JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

טיפים של שחיתות

מערכת ההונאה העומדת מאחורי תעשיית התשרים

טיפים של שחיתות
יוני 25
09:30 2017

מי מאתנו שסייר במדינות נחשלות גילה די מהר עד כמה נעשתה השחיתות למאפיין תרבותי המתקבל בשוויון נפש על ידי כולם. לשוטר אין בעיה לגבות קנס מדומה במזומנים ולשלשלם עמוק אל תוך כיסו הפרטי, ולחלפן הכספים מטעם המדינה בשדה התעופה אין קושי לעגל סכומים ולהעביר את ההפרשים לטובות עצמו. במקומות כאלה הלכידות החברתית והערבות ההדדית שואפות לאפס וכל אחד מהאזרחים חי בתחושה שכולם דופקים את כולם ואם אני לא אמהר לדפוק את האחר, הרי שהוא ידפוק אותי בהזדמנות הראשונה. ובכן, כדי לראות את גועל הנפש הזה אין צורך להרחיק נדוד; בחברה הישראלית פשה הנגע כבר מזמן.

כולנו שותפים לנורמה, האנושית לכאורה, שלפיה לאחר שסעדנו את לבנו בבית קפה או במסעדה, וקיבלנו שירות טוב – הענקנו כאות תודה תשר נדיב למלצר או למלצרית הצעירים, המתמודדים לראשונה עם אתגרי הפרנסה. במעשה זה אנו מתכוונים להעניק טיפ אישי למי ששירת אותנו ישירות, למי שטרח, למי שחייך ולמי שדאג להנעים את זמננו. אך למרבה הצער הוא לא נהנה מן התשר שהענקנו לו. מאחורי תעשיית הטיפים עומדת מערכת הונאה משומנת היטב, שמטרתה לנצל את טוב לבו של הלקוח, לעשוק את המלצרים הצעירים ובהזדמנות זאת לחמוק מתשלומי מסים.

הדברים נכונים לרוב העסקים אך יש לסייג שלא לכולם. עדיין יש כמה צדיקים בסדום. במקרה השכיח, אנו מעניקים טיפ אישי למלצר. המלצר חייב להפקיד את הטיפ הזה בקופת הבעלים או אחראי המשמרת. מרגע זה אין לו כל שליטה על הכספים שהוענקו לו ורק לו. בתום היום או הלילה הארוך, יושב אחראי המשמרת לספור את המזומנים שהצטברו על ידי כל המלצרים. הוא עושה זאת לבד ובחדרי חדרים, ללא כל פיקוח וללא כל עין ביקורתית. קופת המזומנים של המלצרים נתונה לשיקול דעתו הבלעדי. הוא מחלק את הכסף למנות אך לא לפני שהפריש מנה הגונה לכיסו הפרטי. אין לדעת כמה, אך קל לנחש שהוא לא מקפח את עצמו. רק לאחר מכן הוא מעביר את היתרה כתחליף שכר לכל אחד מהמלצרים לפי השעות שעבד. הסכום משתנה בהתאם לגובה הטיפים ששולמו. למלצר אין זכות ערעור על אופן החלוקה ועל גובה התשלום. ערעור על החלטת אחראי המשמרת או הבעלים משמעו פיטורין.

עד כאן נעשו שתי עבירות חמורות. האחת, שימוש שלא כדין בכספי הלקוחות שיועדו למלצרים בלבד. השנייה, חלק גדול מכספי המלצרים פשוט נגנב מהם. אך בכך לא די. היתרה המשולמת למלצר המסכן היא תחליף שכר שהבעלים חייב על פי דין לשלם לעובדיו. כך פוטר המעסיק את עצמו מתשלום שכר, על כל המשתמע מכך. המלצר לא מקבל תלוש משכורת, איננו נהנה מזכויות סוציאליות ככל עובד ואף איננו מבוטח אם ייפגע בשעות העבודה. למעשה אין כל תיעוד למערכת התשלומים המעוותת הזאת, וכך חומקים הבעלים הרמאים ממערכת המס, כולל ביטוח לאומי ומס בריאות.

ולמעשה, כל אחד מאתנו הוא בבחינת שותף פעיל למערכת ההונאה הזאת. כל שקל שאנו מעניקים למלצר מתדלק את המושחתים ומעודד את התגברות תופעת עושק המלצרים. אל המקום שבו מתגלגל כסף שחור בסכומים נדיבים יזרמו יותר ויותר צעירים. כל אחד מהם יבין שאם הוא לא ידפוק את האחר, האחרים ידפקו אותו. כך נעשית החברה יותר ויותר מושחתת ופחות ופחות לכידה. הכספים שהענקנו מתוך טוב לבנו מביאים עלינו את אסוננו.

חישוב פשוט מעלה כי תעשיית ההונאה של הטיפים מגלגלת כעשרה מיליארד שקל בשנה. רשויות המס שותקות והסתדרות העובדים אילמת. לא רק שהמדינה מפסידה הכנסות, היא נעשית שותפה לתעשיית השחיתות, מאפשרת לה לשגשג ולקעקע את אושיות החברה. מי ישמור על הבית החברתי שלנו? להסתדרות העובדים העסוקה בפוליטיקות פנימיות וביחסי כוחות בין ועדי העובדים, אין פנאי להתעסק בחצי מיליון מלצרים צעירים ועשוקים. הם הרי לא משלמים מס חבר. הם הרי לא קיימים כי הם לא רשומים בשום מקום. חלק מהעסקים המושחתים האלה נמצאים בסמיכות למשרדי הממשלה, לבתי המשפט, למטות המשטרה ולרשויות המס. כל הפקידות הזאת שותפה למערכת ההונאה הזאת ואין פוצה פה ומצפצף.

כאשר דיברתי על התופעה הזאת עם חברים, נשאלתי מה לדעתי הפתרון. ובכן הפתרון שאני מציע הוא להפסיק לשלם טיפים, עם כל הקושי הנפשי שבדבר. לא נשלם טיפים, המלצרים לא יעבדו. אם המלצרים לא יעבדו, העסקים יהיו בסכנה. כדי לצאת מהסכנה, המעסיקים ייאלצו לשלם למלצרים שכר כדין, לרבות כל הזכויות המגיעות להם. אסור יהיה למעסיק להניח את ידו על הטיפ האישי שניתן למלצר. כך אולי נצמצם במשהו את מערכת ההונאה והשחיתות המאכלת את אושיות החברה שבה אנו חיים.

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

6 תגובות

 1. סטודנט
  סטודנט יוני 25 2017, 10:40
  עבדתי הרבה במלצרות

  אני מסכים איתך ממש.

  השב לתגובה
 2. מאיר
  מאיר יוני 25 2017, 15:58
  התמונה לא מלאה

  יש מלצרים ומלצריות שמרוויחים מאות רבות של שקלים אם לא יותר למשמרת. ובואו לא נשכח הם לא מקצוענים ולא עברו הכשרה ובחינות והסמכה.

  השב לתגובה
 3. מ פלג
  מ פלג יוני 27 2017, 05:19
  הגביר בעמיו או הנותן שוחד למארחיו?

  מה קורה עם תשר המשולם מראש למלצר באולם שמחות? רק כדי שידאג לשולחן? ללא קשר לאיסוף תשר בסוף השמחה בהתאם לשירות וטוב ליבם של החוגגים או ההרגלים בקבוצה…האם ומדוע נחשב נותן התשר בפתיחה כ"גביר בעמיו"? כך טוענים חבריו.

  השב לתגובה
 4. ציפורה
  ציפורה יוני 27 2017, 08:18
  מנהג שאימצנו מארצות העולם

  מנהג לא טוב ומשחית כמו שאתה הסברת.הבעיה שלא נעים להיות היוצא דופן ולא לתת תשר כשכולם מסביב כן נותנים.

  השב לתגובה
 5. סמי נתן
  סמי נתן יוני 28 2017, 11:47
  בכל העולם מקובלת השיטה

  טוב או רע – לא נצליח לשנות

  השב לתגובה
 6. עזר לוי
  עזר לוי יוני 28 2017, 13:51
  לפי התיאור שלך יש כאן עבירה על החוק

  למה לא מעמידים אותם לדין?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור