JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אף מילה על מירי רגב

תגובה מעורבת לדו"ח ביטון ולמחאה המזרחית

אף מילה על מירי רגב ארז ביטון צילום:Asibit commons.wikimedia.org
יולי 18
09:45 2016

קראתי שארז ביטון אמר שמטרת הדין וחשבון שלו להביא להידברות בין אשכנזים לספרדים. אני מכיר ומוקיר את ארז המשורר מימי פעילותו במפלגת העבודה. מכאן שהמתנתי לדו"ח שהוציא. מצאתי בו פנים חיוביות, בתפיסה שונה של האינטגרציה החברתית והתרבותית.

אבל ביטון חטא בחטא היוהרה שעה שחשב שמישהו ממתין לאישורו על מנת להביא להידברות בין אשכנזים למזרחים. איש לא ממתין.

אני מודה ללא כחל ושרק שכל האג'נדה של הלוחמים המזרחיים תמוהה בעיניי. הניסיון לצייר את החברה הישראלית באור מקפח באה לעולם דווקא כאשר שובלי הקפוח החלו להתאדות. הדיבור בין אשכנזים לספרדים איננו דורש אישור מאיש. הוא קיים באולמות החתונות. הוא קיים בגידול הילדים. הוא קיים בכלכלה לכל גווניה. הוא קיים בארגוני עובדים גדולים שמאיישים ספרדים ואשכנזים ובראשם עמדו ועומדים כאלו וכאלו.

אני מודע לדעות קדומות שהיו לדורות קודמים. אני יודע שבעבר היו משפחות שלא ראו בעין יפה נישואין בין-עדתיים. אבל התופעה הזאת הולכת ונמוגה, הגם שהיא מתוחזקת מלאכותית בידי מקצוענים ופוליטיקאים שואפי שררה.

אני מסרב שמישהו ישיב לי מבין מתרסי המקצוענים "שוב פותח פיו נציג השבט הלבן". אני בן למשפחה מעורבת. אמי חלבית ומוגרבית ואבי יוצא אוקראינה. בכל ילדותי הייתי קרוב יותר לחיק החם של משפחת אמי. כל השבט הענק של משפחות אלקיים ודואק מעולם לא חש כל רגש נחיתות מול כל אדם שעלה מארצות המערב. נישואין מעורבים נערכו לרוב והקונפליקטים שאירעו חופפים כל נישואין פנים עדתיים. אשתי רותי, שנפטרה, הייתה בת למשפחה עדנית-חלבית. גם שם היו הנישואין המעורבים לחם חוקה של המשפחה. בתקופת המעברות יצאה סבתה לסייע לעולים בתנאים הקשים של מעברת תלפיות. כך עשינו גם אני וחבריי כילדים.

רעייתי הנוכחית אביבה היא בת למשפחה טריפוליטנית מפוארת. כולם אנשי עבודה המצליחים בעמלם. חלק מילדיהם מועמדים לפקולטות היוקרתיות ביותר של הטכניון. אחרים עושים חייל בחברות הייטק שונות. מעולם לא חשתי שם איזו הזדהות עם המחאה המלאכותית שמולכת על ידי בעלי עניין.

נכון, היה ויש קיפוח ויש דעות קדומות, וכנגדן יש להילחם כמו שנלחמים בדעות קדומות על נשים ועל ערבים. כתבתי על כך ב"אין אהבה בעיר", הרומן שפרסמתי על ימי ילדותי, על אודות הסבל שעברה אמי בשל תחושתה שדעות קדומות מהלכות סביבה, אבל זה אירע לפני 70 שנה.

בשם תיקון האפליה ארז ביטון נותן לנפתלי בנט את כל ההצדקה להקים לאלתר "בנט טורס" חדש. יש תועלת רבה בסיורי תלמידים בספרד ובמרוקו. בטולדו יחושו את האווירה היהודית בימי האינקוויזציה. במרוקו יראו זכר לתרבות עשירה ולבתי תפילה מפוארים ויחודיים. אבל אין סיורי תלמידים לאירופה שמטרתם ללמוד על המסורת היהודית שם, על הפלגנות בין הציונות לבונדס, על מסלולי הוויכוח בין בן-גוריון לז'בוטינסקי בשנות השלושים של המאה הקודמת. נסיעות התלמידים נועדו אך ורק לאזכר את ימי השואה שנחתו על עמנו רק לפני 70 שנה. וגם כך יש ויכוח על הפן החיובי והשלילי בסיורים אלו.

הפן החשוב בדו"ח ביטון הוא שימת דגש על ההיסטוריה של יהדות המזרח, שהיא בלתי ידועה לרבים. הופתעתי לאחרונה כאשר הרציתי וסיפרתי שהרמב"ם כתב את כתביו בערבית. איש מהמאזינים לא ידע על כך. אין ספק שיש להודות במחדלים ובמשגים שצרבו תודעתית. אבל הפניית הדיון ליחסי אשכנזים-ספרדים כיום היא אנכרוניסטית ושקרית.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

8 תגובות

 1. נ.
  נ. יולי 19 2016, 08:52
  אז אתה מזרחי עוד לפני ביבי

  כאשר זה היה עוד פחות אופנתי

  השב לתגובה
 2. ד
  ד יולי 19 2016, 11:21
  מוכנים למחוק זכר השואה

  בשל רגשי נחיתות

  השב לתגובה
 3. סקרן
  סקרן יולי 21 2016, 16:32
  אולי בכל זאת תגיד משהו על מירי רגב

  סתם ככה תיתן לגברת לחמוק מביקורת?

  השב לתגובה
 4. יליד הארץ
  יליד הארץ יולי 21 2016, 18:18
  היום אשכנזי צריך להתנצל

  למה?

  השב לתגובה
 5. בן יוסף
  בן יוסף יולי 21 2016, 18:22
  לעוזי ברעם הערכה שלמה מעומק-לב

  מדינת ישראל הפסידה דמות מאירת-תרבות כעוזי ברעם משהחליט לפרוש מהזירה הפוליטית. תמיד בלט כבר אז באישיות מעוצבת ומרשימה בעוצמת אמינותה ויושרו. הרשימה הזאת יכולה לנבוע אך ורק מפנימו של אדם ששני צדי המטבע טבועים בו – ועליה ועל הנאמר בה, יבורך!!!

  השב לתגובה
 6. שואל תמים
  שואל תמים יולי 22 2016, 09:15
  למה הרוסים שהגיעו לכאן בחוסר כל

  הרבה שנים אחרי המזרחיים מתלוננים הרבה פחות ומתקדמים הרבה יותר מהר?

  השב לתגובה
 7. יותם
  יותם יולי 23 2016, 11:14
  אחרי כל כך הרבה נישואי תערובת בין

  העדות איך פתאום הנושא חוזר ועולה?

  השב לתגובה
 8. יועץ
  יועץ יולי 24 2016, 17:43
  כדאי שתתחיל לדבר על מירי רגב

  היום מסרו בטלוויזיה כי היא מקום שני במשאל לגבי מי שראוי להחליף את ביבי
  אתה מבין לאן הולכם?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור