JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אנא, הטו אוזן

לקויי שמיעה זכאים לזכויות מלאות

אנא, הטו אוזן ד"ר יאיר צדוק
ינואר 03
21:10 2017

בסיום שנת 2016 החליטה ועדת הכלכלה של הכנסת לחייב שימוש בכתוביות ללקויי שמיעה בכל הפרסומות בטלוויזיה. ח"כ עיסאווי פריג' דרש לתקן את חוק שידורי הטלוויזיה העוסק בכתוביות ותרגום לשפת הסימנים ולחייב שימוש בכתוביות ובשפת הסימנים גם בכל הפרסומות. חברי הכנסת יעקב פרי ומיקי לוי תמכו בהחלת החובה על כל הפרסומים במטרה "לשלב אנשים עם מוגבלויות בחיי היום יום". ההחלטה תחול גם על כל תשדירי שירות מטעם המדינה, דבר שיסייע להתמצאות בכל ההליכים הממשלתיים הקשורים בנושאים חשובים כמו ביטחון אישי, הטבות כלכליות, חינוך, זהירות בדרכים, חינוך ובריאות.

לקויי שמיעה הם בעלי זכויות נכות כללית המעניקות להם הקלות בביטוח לאומי, שירותים מסל הבריאות וקצבאות. עו"ד עמית חלמיש, יועץ משפטי בארגון "פעמונים", פרסם ב-2009 פירוט זכויות לנכים מדרגת נכות 20% ומעלה, החל בנגישות וכלה בקבלת זימוניות מפיקוד העורף כדי לקבל הודעות על מצבי חירום. בעבר התמקדה החקיקה בנושא בתנאי עבודה ובאיסור אפליית דורשי עבודה לקויי שמיעה מחמת מוגבלותם. בשנים האחרונות חויבו גם אמצעי התחבורה – רכבת, אוטובוסים – להעמיד פקס או נייר וכלי כתיבה לתועלת לקויי השמיעה שנזקקים לנסיעות.

המודעות לבעיותיהם של כבדי השמיעה התחילה לחדור לסדר היום הציבורי אבל עדיין לא קיבלה מעמד משמעותי. כ-10% מאזרחי המדינה סובלים מבעיות שמיעה ברמות חומרה שונות, עד כדי חירשות לעוצמת רעש גבוהה של 85 דציבלים. מדובר באוכלוסייה גדולה שעד כה חלק מרכזי מהטיפול בה היה במסגרות חינוכיות, כולל הענקת הקלות שונות באקדמיה בהתאם למצבם של לקויי השמיעה. נוסף לכך, אחת לארבע שנים זכאים הסובלים מלקויות שמיעה להחזר כספי עבור קניית אביזרי עזר לשמיעה. בעיות השמיעה בולטות במיוחד בגילים מבוגרים, שבהם הלקות גורמת לניתוק חברתי מסוים מהסביבה ולתחושת בדידות. מדובר בבעיות שמתפתחות לפסיכוגריאטריה, לפעמים עד כדי אשפוז.

ב-2012 פרסם המכון לקידום החרש בישראל נתונים שהצביעו על הפגיעות באיכות העבודה וברווחה האישית, על העדר בסיס נתונים באשר להשתלבות כבדי שמיעה בעבודה, על רמות המצוקה שלהם ועל החסמים העומדים בפניהם – נושאים שחייבים לעבור לטיפול מסודר במשרדי הרווחה והאוצר.

המדינה אינה יכולה להסתפק בחיוב שימוש בכתוביות בטלוויזיה, בתשלומי נכות ובהשתתפות בעלות מכשירי שמיעה. משרדי הממשלה צריכים להגביר את ההסברה ואת המודעות ולהעניק הקלות למעסיקיהם של כבדי שמיעה כדי להשיג מטרה כפולה: להגביר את הפריון והתעסוקה ולאפשר חיים בכבוד לנכים כבדי שמיעה באמצעות קידום הכשרתם ועבודתם. בחברה בריאה מדובר במהלך של ערבות קהילתית, שתמצא את ביטויה גם בשיפור הטכנולוגיה והתעסוקה כדי להקל על חיי לקויי השמיעה.

החלטת ועדת הכלכלה היא צעד אחד שצריך להיות חלק משורה ארוכה של צעדי חקיקה והסדרה, למען הקניית זכויות מלאות לכבדי השמיעה בדרכם להשתלבות פורייה בחברה ובכלכלה כאזרחים שווי זכויות.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

יאיר צדוק

ד"ר. סגן דקאן במרכז לימודים אקדמיים (מל"א), אור יהודה.

13 תגובות

 1. מנשה
  מנשה ינואר 03 2017, 22:24
  עונש כפול ומיותר לליקויי השמיעה

  ליקויי השמיעה בישראל סובלים פעמיים- פעם מבעיות שמיעה חמורות ופעם מחוסר התחשבות מספקת מצד גורמים ממשלתיים. צריך לעשות למצב העגום סוך.

  השב לתגובה
 2. חגי
  חגי ינואר 03 2017, 22:27
  קודם תמצאו תקציב למכשירי שמיעה חדשים

  קודם שימצאו תקציב מספק למכשירי שמיעה מהדור החדש. אח"כ שינסו להכניס את ליקויי השמיעה להכשרה מקצועית סבירה.

  השב לתגובה
  • סופי- עוסקת בתחום
   סופי- עוסקת בתחום ינואר 03 2017, 22:56
   חיסכון במיכשור מודרני גורם נזק וצער

   יש היום מיכשור שמיעה מתקדם מדור טכנולוגי ופיתוח מיוחד.ליקויי שמירה קשים יכולים לשמוע טוב מאדם ללא בעיה אם יספקו להם מכשור חדש. הבעיה שמשרד הבריאות וקופ"ח חוסכות כסף וגורמות צער.

   השב לתגובה
 3. אסנת
  אסנת ינואר 03 2017, 22:29
  עשו משהו ועכשיו ינוחו שנה לפחות...

  וועדת הכלכלה קיבלה החלטה עכשיו אפשר לא לעשות כלום עבור ליקויי השמיעה לפחות לשנה שנתיים…

  השב לתגובה
 4. הדסה
  הדסה ינואר 03 2017, 22:32
  תתחילו לעשות במקום לפטפט...

  אנו הטו אוזן..תפקידכם לשמוע צרות ולפתור אותם בזריזות ולא רק להטות אוזן..

  השב לתגובה
 5. מור דותן(אמא של..(
  מור דותן(אמא של..( ינואר 03 2017, 22:50
  תנו לליקויי השמיעה סיכוי לחיים מלאים

  ליקויי שמיעה אינם דווקא בגילאים מבוגרים.חלקם נולדים עם הליקוי. לא כולם קשישים עם מכשירי שמיעה. כדאי להשקיע בהם אצ המיטב כדי שיתאקלמו היטב בחברה כולל בפרנסה וזוגיות.

  השב לתגובה
 6. ד
  ד"ר ניר שקד ינואר 04 2017, 09:13
  דרוש שינוי בהתייחסות לליקויי שמיעה

  ליקוי שמיעה היא נכות כמו כל נכות אחרת אבל בביטוח לאומי לא מתייחסים אליה בכובד ראש המתאים. רצוי שהטיפול בבעיות השמיעה יהיה רציני ומקצועי הרבה יותר מהיום.

  השב לתגובה
 7. עמירם בר שלום
  עמירם בר שלום ינואר 04 2017, 10:29
  סדרי העדיפויות של הממשלה עקומים

  צריך לדאוג קודם כל למסכנים
  וזה מחייב קודם כל את הדתיים על פי דיני התורה

  השב לתגובה
 8. גור
  גור ינואר 04 2017, 11:52
  הטכנולוגיה מתקדמת והמחיר יקר- צריך סיוע

  אני סובל מליקוי שמיעה קשה ונזקק לאמצעי עזר. עלותם אינה מכוסה במלואה על ידי קופות החולים ומשרדי הרווחה והבריאות לא עושים כמעט מאומה בנושא. ישנה התחדשות טכנולוגית בתחום וחשוב לסייע לנו לרכוש ציוד שמיעה מתקדם כי הוא יעזור לנו במציאת עבודה ובקבלתנו לחברה.

  השב לתגובה
 9. אוהד רבינוביץ
  אוהד רבינוביץ ינואר 05 2017, 11:42
  מדינה נמדדת ביחסה לחלשים

  .

  השב לתגובה
 10. יגאל חורש
  יגאל חורש ינואר 05 2017, 14:23
  ומה עם בעלי מוגבלויות אחרות?

  השרים שנוגעים בדבר צריכים לזכור שזהו תפקידם

  השב לתגובה
 11. ה.
  ה. ינואר 06 2017, 07:45
  לא לשכוח את העיוורים

  מצבם מבחינת תקשורת עם הסביבה אף קשה יותר. לא שאני מקלה ראש בסבל של כבדי השמיעה.

  השב לתגובה
 12. פוליטי
  פוליטי ינואר 09 2017, 09:29
  נא דווח לנו בעוד שנה מה קרה

  אני מהמר על קרוב לאפס

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור