JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מישהו צריך לומר את האמת נכוחה

על חשיבות חוות דעתם של גורמים מחוץ למערכת

מישהו צריך לומר את האמת נכוחה שלמה גזית
נובמבר 03
19:30 2019

במאמר זה אבקש להדגיש את החשיבות שיש בראייתם של גורמים מחוץ למערכת – כל מערכת – באשר לניתוח המצב. כדי להסביר למה כוונתי אביא דוגמה מניסיוני האישי. לאחר מלחמת ששת הימים מוניתי לתפקיד "מתאם הפעולות בשטחים" ושימשתי בתפקיד זה גם במלחמת ההתשה שהסתיימה באוגוסט 1970. בשלוש השנים הבאות נשמר השקט והרוגע בחזית התעלה, ברצועת עזה וביהודה ושומרון.

לאור השקט הזה, הופתעתי לקבל הודעה כי הוכרז בצבא מצב כוננות ג', דרגת הכוננות הגבוהה ביותר מאז מלחמת ששת הימים. סמוך לשעות הצהריים זומנתי לתדרוך אצל האלוף טל, ראש אג"ם. שמענו סקירת מודיעין של תא"ל אריה שלו, עוזר ראש אמ"ן למחקר, אשר ניסה להרגיע אותנו ש"איננו חוזים מלחמה, אך אנו מעדיפים צעדי זהירות, ליתר ביטחון".

הדברים ששמעתי כלל לא הרגיעו אותי, להיפך, היה לי ברור כי אנו עומדים על סף מתקפה ערבית, ובשתי החזיתות גם יחד, התעלה ורמת הגולן. פרצתי ללשכת הרמטכ"ל דדו, וביקשתי לדעת מדוע איננו מגייסים מילואים. הרמטכ"ל ניסה להרגיעני, ואמר שאיננו מבקשים לעורר מהומה ערב יום הכיפורים, אולם, אם לא יירגעו הדברים יישקל גיוס למחרת החג. לא נרגעתי, ולמן אותו רגע המתנתי לדיווח על פרוץ המלחמה. והשאר – היסטוריה.

מאז שאלתי עצמי אין-ספור פעמים – איך זה שאני חזיתי מלחמה, ואילו כל המערכת המודיעינית והמטכ"לית נשארה רגועה? בדיעבד הבנתי, שמשום שלא הייתי בתמונת הרקע המודיעיני הרחב והכללי, יכולתי לנתח את המציאות נכוחה. נמצאתי באותה עת במעמדו של הילד הקטן בסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן, "בגדי המלך החדשים", שרק הוא הכריז לתומו בקולי קולות: "המלך עירום".

הלקח החשוב שיש ללמוד מפרשה זו הוא שראוי לזמן לדיונים גם גורמים שאינם מתוך המערכת, ואינם מהססים לומר את דעתם. לימים, כראש אמ"ן, זימנתי כמעט לכל דיון במצב חדש ובלתי צפוי חוקרים חיצוניים, כאלה שאינם משולבים במחקר המודיעין הצבאי שלנו, אך ביכולתם לראות את מצב הדברים "בעיניים חיצוניות", בעיניים של מי שנמצא מחוץ למערכת עבודת המודיעין השוטפת.

עד כאן סיפור הניסיון האישי שלי, אך בטוחני כי לקח חשוב זה איננו ישים רק לגביי, ולא רק בתמונת המודיעין הצבאי. אינני מזלזל בניסיון האדיר שיש לכל אחד בתחום עיסוקו, אך היכולת לחרוג מן המסגרת ולמצוא דרך חלופית איננה נתונה, לעיתים קרובות, למי שעוסק בנושא וחוקר אותו דרך קבע, אלא דווקא ל"ילד הקטן", לזה שבא מחוץ למערכת.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 04 2019, 00:56
  לאלוף גזית הנכבד

  תודה על מאמר מאיר עיניים ומרחיב דעת.

  השב לתגובה
 2. יצחק קאופמן
  יצחק קאופמן נובמבר 04 2019, 10:44
  היו גם אחרים שחזו את המלחמה

  שלמה גזית לא היה היחיד שחזה מלחמה והקביעה שכל המערכת המודיעינית והמטכ"לית נשארה רגועה אינה מדוייקת. אזכיר רק שתי דוגמאות. יואל בן-פורת, מפקד יחידת איסוף מודיעין האותות של אמ"ן, התריע בפני ראש אמ"ן, אלי זעירא, וראש מחלקת המחקר באמ"ן, אריה שלו, שעומדת לפרוץ מלחמה, אך הם התעלמו מאזהרותיו. אביעזר יערי, ראש ענף סוריה באמ"ן, גילה עצמאות מחשבתית והתריע על הקשר בין היערכות הכוחות המצרים להיערכות בחזית הסורית. כתוצאה מכך הוא ננזף על ידי אריה שלו.
  והערה נוספת: בעקבות המלצות וועדת אגרנט הוקמה באמ"ן מחלקת הבקרה ("איפכא מסתברא") שתפקידה לאפשר ביטוי דעות שונות בקרב אנשי מחלקת המחקר וליצור פלורליזם בקהילת המודיעין.

  השב לתגובה
 3. מ.
  מ. נובמבר 04 2019, 15:37
  זאת שיטה נכונה בכל ארגון

  אבל מישהו בסוף צריך לקבל את ההחלטות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור