JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אל תשליכני לעת זקנה

מצבה של אוכלוסיית הקשישים בישראל

אל תשליכני לעת זקנה סטיב בלחסן
יוני 02
09:30 2017

"אל תשליכני לעת זקנה, ככלות כוחי אל תעזבני" (תהילים, עא, ט), כולנו מכירים היטב את המזמור שחיבר דוד המלך, מזמור שאף זכה ללחן ולביצוע מרגש של אביהו מדינה.

מהפכת ההזדקנות היא המהפכה החברתית החשובה ביותר בעידן הנוכחי, תוחלת החיים עוברת את גיל ה-80 וממשיכה לעלות. מהפכה זו נובעת מההתפתחות שחלה בכמה תחומים: הטכנולוגיה, המדע והרפואה, התפתחות שגרמה לגידול משמעותי בתוחלת חייו של האדם.

אולם הגידול בתוחלת חייו של האדם גורר עמו שינויים פיזיולוגיים רבים, שלמרבה הצער הם אלו שהפכו להיות מאפייניה העיקריים של הזקנה.

מגמת ההזדקנות הכלל-עולמית של האוכלוסייה אינה פוסחת גם על מדינת ישראל. כיום ישראל נמצאת במגמת עלייה מהירה שתוביל אותנו לשיעור של 14% מזדקנים מכלל האוכלוסייה עד לשנת 2030 (גידול של 40%). גידול זה יחולל תהליכים אשר ישפיעו לא רק על האוכלוסייה המזדקנת, אלא גם על כלל המערכות במדינת ישראל.

הפרופיל של בני 65+ בישראל נמצא בשינוי תמידי, אנשים הנמצאים על סף הזִקנה, הם משכילים יותר, פעילים חברתית, גם ברשתות החברתיות (פייסבוק), צורכים תקשורת באמצעות מכשירי הסמארטפון למיניהם ומשתמשים בווייז ובגוגל.

התפיסה לגבי הקשישים, יכולותיהם ורצונותיהם מוטעית מיסודה, עלינו להבין כי הקשישים של היום הם אינם אותם קשישים שלפני דור. ההתייחסות אליהם והטיפול בהם אינם נמצאים על סדר היום הציבורי, ומצבם של הקשישים בישראל קשה.

נתונים: 36% מקרב בני 65+ חשים בדידות לעתים קרובות. אחוז הנשים הקשישות המדווחות על תחושת בדידות לעתים קרובות, גבוה מהגברים הקשישים (44% ו-27% בהתאמה). 18% מהקשישים בישראל ויתרו על חימום ביתם עקב מצבם הכלכלי. כל קשיש עשירי בישראל (12%) נאלץ לוותר על השימוש במים חמים בחורף לפחות שלושה ימים בשבוע מסיבות כלכליות. אחד מתוך שבעה מוותר על רכישת מזון, וכעשירית מהם מוותרים על טיפול רפואי או על רכישת תרופות עקב אילוצים כלכליים. 93% מהקשישים מתגוררים בבתיהם ורק 3% מזדקנים בבתי אבות.

מה הנתונים האלה אומרים עלינו כחברה?

בואו לא נמתין לרשויות הממלכתיות שיפעלו ויצאו מהסבך הבירוקרטי, בואו לא נמתין לנבחרי הציבור אשר מעת לעת נזכרים בנושא, ועומדים בפנים חתומות מול נתוני הלמ"ס או מול דו"ח מבקר המדינה, אותם נבחרי הציבור אשר ביום מן הימים יתבגרו גם הם.

ביחד נירתם ונאמץ קשיש. מהיכן – אתם שואלים? מהבניין הסמוך, מהרחוב, מהשכונה שבה אנו גרים. נתעניין בשלומם, נלך לבקרם, נשב עמם ונקשיב להם, אנשים אלו טומנים בחובם עדויות לאירועים היסטוריים שאותם חוו, ויש להם ניסיון חיים רב ועשיר. הבה נפיג מעט מהשעמום שהוא שגרת יומם, ונודה להם על כך שלפני שנים רבות הם חלמו על מדינה, ייבשו את הביצות והיו כאן כדי להפריח את השממה, בואו נשמח אותם, גם אם רק במעט. וכך נקיים חברה ישראלית חזקה, חברה המושתתת על ערכים, שמוקירה את מייסדיה וזוכרת להם חסד נעורים.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

9 תגובות

 1. לאה חורש
  לאה חורש יוני 02 2017, 11:01
  מי שצריך לטפל בקשישים זאת המדינה

  לקשישים מגיע יחס טוב ואספקת כל צרכיהם. כץ גם נכים. כך גם מוגבלים נפשית. וכל מי שאין לו מספיק מקורות כספיים. אלא שדוקא העם שלנו שמחשיב עצמו מעת כל העמים משאיר את הדאגה לנדבנים ומאכרים. למה נדבות? בשביל מה יש לנו ממשלה. לכו ללמוד מן הגויים.

  השב לתגובה
 2. אריה ברק
  אריה ברק יוני 02 2017, 18:41
  רמלה

  ישר כח חבר

  השב לתגובה
 3. סימונה ביבי
  סימונה ביבי יוני 02 2017, 18:54
  הקשישים בישראל

  לצערנו הרב הזיקנה בישראל לא זוכה ליחס נכון בחברה

  השב לתגובה
 4. גל
  גל יוני 02 2017, 19:25
  תשובה

  סטיב יפה סיכמת את המצב במדינתנו, אולי עכשיו כששינו את החוק שמחייב את חברות הביטוח להמשיך ולטפל בקשישים גם מעבר לגיל מסויים המצב ישתנה.

  השב לתגובה
 5. אביעד רוטנברג
  אביעד רוטנברג יוני 03 2017, 21:02
  הקשישים בישראל

  כל מילה בסלע, צריך לקוות שמצב הזיקנה יהיה יותר טוב. מה שלא נראה באופק.

  השב לתגובה
 6. אבי
  אבי יוני 06 2017, 09:11
  שאלה לכותב

  האם לאחרונה אימצת קשיש?

  השב לתגובה
 7. י.
  י. יוני 06 2017, 14:03
  לא חסרים מסכנים במדינה

  בקושי מתקיימים בעזרת שנור. אבל אזרחינו הכי מאודרים בעולם.

  השב לתגובה
 8. אלכס
  אלכס יוני 09 2017, 11:34
  קשישים

  מדינה ששכחה אין עתיד ללא עבר.
  מצב הקשישים בישראל מחפיר ומבייש

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!