JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מערך התנדבות פגום

החשב הכללי מסדיר את פעילות השירות הלאומי

מערך התנדבות פגום ד"ר אבי ביצור
אפריל 08
09:30 2018

רשות השירות הלאומי-אזרחי היא הגוף הממשלתי המרכז את כל הטיפול בשירות הלאומי האזרחי בישראל והיא מסדירה את הפיקוח והבקרה על כלל פעולות העמותות והגופים המפעילים את המתנדבים והמתנדבות. הרשות הוקמה ב-2008 והיא אחראית על כ-14,000 מתנדבים שקיבלו פטור משירות בצבא מטעמים שונים. המתנדבים מקבלים את האישור לפטור משירות צבאי רק לאחר סיום השירות האזרחי, ובזכות התנדבותם מקבלים הטבות בתחומים שונים, כולל הטבות כספיות וסיוע ברכישת השכלה.

בערב חג הפסח, לאחר חצי שנה של דיונים, פרסם החשב הכללי (חשכ"ל) באוצר רוני חזקיהו מכרז אחיד להפעלת המתנדבים. מדובר בפעילות שהיקפה הכספי השנתי מוערך ב-676 מיליון שקל. החלטת החשכ"ל משנה מהותית את ניהול השירות הלאומי. עד כה כל משרד ממשלתי יכול היה לקבל מתנדבים מאחת משמונה העמותות שאחראיות על השמת המתנדבים. בדיקת החשכ"ל ב-2016 חשפה פגמים חמורים באופן העסקתם של המתנדבים על ידי העמותות. מדובר היה בדיווחי שווא בהיקף של מיליוני שקלים והמשטרה נדרשה להתערב בחקירת הפגמים. גם מבקר המדינה מצא בעיות בהנהלות של מערך ההתנדבות. לכן החליט החשכ"ל שפתרון הפגמים יהיה ביצירת מכרז אחד שיפתור את כל צורכי משרדי הממשלה. הפתרון לא מצא חן בעיני שרים אחדים, והם דרשו כי לכל משרד תינתן זכות לפנות לעמותה שיבחר. מצב שכזה עלול לגרום שוב להעדפת עמותה מקורבת וליצירת בעיות כספיות כפי שהיו בעבר.

בעבודתי בשירות הממשלתי פגשתי פעמים רבות את מתנדבי השירות הלאומי במהלך עבודתם. 633 מתנדבי השירות הלאומי פעלו במסגרת המשרד לאזרחים ותיקים. מדובר בסיוע צמוד לקשישים – חלקם בודדים, אחרים סובלים ממחלות – ב-45 רשויות מקומיות ובשמונה ערים. 123 מתנדבים ערבים סייעו לקשישים ב-30 רשויות ערביות. מדובר במתנדבים מלאי רצון טוב ונכונות שהקלו על חיי הזקנים וסייעו להם במגוון תחומים: ביקורי רופא, השגת קצבאות כחוק, העברת מזון חם וטרי, קשר שסייע לפתרון הבדידות, שהיא מרה וקשה בזקנה. לעיתים נאלצתי להתווכח עם העמותות על כמות המתנדבים ועל איכותם, כיוון שהיו להם, לכאורה, מטרות חשובות יותר לשיבוץ כוח אדם איכותי. כגרונטולוג הייתי שמח אם כמות המתנדבים הייתה כפולה. אך העמותות השונות קבעו את הקצאת כוח האדם ומאבק עמן נדון לכישלון. אוסיף שחלק מהמתנדבות היו בנות הציונות הדתית לאומית, והן עשו עבודה נפלאה עם קשישים אבל העמותות רצו להפעילן בתחומים אחרים בשל מגבלות דת וחינוך.

רוני חזקיהו הצליח, לאחר עשור של התנהלות בעייתית של השירות הלאומי המלווה בפגמים כספיים, לפרסם מכרז מרכזי שיהפוך את השירות לגוף יעיל ומסודר מבעבר. ייפסקו דיווחי שווא, כוח האדם ינוצל כיאות, ייתכן גם שהמכרז החדש יביא ליותר מתנדבים לשירות. החשכ"ל הוא אחד משומרי הסף של תקציבי המדינה. חזקיהו הצליח להתגבר על אינטרסים פוליטיים, עמותות שרצו להמשיך ליהנות משירות לאומי לא יעיל, שתדלנים ועוד. שומר הסף מילא את תפקידו כיאות ועל כך מגיעה לו הערכה ציבורית.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי ביצור

ד"ר. ראש לימודי הזיקנה, המכללה האקדמית בית ברל. לשעבר, מנכ"ל המשרד לענייני גמלאים בממשלה.

16 תגובות

 1. ש
  ש אפריל 08 2018, 15:12
  מקווה שאתה צודק

  בינתיים המצב היה מביש מאוד.

  השב לתגובה
 2. מלי
  מלי אפריל 08 2018, 15:48
  מכרז הוא חובה

  מאמר צודק-מכרזים הם חובה גם בנושא כה עקרוני

  השב לתגובה
 3. גדעון שניר
  גדעון שניר אפריל 08 2018, 18:38
  חרפה

  לחרפת מדינת ישראל

  השב לתגובה
 4. דן
  דן אפריל 08 2018, 18:47
  החשכ"ל שומר על כספי הציבור

  החשב הכללי מתפקידו לפקח על תקציב המדינה ולדאוג לניצול מקסימלי. מכאן חשיבות תפקידו ויש לעודדו על הקפדה במכרזים כי מדובר בכספי ציבור.

  השב לתגובה
 5. אילנה
  אילנה אפריל 08 2018, 21:08
  להשתמש בעמותות ביעילות

  עצם ניהול נכון של עמותות ללא בזבוז כספים מיותר הוא מהלך שיש לברך עליו.צריך רק לדאוג שהעמותות יתפקדו ויסייעו לקשישים בצורה היעילה ביותר.

  השב לתגובה
 6. אריה
  אריה אפריל 08 2018, 21:46
  אבי ביצור כל הכבוד

  מאמר מקצועי ומקיף. תענוג לקרוא.
  הפתרון הוא מכרז מסודר

  השב לתגובה
 7. מלי
  מלי אפריל 08 2018, 22:04
  כתבה מעולה

  כתבה ענינית מעולה וממוקדת שמעלה נקודה כואבת ויש להסדירה במכרז מסודר

  השב לתגובה
 8. מלי
  מלי אפריל 08 2018, 22:05
  כתבה מעולה

  כתבה ענינית מעולה וממוקדת שמעלה נקודה כואבת ויש להסדירה במכרז מסודר . החשכ"ל הוא בהחלט שומר סף

  השב לתגובה
 9. גילה טוביה
  גילה טוביה אפריל 08 2018, 23:05
  מזל שהחשב הכללי ישר ודואג לכספי ציבור

  שומר הסף של כספי הציבור מילא את תפקידו. אפשר ללמוד מכך שהחשכ״ל עצמאי ופיקח כשזה נוגע לכספי ציבור. לא צריך לדאוג לעמותות.

  השב לתגובה
 10. ד
  ד"ר אלי ברנר אפריל 09 2018, 08:58
  חשוב לקבוע כללים ברורים לשרות לאומי

  מתנדבי השרות הלאומי תורמים רבות לבני הגיל השלישי, בבתי חולים, בחינוך ועוד. העמותות שהפעילו אותם לא נהגו לפי הקריטריונים המקובלים ולכן המכרז של החשב הכללי קובע נהלים ברורים לעתיד.

  השב לתגובה
 11. אורנה לוין
  אורנה לוין אפריל 09 2018, 09:13
  מספיק עם העמותות

  כאחת שמעורבת בשרות הלאומי כבר שנים אני יכולה לברך על החלטתו של מר רוני חזקיהו. סוף סוף הכל יתנהל מעכשיו באופן שקוף יותר תוך שימוש נאות בכוח האדם.

  השב לתגובה
 12. גלעד ג.
  גלעד ג. אפריל 09 2018, 11:34
  התנדבות זה הצד היפה של החברה הישראלית

  על כל חלקיה ושבטיה.
  וחשוב לעודד ולפתח זאת.

  השב לתגובה
 13. ע.
  ע. אפריל 10 2018, 15:39
  חלק לא מבוטל ממערכי ההתנדבות

  מפרנס עסקנים ומצביעים ומקורבים של השלטון. לא צריך מתנדבים. על המדינה לבצע זאת. וכך גם עם השירות הלאומי. לא להפנות מתנדבים אלא תקציבים.

  השב לתגובה
 14. יצחק שדמי
  יצחק שדמי אפריל 11 2018, 14:22
  אני אוהב את המאמרים שיש להם מסר חיובי

  שמראים גם דברים טובים שקורים ולא מחפשים רק בעיות וצרות.

  השב לתגובה
 15. א.ר.
  א.ר. אפריל 12 2018, 15:24
  אני מאוד לא אוהב את מעורבות העמותות

  רובן עם אינטרסים פוליטיים ואג'נדות אינטרסנטיות. למה המדינה צריכה והאזרחים צריכם לממן אותם. שימצאו להם לבד מתנדבים. או יותר טוב שיפסיקו להיות עלוקות תקציביות שמתחפשות.

  השב לתגובה
 16. ששששש
  ששששש יוני 22 2018, 07:13
  כעת הכל מתברר

  מי ולה מפעיל את כל נושאהשירות הלאומי
  שששששש

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור