JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • חברה
 •  » האם "מרד הנפילים" מתאים לישראל בימינו?

האם "מרד הנפילים" מתאים לישראל בימינו?

לקרוא את איין ראנד בעידן של דוד ביטן

האם "מרד הנפילים" מתאים לישראל בימינו? איין ראנד צילום: Ben Pinchot commons.wikimedia.org
ינואר 23
09:30 2018

הסופרת-פילוסופית איין ראנד (Ayn Rand) הצליחה להימלט מברית המועצות ולהגר לארצות הברית בשנת 1924. היא הלכה לעולמה בשנת 1982. גולת הכותרת של המורשת המונומנטאלית שהותירה אחריה הוא ספר בן 1,300 עמודים ושמו "מרד הנפילים". הספר יצא לאור בארצות הברית ב-1957, לאחר 12 שנות כתיבה. בסקר מיוחד שערכה ספריית הקונגרס האמריקנית בשנת 1991 דורג "מרד הנפילים" כאחד הספרים המשפיעים ביותר על חיי האמריקנים, שני רק לתנ"ך. הספר תורגם לעברית ויצא לאור בהוצאת "שמואל פרידמן" לפני כחמישים וחמש שנים. שני כרכיו נמצאים בספרייתי הפרטית זה כחמישים שנים. איין ראנד קראה לספרה "Atlas Shrugged". שמו בעברית ניתן לו בכישרון רב על ידי המו"ל שמואל פרידמן, בהשראת הסיפור על הנפילים המסופר בפרק ו' בספר בראשית.

שמה המקורי של איין ראנד היה אליזה זינובייבנה רוזנבאום. כמובן יהודייה מלידה. שמה האמצעי – זינובייבנה – מזכיר דבר מעניין: זינובייב ואיתו קמנייב וטרוצקי היו שלישיית המנהיגים המקורבים ביותר ללנין, מנהיג מהפכת הדמים של 1917, שהפכה את רוסיה ממונרכיה צאריסטית למדינה קומוניסטית. שמו המקורי של גריגורי זינובייב, שהקים את הקומינטרן ועמד בראשו, היה גרשון אהרונוביץ'. שמו המקורי של לב קמנייב, שייסד את הפוליטביורו ועמד בראשו, היה לייב רוזנפלד. שמו של לב טרוצקי, שנחשב למייסד הצבא האדום, היה ליאון דוידוביץ' ברונשטיין. הקוראים יכולים לנחש בקלות בני איזו דת היו מנהיגי המהפכה ההיא. קרל מרקס, כידוע, היה גם הוא יהודי.

אחרי שלנין הלך לעולמו, בשנת 1924, חיסל סטאלין את הקריירות ואחר כך גם את החיים של שלושת המנהיגים היהודים הללו, שהתחרו עמו על הנהגת המפלגה הקומוניסטית ועל מנהיגות ברית המועצות. כך הפך לשליט בלעדי על ברית המועצות למשך עשרות שנים, עד למותו בשנת 1953. בתקופה זו אליזה רוזנבאום כבר הייתה אזרחית אמריקנית שנשאה את השם איין ראנד. היא הייתה מלאה בשנאה ובתיעוב לקומוניזם שהשתלט על מולדתה. מכאן, ללא ספק, נובעת הפילוסופיה שלה כפי שהתבטאה בספר "מרד הנפילים".

ומדוע נזכרתי בסאגה הזאת, שאולי מעניינת אותי כהיסטוריון, אבל לא בטוח שתעניין את רוב רובם של הישראלים בתקופה ה"דוד ביטנית" העכשווית? בדוא"ל ששלח אליי (ביום 3 בינואר 2018), בשיאו של הביטניזם, ידידי הירושלמי ד"ר גדעון בן דרור, מצאתי ציטוט מהמם מהספר "מרד הנפילים":

"כשאתה מבחין כי כדי לייצר אתה צריך לקבל אישור מאנשים שאינם מייצרים דבר; כאשר אתה נוכח שהכסף זורם למי שאינם סוחרים בסחורות אלא בטובות הנאה; כאשר אתה תופס שהרבה אנשים מתעשרים באמצעות שוחד והשפעה יותר מאשר באמצעות עבודה; וכי החוקים אינם מגוננים עליך מפניהם, אלא מגוננים עליהם מפניך; כאשר אתה מגלה שהשחיתות מתוגמלת והיושר הופך להקרבה עצמית – אז אתה יכול לדעת שגורל החברה שבה אתה חי נחרץ".

היום כולם יודעים שגורל הקומוניזם הסובייטי נחרץ עוד לפני קריסת חומת ברלין (1989). היום ברור לנו שנבואת אליזה זינובייבנה רוזנבאום, ילידת סן פטרבורג, התגשמה. כל מילה נוספת מיותרת. איין רנד, מי יגול עפר מעינייך, כדי שתשקיפי מלמעלה על מדינת היהודים?

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

14 תגובות

 1. אלון ילין
  אלון ילין ינואר 24 2018, 14:27
  למה "ביטניזם"?

  אכן הציטוט מאיין רנד מתאים למדינת היהודים. אבל למה להאשים את דוד ביטן שהוא רק סימפטום למה שהחל הרבה לפניו, ימשיך אחריו ומגיע הרבה יותר גבוה….

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 24 2018, 17:41
   לאלון ילין הנכבד

   לפעמים אישיות תורמת את שמה לתופעה היסטורית. למשל דרוויניזם, מרקסיזם ובארצנו – כלנתריזם. על כן מבלי לפגוע במעמדו הבכיר של מר ביטן אפשר לקרוא לתופעה ביטניזם. דהיינו לרחוץ בניקיון כפיים מלוכלכות (בלשון המעטה).

   השב לתגובה
 2. אביגדור לוי
  אביגדור לוי ינואר 24 2018, 15:23
  תזכרו:

  לא יהיה כלום
  כי אין כלום
  כי ללא היה כלום

  השב לתגובה
 3. דר גדעון שניר
  דר גדעון שניר ינואר 24 2018, 21:02
  נדרשת אינטגרציה כלכלית חברתית

  תשמע
  אני גדלתי על ברכי שלושת ספריה של איין רנד ומכיר את משנתה היטב שהשפיעו רבות על עיצוב תפיסת עולמי. ובכול זאת:
  איין רנד מהללת את הקפיטליזם כשיטה הכלכלית חברתית האפקטיבית ביותר ברוח חזונו של אדם סמית (עושר העמים) לפיה האדם הכלכלי הרציונלי פועל במסגרת השוק החופשי לממש את שאיפותיו האישיות באופן שהמצרפי פועל לרווחת ותועלת הכלל.
  גם הקומוניזם המרקסיסטי וגם הקפיטליזם, שניהם שואפים לאותה מטרה שהיא רווחת הפרט והחברה. אך הקומוניזם, שלא כמו הקפיטליזם, אינו מאמין שהרצון החופשי של האדם יפעל בכיוון זה ולכן נדרשת בקרה והכוונה מלמעלה בצורה של כלכלה ריכוזית מפוקחת.
  במציאות של הכלכלה הגלובלית היום, ניכרת מגמת ה"קפיטליזם החזירי" המתבטא בין השאר בפערים בלתי נסבלים בחלוקת העושר העולמי שלא היו כדוגמתם בכלכלה המודרנית. נראה שאיין רנד משכה את המודל האידיאלי שלה לקצוות שהטבע האנושי אינו תואם את חזונו של אדם סמית, כאשר חופש יתר מתורגם לאנרכיה ואגואיזם חסרי עכבות. כנראה נדרשת סינתזה מסוימת בין שתי השיטות בצורה של הטמעת מערכות בקרה חברתיות ותכנון ארוך טווח לצד קידום יוזמה פרטית, כדי להבטיח איתנות כלכלית וחברתית ראויים יותר.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 25 2018, 00:32
   לד"ר שניר

   אני מוקסם מתגובתך. תודה מקרב לב על תשומת לבך. אתה צודק לחלוטין. דרושה אינטגרציה כלכלית חברתית. זה מה שמתרחש בחלק מהעולם המערבי, אם כי לא בקצב הרצוי.
   רק הערה לגבי הקומוניזם – שם התפתח המשטר החזירי והאכזרי ביותר עלי אדמות. למזל העמים שבהם הוא פגע משטר זה התמוטט לתוך עצמו. אגב כך באה גם רווחה גדולה לישראל.

   השב לתגובה
  • א.ר.
   א.ר. פברואר 14 2018, 21:05
   שום סינטזה

   שחרר אותנו מרגולציה לפני שאתה פוסל את השיטה.

   השב לתגובה
 4. יפעת קולר
  יפעת קולר ינואר 25 2018, 16:34
  על אידיאולוגיה אפשר להתווכח

  כל אחד ודעתו
  אלא שהמאמר מדבר על עידן ביטן
  שלא לדבר על אילנות גבוהים יותר
  אין אידיאולוגיה
  הכל שחיתות
  אפשר לקנות הכל בכסף
  והעם ברובו קורן מאושר

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 27 2018, 18:50
   ליפעת קולר היקרה

   על אידאולוגיה סוציאליסטית- מרקסיסטית כבר לא צריך להתווכח. הנזקים שהיא גרמה במאה העשרים ידועים למדי.
   על האילנות הגבוהים – עדיין סימן שאלה גדול, אם כי שחיתות היא חלק שקיים בכל שלטון. אצלינו לפחות יש מנגנונים אזרחיים שמנקים שחיתות (נשיא, ראש ממשלה,שר אותר, רב ראשי ועוד – בכלא).
   אידאולוגיה לשלטון בישראל – יש ועוד איך. האם הם לא בונים עוד מדינה?
   אפשר לקנות הכל בכסף – איפה ומתי לא?
   העם ברובו מאושר – נכון. טוב שכך. מה רצית שהעם לא יהיה מאושר?
   וילה בג'ונגל.

   השב לתגובה
 5. פרשננו
  פרשננו ינואר 26 2018, 12:18
  חוד המאמר הנה השחיתות

  ולא הדיונים על ההבדלים בין קומוניזם וסוציאליזם.

  השב לתגובה
  • א.ר.
   א.ר. פברואר 14 2018, 21:04
   גוטה

   הפוך, גוטה.
   קפיטליזם לא משאיר מקום לשחיתות.

   השב לתגובה
 6. מהלך במשעולו הצר
  מהלך במשעולו הצר ינואר 27 2018, 21:11
  רשימה מעולה

  הפעם נאחזר ד"ר דגני באילן פילוסופי מרתק, קרי איין ראנד, שגם מסכת חייה האישיים הכוללת אהבות ומאהבים מרתקים, טבולה בעסיסיות של רומנים צהובים. ובכל זאת, עלה בידי אשה מדהימה זאת (!!!) לבטא השקפת עולם ברורה וחדה שיכולה להתמודד גם מציאות ההשחתה במדינת ישראל של היום. ולא רק זאת, אלא גם לרתק בלעליה ספרותית כובשת. מבחינה זאת מיטב פריה בעין ספרותית הוא דווקא הרומן "כמעיין המתגבר". תצהני מה היתה איין ראנש אומרת היום על מדינת היהודים, ואיך היתה מתייחס לבלעות הלשון הארוכה והחנפה עד בחילה, מירי רגב. זה לא רק ביטון. זו חבורה פראית ומנוונת שהשתלטה על ביתנו.

  השב לתגובה
 7. א.ר.
  א.ר. פברואר 14 2018, 21:02
  צביעות

  קצת מוזר.
  דוקטורים עם קביעות מצטטים את איין ראנד, ועוד לועגים למפלגה הכי קפיטליסטית שיש לנו.
  כן, ביבי חתום על ההפרטות החשובות במשק הישראלי.
  מה עדיף, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הישראלית? ושם אין שחיתות?

  השב לתגובה
 8. ד
  ד"ר דודי אילת אוגוסט 01 2018, 09:41
  תשובה:

  מאמר מעניין מאוד. הדברים שכתבה איאן רנד המופיעים בסייפא של המאמר,חזקים נכונים ואקטואלים בכל שיטה כלכלית שהרקיבה.בין אם זה קפטליזים של מקורבים בו השיטה מייצרת עושר למעטים בלבד ובין אם זו שיטה אחרת.השחיתות יכולה לסרטן ולהרקיב כל שיטה.
  ראו ראיון מעניין שערך בזמנו גיא רולניק עם ביבי וזכרו את המושג קפטליזים של מקורבים.https ://www.themarker.com/tv/1.2275630

  השב לתגובה
  • ראנד
   ראנד דצמבר 03 2018, 13:03
   קפיטליזם

   אין דבר כזה קפיטליזם של מקורבים כמו שאין דבר כזה קפיטליזם חזירי.
   יש רק קפיטליזם.
   כל דבר אחר הוא לא קפיטליזם לכן אי אפשר להשליך ממנו על קפיטליזם.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור