JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

יש לשקול דרכים אחרות

מחבלים צריך לחסל באמצעות גורמים חשאיים

יש לשקול דרכים אחרות ד"ר, אלוף בדימוס, שלמה גזית
נובמבר 13
19:30 2019

מאז חיסולו של בהא אבו-אל-עטא לפני יומיים, ישראל נמצאת במלחמה. אומנם לא כל המדינה מצויה תחת אש, אך הטילים הגיעו עד גוש דן, וישראל כולה חשופה לאיום ירי הטילים.

אני מניח שמתקפת הטילים הזאת לא הפתיעה את חברי הקבינט הביטחוני. אינני מעלה על הדעת שתוכנית הפעולה הצבאית הובאה לאישור ואיש מן המשתתפים לא הצביע על ההשלכות שתהיינה למבצע, כולל הסלמה אפשרית שתחייב מבצע קרקעי ואולי אף כיבוש הרצועה. היכן היו הפוליטיקאים שלנו? האומנם איש לא הציע דרך פעולה אחרת?

נבחן, למשל, את מבצע חיסולו של מנהיג דאעש אבו באכר אל-בגדאדי – בטוחני שטרם אישר הנשיא טראמפ את המבצע, הוא ביקש את הערכת חברי הקבינט שלו להשלכות המבצע ולתגובה אפשרית. אני מניח שאנשיו השיבו כי אכן יש לצפות לתגובה נקודתית במקום ובזמן שיתאים לצד השני. אך איש לא הצביע על מלחמה אפשרית. אילו הזהירו את הנשיא שצפויה, בהסתברות גבוהה מאוד, תגובה צבאית נרחבת שתגרום לשיתוק מוחלט של מחצית ארה"ב לכמה ימים, אין לי ספק שהוא לא היה מאשר את מבצע החיסול.

אומנם כבר עשרות שנים שאינני משתתף בדיוני הקבינט הביטחוני, ואין איש מבקש לשמוע את דעתי בנושאים אלה, אולם אילו נכחתי שם, הייתי אומר נחרצות כי אף שמתמונת המודיעין שבידינו אין ספק שצריך לסלק את אבו-אל-עטא מן הזירה, אי-אפשר להתעלם מההשלכות הנרחבות יותר, ובכלל זה הערכת התגובה הבלתי נמנעת של האויב, והמחיר שאנו בישראל נדרש לשלם, מחיר שעלול להגיע למיליארדים.

תקציב הביטחון של ישראל לקיום היחידות בכל הזרועות ואמצעי הלחימה, נועד להבטיח את קיום המדינה. אכן, נדרש גם חיסול מחבלים, אך זאת יש להפקיד בידי גורמי מודיעין חשאיים. בטוחני כי בסכום שולי ניתן היה למצוא מי שיחסל את האיש "חיסול שקט", למשל שתילת ארסניק בארוחתו. לכך בדיוק נועד "המוסד". כולנו זוכרים את צבי זמיר, שהפעיל המוסד לחיסול חבורת המחבלים מאולימפיאדת מינכן.

יש מטרות שמחייבות עבודה עם איזמל, או עם מברג קטן ולא עם מערכת תותחים ומטוסי קרב. כדאי שנפיק את הלקח – עוד נכונו לנו בעתיד אתגרי ביטחון לא קלים.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

6 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 13 2019, 22:30
  שאלות

  וכשמחסלים בשיטת "חיסול שקט" האויבים לא יודעים שהיה חיסול?
  הם לא מתמלאים בזעם ורצון לנקמה?
  האם אחת ממטרות חיסול לא שקט אינה להפחיד את החברים של המחוסל?

  השב לתגובה
 2. גיורא קימל
  גיורא קימל נובמבר 14 2019, 09:38
  יש פתרון

  יש לי רעיון איך לפתור את הסבב של האירוע המחזורי עם עזה. הם ממטירים טילים ואנחנו יפי נפש מפעילים כיפת ברזל ומנסים לפגוע אך ורק בפעילי הטירור. אבל חברי הכנסת הערבים טוענים שירי טילים זו פעילות לגיטימית ופגיעה בפעילי הטרור זה פשע מלחמה. הבה נפעיל חוק גיוס חובה על אזרחי ישראל הערבים ותפקידם בצבא יהיה שבכל ארוע כזה הם ימטירו גשם של טילים לא מכוונים על עזה. היות וירי הדדי של טילים על ידי ערבים זו פעולה לגיטימית, אף אחד לא יבוא אלינו בטענות. מאז מתמיד ירי הדדי בין ערבים על אזרחים זה דבר טבעי ומקובל על כולם. מה יקרה אז? אחת משתיים: או שתושבי עזה יבקשו מישראל לספק להם כיפת ברזל עם הצוותים או שהם יחדלו לידות עלינו טילים אחת ולתמיד.

  השב לתגובה
 3. חיים רזניק
  חיים רזניק נובמבר 14 2019, 11:16
  במבט ראשון ההצעה נראית מוזרה

  במחשבה שניה יש בה טעם.

  השב לתגובה
  • גיורא קימל
   גיורא קימל נובמבר 14 2019, 13:14
   המטרה היתה לחשוף את צביעות חברי הכנסת הערבים.

   ההצעה היא הומוריסטית ומטרתה לחשוף את צביעות חברי הכנסת הערבים.אם הם באמת מתכוונים למה שהם אומרים, הפתרון הזה ישים ב 100%.

   השב לתגובה
 4. נעמי שטיין
  נעמי שטיין נובמבר 15 2019, 13:11
  ואם יחסלו מנהיג טרור ברעל

  נשיו לא יפתחו בפעולת תגמול עם רקטות?

  השב לתגובה
  • לנעמי שטיין
   לנעמי שטיין נובמבר 16 2019, 17:13
   בהחלט צודקת

   יחסלו ברעל או בכל דרך אחרת. אנשיו ינסו לנקום. על כל ניסיון מסוג זה יש להגיב בעוצמה, ללא הפסקה, באופן יזום, עד שארגון הטרור יחוסל. עשו זאת בעבר ואין ברירה אחרת אלא לעשות זאת גם בהווה וגם בעתיד.
   הטרור לא יפסק אף פעם. מידי תקופה הוא יתעורר מחדש. יש להבין זאת ולנהוג בהתאם. אף הסכם מדיני לא ימנע טרור. זו מלחמה סיזיפית של בני אור בבני חושך. ישראל למדה להילחם נגד טרור ועתה היא מלמדת גם אחרים.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטחון

יתר המאמרים במדור