אני יודע מה יהיה

  בלאגן!!!

  השב לתגובה
 3. ע.
  ע. ספטמבר 10 2019, 13:05
  אני מאוד מודאג

  מסתמנות בעיות בטחוניות איומות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור